Προς το περιεχόμενο

Laser πολυμηχανημα wifi


tasvar
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από somt,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, johnfree είπε

θα πω ενα γρηγορο story:

ενας φιλος μου εχει στεγνωτηριο της LG με wifi. παλευε ενα μηνα να το συνδεσει και να το δει το κινητο του. τελικα δεν τα καταφερε και ειχε δοκιμασει τα παντα και τελικα τα παρατησε.

αλλαζει παροχο στο σταθερο και του στέλνουν καινουργιο router και ξαναδοκιμαζει και συνδέθηκε με την πρωτη.

μερικες φορες η αιτια ειναι διαφορετικη αποτι νομιζουμε.

κανω μια σκεψη, μπας και φταιει το router? εγω θα δοκιμαζα αν ειχα καποιο δευτερο

Δεν εχω... 

Πριν λίγο σύνδεσα πάλι τον παλιό εκτυπωτή. Με την πρώτη τον είδαν όλες οι ασύρματες συσκευές. Κινητό, λαπτοπ... 

Άρα θα κάνω μια επίσκεψη αύριο στο κατάστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξεκινήστε το KYOCERA Client Tool. Το Client tool είναι βοηθητικό λογισμικό που σας επιτρέπει να αλλάζετε τις
ρυθμίσεις του μηχανήματος και να χρησιμοποιείτε τις λειτουργίες του ευκολότερα.
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Kthulhou είπε
Ξεκινήστε το KYOCERA Client Tool. Το Client tool είναι βοηθητικό λογισμικό που σας επιτρέπει να αλλάζετε τις
ρυθμίσεις του μηχανήματος και να χρησιμοποιείτε τις λειτουργίες του ευκολότερα.
 

Το έχω εγκαταστήσει. Εχω ανεβάσει και screenshots παραπάνω. Τι να κάνω από εκεί;

Αλλη ιστορία και αυτό. Ενώ επιλέγω γλώσσα Αγγλικά στην εγκατάσταση, μετά το μενού του είναι στα Ελληνικά και επειδή προφανως δεν έχω τα κατάλληλα fonts μάλλον, εμφανίζει σε διάφορα σημεία άκυρους χαρακτήρες. ?#΄¨ τέτοια πράγματα...

Επεξ/σία από tasvar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας,

Για να μπορέσουν να το δουν ασύρματα το εκτυπωτή τα κινητά η τα tablet σας θα χρειαστεί να κατεβάσετε από το app store ή το play store την εφαρμογή Kyocera mobile print.
Ενημερωτικά όλες η εκτυπώσεις θα χρειαστεί να γίνονται μέσω εφαρμογής, χωρίς την επέμβαση της εφαρμογή δεν μπορεί να εκτυπώσει.

 

Αυτή ήταν η απάντηση του αντιπροσώπου σε σχετικό mail που έστειλα. 

Το θέμα είναι πως δεν τον βρίσκει για να εκτυπώσει το λαπτοπ ασύρματα, παρά μόνο με καλώδιο στο ρουτερ. 

Επίσης δεν βγαίνει ο εκτυπωτής πάντα από την αναμονή όταν του δίνω εκτύπωση. Ψάχνοντας για λύση, δεν είμαι ο μόνος.Είδα αναφορά στο play store... 

"The application finds my printer ma2001w but it can't  print,  the printer doesn't wake up when I try to print something"

Μερικές φορές το app όταν δώσω εκτύπωση από το κινητό, παραμένει στην ένδειξη "prosessing" και δεν εκτυπώνει, παρά μόνο αν κλείσω και ανοίξω ξανά τον εκτυπωτή. 

Μετά από αυτά που παρατήρησα, σήμερα τον πήγα στο κατάστημα για έλεγχο. Θα σταλεί στον αντιπρόσωπο μου είπαν. 

Επίσης στο app που κοίταξα τις συμβατές συσκευές, δεν τον έχει στη λίστα. Ίσως δεν το πρόσεξα... 

