Προς το περιεχόμενο

Xiaomi 13T Pro Review


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η σειρά T της Xiaomi είναι αρκετά ιδιαίτερη εκ φύσεως.

Με τις συσκευές της να κυκλοφορούν λίγο πριν το λανσάρισμα της αμέσως επόμενης αριθμητικά, ξεφεύγουν από την πεπατημένη που ακολουθούν οι περισσότεροι σχεδιαστές με smartphones που είτε είναι πιο συμπαγή και ελαφριά, είτε έχουν λίγο πιο light τεχνικά χαρακτηριστικά. Στην περίπτωση του Xiaomi 13T Pro όμως έχουμε πιθανότατα ό,τι καλύτερο θα μπορούσαμε να περιμένουμε, χάρη σε μία πρόταση που υπερτερεί στα σημεία του 13 Pro εισάγοντας παράλληλα αρκετές καινοτομίες στη σειρά T και ενώ από πλευράς κόστους βρίσκεται σε υψηλά μεν, αρκετά πιο… γήινα δε επίπεδα. Τι εντυπώσεις μας άφησε όμως το Xiaomi 13T Pro; Για να δούμε…

Από πλευράς διαστάσεων το Xiaomi 13T Pro δεν διαφέρει ιδιαίτερα από το 13 Pro. Μιλάμε για μια συσκευή που δεν περνά απαρατήρητη άλλωστε με διαστάσεις 162,2 x 75,7 x 8,5 χιλ. και βάρος που κυμαίνεται μεταξύ 200 και 206 γραμμαρίων -ανάλογα την έκδοση που θα επιλέξει κάποιος. Έρχεται σε τρεις επιλογές χρωμάτων: απαλό πράσινο, μαύρο και ανοιχτό μπλε. Από αυτές, οι δύο πρώτες φέρουν γυάλινη πλάτη με την τρίτη να διαθέτει επένδυση από vegan δέρμα (σημείωση: η λέξη «vegan» δεν θα πρέπει να δημιουργεί εντυπώσεις ως προς τη βιωσιμότητα του κινητού, αφού η συσκευασία του κάθε άλλο παρά φιλική απέναντι στο περιβάλλον είναι ενώ δεν αναφέρεται η χρήση ανακυκλωμένων υλικών στην κατασκευή του).

Αισθητικά η τελευταία είναι κλάσεις ανώτερη των άλλων δύο: η αίσθηση που αφήνει στην αφή είναι απλά υπέροχη, η υφή είναι συν τοις άλλοις και αντιολισθητική ενώ και το ίδιο το χρώμα την κολακεύει ακόμα περισσότερο. Μόνη παραφωνία το πλαίσιο των καμερών το οποίο είναι μαύρου χρώματος και ξεχωρίζει πολύ περισσότερο απ’ όσο θα έπρεπε (ειδικά μάλιστα από τη στιγμή που έχουμε δει πραγματικά premium υλοποιήσεις όπως αυτές των ASUS Zenfone 10, iPhone 15, Samsung Galaxy S23 κ.α.)

Διαβάστε ολόκληρο το review

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν αγόραζα Xiaomi σε αυτά τα χρήματα.

Tο κινητό είναι καλό σαν μηχάνημα, αλλά… MiUi…

Ούτε η Xiaomi δεν το πιστεύει, αφού το πάει για άλλαγμα.

 Ένα άλλο θέμα ο mediatek. Όχι ότι δεν είναι καλός, αλλά αν κάποιος θέλει custom rom θα πρέπει να κοιτάξει άλλου.

Παρατηρηση λιγο στις επιδόσεις: 

1) κάτι δεν πάει καλα με τα νούμερα. Το Geekbench 6 έπρεπε να έχει πάνω από 5.000 στο multicore και πάνω από 2000 σε single core.

2) O 9200 plus είναι ελαφρώς καλύτερος από SD 8 gen 2 σε cpu και υπολείπεται σε Gpu.

Τι έχετε πάθει στα τελευταία review βρε παιδιά; 
https://nanoreview.net/en/soc/mediatek-dimensity-9200-plus

Ευχάριστο ότι στα τελευταία μοντέλα η εταιρεία έχει κάνει καλά βήματα στην κάμερα. Το κακό ότι θα πρέπει να δουλέψει πολύ για να πείσει τον κόσμο να δώσει πολλά χρήματα για τα κινητά της. Καταρχήν θα πρέπει να φτιάξει σοβαρό UI, χωρίς πολύ σαβούρα, να δώσει σαφές χρονοδιάγραμμα αναβαθμίσεων και να το ακολουθήσει, να τιμολογήσει σωστά εξαρχής και να διαφημίσει/προωθήσει σωστά τα μοντέλα της.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 5
  • Thanks 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

0-100 φορτιση σε 30 λεπτά είναι  φανταστικό. 

