Προς το περιεχόμενο

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε όλους, είμαι απόφοιτος του τμήματος Γλώσσας, Φιλολογίας & Πολιτισμού Παρευξεινίων Χωρών. Ειλικρινά, χρειάζομαι κάποιον να με βοηθήσει, να με καθοδηγήσει, να μου πει κάτι σχετικά για το τι πρέπει να κάνω, έχω ξενερώσει από την ζωή μου με όλο αυτό που ζω, έχω κουραστεί ψυχολογικά. Αυτή την σχολή, την είχε επιλέξει ο πατέρας μου για εμένα, λέγοντας ότι, δεν χρειάζεται να ανησυχώ για το τι είναι, τι επάγγελμα θα κάνω στο μέλλον απλά το μόνο που πρέπει να κάνω είναι να πάρω το πτυχίο και να του το φέρω, ύστερα θα τα κανόνιζε όλα αυτός. Σαν παιδάκι τότε που έδινα πανελλήνιες αυτό με είχε ησυχάσει πάρα πολύ και είπα να ακούσω τον πατέρα μου (που ήξερα τι βύσμα είναι και τι έξυπνος άνθρωπος είναι) εφόσον, δεν ήξερα και ο ίδιος τι πορεία θα ακολουθήσω (μεγάλο λάθος που τον εμπιστεύτηκα, αλλά δυστυχώς τότε δεν ήξερα τι πρέπει να σπουδάσω, τι να κάνω κλπ και εμπιστεύτηκα τον πατέρα μου, ποιος δεν θα το έκανε;). Τώρα, που τελείωσα την σχολή ο πατέρας μου ξαφνικά αποφάσισε ότι τελικά δεν είχε επιλέξει αυτός την σχολή για μένα και μου λέει ότι πρέπει να βρω εγώ τι θα κάνω (ο πατέρας μου έχει όλα τα βύσματα της πόλης, είναι καρδιοχειρουργός, ασχολείται και με πολιτική. Δηλαδή, άνετα μπορεί να με χώσει κάπου ως ελεύθερος επαγγελματίας, ιδιωτικός επαγγελματίας η ξέρω εγώ τι! για να βγάλω τα λεφτά μου. Όμως, δεν το κάνει. Το είπε και ο ίδιος ότι εάν ήθελε θα με έβαζε κάπου αλλά δεν θα το κάνει. Μεγάλη ιστορία για να σας εξηγήσω γιατί είναι έτσι ο άνθρωπος, δεν είχαμε ποτέ καλές σχέσεις). Τώρα, έχω μείνει ειλικρινά μόνος μου χωρίς να ξέρω τι να κάνω, που μπορώ να δουλέψω, που να απευθυνθώ σαν τι μπορώ να δουλέψω με αυτό το πτυχίο, τι να ακολουθήσω; Αυτό που με νευριάζει είναι ότι δυσκολεύτηκα πάρα πολύ να πάρω το πτυχίο, δεν γούσταρα καθόλου τα μαθήματα. Τελείωσα την σχολή με χίλια ζόρια ελπίζοντας ότι ο πατέρας μου είναι πίσω μου, μεγαλύτερο λάθος της ζωής μου. Πήγα, γράφτηκα στον ΟΑΕΔ και τους είπα ότι θα ήθελα να βρω δουλειά σαν υπάλληλος γραφείου. Άλλο δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω για αυτό χρειάζομαι την βοήθεια σας, τις απόψεις σας. Πραγματικά, είμαι μόνος μου. Οι γονείς μου είναι χωρισμένοι και μένω με την μητέρα μου, που κάθε μέρα με ζαλίζει, αγνοώντας αυτό που έκανε ο πατέρας μου. Το μόνο που μου λέει είναι ότι έπρεπε να ξέρω ότι δεν είναι έμπιστος ο πατέρας μου, λες και εγώ τότε 17-18 χρονών θα μπορούσα να σκεφτώ τόσο βαθιά-αναλυτικά η θα μπορούσε να πιστέψει το μυαλό μου ότι ο πατέρας μου θα μου έκανε αυτά. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι μπορώ να κάνω με το πτυχίο που έχω; Από ότι κατάλαβα με αυτό το πτυχίο μπορώ να δουλέψω μόνο σε γραφεία η στον δήμο (έχω επίσης και το Cambridge). Όσο για το εάν θα ήθελα να σπουδάσω κάτι άλλο δεν ξέρω εάν έχω την ψυχολογική δύναμη και να είχα την ψυχολογική δύναμη, δεν έχω την οικονομική άνεση να το κάνω (ο πατέρας μου δεν ασχολείται μαζί μου, ούτε εγώ θέλω να τον βλέπω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατάσταση της χώρας σε λίγες γραμμές...

