Προς το περιεχόμενο

Μετά από 13 χρόνια, η Xiaomi αποχαιρετά το MIUI και καλοσωρίζει το HyperOS


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 minutes ago, apos said:

Κλασικές κόπι πέιστ ατάκες... Στο μεταξύ, η εταιρία έχει ξεφύγει μίλια μακριά... Συνεχίστε εσείς! :)

 

Οι μισοί τουλάχιστον δεν τα γράφουν από προσωπική εμπειρία πάντως. Ο "Κινέζος" θα είναι πάντα "Κινέζος" για αυτούς και όπως ανέφερα και πιο πάνω, το τρένο φεύγει μακριά κι αυτοί στον μικρόκοσμό τους.

Ποιο τρένο φεύγει μακριά; 🤔 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, apos είπε

Ο "Κινέζος" θα είναι πάντα "Κινέζος" για αυτούς και όπως ανέφερα και πιο πάνω, το τρένο φεύγει μακριά κι αυτοί στον μικρόκοσμό τους.

CounterpointGlobalsmartphonesalesdeclinedby8inQ3-GSMArena.comnews.png.4688519957ce53c6c6e3410f0fe34749.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, apos είπε

Τι βλέπουμε εδώ; 

Την σταθερή πτώση των πωλήσεων στις κινεζικές εταιρίες…

6 λεπτά πριν, Doubt είπε

Την υπεροχή της apple, τι άλλο;

Τη υπέροχη της Samsung βλέπουμε φίλε μου, τι άλλο???

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Την σταθερή πτώση των πωλήσεων στις κινεζικές εταιρίες…

Εγώ βλέπω έναν πίνακα που αναφέρεται στο 2023, μέσα στο οποίο όλες οι εταιρείες έχουν πτώση.

Επίσης μιλαμε για τη Xiaomi συγκεκριμένα. Να δούμε το growth της σε βάθος χρόνων, κατά τη διάρκεια των οποίων η εταιρεία "κράζεται" στον αυτόματο πιλότο από πολλούς, ως "Κινέζος";  Και του smartphone department αλλά και συνολικά του οικοσυστήματος που με σοβαρή στρατηγική έχει εκτοξεύσει, όσο πολλοί χαχανίζουν (δεν μιλάω για σένα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, apos είπε

Εγώ βλέπω έναν πίνακα που αναφέρεται στο 2023, μέσα στο οποίο όλες οι εταιρείες έχουν πτώση.

Επίσης μιλαμε για τη Xiaomi συγκεκριμένα. Να δούμε το growth της σε βάθος χρόνων, κατά τη διάρκεια των οποίων η εταιρεία "κράζεται" στον αυτόματο πιλότο από πολλούς, ως "Κινέζος";  Και του smartphone department αλλά και συνολικά του οικοσυστήματος που με σοβαρή στρατηγική έχει εκτοξεύσει, όσο πολλοί χαχανίζουν (δεν μιλάω για σένα).

Φίλε μου η ανάγνωση είναι ότι σε ένα τρίμηνο που κυκλοφορεί όλες τις μεσαίας και χαμηλής κατηγορίας κινητά της, για δεύτερη συνεχόμενη χρόνια έχει πτωτική πορεία στις πωλήσεις…

Οι άλλες δυο ανταγωνίστριες της ουσιαστικά είχαν άνοδο μιας και η πτώση μεταξύ τρίτης με την δεύτερη χρόνια είναι μικρότερη από την άνοδο της δεύτερης από την πρώτη…

όσο για το growth της, είναι λογικό αφού βγάζει τα πάντα σε εξευτελίστηκες τιμές, το κακό με τα προϊόντα της είναι ότι δεν έχουν διάρκεια ζωής… 

-11-3.png.ddf5bb9ec1006e29d2da7d06ff39a427.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, apos είπε

Κλασικές κόπι πέιστ ατάκες... Στο μεταξύ, η εταιρία έχει ξεφύγει μίλια μακριά... Συνεχίστε εσείς! :)

 

