Προς το περιεχόμενο

Αξίζει τελικά η μετανάστευση?


mix@lis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, Chachanoulis said:

κουριερ δουλευε, τι πιστευες θα επερνε? να θελει να φυγει απο εδω παντως, που ξαναλεω ΔΕΝ παιρνει βασικο, και να παει αγγλια τοτε μαλλον του εφταναν τα λεφτα. αν τωρα γουσταρει μαζοχισμο παω πασο 😂

τωρα ειδα οτι με ρωτησες για τις ωρες. δεν ειχε ωρες, του εδιναν το βανακι με τα δεματα και επρεπε να τα παραδωσει. τελειωνε στις 5-6 ωρες και ξεκουμπιζοταν.

anyway, αντικειμενικα η ελλαδα ΔΕΝ ειναι χωρα να μεινεις αν δεν εχεις λεφτα/περιουσια. τωρα το γιατι δεν εχω παρει αποφαση να ξεκουμπιστω και καθομαι και ανεχομαι την οδικη συμπεριφορα, εργασιακη κουλτουρα, μισθους, ελληναραδες, υποδομες, κλπ, κλπ, της ελλαδας, μαλλον εγω ειμαι ο μαζοχιστης τελικα. δε μ αρεσουν και τα μπουζουκια βρε παιδι μου να πεις πως με κραταει αυτο 😂

προσωπικα παντως τωρα που εφυγε απο ευρωπη δε θα σκεφτομουν ποτε να παω αγγλια. μονο χειροτερα μπορει να παει αυτη η χωρα.

Και όμως δεν φεύγει, βρίσκει δικαιολογίες για αυτό.

Το ξαναλέω,  πάντα εξω είναι καλύτερα και εδώ χαλιά ;)  το ίδιο λέει και κάποιος που γεννήθηκε Αγγλία,  Αμερική, Ιταλία κλπ κλπ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 260
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, sdikr είπε

Και όμως δεν φεύγει, βρίσκει δικαιολογίες για αυτό.

Το ξαναλέω,  πάντα εξω είναι καλύτερα και εδώ χαλιά ;)  το ίδιο λέει και κάποιος που γεννήθηκε Αγγλία,  Αμερική, Ιταλία κλπ κλπ

 

για θυμησε μου ποσους οικονομικους μεταναστες εχουμε απ αυτες τις χωρες? ή οποιαδηποτε μη τριτοκοσμικη χωρα? τωρα θυμησε μου ποσοι ελληνες φευγουν εξω? ;)

Επεξ/σία από Chachanoulis
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο πιο βολεμμενος είναι κανείς..... 

Τόσο πιο δύσκολη η απόφαση της φυγής.

Όσο λιγότερα χάνει..... τόσο πιο πιο πιθανό να φύγει και πετυχημένη η λύση της μετανάστευσης.

Άνθρωποι που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα..... είναι απόλυτα βέβαιο και σίγουρο ότι θα κερδίσουν από την επιλογή αυτή. Από την άλλη .... όσοι έχουν όλα εχέγγυα ασφαλούς και προσεδοφορου διαμονής.... τα βασικά... τόσο πιο επίφοβη και κοντά σε αποτυχία είναι η μετακόμιση.

Αν πρόκειται για διάνοια... τότε ασφαλώς δεν το συζητώ.... ορθώς κα πρέπει να φύγει 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, Chachanoulis said:

για θυμησε μου ποσους οικονομικους μεταναστες εχουμε απ αυτες τις χωρες? ή οποιαδηποτε μη τριτοκοσμικη χωρα? τωρα θυμησε μου ποσοι ελληνες φευγουν εξω? ;)

Στην Αγγλία έχει αμερικάνους,  στην Αμερική έχει αγγλους,   δεν λέει κάτι αυτό. Και έδω έχουμε Αμερικάνους που ζούνε εδώ και Αγγλούς, αρκετοί συνταξιούχοι,  όπως και στην Ισπανία, γιατί δεν κάθονται Αγγλία;

Αν ήταν χάλια εδώ, δεν θα ερχόντουσαν

 

Επεξ/σία από sdikr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Ducatista said:

Κοίταξα σε διάφορες και δεν βρήκα κάτι αξιόλογο κάτω από 1000 λίρες και λέω πάλι εγώ δεν έχω εμπειρία προσωπική  και μπορεί να μην τα λέω καλά εσείς που είστε εκεί με 2000 η 2300 ζεις άνετα; και αν ναι πες μας το άνετα ποιο είναι μην μου πεις μετακίνηση με λεωφορείο και 1 φορά τον μήνα έξοδο ψώνια από το lidl με λίστα και ρούχα από ζαρα γιατί αν μιλάμε για τόσο άνεση δεν χρειάζεται να κάνουμε περισσότερη ανάλυση...

