Προς το περιεχόμενο

Είσοδος έξοδος μοτοσυκλετών σε είσοδο πολυκατοικίας.


caveneo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 minutes ago, StamTheMan said:

Εμενα παντως μου συστηνονταν ως διαχειριστες.
Λες να ηταν ενοικοι που ονειρευονταν,οταν μεγαλωσουν,να γινουν διαχειρισται;

Shoot for the stars..

Με όσα έχω δει μέχρι τώρα στη ζωή μου, τίποτα δεν θα μου έκανε εντύπωση.

53 minutes ago, StamTheMan said:

Τοσο πολυ με φουρκισε το post,που δεν προχωρησα παρακατω.
Τωρα το διαβασα ολο και φουρκιστηκα πιο πολυ.
Θα εμενε το αμαξι εκει μεχρι νεοτερας,με εμενα απεναντι,σε παγκακι,με καπαρντινα,εφημεριδα με τρυπες κτλ.

Δε μας εφταναν αυτοι που βαφτιζουν την αυλη Parking,εχουμε και αλλους τωρα.

Σε αυτό σε καταλαβαίνω απόλυτα, και εγώ το ίδιο παθαίνω με κάτι τέτοιους.

Τουλάχιστον ο ts δεν είναι από αυτούς, με βάση όσα έγραψε δεν φαίνεται να επικροτεί αυτή την πράξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αναλογα το μεγεθος του πεζοδρομιου. Σε πεζοδρομιο 2-3 πλακες πεζοδρομιου δεν βγαινει ουτε καροτσι με μωρο αν ειναι ακριβως απεξω παρκαρισμενο αμαξι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και ράμπα με μπετό ή άλλο υλικό στο οδόστρωμα έχει μεγάλο πρόστιμο. Κάνε συνέλευση και πες τους να μην ενοχλούν τα νόμιμα παρκαρισμένα αυτοκίνητα γιατί τα δικαστικά έξοδα θα επιβαρύνουν όλους σας....  Μόνο που το ακούμπησαν αν ήμουν στην θέση του θα το τράβαγα όσο δεν πάει και ας πλήρωνα και 5000 ευρώ σε έξοδα (το έχω ξανά κάνει και δικαιώθηκα φυσικά απλά πήρε χρόνια). Οι μαγκιές πληρώνονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά τα λες αλλά όταν ο άλλος είναι ψυχιατρικος ασθενής αυτός και η γυναίκα του, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Είχα και θέματα στην πολυκατοικία μαζι τους. Ό,τι και να τους πεις άλλα καταλαβαίνουν ότι τους είπες και άλλα λένε σε τρίτους ότι τους είπες. Ό,τι να 'ναι! Δεν έχω βγάλει ποτέ άκρη!

Επεξ/σία από caveneo
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας αρκετά παλιότερα υπάρξει μοτοσικλετιστής, να πω ότι το θέμα έχει και αντίλογο.

!. Υπάρχει κενό νομοθεσίας για parking μοτοσικλετών εντός κτηρίων.

ΙΙ. Εδώ μάλλον μιλάμε για αυλή οπότε μάλλον πρόκειται για γειτονιά σε κάποιο δήμο με σχετική "άπλα" και όχι τόσο πυκνή δόμηση, αν το κατάλαβα καλά.

ΙΙΙ. Σε τέτοιες περιοχές οι κάτοικοι έχουν κατανόηση και φροντίζουν να παρκάρουν αφήνοντας κενά ανάμεσα στα οχήματα πουπαρκάρουν για τις εξώπορτες των οικιών (συνήθως μονοκατοικιών) ειδικά αν είναι στενά τα πεζοδρόμια. Φανταστείτε κάποιον να πρέπει να βάλει κάποιο αντικείμενο μέσα στο σπίτι του περνώντας το από ...πάνω από τα παρκαρισμένα.

