Προς το περιεχόμενο

Γιατι ειναι πιο ευκολο καποιος να βρει δουλεια προγραμματισμου/ΙΤ χωρις πτυχιο στην Ελλαδα, παρα στην Αμερικη η στις αλλες ευρωπαικες χωρες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με βάσει τι στοιχεία λέμε ότι είναι πιο εύκολο να γίνει αυτό στην Ελλάδα απ ότι στις ΗΠΑ και τις αλλες ευρωπαϊκές χώρες; 

Ωστόσο θα κάνω 2 μαντεψιες: 

1) στην Ελλάδα είναι πολλοί οι πτυχιούχοι (αναλογικά με το σύνολο του πληθυσμού) και το πτυχίο χάνει την αξία του

2) η αγορά στην Ελλάδα είναι μικρή συνεπώς θα πάρουν ευκαιρία πολλοί για να επικρατήσουν οι καλύτεροι 

Πάντως ξέρω για Σουηδία ότι πολλά παιδιά απλά ξεκινούν να δουλεύουν ως προγραμματιστές (και όχι μόνο) απο τα 19 τους πριν καν να μπορούν να έχουν πτυχίο. Όποτε αμφιβάλω ότι ισχύει η αρχική τοποθέτηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι ο ts εννοεί ότι σε άλλες χώρες πχ Γερμανία (γιατί για Αμερική δεν έχω ιδέα), το πτυχίο το κοιτάνε και πολύ σε αντίθεση με εδώ που ναι μεν το κοιτάνε αλλά πολλές φορές δεν έχει σημασία.

@ts δεν νομίζω ότι ισχύει και πολύ αυτό και κυρίως στα πρώτα σου βήματα το ζητάνε περισσότερο. Τώρα αν κάποιος ήταν τυχερός και παράλληλα ικανός και έχει 10 χρόνια προυπηρεσία χωρίς πτυχίο, αυτός δεν θα έχει ιδιαίτερο θέμα.

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν πιστεύω να κοιτάνε πουθενά στην Ευρώπη το πτυχίο σου, εαν έχεις 5-10 χρόνια εμπειρία.

Επεξ/σία από Sugizo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sugizo είπε

Δεν πιστεύω να κοιτάνε πουθενά στην Ευρώπη το πτυχίο σου, εαν έχεις 5-10 χρόνια εμπειρία.

Επειδή καμιά φορά το γενικεύουμε, αυτό δεν ισχύει. Ισχύει πχ αν θες να γίνεις Senior αλλά σε πιο high level θέσεις (architect/manager κλπ) τα πτυχία παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο γιατί απλά προϋπηρεσία θα έχουν όλοι. Πιο παλιά μπορεί και να ίσχυε αυτό αλλά πλέον όλοι έχουν χρόνια προϋπηρεσίας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Ο σωστός τίτλος θα έπρεπε να ήταν: "Γιατι ειναι πιο ευκολο καποιος να βρει δουλεια στο Εξωτερικό γενικά , από ότι στην Ελλάδα"

Η΄ "Γιατί στο εξωτερικό είναι καλύτερες οι συνθήκες εργασίας από ότι στην Ελλάδα?"  λέω εγώ τώρα...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν ισχύει αυτό. Το πτυχίο τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό απλά σου ανοίγει την πόρτα, μετά για να μείνεις και να εξελιχθείς πρέπει να είσαι καλός στη δουλειά σου. Για να σε πάρουν χωρίς πτυχίο πρέπει να έχεις να δείξεις κάτι δικό σου που έκανες μονος σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...