Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα με i5 13600K. Κρασαρουν εφαρμογές και το σύστημα. HELP PLEASE


Od1sseas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα αυτο το τροφοδοτικο το εβαζα  το πολυ σε κανα  κλειδωμενο 65w cpu με μια καρτα σαν την 6600. Βασικα  μλκιες λεω, δεν το εβαζα πουθενα, ισως σε κανα pc με APU.

Τι πατε και αγοραζετε, στο τροφοδοτικο κανετε οικονομια. Μου θυμισες δυο VS 650 corsair που τα ειχε παει ακλαυτα η taxiti μου 200w καρτα. Ετσι κανανε σε χαμηλο load παιζανε μολις τα ζοριζα κλεινανε, και με cpu οχι σαν το γομαρι που εχεις απο καταναλωση. Τραγικη επιλογη τροφοδοτικου για τετοιο συστημα. Μην το σκεφτεσαι καν την αλλαγη του, χτες....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παίδες ας αφήσουμε το θρεντ να ηρεμήσει.

το παλικάρι ξέρει καλύτερα για το τροφοδοτικό για τις θερμοκρασίες και για όλα.

εμείς δε ξέρουμε τίποτα.

φίλε καλή τύχη με τις 100άρες και το aerocool του κιλού και το προφανώς μπουρδουκλωμένα στημένο πισι.

εγώ την είχα μυριστεί τη δουλειά όταν αρνήθηκες να ανεβάσεις φωτογραφίες από κουτί και τα υπόλοιπα κομμάτια, και τις παράπλευρες θερμοκρασίες μέσες τιμές που έχει το σύστημα σε φορτίο από το hwinfo64.

θα σε βγάλει το χειμώνα να σου ζεσταίνει το δωμάτιο και κατά τον Απρίλιο θα μας λες οτι άρπαξε φωτιά και κάηκαν όλα.

είναι και κλασσικός χάχας. θα πάει μπροστά :) 😂

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, aetos1988 είπε

Μ' αρέσει που αντιδράει με ''haha'' σε αυτό που του γράφουμε για το τροφοδοτικό/βόμβα που έχει... Αλλά δικό του pc δικά του τα χρήματα δεν θα συνεχίσω...

Έχει θέμα το τροφοδοτικο κανονικά, αλλα κάπως μαγικά δεν έχει θεμα οταν εχω off τα E-Cores που τρώνε max 20w. Μιλαμε είσαστε ιδιοφυίες

3 λεπτά πριν, greekfragma είπε

παίδες ας αφήσουμε το θρεντ να ηρεμήσει.

το παλικάρι ξέρει καλύτερα για το τροφοδοτικό για τις θερμοκρασίες και για όλα.

εμείς δε ξέρουμε τίποτα.

φίλε καλή τύχη με τις 100άρες και το aerocool του κιλού και το προφανώς μπουρδουκλωμένα στημένο πισι.

εγώ την είχα μυριστεί τη δουλειά όταν αρνήθηκες να ανεβάσεις φωτογραφίες από κουτί και τα υπόλοιπα κομμάτια, και τις παράπλευρες θερμοκρασίες μέσες τιμές που έχει το σύστημα σε φορτίο από το hwinfo64.

θα σε βγάλει το χειμώνα να σου ζεσταίνει το δωμάτιο και κατά τον Απρίλιο θα μας λες οτι άρπαξε φωτιά και κάηκαν όλα.

είναι και κλασσικός χάχας. θα πάει μπροστά :) 😂

Πραγματικα δεν ξερετε τιποτα. Μιλατε για θερμοκρασίες ενω η ιδια η Intel λεει πως 100C ειναι νορμαλ. Μηπως ξερεις παραπανω και απο την Intel?

Επεξ/σία από Od1sseas
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα !! Άλλαξε το τροφοδοτικό σου και θα είσαι κομπλέ !! Το κάθε τροφοδοτικό έχει συγκεκριμένες εκδόσεις - συμβατότητες ATX . Δεν δίνατε να έχεις ένα τροφοδοτικό του 2019 κατασκευής με ένα σύστημα του 2023 .. τα τροφοδοτικά έρχονται σε εκδόσεις . Μπορεί η έκδοση ATX αυτή που έχεις να μην είναι συμβατή με τον επεξεργαστή σου !!δηλαδή να μην δίνει  τα ρεύματα που χρειάζεσαι για το σύστημα σου! Σκεψου το κάτι σαν bios update ακόμη και στο τροφοδοτικό.

Δυστυχώς η ευτυχώς πλέον αν θέλεις να πεις ότι θα  αναβαθμίσεις υπολογιστή πας και σε καινούργιο τροφοδοτικό με πρόσφατη Atx έκδοση.