Κατά τ' αλλα, αν φτάσαμε να χαρακτηρίζουμε value for money ενα xiaomi 900€ κάτι δε παει καλα.

 

Επεξ/σία από lomvardo
  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δεν θα έδινα ποτέ τόσα χρήματα για κινητό γιατί μου κάνουν και τα φτηνότερα που βγάζουν καλές φωτογραφίες και έχουν καλή οθόνη.

Την xiaomi την προτιμά ο κόσμος κυρίως για τα mid-range κινητά που είναι πολύ καλά για την τιμή τους.

Όταν κινητά xiaomi αξίας 200 ευρώ π.χ. σου προσφέρουν ταχεία φόρτιση τριπλάσια ή τετραπλάσια από κινητά άλλων εταιριών που κοστίζουν δεκαπλάσια στην τιμή τι να συζητάμε. Οι δε οθόνες είναι ήδη ωραίες ακόμα και σε πάμφτηνα κινητά κι ας μην έχουν πολλά Hz. Έχουμε φτάσει σε έναν ποιοτικό κορεσμό που δεν αξίζει να δίνει κανείς υπερβολικά πολλά χρήματα για ένα κινητό.

Αυτοί που δίνουν αρκετά χρήματα για κινητά συνήθως κοιτάνε και μία εταιρία που την θεωρούν ανώτερη. Δεν είναι μόνο θέμα specs αλλά και κύρους.

Εγώ π.χ. δεν θα αγόραζα ποτέ iPhone καθαρά για τον χαρακτήρα της εταιρίας και το κλειστό τους οικοσύστημα, ενώ η Samsung αξίζει για τις ναυαρχίδες της.

Οπότε εγώ και όλη μου η οικογένεια που κάποτε κάποιοι είχαν samsung και μερικοί iPhone έχουμε καταλήξει όλοι να χρησιμοποιούμε xiaomi, κι αν χαλάσει δεν θα κλαίμε τα λεφτά μας.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, Diavolos666 said:

Εγώ δεν θα έδινα ποτέ τόσα χρήματα για κινητό γιατί μου κάνουν και τα φτηνότερα που βγάζουν καλές φωτογραφίες και έχουν καλή οθόνη.

Την xiaomi την προτιμά ο κόσμος κυρίως για τα mid-range κινητά που είναι πολύ καλά για την τιμή τους.

Όταν κινητά xiaomi αξίας 200 ευρώ π.χ. σου προσφέρουν ταχεία φόρτιση τριπλάσια ή τετραπλάσια από κινητά άλλων εταιριών που κοστίζουν δεκαπλάσια στην τιμή τι να συζητάμε. Οι δε οθόνες είναι ήδη ωραίες ακόμα και σε πάμφτηνα κινητά κι ας μην έχουν πολλά Hz. Έχουμε φτάσει σε έναν ποιοτικό κορεσμό που δεν αξίζει να δίνει κανείς υπερβολικά πολλά χρήματα για ένα κινητό.

Αυτοί που δίνουν αρκετά χρήματα για κινητά συνήθως κοιτάνε και μία εταιρία που την θεωρούν ανώτερη. Δεν είναι μόνο θέμα specs αλλά και κύρους.

Εγώ π.χ. δεν θα αγόραζα ποτέ iPhone καθαρά για τον χαρακτήρα της εταιρίας και το κλειστό τους οικοσύστημα, ενώ η Samsung αξίζει για τις ναυαρχίδες της.

Οπότε εγώ και όλη μου η οικογένεια που κάποτε κάποιοι είχαν samsung και μερικοί iPhone έχουμε καταλήξει όλοι να χρησιμοποιούμε xiaomi, κι αν χαλάσει δεν θα κλαίμε τα λεφτά μας.