Δε μας είπες όμως σε ποιες περιοχές κοίταξες παρόλο που σε ρώτησα. Το να κοιτάξεις στο Λονδίνο με το να κοιτάξεις στο Λέστερ ή στο Νότιγχαμ ή στο Μπρίστολ οι τιμές που θα βρεις θα είναι όλες διαφορετικές. Ακόμα και μέσα στο Λονδίνο οι τιμές είναι διαφορετικές με βάση την κάθε ζώνη.
Με 2000 και 2300 £ όπως λες εάν δε μένεις στο Λονδίνο για κάποιο συγκεκριμένο λόγο ναι μπορείς να ζήσεις μια χαρά άνετα. Αλλά πάλι εξαρτάται τι θεωρεί άνετα ο καθένας.

7 hours ago, Ducatista said:

Πάντως εγώ κάθε χρόνο βλέπω τον πολιτισμό και τη ευγένεια των Άγγλων και των Γερμανών που είναι εκτός της χώρας τους φυσικά και όταν είναι στην πατρίδα τους είναι αναγκαστικά άλλοι ανθρωποι μιας που όπως είπες δεν τους παίρνει να κάνουν και αλλιώς

Και εγώ προσωπικά προτιμώ την ευγενεια των Αγγλων, και ας είναι θεωρητικά ψεύτικη, από την αγένεια των Ελλήνων όταν για παράδειγμα μπαίνω σε ένα μαγαζί κάθε φορά που είμαι στην Ελλάδα και το προσωπικό είναι φοβερά αγενές και δεν θέλει να σε εξυπηρετήσει σωστά, ή όταν ο κόσμος δε σου κρατάει την πόρτα, δε σου λέει ευχαριστω κλπ. Ή ένα ακόμα καλύτερο παράδειγμα, όταν σου βρίζουν τα θεία στην δουλειά σου και σε κάνουν ρεζίλι, σε μειώνουν και σου συμπεριφέρονται σαν σκουπίδι. Απλά πράγματα δηλαδή, χίλιες φορές η ψεύτικη ευγένεια των Άγγλων.

Just now, sdikr said:

Στην Αγγλία έχει αμερικάνους,  στην Αμερική έχει αγγλους,   δεν λέει κάτι αυτό. Και έδω έχουμε Αμερικάνους που ζούνε εδώ και Αγγλούς, αρκετοί συνταξιούχοι,  όπως και στην Ισπανία, γιατί δεν κάθονται Αγγλία;

Γιατι πολύ απλά έχουν δουλέψει σε ένα σοβαρό κράτος τόσα χρόνια, έχουν πάρει μια πολύ καλή σύνταξη, πιθανό να έχουν και κανα δυο σπίτια πίσω και να τα νοικιάζουν και αποφάσισαν να πάνε να ζήσουν σε ένα μέρος με ήλιο και θάλασσα για τη σύνταξη τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, merkon said:

Γιατι πολύ απλά έχουν δουλέψει σε ένα σοβαρό κράτος τόσα χρόνια, έχουν πάρει μια πολύ καλή σύνταξη, πιθανό να έχουν και κανα δυο σπίτια πίσω και να τα νοικιάζουν και αποφάσισαν να πάνε να ζήσουν σε ένα μέρος με ήλιο και θάλασσα για τη σύνταξη τους.

Ή να μην τους φτάνει η σύνταξη τους για να ζήσουν εκεί, αλλά σε μια χώρα του νότου να περισσεύει,  χώρια τον καλό καιρό που αναφέρεις,  αλλά δεν πάνε να μείνουν Τουρκία που είναι πιο φθηνά

Επεξ/σία από sdikr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, merkon είπε

Δε μας είπες όμως σε ποιες περιοχές κοίταξες παρόλο που σε ρώτησα. Το να κοιτάξεις στο Λονδίνο με το να κοιτάξεις στο Λέστερ ή στο Νότιγχαμ ή στο Μπρίστολ οι τιμές που θα βρεις θα είναι όλες διαφορετικές. Ακόμα και μέσα στο Λονδίνο οι τιμές είναι διαφορετικές με βάση την κάθε ζώνη.
Με 2000 και 2300 £ όπως λες εάν δε μένεις στο Λονδίνο για κάποιο συγκεκριμένο λόγο ναι μπορείς να ζήσεις μια χαρά άνετα. Αλλά πάλι εξαρτάται τι θεωρεί άνετα ο καθένας.

