Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα με i5 13600K. Κρασαρουν εφαρμογές και το σύστημα. HELP PLEASE


Od1sseas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Πριν κάτι μήνες αγόρασα τον i5 13600KF και έστεισα ένα PC με αυτά τα specs:

i5 13600KF

Asrock Z790 PG Lightning

2x16GB 7200Mhz C34 RAM

1TB NVMe

RX 6700 XT

Οι θερμοκρασίες του επεξεργαστή είναι καλές (σχεδόν 100C που είναι η μέγιστη ασφαλής θερμοκρασία για 24/7 με βάση την Intel), δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου thermal throttling καθώς τα P-Cores τρέχουν στα 5.1Ghz και τα E-Cores στα 3.9Ghz κανονικά και έχω score ~24.400 points στο Cinebench R23.

Το πρόβλημα είναι ότι το σύστημα δεν είναι stable. Αρκετά παιχνίδια κρασάρουν (κάποια απο αυτά είναι το Spider-Man Remastered/Miles Morales), το Cinebench R23 και το R15 μετά απο κάποια runs θα κρασάρουν, κρασάρει και το Prime95 σχεδόν 1 λεπτό αργότερα. Υπάρχει περίπτωση, αντί απλά να κρασάρουν οι εφαρμογές αυτές, και να μου freezαρι και ολόκληρο το σύστημα μέχρι και να μου κάνει force restart.

Στην αρχή απλά πίστευα πως φταίνε οι RAM καθώς τις έχω στα 7200Mhz. Τις έριξα στα 6400Mhz XMP, δεν βοήθησε. Δοκίμασα 5600Mhz (που είναι Intel Spec), πάλι τίποτα. Στα 4800Mhz δεν άνοιγε καν το σύστημα.

Έκανα BIOS update, τίποτα.

Καθαρή εγκατάσταση των Windows 11, τίποτα.

Τελικά μπόρεσα να "διορθώσω" το πρόβλημα απενεργοποιώντας όλα τα E-Cores από τα BIOS της μητρικής. Τρέχοντας λοιπόν τον επεξεργαστή μόνο με τα P-Cores (6C/12T) το σύστημα είναι stable. Δυστηχώς δεν δοκίμασα τα παιχνίδια καθώς έκανα φορμάτ, αλλά Cinebench R23/R15 τρέχουν χωρίς πρόβλημα και δεν κρασάρουν.

Έχει πρόβλημα ο επεξεργαστής και θέλει αλλαγή (έχω ακομά εγγύηση), η είναι άλλο το θέμα?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δύο πράγματα πάνε στο μυαλό και τα δύο τα έχεις δοκιμάσει.

Αναβάθμιση bios και ταχύτητα μνημών.

Οι μνήμες είναι στις θέσεις α2-β2;

Έχεις δοκιμάσει άλλα ενδιάμεσα bios;

Το γεγονός οτι τρέχεις στους 100°C και οτι απενεργοποιώντας τα e cores είσαι σταθερός ίσως δείχνει θέμα θερμοκρασιών.

Με τι ψύχεις τον 13600kf; Ψύκτρα - πάστα μπήκαν σίγουρα καλά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nickol-us είπε

Δύο πράγματα πάνε στο μυαλό και τα δύο τα έχεις δοκιμάσει.

Αναβάθμιση bios και ταχύτητα μνημών.

Οι μνήμες είναι στις θέσεις α2-β2;

Έχεις δοκιμάσει άλλα ενδιάμεσα bios;

Το γεγονός οτι τρέχεις στους 100°C και οτι απενεργοποιώντας τα e cores είσαι σταθερός ίσως δείχνει θέμα θερμοκρασιών.

Με τι ψύχεις τον 13600kf; Ψύκτρα - πάστα μπήκαν σίγουρα καλά;

Οι μνήμες α2/β2 ναι.

Δεν δοκίμασα ενδιάμεσα BIOS, αλλά είχα το ίδιο πρόβλημα και με την παλία έκδοση. Συγκεκριμένα, 5.01 πριν, 8.07 τώρα.

100C είναι νορμάλ για 13th Gen. Όταν είναι να πάει ο επεξεργαστής παραπάνω απο 100C, απλά πέφτουν τα ρολόγια. Τα E-Cores δεν κάνουν και μεγάλη διαφορα στις θερμοκρασίες έτσι και αλλιώς.

