Προς το περιεχόμενο

Αξίζει τελικά η μετανάστευση?


mix@lis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, merkon said:

Προσωπικά ξέρω αρκετούς που έχουν πάει να μείνουν Τουρκία αντίστοιχα και μάλιστα λόγω του ότι είναι πιο φθηνά σαν χώρα και έχει και εγγυημένο ήλιο όπως η Ελλάδα απλά έχουν ένα μικρό θέμα με τα αγγλικά.

 

Και εγώ προσωπικά πολλούς που έχουν έρθει εδώ ή Ισπανία,  έχω και κόσμο που έχει έρθει εδώ απο Ελβετία, συνταξιούχο να πάει να μείνει Αγγλία απο εδώ δεν έχω ;)

Θέλετε να πιστεύετε πως όλα είναι τέλεια έξω και χάλια εδώ;  κανένα πρόβλημα,  εγώ το πέρασα αυτό το στάδιο, τα είδα με τα μάτια μου, μέχρι τότε πίστευα πως όλα είναι χάλια εδώ και έξω είναι τέλεια

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 260
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 11/10/2023 στις 6:06 ΜΜ, mix@lis είπε

Καλησπέρα στην παρέα,

 

Θα ήθελα να εκφέρω την γνώμη μου σχετικά με την μετανάστευση και πως είδα τα πράγματα στη Σουηδία. Είναι καθαρά προσωπικές οι απόψεις και προφανώς κάποιοι δεν θα συμφωνήσετε. Παρακαλώ όμως να μην το μαμήσουμε το θέμα για να γίνει μια ωραία κουβεντούλα.

Θετικά

Οδηγική παιδεία: Πολύ καλή συμπεριφορά στους δρόμους με σχεδόν απόλυτη τήρηση των κανόνων οδήγησης. Αν σε πιάσουν μεθυσμένο ή έχεις κάνει κάποια σημαντική παράβαση έχει μεγάλη επιβολή προστίμου και την έχεις πατήσει άσχημα! Και μπράβο τους γιατί έτσι πρέπει να γίνεται.

Σύστημα παιδεία: Ίσως από τα καλύτερα που υπάρχουν!

Κράτος/Οικονομία: Πολύ δυνατή οικονομία και ένα κράτος που προσφέρει αρκετές παροχές στους εργαζομένους. Επίσης έχει πολύ δυνατά σωματεία.

Γενικά θα έλεγα οτι υπάρχει μία οργάνωση στο μεγαλύτερο κομμάτι του κράτους με τήρηση των νόμων και με πολύ καλές συνθήκες εργασίας.

 

Αρνητικά

Σύστημα Υγείας: Δεν ξέρω αν είναι χειρότερο απο της Ελλάδας, πάντως καλύτερο δεν είναι. Μόνο φαινομενικά είναι καλύτερο (υποδομές, μηχανμήματα κλπ). Έχουν τεράστια έλλειψη σε γιατρούς. Επίσης οι περισσότεροι απο αυτούς είναι άπειροι ενώ η πλειοψηφία είναι κακοί γιατροί.

Για να ασχοληθούν ουσιαστικά μαζί σου θα πρέπει να είσαι ετοιμοθάνατος.

Φαγητό: Δεν έχουν παραδοσιακά νόστιμα φαγητά που να τους χαρακτηρίζουν. Ό,τι αθλιότητα υπάρχει σε φαγητό θα το βρείς στη Σουηδία. Για λαχανικά και φρούτα δεν το συζητώ καν. Πανάκριβα και άθλια σε γεύση και ποιότητα.

Τιμές: Η αλήθεια είναι οτι υπάρχει ακρίβεια στη Σουηδία όμως δεν σε επηρεάζει τόσο γιατί οι μισθοί είναι καλοί. Όμως κάποια αναγκαία προιόντα είναι εξωφρενικά ακριβά!

Διαμονή: Αν δεν έχει δικό σου σπίτι τα πράγματα είναι ζόρικα. Ενοίκια στον θεό συν οτι σπάνια θα βρείς μακροπρόθεσμα συμβόλαια. Σχεδόν κάθε χρόνο πρέπει να είσαι στο ψάξιμο για άλλο σπίτι. Αφήστε που πολλοί μένουν σε δωμάτια! Αν είναι δυνατόν, να μένεις με άλλους 2-3 αγνώστους στο ίδιο σπίτι και να μοιράζεσαι κουζίνα και τουαλέτα. Έλεος!

Καιρός: Ασχολίαστο!

Τρόποι διασκέδασης: Για εμένα το θεωρώ σημαντικό να μπορώ να πάω σε ένα τσιπουράδικο, σε ένα ουζερί ή σε ένα ταβερνάκι και να απολαύσω το φαγητό μου με λίγο κρασάκι. Αυτό προσωπικά με ευχαριστεί και με ξεκουράζει. Εδώ όμως δεν υπάρχουν αυτά. Απλώς τα ξεχνάς.

