Προς το περιεχόμενο

Ιδρυση 24ωρου


geo.kar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα... Σκεφτομαι να ανοιξω ενα 24ωρο μαγαζι σε ενα χωριο με 6000 κατοικους... Θα εχει αυτοματους πωλητες με προιοντα και κανενα μπιλιαρδο ποδοσφαιρακι ξυλινο ice hockey και διαφορα τετοια.. Ξερετε τι κερδος τι εξοδα και αν λεει γενικα ενα τετοιο μαγαζι; 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν αυτή τη στιγμή βρίσκεσαι στην Καλλιθέα (Αττική) ή στην Καλαμαριά (Θεσ/νίκη) ή ότι άλλο σχετικό και...σκέφτεσαι, τότε η σκέψη προφανώς είναι "φιλοσοφική". Δηλαδή θεωρητική, καθώς δεν θα έχεις επαφή με πόλεις/χωριά σαν αυτό που λες.

Αν από την άλλη όντως μένεις σε κάποια τέτοια περιοχή (πχ Φιλιατρά, Αριδαία, Καρλόβασι, κλπ) το αν "λέει" κάποιο τέτοιο μαγαζί θα το απαντήσεις εσύ. Δηλαδή από αυτούς που ξέρεις (και πρώτα από τον εαυτό σου) θα πήγαινες σε τέτοιο μαγαζί; Είναι κάτι που σου λείπει για κάποιο λόγο; Θα καλύψει ένα κενό που τώρα δεν υπάρχει στην περιοχή; Και αν θα πήγαινες, θα το έκανες μόνιμα; Ή θα πήγαινες στα εγκαίνια και μετά θα γυρνούσες στο παλιό γνωστό σου στέκι που συχνάζει η παλιοπαρέα;

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 ώρες πριν, geo.kar είπε

Καλησπερα... Σκεφτομαι να ανοιξω ενα 24ωρο μαγαζι σε ενα χωριο με 6000 κατοικους... Θα εχει αυτοματους πωλητες με προιοντα και κανενα μπιλιαρδο ποδοσφαιρακι ξυλινο ice hockey και διαφορα τετοια.. Ξερετε τι κερδος τι εξοδα και αν λεει γενικα ενα τετοιο μαγαζι; 

Ευχαριστώ 

Όταν λες έξοδα? Τα πάγια έξοδα μιας επιχείρησης? Η έξοδα μαζί με αγορά εξοπλισμού?

Το μπιλιάρδο εξαρτάτε αν το πάρεις καινούργιο ή μεταχειρισμένο

Τα άλλα εξαρτάτε αν τα αγοράσεις εξολοκλήρου η κάνεις συμφωνία με κάποια εταιρία που στα παρέχει και εσύ περνεις ποσοστά από ότι βγάζουν

Εφόσον μιλάς για μπιλιάρδο άρα θα πρέπει να έχεις υπάλληλο εκεί και της 24 ώρες

Τι αυτόματους πωλητές σκέφτεσαι? Αν μιλάς για σνακ, αναψυκτικά κτλ ναι, αλλά πάλι πρέπει να βρεις εταιρία που θα δεις τι συμφωνία θα κάνεις

Αν λες για καφέ καλύτερα όχι, απλά δεν πίνετε τζάμπα χώρο, τζάμπα ρεύμα, 1000 φορές να στήσεις μπαρ κανονικά με άτομο να κάνει καφέδες - πουλάει μπύρες, σε πόλη με 6000  κατοίκους το θεωρώ πολύ πιθανό ένα άτομο να είναι αρκετό για όλα (ταμείο-καφέ, εξυπηρέτηση για το μπιλιάρδο)

Τώρα τι δουλειά θα έχει, αν έχει κτλ χωρίς να ξέρουμε την πόλη, ώστε να δούμε τι παίζει από ηλικίες, τι άλλα μαγαζιά υπάρχουν δεν μπορεί να στο πει κανείς

Για τα πάγια έξοδα βρες λογιστή εξήγησε του τι θες να κάνεις και θα σου τα πει ακριβώς τι θα πληρώνεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, geo.kar είπε

Καλησπερα... Σκεφτομαι να ανοιξω ενα 24ωρο μαγαζι σε ενα χωριο με 6000 κατοικους... Θα εχει αυτοματους πωλητες με προιοντα και κανενα μπιλιαρδο ποδοσφαιρακι ξυλινο ice hockey και διαφορα τετοια.. Ξερετε τι κερδος τι εξοδα και αν λεει γενικα ενα τετοιο μαγαζι; 