εχω βαρεθει να ακουω φιλους μου που εχουν xiaomi γιατι bugs και παλι κολλαει εκει ή δεν δουλευει οπως πρεπει αυτο, ειναι απλο με τοσα μοντελα δεν προλαβαινουν να κανουν σωστη δουλεια, βεβαια ακομα και λιγοτερα να βγαζανε παλι δεν θα τα καταφερναν αλλα ναι, σιγουρα προσφερουν value for money στα specs αλλα δεν ειμαστε στο 2017 για να μετραει μονο αυτο, τι να το κανεις οταν μιζεριαζεις για απλα καθημερινα πραγματα που σε ταλαιπωρουν χρησιμοποιωντας το κινητο;

Επεξ/σία από Titos301
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΕ εντάξει αναμενόμενο. Μετά από τέτοια κατεύθυνση που πήρε. Στην τελική πως να εμπιστευτείς μια τέτοια εταιρία όταν έβγαλε μόνο 76 κινητά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, lazaros1312 είπε

Μάλλον επειδή οι χρήστες xiaomi έχουμε ήδη βάλει custom rom 😂

Μα οι διαφημίσεις είναι που σου τη σπάνε, αλλιώς είναι αξιοπρεπέστατα κινητά

16 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Το ίδιο κι εγώ, τι bugs βγάζει ακριβώς δεν κατάλαβα. Ποτέ δεν με κρέμασε, δεν σέρνεται, δεν μου βγάζει κανένα πρόβλημα ποτέ και πουθενά. Μάλιστα επανεκκίνηση κάνω μόνο όταν έχει ενημέρωση του λειτουργικού, δηλαδή ως τώρα 3~4 φορές στα 3 χρόνια που το έχω. Δεν χρειάστηκε ποτέ να το κλείσω για να ξεκολλήσει π.χ.

Για το bloatware θεωρώ ότι έχει εφαρμογές που δεν χρειάζομαι τις οποίες απενεργοποιώ. Θα ήθελα να μπορούσε να τις βγάλει εντελώς αλά δεν με απασχολούν.

όσο για διαφημίσεις που ακριβώς τις βλέπουν δεν κατάλαβα. Σε εφαρμογές του συστήματος που έχει μέσα τους βγάζει διαφημίσεις;

Εχω xiaomi redmi note 8, μου βγαζει διαφη΄μίσεις όταν κάνω εκκαθαριση, όταν κάνω σαρωση για ιους κτλ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AtiX είπε

Την σταθερή πτώση των πωλήσεων στις κινεζικές εταιρίες…

Τη υπέροχη της Samsung βλέπουμε φίλε μου, τι άλλο???

Κάτσε γιατί θα τρελαθώ

Πόσες συσκευές έχεις σε χρήση ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dawnvibe είπε

Κάτσε γιατί θα τρελαθώ

Πόσες συσκευές έχεις σε χρήση ???

Προσωπικά τώρα καμία, ο φίλος μου έχει όμως Xiaomi 13 και η αδελφή μου Redmi 10t… ο κολλητός μου επίσης έχει σκούπα και ένα TV Box της Xiaomi και το ανήψι μου πατίνι… 

Εαν αυτά δεν φτάνουν, τότε μπορείς άνετα να τρελαθείς…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Volga είπε

Εχω δοκιμάσει, Sony, Nokia, Xiaomi, Samsung, Motorola, RealMe, Apple, Huawei, Honor συσκευές. H Xiaomi Είναι ΜΑΚΡΑΝ η υλοποίηση με τα χειρότερα προβλήματα και κακές πρακτικές από όλες τις εκδόσεις λειτουργικών.

Πέταγε διαφημίσεις ΜΕΣΑ στα Settings (Θεϊκό όποιος φωστήρας το σκέφτηκε). Επίσης έκανα το λάθος το τεράστιο να πάρω τηλεόραση XIaomi. To UI κολλάει την τηλεόραση όλη και πρέπει να την βγάλεις από την πρίζα και να την βάλεις ξανα μετα από λίγο. στο 6μηνο επίσης θα πρέπει να κάνεις hardware reset γιατί κολλάει το Wifi.

Αν δεν υπήρχε internet για να μάθω οτι είναι μια μεγάλη εταιρία, θα ορκιζόμουν οτι είναι μάρκα Noname που κάποιος μου έφερε από την παράνομη αγορά στο σχιστό. 