 

Εν ολίγοις, αυτό που τους “σώζει” είναι η κάποια οργάνωση του κράτους και η δυνατή οικονομία! Πολιτισμικά και κοινωνικά δεν έχουμε καμία σχέση. Ο τρόπος ζωής, ο καιρός, οι συνήθειες της καθημερινότητας και ο τρόπος διασκέδασης(δεν εννοώ τα μπουζούκια) δεν έχουν καμία σχέση με την Ελλάδα. Θεωρώ πως σε αυτούς τους τομείς είμαστε πολύ καλύτεροι. Δεν μας βλέπουν ούτε με τηλεσκόπιο!

Οκ έχουμε τεράστια θέματα στην Ελλάδα αλλά δεν μπορώ να τα ισοπεδώσω όλα. Αν τα ζυγίσω τα πράγματα προσεκτικά,, μάλλον η ζυγαριά γέρνει προς την μεριά της Ελλάδας. Δεν ξέρω ίσως φταίω κι εγώ που τα βλέπω έτσι, ίσως επηρεάζομαι συναισθηματικά που άφησα πίσω τους ανθρώπους μου, ίσως “φταίνε” οι συνήθειες μου, ίσως φταίει και το γεγονός ότι δεν αφήνεις έτσι εύκολα τον τόπο σου. Τελικά είναι σκληρό να αφήνεις την Ελλάδα. Αλλά από την άλλη είναι επίσης σκληρό να ζείς στην Ελλάδα της ανέχειας. Αν δεν έχεις στον ήλιο μοίρα τι να τα κάνεις τα καλά της Ελλάδας?Απλά τα παρατάς όλα και πας κάπου για μία καλύτερη ζωή. Συμφωνώ.

Μάλλον είναι παρακινδυνευμένο αλλά θα τολμήσω να πω οτι, αν έχεις δικό σου σπίτι και είσαι ακόμη και σε μία μέτρια οικονομική κατάσταση, δεν αξίζει για κανένα λόγο να αφήσεις όλη σου την ζωή στην Ελλάδα και να πας στo εξωτερικό.

Ζούμε σε μία απο τις ωραιότερες χώρες του κόσμου!

Έχω ήδη δώσει παραίτηση και λίγες μέρες θα είμαι πίσω στην Ελλάδα.

Πώς τα βλέπετε εσείς τα πράγματα περί μετανάστευσης;

Παρακαλώ θα ήθελα τη γνώμη σας.

Εγώ δεν έχω προσωπική άποψη... πάντως...σε άλλους αρέσει το να βρίσκονται μόνιμα στο εξωτερικό & να έρχονται μόνο για διακοπές στην χώρα τους..... άλλοι πάλι κάνουν το λάθος της σύγκρισης...και θέλουν να γυρίσουν πίσω...στο τέλος γυρίζουν... αλλά το μετανιώνουν.... Διότι γυρίζουν και μας πρίζουν... εμείς στην Γερμανία... εμείς στην Γαλλία... εμείς στην Σουηδία... Είναι οι λεγόμενοι Λαζογερμανοί...Λαζογάλλοι...κτλ

Προσωπικά αν μπορούσα να πάρω την οικογένεια και να μεταναστεύσουμε...ούτε για διακοπές δεν θα επέστρεφα

Η διαβίωση είναι καλύτερη από την Ελλάδα... λόγω των μισθών και των προνομίων που έχουν στο εξωτερικό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Εχω φιλο που ηταν Αγγλια. Οικονομολογος, μεταπτυχιακο, διδακτορικο, καθηγητης σε Πανεπιστημιο της Αγγλιας με σημερινο μισθο κοντά στα 15.000 λίρες τον μηνα.
Περιμενε 20 ωρες στα εξωτερικα ιατρεία νοσοκομείου.

Ζει στην Ελλαδα. Διορισμενος απο ΑΣΕΠ στο δημοσιο. 1200€ τον μηνα μισθό. Παει κορινθο καθε ΣΚ και χαιρεται τον ηλιο.

Ξερω ανθρωπους που πληρωνουν αεροπλανο για να ερθουν στον οδοντιατρο στην Ελλαδα γιατι συμφέρει.
Και ξερεις τι ζορι μπορει να τραβηξεις στο αεροπλανο αν εχεις θεμα με δοντι. Η αυξομείωση της πιεσης στην καμπινα μπορει να σε στειλει στον αλλο κοσμο απο τον πόνο.

 

Κάθε σχόλιο σου είναι απολαυστικό. Είτε είσαι δήμαρχος, είτε Παππάς! 

