Προς το περιεχόμενο

Αξίζει τελικά η μετανάστευση?


mix@lis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα,

 

Θα ήθελα να εκφέρω την γνώμη μου σχετικά με την μετανάστευση και πως είδα τα πράγματα στη Σουηδία. Είναι καθαρά προσωπικές οι απόψεις και προφανώς κάποιοι δεν θα συμφωνήσετε. Παρακαλώ όμως να μην το μαμήσουμε το θέμα για να γίνει μια ωραία κουβεντούλα.

Θετικά

Οδηγική παιδεία: Πολύ καλή συμπεριφορά στους δρόμους με σχεδόν απόλυτη τήρηση των κανόνων οδήγησης. Αν σε πιάσουν μεθυσμένο ή έχεις κάνει κάποια σημαντική παράβαση έχει μεγάλη επιβολή προστίμου και την έχεις πατήσει άσχημα! Και μπράβο τους γιατί έτσι πρέπει να γίνεται.

Σύστημα παιδεία: Ίσως από τα καλύτερα που υπάρχουν!

Κράτος/Οικονομία: Πολύ δυνατή οικονομία και ένα κράτος που προσφέρει αρκετές παροχές στους εργαζομένους. Επίσης έχει πολύ δυνατά σωματεία.

Γενικά θα έλεγα οτι υπάρχει μία οργάνωση στο μεγαλύτερο κομμάτι του κράτους με τήρηση των νόμων και με πολύ καλές συνθήκες εργασίας.

 

Αρνητικά

Σύστημα Υγείας: Δεν ξέρω αν είναι χειρότερο απο της Ελλάδας, πάντως καλύτερο δεν είναι. Μόνο φαινομενικά είναι καλύτερο (υποδομές, μηχανμήματα κλπ). Έχουν τεράστια έλλειψη σε γιατρούς. Επίσης οι περισσότεροι απο αυτούς είναι άπειροι ενώ η πλειοψηφία είναι κακοί γιατροί.

Για να ασχοληθούν ουσιαστικά μαζί σου θα πρέπει να είσαι ετοιμοθάνατος.

Φαγητό: Δεν έχουν παραδοσιακά νόστιμα φαγητά που να τους χαρακτηρίζουν. Ό,τι αθλιότητα υπάρχει σε φαγητό θα το βρείς στη Σουηδία. Για λαχανικά και φρούτα δεν το συζητώ καν. Πανάκριβα και άθλια σε γεύση και ποιότητα.

Τιμές: Η αλήθεια είναι οτι υπάρχει ακρίβεια στη Σουηδία όμως δεν σε επηρεάζει τόσο γιατί οι μισθοί είναι καλοί. Όμως κάποια αναγκαία προιόντα είναι εξωφρενικά ακριβά!

Διαμονή: Αν δεν έχει δικό σου σπίτι τα πράγματα είναι ζόρικα. Ενοίκια στον θεό συν οτι σπάνια θα βρείς μακροπρόθεσμα συμβόλαια. Σχεδόν κάθε χρόνο πρέπει να είσαι στο ψάξιμο για άλλο σπίτι. Αφήστε που πολλοί μένουν σε δωμάτια! Αν είναι δυνατόν, να μένεις με άλλους 2-3 αγνώστους στο ίδιο σπίτι και να μοιράζεσαι κουζίνα και τουαλέτα. Έλεος!

Καιρός: Ασχολίαστο!

Τρόποι διασκέδασης: Για εμένα το θεωρώ σημαντικό να μπορώ να πάω σε ένα τσιπουράδικο, σε ένα ουζερί ή σε ένα ταβερνάκι και να απολαύσω το φαγητό μου με λίγο κρασάκι. Αυτό προσωπικά με ευχαριστεί και με ξεκουράζει. Εδώ όμως δεν υπάρχουν αυτά. Απλώς τα ξεχνάς.

