Προς το περιεχόμενο

Laser πολυμηχανημα wifi


tasvar
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από somt,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, tasvar είπε

Δεν είπα για αξιόπιστα. Αλλά υπάρχουν σε πολλά καταστήματα. Είτε αξιόπιστα, είτε όχι. 

Πρός το παρόν για 1χρόνο σίγουρα, με το τόνερ που είχε στη συσκευασία θα πορευτώ...

Αγαπητέ φίλε, αν και μπορείς να μου πεις ότι είναι τόσο φθηνό το μοντέλο που δεν έχει νόημα να ψάχνει κάποιος για ποιοτικά συμβατά, προσωπικά ΠΑΝΤΑ ψάχνω για ποιοτικά συμβατά. Όσο για το κόστος τους. τα συμβατά του  Pantum P2509W κοστίζουν 25€ αποδίδοντας 1.600 σελίδες: 0,16€/σελίδα. Για τον αντίστοιχο εκτυπωτή της Brother, δίνεις 120€ χωρίς wifi και 140€ με wifi. Εκεί τα ποιοτικά συμβατά τόνερ κοστίζουν 25€ αποδίδοντας 6.000 σελίδες: 0,04€/σελίδα.

Συμπέρασμα: Ο «φθηνός» εκτυπωτής έχει ΤΕΤΡΑΠΛΑΣΙΟ κόστος ανά σελίδα!!!😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, georgeole είπε

Αγαπητέ φίλε, αν και μπορείς να μου πεις ότι είναι τόσο φθηνό το μοντέλο που δεν έχει νόημα να ψάχνει κάποιος για ποιοτικά συμβατά, προσωπικά ΠΑΝΤΑ ψάχνω για ποιοτικά συμβατά. Όσο για το κόστος τους. τα συμβατά του  Pantum P2509W κοστίζουν 25€ αποδίδοντας 1.600 σελίδες: 0,16€/σελίδα. Για τον αντίστοιχο εκτυπωτή της Brother, δίνεις 120€ χωρίς wifi και 140€ με wifi. Εκεί τα ποιοτικά συμβατά τόνερ κοστίζουν 25€ αποδίδοντας 6.000 σελίδες: 0,04€/σελίδα.

Συμπέρασμα: Ο «φθηνός» εκτυπωτής έχει ΤΕΤΡΑΠΛΑΣΙΟ κόστος ανά σελίδα!!!😉

Αν και δεν κατάλαβα που κολλάει το παραπάνω, Εγώ για να τυπώσω 1500 πόσο μάλλον 6000 σελίδες, θα έχω πεθάνει πρώτα.... 😁

Και θέλω μια χάρη. Πώς ξεχωρίζεις το ποιοτικό συμβατό, να ξέρω όταν έρθει η ώρα να πάρω, (αν πάρω), να το καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tasvar είπε

Αν και δεν κατάλαβα που κολλάει το παραπάνω, Εγώ για να τυπώσω 1500 πόσο μάλλον 6000 σελίδες, θα έχω πεθάνει πρώτα.... 😁

Και θέλω μια χάρη. Πώς ξεχωρίζεις το ποιοτικό συμβατό, να ξέρω όταν έρθει η ώρα να πάρω, (αν πάρω), να το καταλάβω.

Κολλάει, πώς δεν κολλάει... Εκτός ότι μας διαβάζουν κι άλλοι, δεν βλάπτει να έχουμε κατά νου βασικά στοιχεία ποιότητας και οικονομίας στην εκτύπωση. Άσε και που ποτέ δεν ξέρεις αν και πότε θα αυξηθούν οι ανάγκες εκτύπωσης.

Όσο για τα ποιοτικά συμβατά, είναι αρκετά τα μαγαζιά με σεβασμό στη δουλειά τους και στον πελάτη. Μια ματιά στο google θα σε διαφωτίσει: μαγαζιά με χρόνια στην πιάτσα, με ISO, με τεχνογνωσία κλπ κλπ. Ειδικά για τους μονόχρωμους laser τα πράγματα είναι πολύ πιο βολικά, καθώς συγχωρούνται αρκετές αστοχίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tasvar είπε

Πώς ξεχωρίζεις το ποιοτικό συμβατό, να ξέρω όταν έρθει η ώρα να πάρω, (αν πάρω), να το καταλάβω.

η ερώτηση του εκατομμυρίου που λένε ! σίγουρος θα είσαι μετά τη δοκιμή κ αν παίξουν ΟΚ, συνεχίζεις αυτά

οπότε λες τον μαγαζάτορα, έχεις το ΧΥΖ ανοικτό να δώσω 2-3 εκτυπώσεις? (ιδανικό σενάριο)

κ πάντα μπορεί η επόμενη φουρνιά της ίδιας μάρκας συμβατού, να έχει άλλο τσιπάκι πάνω , ή ο εκτυπωτής σου να έκανε  το απονενοημένο ...firmware update....

 

2 λεπτά πριν, georgeole είπε

μαγαζιά με χρόνια στην πιάτσα, με ISO, με τεχνογνωσία κλπ κλπ. Ειδικά για τους μονόχρωμους laser τα πράγματα είναι πολύ πιο βολικά, καθώς συγχωρούνται αρκετές αστοχίες.

είναι ο κανόνας, με συχνές-πυκνες όμως εξαιρέσεις....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

είναι ο κανόνας, με συχνές-πυκνες όμως εξαιρέσεις....

Ναι, δυστυχώς, κάποιος όμως που πρωτοξεκινάει να χρησιμοποιεί συμβατά χρειάζεται έναν στοιχειώδη μπούσουλα. Ευτυχώς στους μονόχρωμους laser οι εξαιρέσεις είναι από λίγες ως ελάχιστες και, σχεδόν πάντα, σε φτηνιάρικες τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα τα συμβατά είναι με δοκιμή. Σαν το καρπούζι. Μπορεί να είναι καλό, μπορεί μάπα.... 

Αν θέλετε εσείς που ασχολείστε και όντως μας διαβάζουν και άλλοι, δώστε καταστήματα που ξέρετε πως είναι αξιόπιστα. Εστω μέσω μυνήματος αν απαγορεύεται εδώ.

Βρήκα για παράδειγμα ένα κατάστημα που είναι πολύ κοντά μου. Αλλά δεν ξέρω αν είναι αξίοπιστο.

Πρός το παρόν γνήσιο και βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...