Συμφωνώ απόλυτα! Αν ήταν να πάω σε αυτά τα χρήματα θα προτιμούσα για παράδειγμα ένα pixel 8 χάριν του λειτουργικού του και των AI δυνατοτήτων του. Οι "ξερές" επιδόσεις δεν λένε τίποτε πλέον. Κι ένας μέτριος επεξεργαστής κάνει την δουλειά του. Το παιχνίδι πλέον παίζεται στο λογισμικό.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το 12Τ Pro και πριν απο αυτο ειχα το 9T Pro.
Το 9T Pro για τα 500 αρχικη με προσφορα Black Friday στα 400 ηταν πολυ καλο VFM, ουσιαστικα flagship killer.
Το 12Τ Pro για τα 900 αρχικη με προσφορα Black Friday στα 700 σιγουρα δεν ηταν τοσο καλο VFM οσο το 9T Pro, αλλα και παλι για μενα νομιζω αξιζε αρκετα.. τα χρακτηριστκα ηταν σχεδον flagship, αν εξαιρεσεις ασυρματη φορτιση (ζουμε και χωρις αυτο) και αδιαβροχοποιηση (που θα ηταν καλοδεχουμενη, αλλα επισης δεν πειραζει). Επεξεργαστης κορυφαιος, 12γιγα ram, οποτε δεν κολλαει πουθενα..πολυ καλη οθονη, πολυ καλος ηχος..
Φορτιση 120W φουλαρει σε 19 λεπτα! Δεν το δινει καμια αλλη μαρκα αυτο και ναι ειναι τρομερη ευκολια οταν βιαζεσαι.. και φυσικα σου δινει στη συσκευασια την φορτιστη με το καλωδιο που στο Σκρουτζ βλεπω χαμηλοτερη τιμη στα 45ε!
ΜIUI ναι δεν ειναι τελειο, αλλα στις ακριβες συσκευες της Xiaomi ειναι πιο προσεγμενο και στη τελικη δεν εχω καποιο θεμα μαζι του.
Καμερες, μονο η βασικη ηταν αρκετα καλη, η ultrawide μετρια, η macro αχρηστη.
Γενικα ομως καταλαβαινεις οτι ειναι ανωτερο απο ενα κινητο των 200-300ε
Ενα χρονο τωρα δεν εχει κολλησει πουθενα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την αγορα του.

Η σειρα Τ της Xiaomi εχει λογο υπαρξης κατ εμενα, αρκει να τα παρεις σε μειωμενη τιμη και οχι στην αρχικη! Black Friday παντα παιζει με προσφορα!
Προσωπικα προτιμω να παρω τη σειρα Τ της Xiaomi παρα τα απλα iPhone με πολυ περισσοτερα χρηματα!

Με ψηνει να αλλαξω στο 13Τ Pro φετος για καποιες βελτιωσεις που εχει στις καμερες λογω οτι τις χρειαζομαι στη δουλεια μου. Ειδικα στην ultrawide.. και επισης θα χρησιμη θα μου ειναι το IP68.
Μονο θεματακι για μενα ειναι ο ηχος επειδη ακουω πολυ μεσα στη μερα μου.
Το 12Τ Pro εχει καλα δυνατα και ζυγισμενα ηχεια απο Harman Kardon, τo 12Τ Pro φαινεται να εχει μιση γρυλια στο πανω ηχειο και πιστευω δεν ειναι τοσο καλα stereo balanced.. αλλα και παλι εχει καλο ηχει απ οτι βλεπω. Οποτε πιστευω οτι αξιζει η αλλαγη για μενα, αρκει να πουλησω το 12Τ Pro

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Fotoalexandros said:

Συμφωνώ απόλυτα! Αν ήταν να πάω σε αυτά τα χρήματα θα προτιμούσα για παράδειγμα ένα pixel 8 χάριν του λειτουργικού του και των AI δυνατοτήτων του. Οι "ξερές" επιδόσεις δεν λένε τίποτε πλέον. Κι ένας μέτριος επεξεργαστής κάνει την δουλειά του. Το παιχνίδι πλέον παίζεται στο λογισμικό.

Ναι γιατί έχουμε φτάσει και σε κορεσμό του hardware σε σχέση με τις διαστάσεις. Π.χ. οι αισθητήρες για την κάμερα πόσο καλύτεροι να γίνουν όταν είναι πάντα τόσο μικροί, αν δεν βγει κινητό με κινούμενο φακό όπως π.χ. το Samsung Galazy S4 Zoom, τότε πόσο να αλλάξει το hardware.

Όταν όμως βάζεις στο παιχνίδι και computational photography εκεί πλέον φέρνεις λεπτομέρειες με την χρήση τεχνητής νοημοσύνης που δεν θα τις έπιανε ποτέ μία κάμερα πόσο μάλλον ο μικροσκοπικός αισθητήρας ενός κινητού.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Fotoalexandros said:

Συμφωνώ απόλυτα! Αν ήταν να πάω σε αυτά τα χρήματα θα προτιμούσα για παράδειγμα ένα pixel 8 χάριν του λειτουργικού του και των AI δυνατοτήτων του. Οι "ξερές" επιδόσεις δεν λένε τίποτε πλέον. Κι ένας μέτριος επεξεργαστής κάνει την δουλειά του. Το παιχνίδι πλέον παίζεται στο λογισμικό.