Επεξ/σία από tasvar
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2023 στις 9:58 ΜΜ, tasvar είπε

Στο κατάστημα πριν τον αγοράσω ρώτησα αν μπορώ να τυπώσω από gmail κτλ. 

Η απάντηση ήταν καταφατική. 

τι σημαινει το να "εκτυπωσεις απο gmail" ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, andreaspA είπε

τι σημαινει το να "εκτυπωσεις απο gmail" ?

 

Εχω ένα email στο κινητό μου. Μέχρι τώρα πως το τύπωνα αν χρειαζόταν;

πάταγα τις τρείς τελείες πάνω δεξιά και είχε την επιλογή εκτύπωση. 

Μα αυτόν τον εκτυπωτή σε αυτή την επιλογή, δεν βρίσκει τον εκτυπωτή για να τυπώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά πρός ενημέρωση. 

Ο εκτυπωτής πήγε στον αντιπρόσωπο για έλεγχο.

Μετά από 2 εβδομάδες με πήραν τηλέφωνο από το κατάστημα αγοράς, (cosmodata) και με ενημέρωσαν πώς υπάρχει bug στο firmware του εκτυπωτή και θα βγεί αναβάθμιση τους επόμενους μήνες.   

Αρα η συμπεριφορά αυτή του εκτυπωτή ήταν από πρόβλημα στο firmware. 

Δεν έκανα κάτι στραβό εγώ που έσπαγα το κεφάλι μου δύο ημέρες να ψάχνω τί έχω κάνει λάθος.

Οι επιλογές που είχα ήταν: Η τον δέχομαι πίσω και περιμένω το update, ή κόβεται πιστωτικό και παίρνω άλλον.

Εννοείται δέχτηκα τη δεύτερη επιλογή. 

Από τους διαθέσιμους που είχε ετοιμοπράδοτους το κατάστημα στο budget που κινήθηκα, επέλεξα τον pantum m6700dw.

Στήθηκε πριν λίγο, ολα έγιναν σωστά, τυπώνει από παντού, γρήγορος, χωρίς πρόβλημα. 

Μόνο το mopria χρειάστηκε και όλα έγιναν σωστά. 

Τυπώνει και απευθείας από το gmail χωρίς να χρειάζεται app στο κινητό.

Εχει και nfc, το οποίο δεν δοκίμασα ακόμη. 

Ο χρόνος θα δείξει από αντοχή τι θα γίνει. 

Ευχαριστώ όσους ασχοληθήκατε να με βοηθήσετε!

Screenshot_2023-11-09-19-36-05-848_com.android.printspooler-edit.jpg

IMG_20231109_193518.jpg

Επεξ/σία από tasvar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tasvar είπε

Απλά πρός ενημέρωση. 

Ο εκτυπωτής πήγε στον αντιπρόσωπο για έλεγχο.

Μετά από 2 εβδομάδες με πήραν τηλέφωνο από το κατάστημα αγοράς, (cosmodata) και με ενημέρωσαν πώς υπάρχει bug στο firmware του εκτυπωτή και θα βγεί αναβάθμιση τους επόμενους μήνες.   

Αρα η συμπεριφορά αυτή του εκτυπωτή ήταν από πρόβλημα στο firmware. 

Δεν έκανα κάτι στραβό εγώ που έσπαγα το κεφάλι μου δύο ημέρες να ψάχνω τί έχω κάνει λάθος.

Οι επιλογές που είχα ήταν: Η τον δέχομαι πίσω και περιμένω το update, ή κόβεται πιστωτικό και παίρνω άλλον.

Εννοείται δέχτηκα τη δεύτερη επιλογή. 

Από τους διαθέσιμους που είχε ετοιμοπράδοτους το κατάστημα στο budget που κινήθηκα, επέλεξα τον pantum m6700dw.