 

Εν ολίγοις, αυτό που τους “σώζει” είναι η κάποια οργάνωση του κράτους και η δυνατή οικονομία! Πολιτισμικά και κοινωνικά δεν έχουμε καμία σχέση. Ο τρόπος ζωής, ο καιρός, οι συνήθειες της καθημερινότητας και ο τρόπος διασκέδασης(δεν εννοώ τα μπουζούκια) δεν έχουν καμία σχέση με την Ελλάδα. Θεωρώ πως σε αυτούς τους τομείς είμαστε πολύ καλύτεροι. Δεν μας βλέπουν ούτε με τηλεσκόπιο!

Οκ έχουμε τεράστια θέματα στην Ελλάδα αλλά δεν μπορώ να τα ισοπεδώσω όλα. Αν τα ζυγίσω τα πράγματα προσεκτικά,, μάλλον η ζυγαριά γέρνει προς την μεριά της Ελλάδας. Δεν ξέρω ίσως φταίω κι εγώ που τα βλέπω έτσι, ίσως επηρεάζομαι συναισθηματικά που άφησα πίσω τους ανθρώπους μου, ίσως “φταίνε” οι συνήθειες μου, ίσως φταίει και το γεγονός ότι δεν αφήνεις έτσι εύκολα τον τόπο σου. Τελικά είναι σκληρό να αφήνεις την Ελλάδα. Αλλά από την άλλη είναι επίσης σκληρό να ζείς στην Ελλάδα της ανέχειας. Αν δεν έχεις στον ήλιο μοίρα τι να τα κάνεις τα καλά της Ελλάδας?Απλά τα παρατάς όλα και πας κάπου για μία καλύτερη ζωή. Συμφωνώ.

Μάλλον είναι παρακινδυνευμένο αλλά θα τολμήσω να πω οτι, αν έχεις δικό σου σπίτι και είσαι ακόμη και σε μία μέτρια οικονομική κατάσταση, δεν αξίζει για κανένα λόγο να αφήσεις όλη σου την ζωή στην Ελλάδα και να πας στo εξωτερικό.

Ζούμε σε μία απο τις ωραιότερες χώρες του κόσμου!

Έχω ήδη δώσει παραίτηση και λίγες μέρες θα είμαι πίσω στην Ελλάδα.

Πώς τα βλέπετε εσείς τα πράγματα περί μετανάστευσης;

Παρακαλώ θα ήθελα τη γνώμη σας.

  • Like 13
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 260
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, mix@lis είπε

Καλησπέρα στην παρέα,

 

Θα ήθελα να εκφέρω την γνώμη μου σχετικά με την μετανάστευση και πως είδα τα πράγματα στη Σουηδία. Είναι καθαρά προσωπικές οι απόψεις και προφανώς κάποιοι δεν θα συμφωνήσετε. Παρακαλώ όμως να μην το μαμήσουμε το θέμα για να γίνει μια ωραία κουβεντούλα.

Θετικά

Οδηγική παιδεία: Πολύ καλή συμπεριφορά στους δρόμους με σχεδόν απόλυτη τήρηση των κανόνων οδήγησης. Αν σε πιάσουν μεθυσμένο ή έχεις κάνει κάποια σημαντική παράβαση έχει μεγάλη επιβολή προστίμου και την έχεις πατήσει άσχημα! Και μπράβο τους γιατί έτσι πρέπει να γίνεται.

Σύστημα παιδεία: Ίσως από τα καλύτερα που υπάρχουν!

Κράτος/Οικονομία: Πολύ δυνατή οικονομία και ένα κράτος που προσφέρει αρκετές παροχές στους εργαζομένους. Επίσης έχει πολύ δυνατά σωματεία.

Γενικά θα έλεγα οτι υπάρχει μία οργάνωση στο μεγαλύτερο κομμάτι του κράτους με τήρηση των νόμων και με πολύ καλές συνθήκες εργασίας.

 

Αρνητικά

Σύστημα Υγείας: Δεν ξέρω αν είναι χειρότερο απο της Ελλάδας, πάντως καλύτερο δεν είναι. Μόνο φαινομενικά είναι καλύτερο (υποδομές, μηχανμήματα κλπ). Έχουν τεράστια έλλειψη σε γιατρούς. Επίσης οι περισσότεροι απο αυτούς είναι άπειροι ενώ η πλειοψηφία είναι κακοί γιατροί.