Πάστα/Ψύκτρα κομπλέ. Πάστα άλλαξα πρόσφατα, ψύκτρα κοίταξα αν είναι κομπλέ οι βίδες και η εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Od1sseas είπε

Στα 4800Mhz δεν άνοιγε καν το σύστημα.

4800 είναι το base JEDEC spec για DDR5, όταν κάνεις Clear CMOS οι μνήμες εκεί γυρίζουν (XMP disabled by default, εκτός αν πρωτοτυπεί η AsRock στο συγκεκριμένο τομέα), οπότε κάτι δεν μας λες καλά, γιατί πχ όταν πρωτοέστησες το μηχάνημα, με 4800 έτρεχαν οι μνήμες.

Όσο για τις θερμοκρασίες που λές, είναι κατά τη διάρκεια Cinebench μόνο ή τις βλέπεις και σε παιχνίδια πχ; Γενικότερα δεν είναι "καλές", οριακά αποδεκτές ίσως... Τι ψύκτρα έχεις πάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

4800 είναι το base JEDEC spec για DDR5, όταν κάνεις Clear CMOS οι μνήμες εκεί γυρίζουν (XMP disabled by default, εκτός αν πρωτοτυπεί η AsRock στο συγκεκριμένο τομέα), οπότε κάτι δεν μας λες καλά, γιατί πχ όταν πρωτοέστησες το μηχάνημα, με 4800 έτρεχαν οι μνήμες.

Όσο για τις θερμοκρασίες που λές, είναι κατά τη διάρκεια Cinebench μόνο ή τις βλέπεις και σε παιχνίδια πχ; Γενικότερα δεν είναι "καλές", οριακά αποδεκτές ίσως... Τι ψύκτρα έχεις πάνω;

Όταν έστεισα το μηχάνημα στα 4400Mhz ήταν, όχι 4800 που έβαλα εγώ.

Μπορεί να είναι οριακά αποδεχτές αλλα δεν πάυει να είναι το TJMax. Πρέπει να τρέχει κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα ο επεξεργαστής σε αυτές τις θερμοκρασίες.

Έχω θέμα σε παιχνιδια, cinebench r15/r23, prime95. Αυτά έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής. Δεν είναι και λίγα.

Η ψύκτρα είναι η Xilence M705D

Επεξ/σία από Od1sseas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γράψε λάθος, εμένα έτυχε να είναι 4800 by default, αλλά όπως τα λες, δοκίμασε για αρχή με default BIOS τι γίνεται. Αν σου κρασάρει με μνήμες 4400 και τις λοιπές default ρυθμίσεις του BIOS, τότε ναι, ενδέχεται να έχει θέμα ο επεξεργαστής, ειδικά αν με περαιτέρω δοκιμή (βλ κλείνοντας τα e-cores) λύνεται το πρόβλημα.

Στα των θερμοκρασιών, έχεις δίκιο, συνήθως προσπαθούμε να είμαστε όσο το δυνατόν πιο μακρυά από το TjMax, αλλά εννοείται ότι εφόσον μιλάμε για στοκ ρυθμίσεις θα έπρεπε να τρέχει κανονικά ακόμα και στους 100°C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φωτογραφία το κουτί και τα σωθικά του και ένα σκρινσοτ με τις υπόλοιπες θερμοκρασίες όταν έχεις το 100άρι στο CPU μπορείς να βάλεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Zaknafein είπε

Ναι γράψε λάθος, εμένα έτυχε να είναι 4800 by default, αλλά όπως τα λες, δοκίμασε για αρχή με default BIOS τι γίνεται. Αν σου κρασάρει με μνήμες 4400 και τις λοιπές default ρυθμίσεις του BIOS, τότε ναι, ενδέχεται να έχει θέμα ο επεξεργαστής, ειδικά αν με περαιτέρω δοκιμή (βλ κλείνοντας τα e-cores) λύνεται το πρόβλημα.