Εντάξει εσύ τώρα έκανες την Xiaomi ίδια με την MLS

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Προσωπικά τώρα καμία, ο φίλος μου έχει όμως Xiaomi 13 και η αδελφή μου Redmi 10t… ο κολλητός μου επίσης έχει σκούπα και ένα TV Box της Xiaomi και το ανήψι μου πατίνι… 

Εαν αυτά δεν φτάνουν, τότε μπορείς άνετα να τρελαθείς…

Άρα έχεις ένα iPhone και ένα Samsung Galaxy 

2 ώρες πριν, sirparis είπε

Μα οι διαφημίσεις είναι που σου τη σπάνε, αλλιώς είναι αξιοπρεπέστατα κινητά

Εχω xiaomi redmi note 8, μου βγαζει διαφη΄μίσεις όταν κάνω εκκαθαριση, όταν κάνω σαρωση για ιους κτλ......

Γιατί να κάνεις σάρωση για ιούς ???

Και κάθε πότε χρειάζεται εκκαθάριση η συσκευή σου ???

4 ώρες πριν, apos είπε

Εγώ βλέπω έναν πίνακα που αναφέρεται στο 2023, μέσα στο οποίο όλες οι εταιρείες έχουν πτώση.

Επίσης μιλαμε για τη Xiaomi συγκεκριμένα. Να δούμε το growth της σε βάθος χρόνων, κατά τη διάρκεια των οποίων η εταιρεία "κράζεται" στον αυτόματο πιλότο από πολλούς, ως "Κινέζος";  Και του smartphone department αλλά και συνολικά του οικοσυστήματος που με σοβαρή στρατηγική έχει εκτοξεύσει, όσο πολλοί χαχανίζουν (δεν μιλάω για σένα).

Ένα δίκιο το έχεις

Και τα Samsung στην Κίνα φτιάχνονται

Και τα iPhone... Motorola... Huawei... OnePlus...Oppo...

Μην σου πω πως κάποια βγαίνουν και από την ίδια γραμμή παραγωγής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dawnvibe είπε

Άρα έχεις ένα iPhone και ένα Samsung Galaxy 

Και οι τρεις μάρκες έχουν περάσει από τα χέρια μου…

δεν μπορώ να καταλάβω που αποσκοπεί η όλη η συζήτηση…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AtiX είπε

Φίλε μου η ανάγνωση είναι ότι σε ένα τρίμηνο που κυκλοφορεί όλες τις μεσαίας και χαμηλής κατηγορίας κινητά της, για δεύτερη συνεχόμενη χρόνια έχει πτωτική πορεία στις πωλήσεις…

Οι άλλες δυο ανταγωνίστριες της ουσιαστικά είχαν άνοδο μιας και η πτώση μεταξύ τρίτης με την δεύτερη χρόνια είναι μικρότερη από την άνοδο της δεύτερης από την πρώτη…

όσο για το growth της, είναι λογικό αφού βγάζει τα πάντα σε εξευτελίστηκες τιμές, το κακό με τα προϊόντα της είναι ότι δεν έχουν διάρκεια ζωής… 

-11-3.png.ddf5bb9ec1006e29d2da7d06ff39a427.png

Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε (σε όλα - και στην "ανάγνωση") και πάμε παρακάτω :)

3 ώρες πριν, Titos301 είπε

εχω βαρεθει να ακουω φιλους μου που εχουν xiaomi γιατι bugs και παλι κολλαει εκει ή δεν δουλευει οπως πρεπει αυτο, ειναι απλο με τοσα μοντελα δεν προλαβαινουν να κανουν σωστη δουλεια, βεβαια ακομα και λιγοτερα να βγαζανε παλι δεν θα τα καταφερναν αλλα ναι, σιγουρα προσφερουν value for money στα specs αλλα δεν ειμαστε στο 2017 για να μετραει μονο αυτο, τι να το κανεις οταν μιζεριαζεις για απλα καθημερινα πραγματα που σε ταλαιπωρουν χρησιμοποιωντας το κινητο;

Μέχρι το 2021 που είχα xiaomi ήμουν 100% ευχαριστημένος. Οπότε η προσωπική μου εμπειρία δεν συμφωνεί με τα γραφόμενά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...