Επεξ/σία από 93lakispwr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Od1sseas είπε

Έχει θέμα το τροφοδοτικο κανονικά, αλλα κάπως μαγικά δεν έχει θεμα οταν εχω off τα E-Cores που τρώνε max 20w. Μιλαμε είσαστε ιδιοφυίες

Πραγματικα δεν ξερετε τιποτα. Μιλατε για θερμοκρασίες ενω η ιδια η Intel λεει πως 100C ειναι νορμαλ. Μηπως ξερεις παραπανω και απο την Intel?

Αφού δεν είναι αυτά πρόβλημα, τι είναι τελικά και έχεις τα crashes?

Έχεις δει θερμοκρασίες μητρικής και λοιπών συστημάτων  οταν ειναι ο intel 100 ? Και εκεί στα όρια του κατασκευαστή είσαι?

Όσο για το τροφοδοτικό δεν χρειάζεται να το κουράζουμε. Εχει ένα εύρος ανοχής στα spikes. Αν καταφέρνεις και είσαι στα όρια δεν θα έχεις πρόβλημα. Αλλά αν τα ξεπεράσεις έστω και 5w ,τοτε θα εχεις πρόβλημα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tjmax δεν ειναι στοχος να τον πιασεις, οριο ειναι. Γενικα κοιταμε να παιζει σε στρες τεστ τουλαχιστον 10-15 βαθμους κατω απο αυτο το οριο. 100αρα δεν ειναι φυσιολογικο με τπτ, παιξε χειροκινητα με ρευματα και ξανα-τοποθετησε την ψυχτρα. Γκουγκλαρε και δες τις θερμοκρασιες αλλων με την ψυξη που διαθετουν.

Αμα δεν εχεις τροφοδοτικο για troubleshooting η δεν μπορεις να δανειστείς ενα,  πηγαινε το σε μαστορα. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Od1sseas είπε

Έχει θέμα το τροφοδοτικο κανονικά, αλλα κάπως μαγικά δεν έχει θεμα οταν εχω off τα E-Cores που τρώνε max 20w. Μιλαμε είσαστε ιδιοφυίες

Πραγματικα δεν ξερετε τιποτα. Μιλατε για θερμοκρασίες ενω η ιδια η Intel λεει πως 100C ειναι νορμαλ. Μηπως ξερεις παραπανω και απο την Intel?

Μπορείς να μοιράζεις όσα χάχα θες και να ειρωνεύεσαι αποκαλώντας τους συμφορουμίτες "ιδιοφυίες"... είναι οι ίδιοι που ζήτησες βοήθεια στο πρόβλημα σου.

Έχω δει με τα μάτια μου τροφοδοτικό που λειτουργούσε κανονικά και πέταγε σφάλματα η μητρική όταν έβαζες μνήμη στο δεύτερο σλοτ.

Όταν άλλαξα τροφοδοτικό και διαπίστωσα οτι έλυσα το πρόβλημα, άνοιξα το τροφοδοτικό και βρήκα σκασμένο ηλεκτρολυτικό πυκνωτή.

Ξαναλέω, δεν είμαι απόλυτος οτι είναι ο φταίχτης δεν αντιλαμβάνομαι πως εσύ είσαι απόλυτος οτι δεν είναι, σκέψου το.

Ο τεχνικός είναι η μόνη σου διέξοδος θα σου ξαναπώ, καθώς δε διαθέτεις υλικό για δοκιμές.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Apaleytos80 είπε

Καλα αυτο το τροφοδοτικο το εβαζα  το πολυ σε κανα  κλειδωμενο 65w cpu με μια καρτα σαν την 6600. Βασικα  μλκιες λεω, δεν το εβαζα πουθενα, ισως σε κανα pc με APU.

Τι πατε και αγοραζετε, στο τροφοδοτικο κανετε οικονομια. Μου θυμισες δυο VS 650 corsair που τα ειχε παει ακλαυτα η taxiti μου 200w καρτα. Ετσι κανανε σε χαμηλο load παιζανε μολις τα ζοριζα κλεινανε, και με cpu οχι σαν το γομαρι που εχεις απο καταναλωση. Τραγικη επιλογη τροφοδοτικου για τετοιο συστημα. Μην το σκεφτεσαι καν την αλλαγη του, χτες....

Εμένα πήγε ακλαυτη η 7970 από turbo x 600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είπε «οταν απενεργοποιώ τα e-cores παίζουν όλα κανονικά» κατευθείαν σκέφτηκα «τροφοδοτικό».

Αν αποκλείει το τροφοδοτικό, τότε ίσως να μην έχουν συνδεθεί σωστά ΟΛΑ τα καλώδια του τροφοδοτικου στο motherboard.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, NickyP είπε

Εμένα πήγε ακλαυτη η 7970 από turbo x 600.