Για να ασχοληθούν ουσιαστικά μαζί σου θα πρέπει να είσαι ετοιμοθάνατος.

Φαγητό: Δεν έχουν παραδοσιακά νόστιμα φαγητά που να τους χαρακτηρίζουν. Ό,τι αθλιότητα υπάρχει σε φαγητό θα το βρείς στη Σουηδία. Για λαχανικά και φρούτα δεν το συζητώ καν. Πανάκριβα και άθλια σε γεύση και ποιότητα.

Τιμές: Η αλήθεια είναι οτι υπάρχει ακρίβεια στη Σουηδία όμως δεν σε επηρεάζει τόσο γιατί οι μισθοί είναι καλοί. Όμως κάποια αναγκαία προιόντα είναι εξωφρενικά ακριβά!

Διαμονή: Αν δεν έχει δικό σου σπίτι τα πράγματα είναι ζόρικα. Ενοίκια στον θεό συν οτι σπάνια θα βρείς μακροπρόθεσμα συμβόλαια. Σχεδόν κάθε χρόνο πρέπει να είσαι στο ψάξιμο για άλλο σπίτι. Αφήστε που πολλοί μένουν σε δωμάτια! Αν είναι δυνατόν, να μένεις με άλλους 2-3 αγνώστους στο ίδιο σπίτι και να μοιράζεσαι κουζίνα και τουαλέτα. Έλεος!

Καιρός: Ασχολίαστο!

Τρόποι διασκέδασης: Για εμένα το θεωρώ σημαντικό να μπορώ να πάω σε ένα τσιπουράδικο, σε ένα ουζερί ή σε ένα ταβερνάκι και να απολαύσω το φαγητό μου με λίγο κρασάκι. Αυτό προσωπικά με ευχαριστεί και με ξεκουράζει. Εδώ όμως δεν υπάρχουν αυτά. Απλώς τα ξεχνάς.

 

Εν ολίγοις, αυτό που τους “σώζει” είναι η κάποια οργάνωση του κράτους και η δυνατή οικονομία! Πολιτισμικά και κοινωνικά δεν έχουμε καμία σχέση. Ο τρόπος ζωής, ο καιρός, οι συνήθειες της καθημερινότητας και ο τρόπος διασκέδασης(δεν εννοώ τα μπουζούκια) δεν έχουν καμία σχέση με την Ελλάδα. Θεωρώ πως σε αυτούς τους τομείς είμαστε πολύ καλύτεροι. Δεν μας βλέπουν ούτε με τηλεσκόπιο!

Οκ έχουμε τεράστια θέματα στην Ελλάδα αλλά δεν μπορώ να τα ισοπεδώσω όλα. Αν τα ζυγίσω τα πράγματα προσεκτικά,, μάλλον η ζυγαριά γέρνει προς την μεριά της Ελλάδας. Δεν ξέρω ίσως φταίω κι εγώ που τα βλέπω έτσι, ίσως επηρεάζομαι συναισθηματικά που άφησα πίσω τους ανθρώπους μου, ίσως “φταίνε” οι συνήθειες μου, ίσως φταίει και το γεγονός ότι δεν αφήνεις έτσι εύκολα τον τόπο σου. Τελικά είναι σκληρό να αφήνεις την Ελλάδα. Αλλά από την άλλη είναι επίσης σκληρό να ζείς στην Ελλάδα της ανέχειας. Αν δεν έχεις στον ήλιο μοίρα τι να τα κάνεις τα καλά της Ελλάδας?Απλά τα παρατάς όλα και πας κάπου για μία καλύτερη ζωή. Συμφωνώ.

Μάλλον είναι παρακινδυνευμένο αλλά θα τολμήσω να πω οτι, αν έχεις δικό σου σπίτι και είσαι ακόμη και σε μία μέτρια οικονομική κατάσταση, δεν αξίζει για κανένα λόγο να αφήσεις όλη σου την ζωή στην Ελλάδα και να πας στo εξωτερικό.

Ζούμε σε μία απο τις ωραιότερες χώρες του κόσμου!

Έχω ήδη δώσει παραίτηση και λίγες μέρες θα είμαι πίσω στην Ελλάδα.