Και εγώ προσωπικά προτιμώ την ευγενεια των Αγγλων, και ας είναι θεωρητικά ψεύτικη, από την αγένεια των Ελλήνων όταν για παράδειγμα μπαίνω σε ένα μαγαζί κάθε φορά που είμαι στην Ελλάδα και το προσωπικό είναι φοβερά αγενές και δεν θέλει να σε εξυπηρετήσει σωστά, ή όταν ο κόσμος δε σου κρατάει την πόρτα, δε σου λέει ευχαριστω κλπ. Ή ένα ακόμα καλύτερο παράδειγμα, όταν σου βρίζουν τα θεία στην δουλειά σου και σε κάνουν ρεζίλι, σε μειώνουν και σου συμπεριφέρονται σαν σκουπίδι. Απλά πράγματα δηλαδή, χίλιες φορές η ψεύτικη ευγένεια των Άγγλων.

Γιατι πολύ απλά έχουν δουλέψει σε ένα σοβαρό κράτος τόσα χρόνια, έχουν πάρει μια πολύ καλή σύνταξη, πιθανό να έχουν και κανα δυο σπίτια πίσω και να τα νοικιάζουν και αποφάσισαν να πάνε να ζήσουν σε ένα μέρος με ήλιο και θάλασσα για τη σύνταξη τους.

Είπα ότι έβαλα τυχαίες περιοχές και δεν θυμάμαι συγκεκριμένα δεν είναι λοιπόν ότι δεν απάντησα τωρα θα υπάρξει κάποιος από εσάς που μένετε εκεί να μας πει αν βρίσκει άνετο σπίτι με όλα τα πάγια εκτός ρεύμα κάτω από 1000 λίρες; γιατί εγώ δεν είδα αλλά δεν ξέρω κιόλας μπορεί και να υπάρχει... Μηνου πείτε για κανένα χωριό όμως για να υπάρξει συζήτηση άλλιως δεν έχει νόημα θα μου πεις εσύ ένα χωριό θα σου πω ότι και εδώ ξέρω ενοίκια με 200 ευρώ και πάει λέγοντας

20 λεπτά πριν, merkon είπε

Δε μας είπες όμως σε ποιες περιοχές κοίταξες παρόλο που σε ρώτησα. Το να κοιτάξεις στο Λονδίνο με το να κοιτάξεις στο Λέστερ ή στο Νότιγχαμ ή στο Μπρίστολ οι τιμές που θα βρεις θα είναι όλες διαφορετικές. Ακόμα και μέσα στο Λονδίνο οι τιμές είναι διαφορετικές με βάση την κάθε ζώνη.
Με 2000 και 2300 £ όπως λες εάν δε μένεις στο Λονδίνο για κάποιο συγκεκριμένο λόγο ναι μπορείς να ζήσεις μια χαρά άνετα. Αλλά πάλι εξαρτάται τι θεωρεί άνετα ο καθένας.

Και εγώ προσωπικά προτιμώ την ευγενεια των Αγγλων, και ας είναι θεωρητικά ψεύτικη, από την αγένεια των Ελλήνων όταν για παράδειγμα μπαίνω σε ένα μαγαζί κάθε φορά που είμαι στην Ελλάδα και το προσωπικό είναι φοβερά αγενές και δεν θέλει να σε εξυπηρετήσει σωστά, ή όταν ο κόσμος δε σου κρατάει την πόρτα, δε σου λέει ευχαριστω κλπ. Ή ένα ακόμα καλύτερο παράδειγμα, όταν σου βρίζουν τα θεία στην δουλειά σου και σε κάνουν ρεζίλι, σε μειώνουν και σου συμπεριφέρονται σαν σκουπίδι. Απλά πράγματα δηλαδή, χίλιες φορές η ψεύτικη ευγένεια των Άγγλων.

Γιατι πολύ απλά έχουν δουλέψει σε ένα σοβαρό κράτος τόσα χρόνια, έχουν πάρει μια πολύ καλή σύνταξη, πιθανό να έχουν και κανα δυο σπίτια πίσω και να τα νοικιάζουν και αποφάσισαν να πάνε να ζήσουν σε ένα μέρος με ήλιο και θάλασσα για τη σύνταξη τους.

