Προς το περιεχόμενο

Xiaomi 13T Pro Review


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, nchatz είπε

Τίποτα δεν πάθαμε :-) Μια χαρά είναι οι μετρήσεις. Με λίγο ψάξιμο βρίσκουμε παρόμοιες και αλλού, ιδίως στο Geekbench. 

https://browser.geekbench.com/search?q=23078PND5G

https://www.notebookcheck.net/MediaTek-Dimensity-9200-Processor-Benchmarks-and-Specs.752056.0.html

Το ξαναμέτρησα (με όλες τις αναγκαίες ενημερώσεις λογισμικού) και τα νούμερα είναι παρόμοια. Και σε CPU παραμένει καλύτερος ο Snapdragon 8 Gen2

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.:)

Κατά δεύτερον αναφερόμουν και στο review του iphone 15 pro όπου μετά την παρατήρησή μου ο αρθρογράφος άλλαξε τις αρχικές του εκτιμήσεις, γιατί πιθανόν είχε μπλέξει μετρήσεις 2 διαφορετικών εκδόσεων Geekbench. Δεν έγινε τίποτα, άνθρωποι είμαστε. Λάθη δε κάνουν ποτέ, αυτοί που δεν κάνουν τίποτα. 

Επιπλέον, αν δεις και στο notebookcheck που παρέθεσες οι κατώτερες μετρήσεις τους στο Geekbench σε multicore και singlecore είναι ανώτερες από του παρόντος.

Υποθέτω ότι κάτι δεν πάει καλά με το Geekbench 6 και το παρόν μοντέλο. Στην περίπτωση αυτή, αν έγραφα εγώ το άρθρο, θα έβαζα μετρήσεις από το Geekbench 5. Δεν οφελεί κανένα να δει μετρήσεις που δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα. Το Geekbench είναι απλά ένα μετροπρόγραμμα, δε λέω ότι είναι πραγματικότητα, αλλά όχι να βγάζει τον 9200 plus στα ίδια επίπεδα με τον SD 8 gen 1....

Πιθανόν αυτό να είδε και ο αρθρογράφος στο gsmarena και έβαλε μετρήσεις μόνο από geekbench 5 MONO για το μοντέλο αυτό:

https://www.gsmarena.com/xiaomi_13t_pro-review-2622p4.php

Ενώ στο απλό 13Τ περιλαμβάνουν και μετρήσεις geekbench 6

https://www.gsmarena.com/xiaomi_13t-review-2623p4.php

Να σημειωθεί ότι ο 8200 βγάζει στο Geekbench 6 λίγο χειρότερο single και καλύτερο multithread σε σχέση με τις δικές σας μετρήσεις...

Κάτι δεν κολλάει εδώ. Ο 8200 είναι σαφώς υποδεέστερος από τον 9200 plus.

Ίσως η Xiaomi δεν ενημέρωσε το MiUi ότι το Geekbench 6 είναι μετροπρόγραμμα για να σταματάει, προσωρινά, τις διεργασίες παρασκηνίου...:D

 

 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Tlykog είπε

Το S22 ultra είναι συνολικά καλύτερη συσκευή, εκτός των επιδόσεων. Παρόλα αυτά δεν το λες αδύναμο σε καμία περίπτωση.

Εγω αν είχα αυτή τη στιγμή το 13t pro στο αντάλλαζα άνετα με το S22 ultra. 

Καλύτερη ποιότητα, UI, Samsung Deck, πενάκι, μπαταρία... Κοινώς: όχι δεν το αλλάζεις με Xiaomi 13Tpro, εκτός και αν παίζεις βαριά παιχνίδια συστηματικά και έχεις φτάσει το Samsung στο όριό του.

για τη μπαταρία που είπες κρατάω ένα μικρό καλάθι γιατί το τελευταίο καιρό (δε ξέρω αν είναι λόγω των updates) η μπαταρία πέφτει κατακόρυφα μέχρι το 30κάτι %, το τηλέφωνο είναι 10 άριστα προσεγμένο δε νομίζω να έκλασε τόσο γρήγορα η μπαταρία του, πλέον δηλαδή βγάζει καμιά μέρα και κάτι ψηλά χωρίς βαριά χρήση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, beverlover είπε

για τη μπαταρία που είπες κρατάω ένα μικρό καλάθι γιατί το τελευταίο καιρό (δε ξέρω αν είναι λόγω των updates) η μπαταρία πέφτει κατακόρυφα μέχρι το 30κάτι %, το τηλέφωνο είναι 10 άριστα προσεγμένο δε νομίζω να έκλασε τόσο γρήγορα η μπαταρία του, πλέον δηλαδή βγάζει καμιά μέρα και κάτι ψηλά χωρίς βαριά χρήση..

offtopic:

Σε αυτό δε νομίζω ότι φταίει το κινητό. Βάλε μια εφαρμογή μέτρησης υγείας μπαταρίας και δες τί θα σου βγάλει.

Έχω δει μπαταρία, μετά από 10 μήνες να έχει υγεία 84%... Αν δεις ότι η υγεία είναι οκ, τότε κράτα backup, επαναφορά κα διαγραφή όλων των δεδομένων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από φόρτιση όσοι το έχετε πως πάει;δεν βλέπω ούτε καν τα 19 λεπτά που λέει ότι φορτίζει όλη η μπαταρία..όσες φορές το φόρτισα ήταν γύρω στο 30% και έκανε μισή ώρα περίπου για πλήρη φόρτιση.τι μπορεί να φταίει?εννοείτε ότι το αφήνω στην άκρη να φορτίσει χωρίς να το χρησιμοποιώ.

Επεξ/σία από pitspanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 1 μήνα μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...