Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα με i5 13600K. Κρασαρουν εφαρμογές και το σύστημα. HELP PLEASE


Od1sseas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Δεν λέω ότι δεν είναι καλή η ψύκτρα αλλά ότι δεν εγκαταστάθηκε καλά. Επίσης το τροφοδοτικό δεν είναι και το καλύτερο. Μπορεί με μεγάλες πιθανότητες να είναι η κύρια αιτία των προβλημάτων που έχεις.

Το τροφοδοτικο δίνει μέχρι 500W. Ο επεξεργαστής δεν ξεπερνά τα 180W. 36% load να μην σηκώνει το τροφοδοτικό? Πολύ δύσκολο.

2 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Entry level τροφοδοτικό, ούτε καν 80+ certified, δουλεύει στο όριο του, δεν είναι να απορείς.

Ακόμη και αν δεν έρχεται από εκεί το πρόβλημα, είναι κάτι που πρέπει να αντικαταστήσεις...χθες.

Ίσως αυτό εξηγεί γιατί απενεργοποιώντας τα e-cores δουλεύει σωστά. Μάλλον ρίχνεις έμμεσα την κατανάλωση.

Δοκίμασε να βάλεις χαμηλά power limit και να κόψεις κίνηση.

 

Απο που και ως που δουλεύει στο "όριο του"? 42Α στο 12V rail, μπόρει μέχρι 504W καθαρά. Ο επεξεργαστης max τρώει 180W. 36% load είναι μόνο

Και το 80+ δεν είναι τίποτα εκτός απο την αποδοτικότητα του τροφοδοτικού.

Επεξ/σία από Od1sseas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Od1sseas είπε

Το τροφοδοτικο δίνει μέχρι 500W. Ο επεξεργαστής δεν ξεπερνά τα 180W. 36% load να μην σηκώνει το τροφοδοτικό? Πολύ δύσκολο.

Απο που και ως που δουλεύει στο "όριο του"? 42Α στο 12V rail, μπόρει μέχρι 504W καθαρά. Ο επεξεργαστης max τρώει 180W. 36% load είναι μόνο

Αναφέρεις οτι το πρόβλημα παρουσιάζεται κυρίως σε βαριά φορτία (παιχνίδια, cinebench), η κάρτα γραφικών είναι 0%;

Το υπόλοιπο σύστημα δεν καταναλώνει τίποτε;

13600kf ~181w turbo power, αν τον αφήνει η μητρική σίγουρα τραβάει και περισσότερο.

Ακόμη 200+ w τραβάει η κάρτα σου στα μέγιστα.

Μητρικές, μνήμες, δίσκοι, fans;

Για βάλε τα σε ένα calculator να δεις μέγιστες καταναλώσεις.

 

Δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις να παίξεις με τα power limits.

Ξεκίνα να αποκλείεις ενόχους.

Το τροφοδοτικό είναι entry level, το αναφέρει ακόμα και στο site της εταιρίας, εσύ το έχεις φορτώσει στο όριο του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Αναφέρεις οτι το πρόβλημα παρουσιάζεται κυρίως σε βαριά φορτία (παιχνίδια, cinebench), η κάρτα γραφικών είναι 0%;

Το υπόλοιπο σύστημα δεν καταναλώνει τίποτε;

13600kf ~181w turbo power, αν τον αφήνει η μητρική σίγουρα τραβάει και περισσότερο.

Ακόμη 200+ w τραβάει η κάρτα σου στα μέγιστα.

Μητρικές, μνήμες, δίσκοι, fans;

Για βάλε τα σε ένα calculator να δεις μέγιστες καταναλώσεις.

 

Δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις να παίξεις με τα power limits.

Ξεκίνα να αποκλείεις ενόχους.