Όσο για την ευγένεια δεν έχω καμία αντίρρηση όταν είναι εκεί όπως προείπα αλλά ο άνθρωπος φαίνεται όταν μπορεί να κάνει κάτι και δεν το κάνει όχι όταν τον έχουν δεμενο  με τους νόμους  βλέπε χούλιγκαν στην Αγγλία... Μήπως θες να πούμε για την αστική ευγένεια τους όταν έρχονται εδώ θα μπορούσα να γράφω 5 6 μέρες γιατί εγώ ζω με τουρίστες από την ημέρα που γεννήθηκα και είμαι 40

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sdikr είπε

Ή να μην τους φτάνει η σύνταξη τους για να ζήσουν εκεί, αλλά σε μια χώρα του νότου να περισσεύει,  χώρια τον καλό καιρό που αναφέρεις,  αλλά δεν πάνε να μείνουν Τουρκία που είναι πιο φθηνά

και αυτές οι περιπτωσεις υπάρχουν.Οπως και οι έλληνες συνταξιούχοι που ζούνε στην Βουλγαρία .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sdikr είπε

Ή να μην τους φτάνει η σύνταξη τους για να ζήσουν εκεί, αλλά σε μια χώρα του νότου να περισσεύει,  χώρια τον καλό καιρό που αναφέρεις,  αλλά δεν πάνε να μείνουν Τουρκία που είναι πιο φθηνά

Προσωπικά ξέρω αρκετούς που έχουν πάει να μείνουν Τουρκία αντίστοιχα και μάλιστα λόγω του ότι είναι πιο φθηνά σαν χώρα και έχει και εγγυημένο ήλιο όπως η Ελλάδα απλά έχουν ένα μικρό θέμα με τα αγγλικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, bill999r είπε

Η Ελλάδα δεν έχει καμία σχέση με πολιτισμό, αθλητισμό, παιδεία...

Δεν υπάρχει δωρεάν υγεία και δωρεάν παιδεία πλέον.

Ο λαός μας είναι από τους πλέον αμόρφωτους και άξεστους... Ψηφίζει με μόνο κίνητρο την προσωπική βολή του και το ατομικό συμφέρον.

Δεν τον νοιάζει ούτε για τη φύση, ούτε για το περιβάλλον.

Στις θάλασσες κ τα νησιά μας σε λίγα χρόνια θα μπορούν να πάνε αποκλειστικά πλούσιοι..

Τα ελληνικά προϊόντα ακριβαινουν αδικαιολόγητα και κερδοσκοπικά μέρα με τη μέρα. 

Όλα τα κέντρα των μεγάλων πόλεων ακολουθούν την μόδα των πανάκριβων ενοικίων με αποτέλεσμα η στέγη να είναι πανάκριβη.

Όταν ο μισθός σου δεν φτάνει ούτε για τα βασικά, τότε ο άνθρωπος επικεντρώνεται αποκλειστικά στην επιβίωση και το χρήμα και δεν έχει χρόνο ούτε για αναψυχή ούτε για πολιτισμού...

Απολυτος μηδενισμος. Ελα UK, να δεις τι εστι NHS. Ασθενοφορο που μπορει να κανει 6-8 ωρες να ερθει, αναμονη πολλων μηνων για σοβαρες εγχειρησεις. Οι πιο πολλοι Ελληνες πανε Ελλαδα για εξετασεις και επεμβασεις.

Οσο για τον πολιτισμο, πηγαινε σε καμια υποβασθμισμενη Αγγλικη πολη Σαββατο βραδυ.

Για το τελος αφηνω την ακριβεια και τα ακριβα ενοικια, ξερεις ποσοι μεινανε στον δρομο στην πολιτισμενη Αγγλια επειδη τους εκανε εξωση ο σπιτονοικοκυρης και με τους μισθους που ειχανε δεν βρισκαν αλλο σπιτι?

Καθενας κανει τις επιλογες του, πουθενα δεν ειναι τελεια αλλα νομιζω πολλοι εχουν λαθος εικονα για τις ανεπτυγμενες χωρες.

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Ασθενοφορο που μπορει να κανει 6-8 ωρες να ερθει,

Τουλάχιστον θα έρθει κάποια στιγμή.

Εδω σε πολλές περιοχές δεν υπάρχει καν ασθενοφόρο για να έρθει ή υπάρχει ένα για χιλιάδες κατοίκους.