ΙV. Το ίδιο συμβαίνει λιγο πολύ σε αυτές τις περιοχες και με τις μοτοσικλέτες. Όποιος έχει επικαλειται την κατανόηση των γειτόνων γιατί αν την άφηνε έξω γρήγορα θα γινόταν καπνός η μηχανή. Δυστυχώς οι κλοπές είναι στα ύψη και ούτε αστυνομία επιλαμβάνεται ούτε τίποτε. Οπότε όποιος έχει μηχανή φροντίζει να την σώσει με όποιο τρόπο μπορεί.

V, Αν το δουμε λογικά, η είσοδος / έξοδος μηχανής χρειάζεται ένα πλάτος ενός το πολύ ενάμιση μέτρου, όσο περίπου και το διάκενο ανάμεσα σε παρκαρισμένα αυτοκίνητα. Άρα αν τα αμάξια παρκάρουν με αυτή την "πρόβλεψη" όλοι εξυπηρετούνται χωρίς να χάνει κανείς. Win win.

VI. Aν οι δήμοι έκαναν σωστή δουλειά θα είχαν προβλέψει και γι αυτή την περίπτωση της εισόδου/εξόδου μηχανών σε κατοικίες με τη επιβάλλόμενη νομοθετική κάλυψη. Τ Το να κατασκευάζουμε ενόχους ή να κάνουμε τους πολίτες να αντιδικούν μεταξύ τους δεν έχει νόημα.

VII. Σε αυτό το περιστατικό αυτός που "αυτοδίκησε" είναι καταδικαστέος χωρίς κουβέντα. Δεν πειράζεις το όχημα κάποιου για κανένα λογο. 

VIII. Να σκεφθουμε επίσης στο προκείμενο ότι αν η αυλή που αναφέρει ο νηματοθέτης εξυπηρετεί αρκετές μηχανές (δύο, τρεις, πέντε δεν ξέρω) αν αυτές ήταν παρκαρισμένες έξω, πόσες θέσεις αυτοκινητων θα καταλάμβαναν.... Δηλ. για ΄ένα/ενάμιση μέτρο διέλευσης που ζητάει, θα  χάνονταν αρκετές θέσεις στάθμευσης αυτοκινήτων. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, caveneo είπε

Καλά τα λες αλλά όταν ο άλλος είναι ψυχιατρικος ασθενής αυτός και η γυναίκα του, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Είχα και θέματα στην πολυκατοικία μαζι τους. Ό,τι και να τους πεις άλλα καταλαβαίνουν ότι τους είπες και άλλα λένε σε τρίτους ότι τους είπες. Ό,τι να 'ναι! Δεν έχω βγάλει ποτέ άκρη!

Όσο ψυχ και να είναι μόλις τους πεις ότι θα πληρώσετε δικαστικά έξοδα όλοι μαζί θα γίνουν κοτούλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kalmik είπε

Αν το δουμε λογικά, η είσοδος / έξοδος μηχανής χρειάζεται ένα πλάτος ενός το πολύ ενάμιση μέτρου, όσο περίπου και το διάκενο ανάμεσα σε παρκαρισμένα αυτοκίνητα. Άρα αν τα αμάξια παρκάρουν με αυτή την "πρόβλεψη" όλοι εξυπηρετούνται χωρίς να χάνει κανείς. Win win.

Αν μπορει να γινει,να το κανουμε,αλλα αυτοι θα εχουν την απαιτηση να μην παρκαρει καν καποιος εκει.
Εξου και ο "βανδαλισμος" που εγινε.

1 ώρα πριν, Klausx είπε

Μόνο που το ακούμπησαν αν ήμουν στην θέση του θα το τράβαγα όσο δεν πάει και ας πλήρωνα και 5000 ευρώ σε έξοδα (το έχω ξανά κάνει και δικαιώθηκα φυσικά απλά πήρε χρόνια). Οι μαγκιές πληρώνονται.