Το τροφοδοτικό είναι entry level, το αναφέρει ακόμα και στο site της εταιρίας, εσύ το έχεις φορτώσει στο όριο του

Ναι, στο Cinebench η κάρτα ειναι 0%. Το R15 δεν είναι καν βαρή στις μέρες μας για αυτό αντικαταστάθηκε και απο το R20 και μετά το R23.

180W max το είδα απο το HWINFO64. Δεν είπα απλα το official spec.

Ούκε καν στο όριο του, ειδικά στο Cinebench που δεν χρεισημοποιεί καν την γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Od1sseas είπε

Ναι, στο Cinebench η κάρτα ειναι 0%. Το R15 δεν είναι καν βαρή στις μέρες μας για αυτό αντικαταστάθηκε και απο το R20 και μετά το R23.

180W max το είδα απο το HWINFO64. Δεν είπα απλα το official spec.

Ούκε καν στο όριο του, ειδικά στο Cinebench που δεν χρεισημοποιεί καν την γραφικών.

Εγώ απλά σου λέω οτι το τροφοδοτικό σου μπορεί να είναι ο ένοχος.

Εφόσον έχεις ζορίσει το τροφοδοτικό στο όριο του, δεν μπορείς να γνωρίζεις αν λειτουργεί πλέον άρτια.

Δεν παίζω και το κεφάλι μου οτι είναι ο μοναδικός ένοχος, Ενδεχόμενα παρουσιάζω βάσει πιθανοτήτων.

Μέχρι στιγμής  έχει απορρίψει οτι είναι θέμα θερμοκρασιών ακόμη κι ας δουλεύειι στους 100°C

Αποκλείεις να είναι και το entry level τροφοδοτικό που σε gaming το φτάνεις στα όρια του.

Συνήθως ο τρόπος να βρεις μια βλάβη είναι η μέθοδος του αποκλεισμού. Αποκλείεις όμως με δοκιμές κι όχι γιατί νομίζεις...

Τα παραπάνω δε τα λέω ειρωνικά, μη τα παρεξηγήσεις, θέλω απλά να σου δείξω οτι με αυτή την τακτική, δύσκολα θα φτάσεις στη λύση μόνος.

Πήγαινε το σε τεχνικό να βρει το σφάλμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Εγώ απλά σου λέω οτι το τροφοδοτικό σου μπορεί να είναι ο ένοχος.

Εφόσον έχεις ζορίσει το τροφοδοτικό στο όριο του, δεν μπορείς να γνωρίζεις αν λειτουργεί πλέον άρτια.

Δεν παίζω και το κεφάλι μου οτι είναι ο μοναδικός ένοχος, Ενδεχόμενα παρουσιάζω βάσει πιθανοτήτων.

Μέχρι στιγμής  έχει απορρίψει οτι είναι θέμα θερμοκρασιών ακόμη κι ας δουλεύειι στους 100°C

Αποκλείεις να είναι και το entry level τροφοδοτικό που σε gaming το φτάνεις στα όρια του.

Συνήθως ο τρόπος να βρεις μια βλάβη είναι η μέθοδος του αποκλεισμού. Αποκλείεις όμως με δοκιμές κι όχι γιατί νομίζεις...

Τα παραπάνω δε τα λέω ειρωνικά, μη τα παρεξηγήσεις, θέλω απλά να σου δείξω οτι με αυτή την τακτική, δύσκολα θα φτάσεις στη λύση μόνος.

Πήγαινε το σε τεχνικό να βρει το σφάλμα.

Ας τα πάρουμε ένα ένα.

Απορρίπτω τους 100C καθώς είναι νορμαλ για 13th Gen επεξεργαστές.

Αππορίπτω το τροφοδοτικό καθώς δεν φτάνει στα όρια του. Σε gaming ο cpu τρώει 50-80W, βάλε και τα 180W τις γραφικών και τα υπόλοιπα εξαρτήματα (80+180+50) είναι μόνο 310W (61.5% load)

Να αγοράσω καινούριο τροφοτικό έτσι απλα να δοκιμάσω δεν μπορώ. Αν δεν φταίει το τροφοδοτικό, έδωσα τζάμπα ~60 ευρώ για το τίποτα.