Πώς τα βλέπετε εσείς τα πράγματα περί μετανάστευσης;

Παρακαλώ θα ήθελα τη γνώμη σας.

Nοσταλγός του φραπέ;Ειδικά εκεί που θες τσιπουράδικο στην Σουηδία..........

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις να προσφέρεις κάτι στην ίδια την χώρα τι σε κάνει να πιστεύεις ότι έξω θα σε δεχτούν με ανοιχτές αγκάλες και θα είσαι και καλά;

Τα του καιρού χεσμένα τα έχεις, να μου λείπει ο φραπές και ο ήλιος αν δεν μπορώ να έχω αξιοπρέπεια.

 

  • Like 13
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν αξίζει, εκτός αν πας Νοτιο Ανατολική Ασία που αναπτύσονται (οικονομία-υποδομές) και όπου η περιοχή γενικά ανεβαίνει. Ευρώπη ειναι απλά χάσιμο χρόνου (ισως Μαυροβούνιο μόνο, όμορφο, φτηνό ακόμα με ανάπτυξη στις υποδομές του αλλά δε ξέρω και πολλά άλλα) μιας και κάθε χώρα που νομίζεις σταθερή, στο συντομο μέλλον θα αντιμετωπίσει τραγικά προβλήματα.
Από το 2008, ο κόσμος έχει πάει ανάποδα, αλλά οι περισσότεροι το κατάλαβαν τα τελευταία 2 χρόνια. Αργα.
Ιδίως αν είσαι κάτω απο 30 και πας να στήσεις ζωη σε άλλη Ευρωπαϊκη χώρα, στα 40 σου θα πρέπει να φύγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, mix@lis είπε

Καλησπέρα στην παρέα,

 

Θα ήθελα να εκφέρω την γνώμη μου σχετικά με την μετανάστευση και πως είδα τα πράγματα στη Σουηδία. Είναι καθαρά προσωπικές οι απόψεις και προφανώς κάποιοι δεν θα συμφωνήσετε. Παρακαλώ όμως να μην το μαμήσουμε το θέμα για να γίνει μια ωραία κουβεντούλα.

Θετικά

Οδηγική παιδεία: Πολύ καλή συμπεριφορά στους δρόμους με σχεδόν απόλυτη τήρηση των κανόνων οδήγησης. Αν σε πιάσουν μεθυσμένο ή έχεις κάνει κάποια σημαντική παράβαση έχει μεγάλη επιβολή προστίμου και την έχεις πατήσει άσχημα! Και μπράβο τους γιατί έτσι πρέπει να γίνεται.

Σύστημα παιδεία: Ίσως από τα καλύτερα που υπάρχουν!

Κράτος/Οικονομία: Πολύ δυνατή οικονομία και ένα κράτος που προσφέρει αρκετές παροχές στους εργαζομένους. Επίσης έχει πολύ δυνατά σωματεία.

Γενικά θα έλεγα οτι υπάρχει μία οργάνωση στο μεγαλύτερο κομμάτι του κράτους με τήρηση των νόμων και με πολύ καλές συνθήκες εργασίας.

 

Αρνητικά

Σύστημα Υγείας: Δεν ξέρω αν είναι χειρότερο απο της Ελλάδας, πάντως καλύτερο δεν είναι. Μόνο φαινομενικά είναι καλύτερο (υποδομές, μηχανμήματα κλπ). Έχουν τεράστια έλλειψη σε γιατρούς. Επίσης οι περισσότεροι απο αυτούς είναι άπειροι ενώ η πλειοψηφία είναι κακοί γιατροί.

Για να ασχοληθούν ουσιαστικά μαζί σου θα πρέπει να είσαι ετοιμοθάνατος.

Φαγητό: Δεν έχουν παραδοσιακά νόστιμα φαγητά που να τους χαρακτηρίζουν. Ό,τι αθλιότητα υπάρχει σε φαγητό θα το βρείς στη Σουηδία. Για λαχανικά και φρούτα δεν το συζητώ καν. Πανάκριβα και άθλια σε γεύση και ποιότητα.