Τοιχοκολληση με αναλογη ενημερωση,ας τα βρουν μεταξυ τους οι ιδιοκτητες μοτοσυκλετων.
Οπως κανουν στα παιδακια,οταν κανουν καποια ζημια,τους τιμωρεις ολους και ας τα βρουν μεταξυ τους.
Μια χαρα θα στον δωσουν τον ενοχο,σε ασημενια πιατελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Klausx είπε

Ακόμα και ράμπα με μπετό ή άλλο υλικό στο οδόστρωμα έχει μεγάλο πρόστιμο. Κάνε συνέλευση και πες τους να μην ενοχλούν τα νόμιμα παρκαρισμένα αυτοκίνητα γιατί τα δικαστικά έξοδα θα επιβαρύνουν όλους σας....  Μόνο που το ακούμπησαν αν ήμουν στην θέση του θα το τράβαγα όσο δεν πάει και ας πλήρωνα και 5000 ευρώ σε έξοδα (το έχω ξανά κάνει και δικαιώθηκα φυσικά απλά πήρε χρόνια). Οι μαγκιές πληρώνονται.

Μαζί σου αλλά κάπως πρέπει να το αποδείξεις.

Δεν φτάνουν οι υποψίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kalmik είπε

V, Αν το δουμε λογικά, η είσοδος / έξοδος μηχανής χρειάζεται ένα πλάτος ενός το πολύ ενάμιση μέτρου, όσο περίπου και το διάκενο ανάμεσα σε παρκαρισμένα αυτοκίνητα. Άρα αν τα αμάξια παρκάρουν με αυτή την "πρόβλεψη" όλοι εξυπηρετούνται χωρίς να χάνει κανείς. Win win.

Πρέπει να μιλάς για πολύ άπλα περιοχή, γιατί στις άλλες το διάκενο αν είναι μισό μέτρο καλά είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα φέρει αστυνομία σε αυτούς εδώ

Spoiler

mixani-1.jpg.7b39ca36d8835ff3e90bcbcc7d81643b.jpg

πριν 4-5 χρόνια, γιατί μου κάναν θέμα που ήμουν 10 εκατοστά μέσα στο κίτρινο. Τελικά ήρθε αστυνομία και αποδείχτηκε ότι είναι δηλωμένο parking στην πολεοδομεία. Δεν έχουν καν πινακίδα για parking με αριθμό απόφασης. Δεν έγινε τίποτα απλα βριστήκαμε και έφυγα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, Luciddream said:

Εγώ είχα φέρει αστυνομία σε αυτούς εδώ

  Hide contents

mixani-1.jpg.7b39ca36d8835ff3e90bcbcc7d81643b.jpg

πριν 4-5 χρόνια, γιατί μου κάναν θέμα που ήμουν 10 εκατοστά μέσα στο κίτρινο. Τελικά ήρθε αστυνομία και αποδείχτηκε ότι είναι δηλωμένο parking στην πολεοδομεία. Δεν έχουν καν πινακίδα για parking με αριθμό απόφασης. Δεν έγινε τίποτα απλα βριστήκαμε και έφυγα.

 

Από περιέργεια, πως "αποδείχθηκε" ότι είναι δηλωμένο πάρκινγκ στην πολεοδομία?  Έφερε ο ιδιοκτήτης κάτοψη του χώρου θεωρημένη από την πολεοδομία στην προσπάθεια του να πείσει το όργανο να σε γράψει?

Όχι πως έχει σημασία βέβαια, παράβαση θα σου βεβαίωναν μόνο αν υπήρχε πινακίδα Ρ-40 με αριθμό απόφασης όπως είπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, Joshua21 said:

Από περιέργεια, πως "αποδείχθηκε" ότι είναι δηλωμένο πάρκινγκ στην πολεοδομία?  Έφερε ο ιδιοκτήτης κάτοψη του χώρου θεωρημένη από την πολεοδομία στην προσπάθεια του να πείσει το όργανο να σε γράψει?

Όχι πως έχει σημασία βέβαια, παράβαση θα σου βεβαίωναν μόνο αν υπήρχε πινακίδα Ρ-40 με αριθμό απόφασης όπως είπες.