- Βύσμα
- Άκυρες σχολές
- Τρομερή εξάρτηση στους γονείς

Τωρα για εσένα @lampgd: Ωραία έγινε ότι έγινε. Εσένα τι σου αρέσει να κάνεις; Θα μπορούσες να πας σε κάποια άλλη σχολή ή να μετακινηθείς επαγγελματικά με κάποιο μεταπτυχιακό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lampgd είπε

Καλησπερα σε όλους, είμαι απόφοιτος του τμήματος Γλώσσας, Φιλολογίας & Πολιτισμού Παρευξεινίων Χωρών. Ειλικρινά, χρειάζομαι κάποιον να με βοηθήσει, να με καθοδηγήσει, να μου πει κάτι σχετικά για το τι πρέπει να κάνω, έχω ξενερώσει από την ζωή μου με όλο αυτό που ζω, έχω κουραστεί ψυχολογικά. Αυτή την σχολή, την είχε επιλέξει ο πατέρας μου για εμένα, λέγοντας ότι, δεν χρειάζεται να ανησυχώ για το τι είναι, τι επάγγελμα θα κάνω στο μέλλον απλά το μόνο που πρέπει να κάνω είναι να πάρω το πτυχίο και να του το φέρω, ύστερα θα τα κανόνιζε όλα αυτός. Σαν παιδάκι τότε που έδινα πανελλήνιες αυτό με είχε ησυχάσει πάρα πολύ και είπα να ακούσω τον πατέρα μου (που ήξερα τι βύσμα είναι και τι έξυπνος άνθρωπος είναι) εφόσον, δεν ήξερα και ο ίδιος τι πορεία θα ακολουθήσω (μεγάλο λάθος που τον εμπιστεύτηκα, αλλά δυστυχώς τότε δεν ήξερα τι πρέπει να σπουδάσω, τι να κάνω κλπ και εμπιστεύτηκα τον πατέρα μου, ποιος δεν θα το έκανε;). Τώρα, που τελείωσα την σχολή ο πατέρας μου ξαφνικά αποφάσισε ότι τελικά δεν είχε επιλέξει αυτός την σχολή για μένα και μου λέει ότι πρέπει να βρω εγώ τι θα κάνω (ο πατέρας μου έχει όλα τα βύσματα της πόλης, είναι καρδιοχειρουργός, ασχολείται και με πολιτική. Δηλαδή, άνετα μπορεί να με χώσει κάπου ως ελεύθερος επαγγελματίας, ιδιωτικός επαγγελματίας η ξέρω εγώ τι! για να βγάλω τα λεφτά μου. Όμως, δεν το κάνει. Το είπε και ο ίδιος ότι εάν ήθελε θα με έβαζε κάπου αλλά δεν θα το κάνει. Μεγάλη ιστορία για να σας εξηγήσω γιατί είναι έτσι ο άνθρωπος, δεν είχαμε ποτέ καλές σχέσεις). Τώρα, έχω μείνει ειλικρινά μόνος μου χωρίς να ξέρω τι να κάνω, που μπορώ να δουλέψω, που να απευθυνθώ σαν τι μπορώ να δουλέψω με αυτό το πτυχίο, τι να ακολουθήσω; Αυτό που με νευριάζει είναι ότι δυσκολεύτηκα πάρα πολύ να πάρω το πτυχίο, δεν γούσταρα καθόλου τα μαθήματα. Τελείωσα την σχολή με χίλια ζόρια ελπίζοντας ότι ο πατέρας μου είναι πίσω μου, μεγαλύτερο λάθος της ζωής μου. Πήγα, γράφτηκα στον ΟΑΕΔ και τους είπα ότι θα ήθελα να βρω δουλειά σαν υπάλληλος γραφείου. Άλλο δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω για αυτό χρειάζομαι την βοήθεια σας, τις απόψεις σας. Πραγματικά, είμαι μόνος μου. Οι γονείς μου είναι χωρισμένοι και μένω με την μητέρα μου, που κάθε μέρα με ζαλίζει, αγνοώντας αυτό που έκανε ο πατέρας μου. Το μόνο που μου λέει είναι ότι έπρεπε να ξέρω ότι δεν είναι έμπιστος ο πατέρας μου, λες και εγώ τότε 17-18 χρονών θα μπορούσα να σκεφτώ τόσο βαθιά-αναλυτικά η θα μπορούσε να πιστέψει το μυαλό μου ότι ο πατέρας μου θα μου έκανε αυτά. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι μπορώ να κάνω με το πτυχίο που έχω; Από ότι κατάλαβα με αυτό το πτυχίο μπορώ να δουλέψω μόνο σε γραφεία η στον δήμο (έχω επίσης και το Cambridge). Όσο για το εάν θα ήθελα να σπουδάσω κάτι άλλο δεν ξέρω εάν έχω την ψυχολογική δύναμη και να είχα την ψυχολογική δύναμη, δεν έχω την οικονομική άνεση να το κάνω (ο πατέρας μου δεν ασχολείται μαζί μου, ούτε εγώ θέλω να τον βλέπω).