Στήθηκε πριν λίγο, ολα έγιναν σωστά, τυπώνει από παντού, γρήγορος, χωρίς πρόβλημα. 

Μόνο το mopria χρειάστηκε και όλα έγιναν σωστά. 

Τυπώνει και απευθείας από το gmail χωρίς να χρειάζεται app στο κινητό.

Εχει και nfc, το οποίο δεν δοκίμασα ακόμη. 

Ο χρόνος θα δείξει από αντοχή τι θα γίνει. 

Ευχαριστώ όσους ασχοληθήκατε να με βοηθήσετε!

Screenshot_2023-11-09-19-36-05-848_com.android.printspooler-edit.jpg

IMG_20231109_193518.jpg

Καλορίζικος! Να έχεις μόνο υπόψη πως για Pantum δεν πολυκυκλοφορούν συμβατά. Προς το παρόν να προτιμάς original.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, georgeole είπε

Καλορίζικος! Να έχεις μόνο υπόψη πως για Pantum δεν πολυκυκλοφορούν συμβατά. Προς το παρόν να προτιμάς original.

Προς το παρόν, δεν σκέφτηκα για συμβατά, νωρίς είναι ακόμη. Αλλά μια ματιά που έριξα και στο περίπτερο τα πουλάνε που λέει ο λόγος.

Πάντως φίλοι μου, τα δύο μηχανήματα, η μέρα με τη νύχτα. (Υπέρ του pantum). Μεταλλικό σασσί εσωτερικά, συνδεσιμότητα, ταχύτητα.Για 30€ διαφορά. Δεν το περίμενα. Ελπίζω να αντέξει 2-3 χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2023 στις 10:27 ΜΜ, tasvar είπε

Προς το παρόν, δεν σκέφτηκα για συμβατά, νωρίς είναι ακόμη. Αλλά μια ματιά που έριξα και στο περίπτερο τα πουλάνε που λέει ο λόγος.

Πάντως φίλοι μου, τα δύο μηχανήματα, η μέρα με τη νύχτα. (Υπέρ του pantum). Μεταλλικό σασσί εσωτερικά, συνδεσιμότητα, ταχύτητα.Για 30€ διαφορά. Δεν το περίμενα. Ελπίζω να αντέξει 2-3 χρόνια...

Ψάχνομαι και εγώ για νέο εκτυπωτή και έχω καταλήξει στον Pantum P2509W μιας και έχω μικρότερο budget. Κάνει γύρω στα 80-90 ευρώ, μια τιμή που θεωρείται από τις χαμηλότερες για εκτυπωτές laser. Η ερώτηση μου όμως είναι, γιατί θεωρείς ότι θα αντέξει maximum 2-3 χρόνια ο δικός σου; Απ' ότι είδα σε προηγούμενο μήνυμα σου είπες πως εκτυπώνεις μόνο 5-10 σελίδες την εβδομάδα. Ρωτάω γιατί κι εγώ παρόμοια χρήση σκοπεύω να κάνω, ίσως και χαμηλότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, saltnpepper είπε

Ψάχνομαι και εγώ για νέο εκτυπωτή και έχω καταλήξει στον Pantum P2509W μιας και έχω μικρότερο budget. Κάνει γύρω στα 80-90 ευρώ, μια τιμή που θεωρείται από τις χαμηλότερες για εκτυπωτές laser. Η ερώτηση μου όμως είναι, γιατί θεωρείς ότι θα αντέξει maximum 2-3 χρόνια ο δικός σου; Απ' ότι είδα σε προηγούμενο μήνυμα σου είπες πως εκτυπώνεις μόνο 5-10 σελίδες την εβδομάδα. Ρωτάω γιατί κι εγώ παρόμοια χρήση σκοπεύω να κάνω, ίσως και χαμηλότερη.

Το 2-3 χρόνια το έγραψα σαν αστείο επειδή είναι σχετικά άγνωστη φίρμα. Βέβαια διάβασα πως έχει αγοράσει τη lexmark.