Στα των θερμοκρασιών, έχεις δίκιο, συνήθως προσπαθούμε να είμαστε όσο το δυνατόν πιο μακρυά από το TjMax, αλλά εννοείται ότι εφόσον μιλάμε για στοκ ρυθμίσεις θα έπρεπε να τρέχει κανονικά ακόμα και στους 100°C.

Όταν έκανα update τα BIOS έγιναν reset όλες οι ρυθμίσεις. Δεν άλλαξε κάτι, έχω ακόμα αυτο το πρόβλημα.

Θα δοκιμάσω με 4400 σε λίγο να δούμε.

Επίσεις, έχω στείλει είδη email για αντικατάσταση στο κατάστημα. Το κατάστημα με πήρε τηλέφωνο το πρωί και μου είπε πως έχω δύο επιλογές, να το στείλω στο κατάστημα ή να μιλήσω απευθείας με την Intel. Επέλεξα να το στείλω στο κατάστημα και μου είπαν πως θα μου στείλουν email με τις οδηγίες. Δεν μου έστειλαν τίποτα. Τέσπα, μήπως ξέρεις όμως πως μπορω να κάνω αυτήν την διαδικασία με την Intel? Ξέρεις μήπως κάποιον καλύτερο τρόπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά που έχεις πει μέχρι στιγμής, πας για αντικατάσταση (αφού στο έκανε και με 2 διαφορετικές εκδόσεις BIOS κ " έστρωσε " κλείνοντας τα e-cores), αλλά κάνε μερικές δοκιμές με τα default, γιατί και εκεί που θα τον στείλεις, έτσι θα τον ελέγξουν.

Ότι RMA μου έχει τύχει ήταν Amazon ή EVGA απευθείας, οπότε δεν μπορώ να σου πω, ειδικά χωρίς να ξέρω τι παίζει με το κατάστημα (γιατί δεν έχουν όλοι το ίδιο support), οπότε να σου πει καλύτερα κάποιος που έκανε RMA απευθείας με την intel. Έχουν στο site τους πληροφορίες, στα αγγλικά:

https://supporttickets.intel.com/s/warrantyinfo?language=en_US

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Μια φωτογραφία το κουτί και τα σωθικά του και ένα σκρινσοτ με τις υπόλοιπες θερμοκρασίες όταν έχεις το 100άρι στο CPU μπορείς να βάλεις;

image.png.b6ff8229571067bad91dce617269c8ce.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, greekfragma είπε

Και τις υπόλοιπες θερμοκρασίες και το κουτί ζήτησα φίλε.

Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να δεις. Απλά αντί για 85C στην προηγούμενη εικόνα, θα δείχνει 100C. 

Εδώ είναι το PC

https://ibb.co/RjcgmPJ

15 ώρες πριν, aetos1988 είπε

Τροφοδοτικό ποιο έχεις; Δοκίμασε να εγκαταστήσεις πάλι την ψύκτρα μήπως δεν πατάει καλά.  

Μα δεν έχει thermal throttling, η ψήκτρα είναι μια χαρά.

Τροφοδοτικό είναι Aerocool 550W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Od1sseas είπε

Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να δεις. Απλά αντί για 85C στην προηγούμενη εικόνα, θα δείχνει 100C. 

Εδώ είναι το PC

https://ibb.co/RjcgmPJ

Μα δεν έχει thermal throttling, η ψήκτρα είναι μια χαρά.

Τροφοδοτικό είναι Aerocool 550W.

Δεν λέω ότι δεν είναι καλή η ψύκτρα αλλά ότι δεν εγκαταστάθηκε καλά. Επίσης το τροφοδοτικό δεν είναι και το καλύτερο. Μπορεί με μεγάλες πιθανότητες να είναι η κύρια αιτία των προβλημάτων που έχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Entry level τροφοδοτικό, ούτε καν 80+ certified, δουλεύει στο όριο του, δεν είναι να απορείς.

Ακόμη και αν δεν έρχεται από εκεί το πρόβλημα, είναι κάτι που πρέπει να αντικαταστήσεις...χθες.

Ίσως αυτό εξηγεί γιατί απενεργοποιώντας τα e-cores δουλεύει σωστά. Μάλλον ρίχνεις έμμεσα την κατανάλωση.

Δοκίμασε να βάλεις χαμηλά power limit και να κόψεις κίνηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...