Έπεσε λίγο χαμηλά, βέβαια, ο φίλος σου. Αλλά έχει τις ομορφιές της Κορίνθου, που τέτοια τοπία δεν βλέπεις συχνά. Keep going!

40 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

 

Σχεδον ολοι οσοι ξερω Ελληνες για ιατρικα θεματα πανε Ελλαδα ιδιωτικα. Κανενας δεν μπλεκει με NHS και κανενας φυσικα δεν εχει χρηματα να παει ιδιωτικα UK.

Καποια στιγμη που ειχα θεμα με το δοντι, κανενας δεν δεχοταν μεσω NHS πηγα αναγκαστικα ιδιωτικα και εσκασα 200 λιρες για εναν κακο σφαγισμα. Καλοκαιρι πηγα Ελλαδα με 40 ευρω το ξηλωσαν και το εκαναν σωστα. Αγγλια ειδικα πολλοι νεοι ανθρωποι δεν εχουν δοντια γιατι πολυ απλα ειναι ακριβο σπορ.

Θες να μιλησουμε για λιστες NHS? Που μεχρι προσφατα ηταν εκατομμυρια σε αναμονη για επεμβασεις? Εχουμε εναν ταλαιπωρο στη δουλεια με τσακισμενα γονατα που σερνεται και περιμενει χρονια να κανει επεμβαση.

Συνεχίζεις να συγκρίνεις ανομία πράγματα. Επίσης, οι φίλοι σου οι Έλληνες σκέφτονται ότι θα κατέβουν Ελλάδα έτσι και αλλιώς, οπότε ας δώσουν 60€ σφράγισμα, αντί για £xxx Αγγλία. Όταν νιώσεις την Αγγλία την χώρα ΣΟΥ, τότε θα αρχίσεις να φέρεσαι διαφορετικά. Έχεις τα χρήματα, απλώς θέλεις να δώσεις λιγότερα αφού έτσι και αλλιώς θα κατέβεις Ελλάδα που την θεωρείς χώρα ΣΟΥ.

Μαλιστα, δεν έχεις καταλάβει τι έχει γίνει στο ΕΣΥ τα τελευταία χρόνια. Ο κόσμος πεθαίνει σε καροτσες, καρκινοπαθείς δεν ξεκινάνε θεραπείες, εγχειρήσεις πάνε μήνες πίσω. Δεν λέω ότι είναι ο NHS είναι υπόδειγμα συστήματος υγείας, αλλά τα χάλια του ΕΣΥ όπως έχει γίνει τα τελευταία χρόνια, δεν τα έχει. Συνολικά, η Αγγλία προσφέρει καλύτερο επίπεδο ζωής σε σχέση με την Ελλάδα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Εχω φιλο που ηταν Αγγλια. Οικονομολογος, μεταπτυχιακο, διδακτορικο, καθηγητης σε Πανεπιστημιο της Αγγλιας με σημερινο μισθο κοντά στα 15.000 λίρες τον μηνα.

Φα-ντα-στι-κο! Κυριολεκτικά όμως. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ρε παιδιά έχουν καλές αποδοχές στην Αγγλία αλλά εγώ για να πουλήσω ένα κόσμημα πάνω από 4-5γρ σε Άγγλο θα μου φάει την ψυχή και αν... για τις πέτρες δε δεν το συζητώ δράμα... από την άλλη η Γερμανοί Αυστριακοί Ελβετοί μια χαρά κρατάνε ακομη... Θυμάμαι κάτι Άγγλους πριν 20 χρόνια που ήταν ακριβώς το αντίθετο....  δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται εκεί αλλά το σύνολο των Άγγλων πλέον δεν ξοδεύει τιποτα ούτε σε sports bar που ήταν οι καλύτεροι πελάτες μέχρι και πρόσφατα

Ανταλλάζω το 80% των Άγγλων με 20% Γερμανούς 🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Ducatista said:

Πάντως ρε παιδιά έχουν καλές αποδοχές στην Αγγλία αλλά εγώ για να πουλήσω ένα κόσμημα πάνω από 4-5γρ σε Άγγλο θα μου φάει την ψυχή και αν... για τις πέτρες δε δεν το συζητώ δράμα... από την άλλη η Γερμανοί Αυστριακοί Ελβετοί μια χαρά κρατάνε ακομη... Θυμάμαι κάτι Άγγλους πριν 20 χρόνια που ήταν ακριβώς το αντίθετο....  δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται εκεί αλλά το σύνολο των Άγγλων πλέον δεν ξοδεύει τιποτα ούτε σε sports bar που ήταν οι καλύτεροι πελάτες μέχρι και πρόσφατα

Ανταλλάζω το 80% των Άγγλων με 20% Γερμανούς 🤣🤣

Γερμανους;  1 salata elinikos  για  4 άτομα;   😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...