 Σε 2-3 χρόνια, θα έχει κάνει την απόσβεσή του νομίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tasvar είπε

Το 2-3 χρόνια το έγραψα σαν αστείο επειδή είναι σχετικά άγνωστη φίρμα. Βέβαια διάβασα πως έχει αγοράσει τη lexmark.

 Σε 2-3 χρόνια, θα έχει κάνει την απόσβεσή του νομίζω. 

Α, κατάλαβα οκ 😅 Το μόνο που με κράτησε πίσω και δεν τον έχω αγοράσει ήδη είναι αυτό που ανέφερες κι εσύ, ότι είναι δηλαδή σχετικά άγνωστη μάρκα. Ότι έχει σχέσεις με τη lexmark πάντως είναι καθησυχαστικό, δεν μπορώ να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, saltnpepper είπε

Α, κατάλαβα οκ 😅 Το μόνο που με κράτησε πίσω και δεν τον έχω αγοράσει ήδη είναι αυτό που ανέφερες κι εσύ, ότι είναι δηλαδή σχετικά άγνωστη μάρκα. Ότι έχει σχέσεις με τη lexmark πάντως είναι καθησυχαστικό, δεν μπορώ να πω.

Εχω τυπώσει κάποιες σελίδες μέχρι τώρα. Και δοκιμαστικές και κάποια έγγραφα που ήθελα. Ολα άψογα. Προχώρα άφοβα.

Στο λίνκ παρακάτω, δες την εικόνα. Εμένα μου φαίνονται τα ίδια μηχανήματα. Εξωτερικά τουλάχιστον. Επίσης μου μοιάζουν πολύ και με xerox. Δεν ξέρω αν έχει σχέση. 

https://devicelist.best/en/lexmark-b2236dw-vs-pantum-p3300dw/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, saltnpepper είπε

Ψάχνομαι και εγώ για νέο εκτυπωτή και έχω καταλήξει στον

2 λεπτά πριν, saltnpepper είπε

Α, κατάλαβα οκ 😅 Το μόνο που με κράτησε πίσω και δεν τον έχω αγοράσει ήδη είναι αυτό που ανέφερες κι εσύ, ότι είναι δηλαδή σχετικά άγνωστη μάρκα. Ότι έχει σχέσεις με τη lexmark πάντως είναι καθησυχαστικό, δεν μπορώ να πω.

μιας και έχω μικρότερο budget. Κάνει γύρω στα 80-90 ευρώ, μια τιμή που θεωρείται από τις χαμηλότερες για εκτυπωτές laser. Η ερώτηση μου όμως είναι, γιατί θεωρείς ότι θα αντέξει maximum 2-3 χρόνια ο δικός σου; Απ' ότι είδα σε προηγούμενο μήνυμα σου είπες πως εκτυπώνεις μόνο 5-10 σελίδες την εβδομάδα. Ρωτάω γιατί κι εγώ παρόμοια χρήση σκοπεύω να κάνω, ίσως και χαμηλότερη.

Κοίτα, δεν είναι αναξιόπιστη μάρκα, τουλάχιστον όχι περισσότερο από τους υπόλοιπους. Όσο για τα τόνερ, α) λόγω του χαμηλού κόστους του μοντέλου ανεβαίνει το κόστος ανά σελίδα και β) δεν ισχύει ότι βρίσκεις εντελώς αξιόπιστα συμβατά ακόμα και σε περίπτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, georgeole είπε

 β) δεν ισχύει ότι βρίσκεις εντελώς αξιόπιστα συμβατά ακόμα και σε περίπτερα.

Δεν είπα για αξιόπιστα. Αλλά υπάρχουν σε πολλά καταστήματα. Είτε αξιόπιστα, είτε όχι. 

Πρός το παρόν για 1χρόνο σίγουρα, με το τόνερ που είχε στη συσκευασία θα πορευτώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...