Προς το περιεχόμενο

Laser πολυμηχανημα wifi


tasvar
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από somt,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας. Το παρακάτω αξίζει για οικιακή χρήση; wifi οπωσδήποτε. Φωτοτυπίες και εκτύπωση περιστασιακή. 5-10 σελίδες την εβδομάδα. 

Έχω inkjet αλλά βουλώνει συνέχεια το χρώμα... 

https://www.skroutz.gr/s/35300369/Kyocera-Ecosys-Ma2001w-Dpi-Aspromayro-Polymichanima-Laser.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κοίταξε, αγαπητέ φίλε, το μηχάνημα που διάλεξες α) είναι τίμιο για τα λεφτά του και β) είναι η κλασική περίπτωση του "τόσο-όσο". Θα σου βγάλει, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, τα 2 χρόνια της εγγύησης απροβλημάτιστα και για τη συνέχεια... έχει ο Θεός, όπως για όλα τα μηχανήματα αυτής της κατηγορίας/τιμής. Επίσης είναι εύκολο να βρεις ποιοτικά συμβατά τόνερ: 28€ αποδίδοντας 1.500 σελίδες (είναι λίγο τσιμπημένο το κόστος ανά σελίδα, λόγω της χαμηλής τιμής του μηχανήματος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. 

Δεν εχω απαιτήσεις

Αν νομίζετε στα χρήματα αυτά, κάτι άλλο, ευπρόσδεκτο. . 

Αν βγάλει την εγγύηση, καλά θα είναι. 

Απλά επειδή θα είναι η πρώτη φορά με laser, πρέπει να προσέξω κάτι;. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, για τη χρήση που περιγράφεις μια χαρά είναι. Η Kyocera εδώ και χρόνια έχει ένα άλφα όνομα και αξιοπιστία. Το μόνο που πρέπει να προσέχεις στους laser είναι να μην επιτρέπεις τα firmware updates, αλλιώς δεν αναγνωρίζει τα συμβατά τόνερ και μετά είσαι αναγκασμένος να αγοράζεις τα πανάκριβα original τόνερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ήξερα αυτό.. 

Δηλαδή όπως αγοραστεί το μηχάνημα υποστηρίζει συμβατά και με την αναβάθμιση δεν τα υποστηρίζει; 

Έναν υπολογισμό που έκανα, τόνερ θα αλλάξω εφόσον θα έχει χαλάσει το μηχάνημα... Χαχαχα.

20-40 σελίδες το μήνα υπολογίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tasvar είπε

Δεν το ήξερα αυτό.. 

Δηλαδή όπως αγοραστεί το μηχάνημα υποστηρίζει συμβατά και με την αναβάθμιση δεν τα υποστηρίζει; 

 

Όχι.

Βγάζει μια εταιρία εκτυπωτή, παίζει μόνο το γνήσιο για 1-1,5 χρόνο. Άλλες λίγο λιγότερο, άλλες λίγο περισσότερο. Οσο πιο κινήσιμος ο εκτυπωτής εμπορικά, τόσο μικρότερος ο χρόνος αναμονής επειδή...
...Μετά σπανε οι εταιρίες συμβατών το λογισμικό και παίζουν τα συμβατά.
Μετά στέλνει η εταιρία του εκτυπωτή firmware update (και καλά) και μπλοκάρει τα συμβατά.
Μετά απο κανα 3μηνο-6μηνο ξανασπάνε οι εταιρίες το λογισμικό και παίζουν τα καινούρια τους συμβατά
Μετά ξαναστέλνει η εταιρία του εκτυπωτή firmware update και ξαναμπλοκάρει όλα τα συμβατά και αναγεμισμένα...
Μετα....

Κατάλαβες πως πάει το παιχνίδι. Η γάτα με το ποντίκι.

Αν δεν κάνει ποτέ firmware update, θα σου παίζουν όλα τα συμβατά απο την πρώτη κιόλας παρτίδα.
Αν κάνεις κάποια στιγμή firmware update θα πρέπει να περιμένεις την επόμενη "φουρνιά" συμβατών, επειδή όλα έως εκείνη την στιγμή δεν θα παίζουν και θα πρέπει να βάλεις γνήσια. Μέχρι να βγει το επόμενο "σπασμένο" τσιπάκι

Οπότε μην κάνετε firmware update στους εκτυπωτές σας. Κατα 99.9% δεν προσφέρουν τίποτα πέρα απο το να μπλοκάρουν συμβατά τόνερ και μελάνια

 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. 