Ευχαριστώ 

Δε ξέρω τι και πώς για τέτοιο μαγαζί, αλλά να τσεκαρεις το ΕΣΠΑ που έβγαλε χθες προδημοσιευση για επιδοτήσεις 50%. Αν σε πιάνει με βάση τον ΚΑΔ ότι είναι να κάνεις τρεξτο σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωριό 6000 κατοίκων μου φαίνεται πολύ μικρό για να πιάσει τέτοιο μαγαζί εκτός αν έχεις εντοπίσει ένας σαφές ενδιαφέρον στην αγορά που θέλει κάλυψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Χωριό 6000 κατοίκων μου φαίνεται πολύ μικρό για να πιάσει τέτοιο μαγαζί εκτός αν έχεις εντοπίσει ένας σαφές ενδιαφέρον στην αγορά που θέλει κάλυψη

Ε εμεις εχουμε ενα τετοιο στην περιοχη, με ελαχιστα λιγοτερο πληθυσμο αλλα εχει παιδια. Το 24ωρο αν δεν προυποθετει υπαλληλο για ασφαλεια/ελεγχο, τοτε προφανως περιμενεις και ζημιες απο ΟΥΓΚ. Αλλα, 24ωρο δεν υπαρχει λογος. Μετα τις 12 το βραδυ και μεχρι τις 4 το απογευμα, ποιο παιδι ή μεγαλος θα παει να παιξει? 

Οι επιχειρησεις, δεν ειναι βρισκεις ενα καταστημα και αντε ανοιγεις κατι, και λιγη λογικη....

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν νομίζω ότι σε χωριό έχει νόημα το 24ωρο.

Εκτός και αν μιλάμε για τουριστικό χωριό που το καλοκαίρι θα έχει αντί για 6000, 60.000 κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ νομίζω ότι έχει σημασία αν καλοκαίρι, Σαββατοκύριακα κ.λπ. θα έχει τουρισμό, γιατί ένα μεγάλο χωριό των 6.000 στην επαρχία πόσους νέους να έχει για να πηγαίνουν σε μόνιμη βάση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ πιστεύω ότι το 24ωρο δεν προσφέρει κάτι. Αντιθέτως, μετά από μια ώρα πχ 12 το βράδυ, μόνο ουγκανους θα φέρει πιστεύω. 

 

Αν το μέρος έχει πολλά παιδάκια, τότε πιστεύω λέει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6000 δεν ειναι χωριο,για να αρχισουμε σωστα,ειναι κωμοπολη.

Δεν αξιζει για 24ωρο,σιγουρα οχι για αυτη την περιοδο.Οποια και αν ειναι η κωμοπολη,μετα τις 11 δεν κινειται ψυχη εξω.

Και αν εχεις σκοπο να πεταξεις μεσα εναν υπαλληλο και να μην πηγαινεις ο ιδιος,καλυτερα να μην το σκεφτεσαι καν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μία καλή ιδέα (ανάλογα βέβαια τα μαγαζιά που υπάρχουν) είναι να γίνει καφέ μπαρ και να κολλήσεις και ηλεκτρονικά - μπιλιάρδα μέσα με ένα ωράριο 9:00-02:00,τουλάχιστον τώρα το χειμώνα δεν βλέπω λόγο να μένει παραπάνω ανοικτό

Το θέμα είναι τι bugdet έχεις και το κυριότερο αν έχεις σκοπό να δουλέψεις εσύ ή θες να δουλεύει "μονό" του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους για τις γνωμες σας.. Καταρχην δεν ειμαι απο πανω ειμαι απο ροδο και μιλαω χωριο στη ροδο... Εχει παρα πολλα παιδακια στον δρομο εδω που πραγματικα λεω τι γινεται... Δεν θα τους δινει ο πατερας τους 5-10 ευρω να τα φανε;

Λοιπον.. Οντως 24ωρο ισως να μην λεει γτ ισως να εχει φθορές αλλα απ την αλλη αν το μινι μαρκετ και το περίπτερο κλεινουν 10 και 12, μετα τις 12 αν θελει καποιος να παρει κατι;  ενα πατατακι ενα αναψυκτικο η και πωλητη με φαρμακα δεν θα ηταν καλο; σκεφτομαι για ενα 2 πωλητες, ενα ξυλινο ποδοσφαιρακι απ τα παλια που λιωναμε εμεις και ενα μπιλιαρδο με κερματοδεκτη ολα και κανενα μηχανημα με κερμα με γλεθφιτζουρια και δωρακια για τα πιο μικρα... Υπαλληλο δεν θα εχει θα το επιβλεπω εγω φυσικα... Και ολα τα πράγματα που ανεφερα ειναι με ενοικιο δσν τα αγοραζεις.. Δλδ μονο οι αδειες θα κοστιζουν και καμια ψιλο μαλακια μεσα να φτιαξεις.. Πιστευω ειναι πολυ low budget 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...