Επεξ/σία από Od1sseas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Od1sseas είπε

Το τροφοδοτικο δίνει μέχρι 500W. Ο επεξεργαστής δεν ξεπερνά τα 180W. 36% load να μην σηκώνει το τροφοδοτικό? Πολύ δύσκολο.

Απο που και ως που δουλεύει στο "όριο του"? 42Α στο 12V rail, μπόρει μέχρι 504W καθαρά. Ο επεξεργαστης max τρώει 180W. 36% load είναι μόνο

Και το 80+ δεν είναι τίποτα εκτός απο την αποδοτικότητα του τροφοδοτικού.

Το θέμα είναι ότι επειδή δεν είναι καλής ποιότητας δεν θα σου δώσει σταθερά 500w ( αν μπορεί να τα δώσει και πολλά λέω). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Εγώ απλά σου λέω οτι το τροφοδοτικό σου μπορεί να είναι ο ένοχος.

Εφόσον έχεις ζορίσει το τροφοδοτικό στο όριο του, δεν μπορείς να γνωρίζεις αν λειτουργεί πλέον άρτια.

Δεν παίζω και το κεφάλι μου οτι είναι ο μοναδικός ένοχος, Ενδεχόμενα παρουσιάζω βάσει πιθανοτήτων.

Μέχρι στιγμής  έχει απορρίψει οτι είναι θέμα θερμοκρασιών ακόμη κι ας δουλεύειι στους 100°C

Αποκλείεις να είναι και το entry level τροφοδοτικό που σε gaming το φτάνεις στα όρια του.

Συνήθως ο τρόπος να βρεις μια βλάβη είναι η μέθοδος του αποκλεισμού. Αποκλείεις όμως με δοκιμές κι όχι γιατί νομίζεις...

Τα παραπάνω δε τα λέω ειρωνικά, μη τα παρεξηγήσεις, θέλω απλά να σου δείξω οτι με αυτή την τακτική, δύσκολα θα φτάσεις στη λύση μόνος.

Πήγαινε το σε τεχνικό να βρει το σφάλμα.

Δες για παράδειγμα πόσα W τρώει στο Control στα Max γραφικά με Ray Tracing.

 

Control_2023.10.07-13.58_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με το τροφοδοτικό,  (τα spikes μπορεί να μην τα διαχειρίζεται οπως πρωτα) και μιας το τελευταίο που έχει απομείνει είναι ο σκληρός, δώσε θερμοκρασίες σκληρού . Νομίζω ζητήθηκαν και προηγουμένως περισσότερες θερμοκρασίες, γιατί πέριξ του επεξεργαστή καίγονται και τα χλωρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Od1sseas είπε

Δες για παράδειγμα πόσα W τρώει στο Control στα Max γραφικά με Ray Tracing.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να το κουράζουμε.

Προτείνω πιθανούς φταίχτες και πρέπει να ψάξεις να τους βρεις.

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος troubleshooting, ακόμη και τεχνικοί με γνώσεις ακολουθούν την μέθοδο του αποκλεισμού.

Αν δεν μπορείς να κάνεις δοκιμές με συμπληρωματικό hardware δεν βλέπω πως θα φτάσεις στη λύση.

Μόνο σε σφάλματα λειτουργικού και αυτό δε το καταφέρνουν όλοι.

Ελπίζω να βρεις την λύση και όταν το κάνεις να γυρίσεις να μας πεις τι ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atheatos είπε

Θα συμφωνήσω με το τροφοδοτικό,  (τα spikes μπορεί να μην τα διαχειρίζεται οπως πρωτα) και μιας το τελευταίο που έχει απομείνει είναι ο σκληρός, δώσε θερμοκρασίες σκληρού . Νομίζω ζητήθηκαν και προηγουμένως περισσότερες θερμοκρασίες, γιατί πέριξ του επεξεργαστή καίγονται και τα χλωρά...