Θα πάω σε κατάστημα να δω μήπως βρω και κάτι άλλο. 

Αν και προς kyocera κλείνω που είναι και μαύρο... 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, tasvar είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. 

Θα πάω σε κατάστημα να δω μήπως βρω και κάτι άλλο. 

Αν και προς kyocera κλείνω που είναι και μαύρο... 😀

Δεν σε εμποδίζει κανείς, πήγαινε, αλλά σ΄ αυτή την τιμή... δύσκολα θα βρεις κάτι καλύτερο σε laser πολυμηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας το χρησιμοποιήσει μόνο στην δουλειά, θεωρώ πως είναι αξιόλογο μηχάνημα το παρακάτω και με φτηνα αναλώσιμα. Βέβαια σχεδόν 50% επάνω. Αλλά  έχει και τα εξτραδάκια του. https://www.skroutz.gr/s/15927160/Brother-MFC-L2710DN-Aspromayro-Polymichanima-Laser-me-Mobile-Print.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, VonLoutsos είπε

Έχοντας το χρησιμοποιήσει μόνο στην δουλειά, θεωρώ πως είναι αξιόλογο μηχάνημα το παρακάτω και με φτηνα αναλώσιμα. Βέβαια σχεδόν 50% επάνω. Αλλά  έχει και τα εξτραδάκια του. https://www.skroutz.gr/s/15927160/Brother-MFC-L2710DN-Aspromayro-Polymichanima-Laser-me-Mobile-Print.html

Κι εμένα εκεί πήγε το μυαλό μου, αλλά μπορεί ο φίλος μας ο tasvar μπορεί να μην θέλει να δώσει τα επιπλέον χρήματα. Αν πάντως το αποφασίσει, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Πολύ καλό μηχάνημα, με πιο φθηνά ποιοτικά τόνερ ανά σελίδα και δοκιμασμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αγόρασα τον Kyocera. 

Αλλά ενώ τον σύνδεσα στο ασύρματο δίκτυο, δεν τον βλέπει το κινητό. Κατέβασα και την εφαρμογή για android της kyocera, αλλά τίποτα...

Από το pc τυπώνει κανονικά με το usb.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, georgeole είπε

Καλορίζικος! Το Mopria το δοκίμασες;

Οχι. Δεν δουλεύει με το δικό του; 

Πάντως το interface του driver μου θύμισε προηγούμενη δεκαετία. 

Εχω και ένα άλλο θέμα. Επιλέγω γλώσσα Αγγλικά αλλά το πρόγραμμα διαχείρησης, είναι στα Ελληνικά.

25 λεπτά πριν, georgeole είπε

Καλορίζικος! Το Mopria το δοκίμασες;

Ούτε το Mopria δεν τον βρίσκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, tasvar είπε

Οχι. Δεν δουλεύει με το δικό του; 

Πάντως το interface του driver μου θύμισε προηγούμενη δεκαετία. 

Εχω και ένα άλλο θέμα. Επιλέγω γλώσσα Αγγλικά αλλά το πρόγραμμα διαχείρησης, είναι στα Ελληνικά.

Ούτε το Mopria δεν τον βρίσκει.

Καλώς. Ρίξε μια ματιά εδώ. Επίσης μια πιο εμπεριστατωμένη ματιά στο εγχειρίδιο θα βοηθήσει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, georgeole είπε

Καλώς. Ρίξε μια ματιά εδώ. Επίσης μια πιο εμπεριστατωμένη ματιά στο εγχειρίδιο θα βοηθήσει.

 

Εκανα εγκατάσταση με το web installer που έχει. 

Εγινε η εγκατάσταση όλων, εκτός από έναν KX driver που έγραφε "FAIL". Τί κάνω για αυτό;

Μέσω του driver έκανα τη σύνδεση στο ασύρματο δίκτυο και το wifi του εκτυπωτή είναι πράσινο και βλέπω κανονικά που έχει συνδεθεί, μέσω του client που έχει. 

Μέσω usb τυπώνει, μου έχει εμφανίσει 2 συσκευές  Kyocera στο device manager η μία είναι η ασύρματη. Η αλλη η usb. 

Αλλά δεν μπορώ να το δώ από το κινητό....

 

Kyocera.png

Επεξ/σία από tasvar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...