Αυτο πιθανως να αξιζει παραπανω απο τη σειρα Τ της Xiaomi, τουλαχιστον στο θεμα καμερα... Αλλα νομιζω δεν υποστηριζονται επισημα απο τα δικτυα στην Ελλαδα με οτι αυτο συνεπαγεται (πχ WiFi Calling). Επισης αν εχουν αντιπροσωπεια και σερβις εδω..
Αν καποιος ξερει σχετικα ας μας πει

επισης στο Σκρουτζ για το Pixel 7 Pro δε βλεπω εκδοση 256GB και διαβαζω και αρκετα προβληματακια.. προφανως ολα τα μοντελα εχουν τα θετικα και τα αρνητικα τους

Επεξ/σία από MasterX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, beverlover είπε

αξίζει να πάω σε αυτό από s22 ultra λέτε;

Ρητορική η ερώτηση να υποθέσω.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, beverlover είπε

καθόλου, φαίνεται κινητό με δυνατότητες οποτε είπα να ρωτήσω 

Το S22 ultra είναι συνολικά καλύτερη συσκευή, εκτός των επιδόσεων. Παρόλα αυτά δεν το λες αδύναμο σε καμία περίπτωση.

Εγω αν είχα αυτή τη στιγμή το 13t pro στο αντάλλαζα άνετα με το S22 ultra. 

Καλύτερη ποιότητα, UI, Samsung Deck, πενάκι, μπαταρία... Κοινώς: όχι δεν το αλλάζεις με Xiaomi 13Tpro, εκτός και αν παίζεις βαριά παιχνίδια συστηματικά και έχεις φτάσει το Samsung στο όριό του.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Diavolos666 said:

Εγώ δεν θα έδινα ποτέ τόσα χρήματα για κινητό γιατί μου κάνουν και τα φτηνότερα που βγάζουν καλές φωτογραφίες και έχουν καλή οθόνη.

Την xiaomi την προτιμά ο κόσμος κυρίως για τα mid-range κινητά που είναι πολύ καλά για την τιμή τους.

Όταν κινητά xiaomi αξίας 200 ευρώ π.χ. σου προσφέρουν ταχεία φόρτιση τριπλάσια ή τετραπλάσια από κινητά άλλων εταιριών που κοστίζουν δεκαπλάσια στην τιμή τι να συζητάμε. Οι δε οθόνες είναι ήδη ωραίες ακόμα και σε πάμφτηνα κινητά κι ας μην έχουν πολλά Hz. Έχουμε φτάσει σε έναν ποιοτικό κορεσμό που δεν αξίζει να δίνει κανείς υπερβολικά πολλά χρήματα για ένα κινητό.

Αυτοί που δίνουν αρκετά χρήματα για κινητά συνήθως κοιτάνε και μία εταιρία που την θεωρούν ανώτερη. Δεν είναι μόνο θέμα specs αλλά και κύρους.

Εγώ π.χ. δεν θα αγόραζα ποτέ iPhone καθαρά για τον χαρακτήρα της εταιρίας και το κλειστό τους οικοσύστημα, ενώ η Samsung αξίζει για τις ναυαρχίδες της.

Οπότε εγώ και όλη μου η οικογένεια που κάποτε κάποιοι είχαν samsung και μερικοί iPhone έχουμε καταλήξει όλοι να χρησιμοποιούμε xiaomi, κι αν χαλάσει δεν θα κλαίμε τα λεφτά μας.

σχόλιο που θέλει καδράρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Tlykog είπε

Παρατηρηση λιγο στις επιδόσεις: 

1) κάτι δεν πάει καλα με τα νούμερα. Το Geekbench 6 έπρεπε να έχει πάνω από 5.000 στο multicore και πάνω από 2000 σε single core.

2) O 9200 plus είναι ελαφρώς καλύτερος από SD 8 gen 2 σε cpu και υπολείπεται σε Gpu.

Τι έχετε πάθει στα τελευταία review βρε παιδιά; 
https://nanoreview.net/en/soc/mediatek-dimensity-9200-plus

Τίποτα δεν πάθαμε :-) Μια χαρά είναι οι μετρήσεις. Με λίγο ψάξιμο βρίσκουμε παρόμοιες και αλλού, ιδίως στο Geekbench. 

https://browser.geekbench.com/search?q=23078PND5G

https://www.notebookcheck.net/MediaTek-Dimensity-9200-Processor-Benchmarks-and-Specs.752056.0.html

Το ξαναμέτρησα (με όλες τις αναγκαίες ενημερώσεις λογισμικού) και τα νούμερα είναι παρόμοια. Και σε CPU παραμένει καλύτερος ο Snapdragon 8 Gen2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...