Value series corsair ειδες διαφορα, δεν μου την πειρανε μαζι τους την καρτα. Πλακα Πλακα εχω βαλει σε 2 συστηματα turbox psu στο ενα επαιζε 1 δεκαετια μεχρι που χτυπησε το antisurge της asus και το εβγαλα προληπτικα(ειχε θεμα οντως). Το αλλο ειναι ενα 550w αλλα το εχω σε συστημα αδιαφορο με 100-120 max load.

Force, turbox, ακομα και τα επωνυμα entry τροφοδοτικα πρεπει να αποφευγονται σε gaming συστηματα σαν του OP. Ειχα παρει ενα Cougar XTC550 550W 80+ σε black friday 32 ευρω να το εχω για δοκιμες στο σπιτι. Δεν παει να λεει 42Α στο 12v rail , τροφοδοτικο F tier δεν το βαζω σε καρτα σαν την 6700XT...

Επεξ/σία από Apaleytos80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δοκιμασε να βαλεις 2 ακομη fan στο κουτι,ενα πανω απο την ψυχτρα και ενα εμπρος να κυκλοφορησει λιγος αερας,κατεβασε το power limit του επεξεργαστη στα 160watt,ριξε τις μνημες στα 6600CL34,για το τροφοδοτικο δυστυχως πρεπει να το αλλαξεις με 750watt + κατι ποιο αξιοπιστο .

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) 100 βαθμοί δεν είναι "οκ επειδή είναι το max" αλλά δεν το δέχεσαι με τίποτα

2) Το τροφοδοτικό σου είναι ανεπαρκές για το επίπεδο του hardware σου. Έχω καλύτερο στο PC στο εξοχικό που παίζει μόνο MAME games.

3) Φαντάζομαι την κάρτα γραφικών την έχεις συνδέσει με 1x(6+2pin) GPU power cable και 2 sata-to-(6+2)pin converters?

Συνταγή για αποτυχία (και φωτιά/λιώσιμο καλωδίων), για 200W+ κάρτα. Ελπίζω να μην το'χεις κάνει και χειρότερα με splitters για τίποτα fans.

Μπορεί να είναι και κάτι άλλο, να έχεις όντως ελαττωματικό CPU ή ξέρω-γω-τι.... αλλά χωρίς spare parts για δοκιμή, αν είναι κάτι non-hardware, κατά τύχη θα το βρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Od1sseas είπε

Έχει θέμα το τροφοδοτικο κανονικά, αλλα κάπως μαγικά δεν έχει θεμα οταν εχω off τα E-Cores που τρώνε max 20w. Μιλαμε είσαστε ιδιοφυίες

Πραγματικα δεν ξερετε τιποτα. Μιλατε για θερμοκρασίες ενω η ιδια η Intel λεει πως 100C ειναι νορμαλ. Μηπως ξερεις παραπανω και απο την Intel?

Κρίνοντας από την αγορά που έκανες( τροφοδοτικού) καταλαβαίνει ο καθένας ποια είναι η ιδιοφυία.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ιδέα μου, ή ο μπροστά ανεμιστήρας φυσάει πρός την αντίθετη φορά από ότι θα έπρεπε... Οχι οτι φταίει αυτό, αλλά θα βοηθούσε στη θερμοκρασία λίγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, Od1sseas said:

Πραγματικα δεν ξερετε τιποτα. Μιλατε για θερμοκρασίες ενω η ιδια η Intel λεει πως 100C ειναι νορμαλ. Μηπως ξερεις παραπανω και απο την Intel?

Δεν είναι normal οι 100 βαθμοί σε καμία περίπτωση. Το ότι είναι εντός SPEC - δηλαδή δεν θα χαλάσει το CPU, δεν σημαίνει ότι είναι λογικό να βαράει 100αρες σε cinebench. Και το θέμα είναι, για να δείς αν φταίει όντως το CPU θα σου ΄ελεγα να δώσεις λίγο voltage παραπάνω και να δείς αν είσαι σταθερός - οπότε αυτόματα σε αυτήν την περίπτωση θα μιλάγαμε για προβληματικό CPU, αλλά από την στιγμή που ακόμα και σε στοκ βαράς 100c που λες δεν έχει νόημα να δώσεις volts γιατί θα throttlaris.

Πάντως εφόσον κρασάρις και δεν τρώς BSOD - είναι είτε οι μνήμες είτε το τροφοδοτικό. Αφού τις μνήμες τις δοκίμσαες όπως λες και σε πιο χαμηλές συχνότητες, αυτόματα ένοχος είναι μάλλον το τροφοδοτικό.

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...