Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή CPU από Pentium G4400 σε i3-7100


Nikolas_74
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από pblithis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας. Σε mtb MSI B150M PRO-VDH έκανα αλλαγή τον Pentium G4400 με i3-7100 αλλά το μηχάνημα δεν ξεκίνησε ποτέ. Άναβε το main power led κανονικά αλλά δεν bootαρε. Έχω τσεκάρει συμβατότητα από το site της MSI και είναι οκ. Ξαναέβαλα τον Pentium και δουλεύει κανονικά. Κάποια γνώμη/πρόταση; Πρώτη φορά δοκίμασα να κάνω update cpu. Τον i3 τον έχω πάρει μεταχείρο κανένα χρόνο.  Έχω βγάλει, καθαρίσει και αλλάξει πάστα σε κάποια συστήματα αλλά μέχρι εκεί. Οπότε την επιείκεια σας. 😁 😁😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nikolas_74 είπε

Καλημέρα σας. Σε mtb MSI B150M PRO-VDH έκανα αλλαγή τον Pentium G4400 με i3-7100 αλλά το μηχάνημα δεν ξεκίνησε ποτέ. Άναβε το main power led κανονικά αλλά δεν bootαρε. Έχω τσεκάρει συμβατότητα από το site της MSI και είναι οκ. Ξαναέβαλα τον Pentium και δουλεύει κανονικά. Κάποια γνώμη/πρόταση; Πρώτη φορά δοκίμασα να κάνω update cpu. Τον i3 τον έχω πάρει μεταχείρο κανένα χρόνο.  Έχω βγάλει, καθαρίσει και αλλάξει πάστα σε κάποια συστήματα αλλά μέχρι εκεί. Οπότε την επιείκεια σας. 😁 😁😁

βάλε την παλιά cpu (G4400) , κάνε bios update (τελευταία version) και μετά βάλε τον i3 7100 και θα λειτουργήσει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Σας ευχαριστώ πολύ! Έκανα bios update και δούλεψε κανονικά. 🙂 (Αρχικά είχα μια επιφύλαξη, μπας και γίνει καμιά 'στραβή' αλλά όλα οκ!)

 

Επεξ/σία από Nikolas_74
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...