Έφερε τα χαρτιά της πολυκατοικίας και τα είδε ο αστυνομικός. Εγώ δεν είδα κάτι. Του είπα και εγώ οτι εφόσον δεν υπάρχει κανονική πινακίδα πάρκαρα, της το είπε και ο ίδιος. Και δεν έκλεινα κιόλας γιατί είδα τα σήματα και είχα αφήσει χώρο. Εκεί έληξε το θέμα βριστήκαμε και λίγο με την τύπισα και έφυγα. Πλέον έφυγα και απο Χαλάνδρι τελείως και ηρέμησα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, caveneo said:

Καλησπέρα. Σαν διαχειριστής τοποθέτησα μια πινακίδα που αναγράφει μην σταθμεύετε είσοδος έξοδος μοτοσυκλετών, ακριβώς στην καγκελόπορτα της εισόδου της πολυκατοικίας ώστε να το βλέπουν και να μην σταθμεύουν ή αν σταθμεύουν να προσπαθούν να αφήνουν λίγο χώρο για όσους έχουν δίκυκλα εντός της αυλής  της πολυκατοικίας. Προχθές, στάθμευσε ένα όχημα ακριβώς μπροστά στην είσοδο. Την επόμενη κάποιος έξυπνος από την πολυκατοικία, σήκωσε τους υαλοκαθαριστήρες, άνοιξε το πορτακι της βενζίνης και γύρισε τον καθρέπτη του συνοδηγού προς τα μπροστά και τον λέρωσε. Σήμερα το μεσημέρι ήταν κάτω από την πολυκατοικία καλώντας την αστυνομία γιατί ήθελε να κάνει μήνυση στην πολυκατοικία λέει για παράνομη πινακίδα. Της εξήγησα πως και πριν την πινακιδα πάλι τα ίδια γινόντουσαν. Ήρθε το περιπολικό της εξήγησε πως το μόνο που μπορεί να κάνει είναι μήνυση κατά αγνώστων αφού δεν ξέρει ποιος το έχει κάνει. Και να πάρει την τροχαία που αυτή ασχολείται με τις πινακίδες ή τον δήμο. Η πινακίδα δεν ανέγραφε απαγορεύεται. Έγραφε απλώς ότι μπαινοβγαίνουν μηχανές.  Όπως και να 'χει, γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με αυτό το θέμα. Την έβγαλα την πινακίδα εγώ. Δεν έχω και κάποιον γνωστό στην τροχαία να τον ρωτήσω.

Από περιέργεια, χωράει να βγει φορείο από την πολυκατοικία; Αν ναι, ακολουθείτε την ίδια διαδρομή για τα δίκυκλα.

Αν όχι, υπάρχει 1 μέτρο από το τοιχίο για την διέλευση των πεζών; Αν ναι, ακολουθείτε την ίδια διαδρομή. Αν υπάρχουν δέντρα, well...

Εναλλακτικά, γιατί δεν τις παρκάρετε όλοι παράλληλα στο πεζοδρόμιο, την μία μπροστά/πίσω από την άλλη, να καταλάβετε μερικές "θέσεις" από αυτοκίνητα, για καμιά εβδομάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μπει φορείο θα πρέπει να το περάσουν πάνω από το αυτοκίνητο. Το πεζοδρόμιο είναι 1 μέτρο και κάτι με δέντρα επάνω. Εγώ προσωπικά δεν κάνω πράγματα που δεν θέλω να μου κάνουν. Άρα δεν παίζει να αφήσω το παπί έξω και να μην μπορούν να σταθμεύσουν τα ΙΧΕ. Εγώ την πινακίδα την είχα βάλει πληροφοριακά όπως προείπα. Ούτε απαγορεύεται έγραφε πάνω. Θα μπορούσα να εκτυπώσω μια Α4 να την πλαστικοποιησω και να τη βάλω στη καγκελόπορτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...