Μ' αρέσει που αντιδράει με ''haha'' σε αυτό που του γράφουμε για το τροφοδοτικό/βόμβα που έχει... Αλλά δικό του pc δικά του τα χρήματα δεν θα συνεχίσω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Od1sseas είπε

Να αγοράσω καινούριο τροφοτικό έτσι απλα να δοκιμάσω δεν μπορώ. Αν δεν φταίει το τροφοδοτικό, έδωσα τζάμπα ~60 ευρώ για το τίποτα.

Εδώ είσαι λάθος... Ένα καλό τροφοδοτικό (με προστασίες) είναι ασφάλιστρο για το υπόλοιπο σύστημά σου, οπότε ακόμα κι αν δεν φταίει αυτό που έχεις τώρα (το οποίο κακώς το αποκλείεις δια της θεωρίας, γιατί ένα τροφοδοτικό μπορεί να έχει χαλάσει, χωρίς απαραίτητα να είναι εντελώς νεκρό), δεν είναι πεταμένα λεφτά. Από εκεί και πέρα, στα είπαμε, στα εξηγήσαμε, πράξε αναλόγως κ καλά ξεμπερδέματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Μ' αρέσει που αντιδράει με ''haha'' σε αυτό που του γράφουμε για το τροφοδοτικό/βόμβα που έχει... Αλλά δικό του pc δικά του τα χρήματα δεν θα συνεχίσω...

Επειδή προσωπικά έχω δει και χειρότερα, να θεωρείς τον εαυτό σου τυχερό που αντιδρά με αυτό τον τρόπο. Εδώ που τα λέμε δεν είναι και κανένας άσχετος, γνωρίζει και θα το βρει το πρόβλημα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Απλά θέλει λίγο υπομονή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, atheatos είπε

Επειδή προσωπικά έχω δει και χειρότερα, να θεωρείς τον εαυτό σου τυχερό που αντιδρά με αυτό τον τρόπο. Εδώ που τα λέμε δεν είναι και κανένας άσχετος, γνωρίζει και θα το βρει το πρόβλημα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Απλά θέλει λίγο υπομονή. 

Άσχετος δεν είναι αλλά από τροφοδοτικά απλά δεν ξέρει( δεν το λέω υποτιμητικά). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aetos1988 είπε

Άσχετος δεν είναι αλλά από τροφοδοτικά απλά δεν ξέρει( δεν το λέω υποτιμητικά). 

Νομίζω ότι ξέρει κάποια πράγματα καθώς έχει υπολογίσει τις καταναλώσεις. Άλλωστε το τροφοδοτικό του αν και οριακό δεν είναι κακό από πλευράς ποσότητας watt. Αλλά από πλευράς ποιότητας  και διάρκειας  στο χρόνο, δεν νομίζω ότι ξέρει ακόμα,γιατί κάποια τροφοδοτικά είναι καλύτερα (και ακροβοτερα) από κάποια άλλα.Εκει δυστυχώς την πατανε πολλοί και όχι μόνο ο Οδυσσέας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Od1sseas είπε

Να αγοράσω καινούριο τροφοτικό έτσι απλα να δοκιμάσω δεν μπορώ. Αν δεν φταίει το τροφοδοτικό, έδωσα τζάμπα ~60 ευρώ για το τίποτα.

υπαρχει λυση για αυτο:
Αγοραζεις ενα καλο τροφοδοτικο απο καποιο ευρωπαικο amazon (.de , .it, .es, .fr) με πωλητη το amazon

και αν δεις οτι τελικα δεν ειναι αυτο το προβλημα το επιστεφεις με εξοδα δικα τους και σου επιστρεφουν τα χρηματα πισω

αρκει να το επιστρεψεις μεσα στο περιθωριο που σου δινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...