Τιμές: Η αλήθεια είναι οτι υπάρχει ακρίβεια στη Σουηδία όμως δεν σε επηρεάζει τόσο γιατί οι μισθοί είναι καλοί. Όμως κάποια αναγκαία προιόντα είναι εξωφρενικά ακριβά!

Διαμονή: Αν δεν έχει δικό σου σπίτι τα πράγματα είναι ζόρικα. Ενοίκια στον θεό συν οτι σπάνια θα βρείς μακροπρόθεσμα συμβόλαια. Σχεδόν κάθε χρόνο πρέπει να είσαι στο ψάξιμο για άλλο σπίτι. Αφήστε που πολλοί μένουν σε δωμάτια! Αν είναι δυνατόν, να μένεις με άλλους 2-3 αγνώστους στο ίδιο σπίτι και να μοιράζεσαι κουζίνα και τουαλέτα. Έλεος!

Καιρός: Ασχολίαστο!

Τρόποι διασκέδασης: Για εμένα το θεωρώ σημαντικό να μπορώ να πάω σε ένα τσιπουράδικο, σε ένα ουζερί ή σε ένα ταβερνάκι και να απολαύσω το φαγητό μου με λίγο κρασάκι. Αυτό προσωπικά με ευχαριστεί και με ξεκουράζει. Εδώ όμως δεν υπάρχουν αυτά. Απλώς τα ξεχνάς.

 

Εν ολίγοις, αυτό που τους “σώζει” είναι η κάποια οργάνωση του κράτους και η δυνατή οικονομία! Πολιτισμικά και κοινωνικά δεν έχουμε καμία σχέση. Ο τρόπος ζωής, ο καιρός, οι συνήθειες της καθημερινότητας και ο τρόπος διασκέδασης(δεν εννοώ τα μπουζούκια) δεν έχουν καμία σχέση με την Ελλάδα. Θεωρώ πως σε αυτούς τους τομείς είμαστε πολύ καλύτεροι. Δεν μας βλέπουν ούτε με τηλεσκόπιο!

Οκ έχουμε τεράστια θέματα στην Ελλάδα αλλά δεν μπορώ να τα ισοπεδώσω όλα. Αν τα ζυγίσω τα πράγματα προσεκτικά,, μάλλον η ζυγαριά γέρνει προς την μεριά της Ελλάδας. Δεν ξέρω ίσως φταίω κι εγώ που τα βλέπω έτσι, ίσως επηρεάζομαι συναισθηματικά που άφησα πίσω τους ανθρώπους μου, ίσως “φταίνε” οι συνήθειες μου, ίσως φταίει και το γεγονός ότι δεν αφήνεις έτσι εύκολα τον τόπο σου. Τελικά είναι σκληρό να αφήνεις την Ελλάδα. Αλλά από την άλλη είναι επίσης σκληρό να ζείς στην Ελλάδα της ανέχειας. Αν δεν έχεις στον ήλιο μοίρα τι να τα κάνεις τα καλά της Ελλάδας?Απλά τα παρατάς όλα και πας κάπου για μία καλύτερη ζωή. Συμφωνώ.

Μάλλον είναι παρακινδυνευμένο αλλά θα τολμήσω να πω οτι, αν έχεις δικό σου σπίτι και είσαι ακόμη και σε μία μέτρια οικονομική κατάσταση, δεν αξίζει για κανένα λόγο να αφήσεις όλη σου την ζωή στην Ελλάδα και να πας στo εξωτερικό.

Ζούμε σε μία απο τις ωραιότερες χώρες του κόσμου!

Έχω ήδη δώσει παραίτηση και λίγες μέρες θα είμαι πίσω στην Ελλάδα.

Πώς τα βλέπετε εσείς τα πράγματα περί μετανάστευσης;

Παρακαλώ θα ήθελα τη γνώμη σας.