Δεν έχει γραφείο επαγγελματικής σταδιοδρομίας η σχολή να σε καθοδηγήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά αναρωτιέμαι ποιοί πάνε σε τέτοιες σχολές.
Τι βγαίνεις από εκεί πέρα;  φιλόλογος;  γλωσσολόγος;  ιστορικός;  παιδαγωγός;  πρόξενος;  τι;
Και μόνον από τον τίτλο θα έφευγα μακριά.
Ακόμη χειρότερα, τα τελευταία χρόνια υπάρχουν και μπσ σε κάτι τέτοια....
Χωρίς πρόθεση υποτίμησης (έχω άγνοια αυτών των κλάδων) όλα αυτά μου ακούγονται σαν αέρας κοπανιστός...

-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαξε και βρες τι θα σου αρεσε να κανεις στην ζωη σου. Εφοσον δεν σαρεσει αυτο που σπουδασες, δεν βλεπω κανεναν λογο να κανεις μεταπτυχιακο. Το καλο οταν εχεις πτυχιο ειναι οτι μπορεις να δωσεις κατατακτηριες αντι να δωσεις παλι πανελληνιες.

Αν δεν ξερεις τι θες, μπορεις να πας σε ενα Συμβουλο Επαγγελματικου Προσανατολισμου. Ισως σε βοηθησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μιλήσω ως πατέρας. Θα πρέπει για αρχή να βελτιώσεις την ψυχολογία σου. Είσαι νέος, έχεις όλες τις δυνατότητες να κάνεις τις δικές σου επιλογές και φυσικά να βρεις τους στόχους σου.  Προσπάθησε να ξεφύγεις από την σκιά του πατέρα σου και να βρεις αυτό που σε ευχαριστεί να κάνεις. Θα σου πρότεινα να ολοκληρώσεις τις σπουδές σου στην σχολή που βρέθηκες και μετά να συνεχίσεις τις σπουδές σου εκεί που θα ήθελες εσύ. Μην κοιτάς να βγεις από τώρα στην αγορά εργασίας, εάν χρειαστείς οικονομική στήριξη νομίζω ότι θα την βρεις εύκολα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να αναφέρω πως το κάθε τι που μαθαίνουμε, είναι σαν ένα πολυεργαλείο. Ποτέ δε ξέρεις πως ακριβώς θα σε βοηθήσει, αλλά καλό είναι να το έχεις μαζί - kind of thing.. Τώρα εσύ πήγες και διάλεξες κάτι που οι περισσότεροι μας με τα βίας καταλαβαίνουμε τι είναι. Εγώ προσωπικά φαντάζομαι έμαθες Σλαβοϊστορία, και σλαβόγλωσσες; Δεν ζητάω απάντηση, αλλά για να καταλάβεις πως δεν μπορούμε να κρίνουμε το τι σπούδασες.

Ο πατέρας μπορεί να μην σε βοηθήσει τελικά με το ζήτημα της εργασίας, αλλά τον βλέπω έμμεσα να σε βοηθάει στην ανεξαρτητοποίηση σου. Φίλε, δεν πάει ο νους σου τι καύλα είναι να τα καταφέρνεις μόνος σου, και πόσο μάλλον αν μου λες πως δεν τα πάτε και καλά.. σε ερωτώ εγώ, θες να χρωστάς και άλλα σε αυτόν τον άνθρωπο;


Πάρε μια βαθιά ανάσα, εξερεύνησε τα ενδιαφέροντά σου και σκέψου τι σε ενθουσιάζει πραγματικά. Μόνο έτσι θα έχεις μια καλή επαγγελματική ζωή. Το πτυχίο σου είναι μόνο η αρχή.. Και λάθος επιλογή να ήταν, ε.. θα περάσει όπως οι αναμνήσεις των Γερμανικών μου..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...