6 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Για το τελος αφηνω την ακριβεια και τα ακριβα ενοικια, ξερεις ποσοι μεινανε στον δρομο στην πολιτισμενη Αγγλια επειδη τους εκανε εξωση ο σπιτονοικοκυρης και με τους μισθους που ειχανε δεν βρισκαν αλλο σπιτι?

Ενώ Ελλάδα θα σε αφήσει μέσα ο ιδιοκτήτης αν δεν πληρώνεις το ενοίκιο.

Και στην τελική αφού είναι τόσο χάλια εκεί,γυρνά Ελλάδα που είναι καλύτερα.

53 λεπτά πριν, sdikr είπε

Ή να μην τους φτάνει η σύνταξη τους για να ζήσουν εκεί, αλλά σε μια χώρα του νότου να περισσεύει,  χώρια τον καλό καιρό που αναφέρεις,  αλλά δεν πάνε να μείνουν Τουρκία που είναι πιο φθηνά

Καλά μην νομίζεις και ότι πάει η πλειοψηφία των συνταξιούχων σε νότιες χώρες.Μια πολύ μικρή μειοψηφία είναι αναλογικά με το πόςοι μένουν στις χωρες τους.

Και από αυτούς τους λίγους θα υπάρχει μια ακομα πιο μικρή μειοψηφία που το κάνει για οικονομικούς λόγους.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Απολυτος μηδενισμος. Ελα UK, να δεις τι εστι NHS. Ασθενοφορο που μπορει να κανει 6-8 ωρες να ερθει, αναμονη πολλων μηνων για σοβαρες εγχειρησεις. Οι πιο πολλοι Ελληνες πανε Ελλαδα για εξετασεις και επεμβασεις.

Οσο για τον πολιτισμο, πηγαινε σε καμια υποβασθμισμενη Αγγλικη πολη Σαββατο βραδυ.

Για το τελος αφηνω την ακριβεια και τα ακριβα ενοικια, ξερεις ποσοι μεινανε στον δρομο στην πολιτισμενη Αγγλια επειδη τους εκανε εξωση ο σπιτονοικοκυρης και με τους μισθους που ειχανε δεν βρισκαν αλλο σπιτι?

Καθενας κανει τις επιλογες του, πουθενα δεν ειναι τελεια αλλα νομιζω πολλοι εχουν λαθος εικονα για τις ανεπτυγμενες χωρες.

Μάλλον έχασες το επεισόδιο που πέθανε σε καρότσα φορτηγού επειδή δεν υπήρχε ασθενοφόρο. Spoiler Alert Δεν έγινε στην Αγγλία, έγινε στην Ελλάδα.

Ορισμένοι είστε εκτός τόπου και χρόνου. Καμία επαφή με την πραγματικότητα. 

Ελλάδα θα πας σε ιδιώτη γιατρό να σου γράψει εξετάσεις, δεν πας στο ΕΣΥ. Θα συγκρίνεις μήλα με μήλα και πορτοκάλια με πορτοκάλια (άντε , σου έδωσα και πάτημα να πεις ο,τι δεν έχουν φρέσκα φρούτα στις ανεπτυγμένες χώρες). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

NHS

Φίλε μου δεν ήταν έτσι το NHS... Κ αυτό είναι αποτέλεσμα των κερδοσκοπικων πρακτικών των τελευταίων ετών ...

Κ εγώ στο ποστ μου αναφέρω ότι παντού υπάρχουν προβλήματα κ οι συνθήκες δεν είναι ιδανικές... Ούτε εξιδανικευω καταστάσεις άλλου,ούτε πιστεύω πως αν μεταναστεύσεις σε οποιαδήποτε χώρα σε περιμένουν βαλίτσες με χρήμα και μηδέν προβλήματα.

Εγώ βλέπω την πορεία της χώρας μας τα τελευταία χρόνια κ στεναχωριέμαι διότι τα παιδιά μου θα αναγκαστούν να ξενιτευτούν για να έχουν τα αυτονόητα. Και εννοείται πως αυτά τα αυτονόητα φθινουν σταδιακά  στις περισσότερες χώρες.

Ένα απλό παράδειγμα θα φέρω. Το 2005 που έδινα πανελλήνιες, θυμάμαι ότι η μοναδική αγωνία των περισσότερων συμμαθητών μου ( μιλάμε πάντα για νορμάλ οικονομική κατάσταση με ένα αμάξι κ ένα σπίτι η κάθε οικογένεια) ήταν πόσα μόρια θα βγάλουν . Πλέον η αγωνία των μαθητών και των οικογενειών είναι σε ποια πόλη θα περάσει το παιδί τους κ αν καταφέρουν να το σπουδάσουν ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jmmys είπε

Ενώ Ελλάδα θα σε αφήσει μέσα ο ιδιοκτήτης αν δεν πληρώνεις το ενοίκιο.