Και εγώ που νόμιζα ότι κάποιος θα μεταναστεύσει για να έχει μεγαλύτερο εισόδημα……τώρα έχουμε θέματα για τον τροπο οδήγησης στις χώρες που θα θέλαμε να μεταναστεύσουμε……. Συγνώμη δεν. Μεταναστεύσεις για να έχεις ποιο οργανωμένο τροπο ζωής αλλά μαγαλυτερες απολαβές.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα έξω τα πράγματα είναι καλύτερα,  ή τουλάχιστον έτσι πιστεύουμε μέχρι να τα ζήσουμε

Πχ Βόρειες χώρες κάποια πράγματα που έχουνε να κάνουνε με τήρηση κανόνων είναι καλύτερα απο εδώ, γιατί πρώτα υπάρχει έλεγχος (πχ κάμερες Αγγλία), έτσι μαθαίνει και  ο κόσμος πως θα πρέπει να τηρεί τον νόμο. 

Αν δείτε οι Ιταλοί και Ισπανοί είναι πολύ κοντά σε εμάς.

Αφού πιάσαμε Ιταλούς και Ισπανούς, έχουν και καλύτερο φαγητό σε σχέση πχ με βόρειες χώρες,  οι βόρειες όμως έχουν παραπάνω αλκοολ, αλλά έχουν μικρότερα ποσοστά οδήγησης όταν πίνουν γιατί υπάρχει έλεγχος.

Και μετά βλέπεις τον καιρό στην Αγγλία και κόβεις φλέβα!

Αν κάποιος έχει μεγαλώσει με τον καιρό που έχουμε εδώ στα νότια,  δύσκολα θα μπορέσει να ζήσει βόρεια,    αλλά μπορεί να το κάνει, ειδικά αν οι απολαβές του είναι καλύτερες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Μετανάστευση εχω ακούσει για πολλους και διάφορους λόγους, για οδηγική συμπεριφορά πρώτη φορά ακούω 

Άντε και μια δεύτερη. Το ότι στην Ελλάδα δε μπορώ να μετακινηθώ εύκολα με ποδήλατο, λόγω υποδομών αλλά και οδηγικής συμπεριφοράς, είναι αρκετά ψηλά στη λίστα που μου απαγορεύει την επιστροφή από τη Σκανδιναβία. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς έξω, πλέον αξίζει να πας σαν senior στο επάγγελμα σου (είτε μηχανικός, είτε προγραμματιστής, είτε ξυλουργός, υδραυλικός, ηλεκτρολόγος κλπ κλπ) . Εάν είσαι senior μπορείς σε 5-7 χρόνια να βάλεις 200-300 k στην άκρη (αν πας με γυναίκα/κοπέλα) . Γυρίζεις στα 37-40 σου Ελλάδα, και  με τόσα λεφτά στην άκρη, είσαι οκ.

Δλδ πάνε οι καλές εποχές που έφευγαν οι παππούδες μας Γερμανία, να δουλέψουν σε εργοστάσια και εστιατόρια, και γυρνούσαν με λεφτά πίσω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, a_f_a είπε

Οχι δεν αξίζει, εκτός αν πας Νοτιο Ανατολική Ασία που αναπτύσονται (οικονομία-υποδομές) και όπου η περιοχή γενικά ανεβαίνει. Ευρώπη ειναι απλά χάσιμο χρόνου (ισως Μαυροβούνιο μόνο, όμορφο, φτηνό ακόμα με ανάπτυξη στις υποδομές του αλλά δε ξέρω και πολλά άλλα) μιας και κάθε χώρα που νομίζεις σταθερή, στο συντομο μέλλον θα αντιμετωπίσει τραγικά προβλήματα.
Από το 2008, ο κόσμος έχει πάει ανάποδα, αλλά οι περισσότεροι το κατάλαβαν τα τελευταία 2 χρόνια. Αργα.
Ιδίως αν είσαι κάτω απο 30 και πας να στήσεις ζωη σε άλλη Ευρωπαϊκη χώρα, στα 40 σου θα πρέπει να φύγεις.

Ξέχασες την υποσαχάρια Αφρική.Επίσης ταχύτατα αναπτυσσόμενο μέρος,για να ξεκινήσεις μια νέα ζωή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αναμενόμενο ότι με avatar έναν χαμόγελαστο ήλιο δεν θα σου αρέσει η Σουηδία. 

Πέραν αυτού, τα "σαν την Ελλάδα δεν έχει" τα λέμε στον εαυτό μας για να έχουμε κάτι να στηριζομαστε και να βγαίνει η καθημερινότητα σε αυτή τη χαβουζα για χώρα που ακόμα και η λογική την έχει εγκαταλείψει. 

  • Like 17
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Helionar είπε

Πέραν αυτού, τα "σαν την Ελλάδα δεν έχει" τα λέμε στον εαυτό μας για να έχουμε κάτι να στηριζομαστε και να βγαίνει η καθημερινότητα σε αυτή τη χαβουζα για χώρα που ακόμα και η λογική την έχει εγκαταλείψει. 

Σας βοηθαει;Γιατι εγω το εχω παρατησει εδω και 15 χρονια τουλαχιστον.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βγάλεις και το θέμα καιρός και διασκέδαση τι μένει στην Ελλάδα; Σουηδία είναι hardcore για τον μέσο Έλληνα.

Τα τιμές και διαμονή δε τα σχολιάζω γιατί μάλλον στην Ελλάδα έχεις δικό σου σπίτι. Αν όχι τότε σε αναλογία μισθού/ενοίκιο δε νομίζω να είσαι καλύτερα.

Προσωπικά θα πω πως δέκα χρόνια στη Μάλτα κι από καιρό και από διασκέδαση μια χαρά είμαι, οπότε για μένα μετανάστευση 100%. Αν αξίζεις ανεβαίνεις και διεκδικείς πράγματα που στην Ελλάδα ντρέπεσαι να τα αναφέρεις με τις νοοτροπίες που έχουν επικρατήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτα που λες πανω κατω ισχυουν αλλα δεν θα επαιρνα θεση στο ποιος ειναι καλυτερος, διοτι απλα οπως ειπες ειμαστε τελειως διαφορετικοι

Για παραδειγμα λες

"Εν ολίγοις, αυτό που τους “σώζει” είναι η κάποια οργάνωση του κράτους και η δυνατή οικονομία! Πολιτισμικά και κοινωνικά δεν έχουμε καμία σχέση. Ο τρόπος ζωής, ο καιρός, οι συνήθειες της καθημερινότητας και ο τρόπος διασκέδασης(δεν εννοώ τα μπουζούκια) δεν έχουν καμία σχέση με την Ελλάδα. Θεωρώ πως σε αυτούς τους τομείς είμαστε πολύ καλύτεροι. Δεν μας βλέπουν ούτε με τηλεσκόπιο!"

Στην εστιαση σιγουρα ειμαστε καλυτεροι οχι μονο απο τη Σουηδια αλλα ισως και παγκοσμια.. Αφου αυτο ειναι η βαρια βιομηχανια μας και η συγκεκριμενη υπηρεσια ειναι ετη φωτος απο καθε αλλο κρατος..

Βεβαια ο τροπος διασκεδασης που λες διαφερει. Εμεις θα παμε για καφε και μεζεδοπωλειο, οι Σουηδοι θα πανε για περπατημα στη φυση και πικνικ. Ο τομεας φαγητου καφε ΔΕΝ τους ενδιαφερει ΚΑΘΟΛΟΥ! Γι αυτο λεω ειμαστε διαφορετικοι, ο καθενας εχει τον τροπο του να διασκεδαζει.

Οσον αφορα αυτο που λες "Μάλλον είναι παρακινδυνευμένο αλλά θα τολμήσω να πω οτι, αν έχεις δικό σου σπίτι και είσαι ακόμη και σε μία μέτρια οικονομική κατάσταση, δεν αξίζει για κανένα λόγο να αφήσεις όλη σου την ζωή στην Ελλάδα και να πας στo εξωτερικό."

Ισχυει 100%. Αλλωστε δεν ξερω κανεναν που να αφησε το σπιτι του και τη ζωη του αν ειναι σε νορμαλ επιπεδα και να πηγε 2500χλμ μακρια να νοικιασει διαμερισμα στη Στοκχολμη και στο Ελσινκι.

Προφανως μεταναστευει αυτος που εχει αναγκη ή αυτος που κυνηγαει μια σπανια ευκαιρια καριερας.

Αν ζεις καλα ελλαδα με δικο σου σπιτι, θα παθεις σοκ αν πας εξωτερικο..

Επεξ/σία από giwfys
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...