Και στην τελική αφού είναι τόσο χάλια εκεί,γυρνά Ελλάδα που είναι καλύτερα.

Αυτο καταλαβες? Προσπαθω να εξησηγω σε πολλους εδω μεσα που τα βλεπουν ασπρο-μαυρα οτι ολα ειναι αποχρωσεις του γκρι.

46 λεπτά πριν, efib είπε

Ελλάδα θα πας σε ιδιώτη γιατρό να σου γράψει εξετάσεις, δεν πας στο ΕΣΥ. Θα συγκρίνεις μήλα με μήλα και πορτοκάλια με πορτοκάλια (άντε , σου έδωσα και πάτημα να πεις ο,τι δεν έχουν φρέσκα φρούτα στις ανεπτυγμένες χώρες). 

Σχεδον ολοι οσοι ξερω Ελληνες για ιατρικα θεματα πανε Ελλαδα ιδιωτικα. Κανενας δεν μπλεκει με NHS και κανενας φυσικα δεν εχει χρηματα να παει ιδιωτικα UK.

Καποια στιγμη που ειχα θεμα με το δοντι, κανενας δεν δεχοταν μεσω NHS πηγα αναγκαστικα ιδιωτικα και εσκασα 200 λιρες για εναν κακο σφαγισμα. Καλοκαιρι πηγα Ελλαδα με 40 ευρω το ξηλωσαν και το εκαναν σωστα. Αγγλια ειδικα πολλοι νεοι ανθρωποι δεν εχουν δοντια γιατι πολυ απλα ειναι ακριβο σπορ.

46 λεπτά πριν, efib είπε

Μάλλον έχασες το επεισόδιο που πέθανε σε καρότσα φορτηγού επειδή δεν υπήρχε ασθενοφόρο. Spoiler Alert Δεν έγινε στην Αγγλία, έγινε στην Ελλάδα.

Θες να μιλησουμε για λιστες NHS? Που μεχρι προσφατα ηταν εκατομμυρια σε αναμονη για επεμβασεις? Εχουμε εναν ταλαιπωρο στη δουλεια με τσακισμενα γονατα που σερνεται και περιμενει χρονια να κανει επεμβαση.

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Απολυτος μηδενισμος. Ελα UK, να δεις τι εστι NHS. Ασθενοφορο που μπορει να κανει 6-8 ωρες να ερθει, αναμονη πολλων μηνων για σοβαρες εγχειρησεις. Οι πιο πολλοι Ελληνες πανε Ελλαδα για εξετασεις και επεμβασεις.

Εχω φιλο που ηταν Αγγλια. Οικονομολογος, μεταπτυχιακο, διδακτορικο, καθηγητης σε Πανεπιστημιο της Αγγλιας με σημερινο μισθο κοντά στα 15.000 λίρες τον μηνα.
Περιμενε 20 ωρες στα εξωτερικα ιατρεία νοσοκομείου.

Ζει στην Ελλαδα. Διορισμενος απο ΑΣΕΠ στο δημοσιο. 1200€ τον μηνα μισθό. Παει κορινθο καθε ΣΚ και χαιρεται τον ηλιο.

28 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Καποια στιγμη που ειχα θεμα με το δοντι, κανενας δεν δεχοταν μεσω NHS πηγα αναγκαστικα ιδιωτικα και εσκασα 200 λιρες για εναν κακο σφαγισμα. Καλοκαιρι πηγα Ελλαδα με 40 ευρω το ξηλωσαν και το εκαναν σωστα. Αγγλια ειδικα πολλοι νεοι ανθρωποι δεν εχουν δοντια γιατι πολυ απλα ειναι ακριβο σπορ.

Ξερω ανθρωπους που πληρωνουν αεροπλανο για να ερθουν στον οδοντιατρο στην Ελλαδα γιατι συμφέρει.
Και ξερεις τι ζορι μπορει να τραβηξεις στο αεροπλανο αν εχεις θεμα με δοντι. Η αυξομείωση της πιεσης στην καμπινα μπορει να σε στειλει στον αλλο κοσμο απο τον πόνο.

 

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...