Προς το περιεχόμενο

OnePlus Open Review - Δυνατή είσοδος στα foldables


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κατηγορία των foldables είναι πιθανότατα και εκείνη με τις περισσότερες ιδιαιτερότητες σε ό,τι αφορά τα smartphones και εδώ που τα λέμε, πώς θα μπορούσε να ίσχυε κάτι άλλο, όταν μιλάμε για συσκευές που συνδυάζουν τα κορυφαία τεχνικά χαρακτηριστικά με τις απαιτήσεις του foldable σχεδιασμού.

Το Open δεν σηματοδοτεί απλώς την είσοδο της OnePlus στο κλαμπ των κατασκευαστών που έχουν δοκιμάσει την τύχη τους στην εν λόγω αγορά, αλλά έρχεται να επαναπροσδιορίσει σε μεγάλο βαθμό τα στάνταρ στην κατηγορία του, διαθέτοντας ανώτερα τεχνικά χαρακτηριστικά σε χαμηλότερη τιμή συγκριτικά με τις κυρίαρχες foldable συσκευές όπως π.χ. το Galaxy Z Fold5 της Samsung, το Mate X3 της Huawei και το Pixel Fold της Google. Ας το αναλύσουμε αφού αναφέρουμε ότι η συσκευή θα κυκλφορήσει κανονικά και στη χώρα μας, πιθανότατα στα τέλη του μήνα.

Το πρώτο πράγμα που παρατηρήσαμε, παίρνοντας στα χέρια μας το OnePlus Open, ήταν το συμπαγές του design και το αρκετά χαμηλό του βάρος: στην έκδοση μαύρου χρώματος που είχαμε στη διάθεσή μας, αυτό δεν ξεπερνά τα 239 γραμμάρια. Εδώ πρέπει να επισημάνουμε ότι στην Ευρώπη και φυσικά στην Ελλάδα, η OnePlus έχει επιλέξει να διαθέσει τη συσκευή αποκλειστικά σε μια πολύ όμορφη απόχρωση σε πράσινο του σμαραγδιού, με τη μαύρη έκδοση να κυκλοφορεί μόνο στην Ινδία όπως ενημερωθήκαμε. Την ίδια στιγμή η συσκευή είναι απόλυτα στιβαρή αποπνέοντας έναν premium αέρα όσον αφορά την κατασκευή και τη συναρμολόγησή της, κάτι που αν μη τι άλλο πρέπει να πιστωθεί στην OnePlus. Οι διαστάσεις του OnePlus Open είναι ανάμεσα στις  153,4 x 143,1 x 5,8 (ή 5,9 ανάλογα την έκδοση) χιλ. όταν είναι ανοιχτό και 153,4 x 73,3 x 11,7 (ή 11,9) χιλ. όταν είναι κλειστό, φέρνοντάς το στα ίδια περίπου επίπεδα με ένα iPhone Pro Max, μόνο που εδώ μιλάμε για μια πολύ μεγαλύτερη οθόνη. 

image.jpeg.f1f6c8f8a7c73b4e83cf0cf5df0af516.jpeg

Με τη συσκευή κλειστή, στην πρόσοψή της κυριαρχεί η εξωτερική της οθόνη. Στην πλάτη έχουμε ένα κυκλικό πλαίσιο που ναι μεν εξέχει ελαφρώς αλλά ενσωματώνεται στο σώμα απόλυτα φυσικά, έχει υφή που παραπέμπει σε CD και περιλαμβάνει τους φακούς των καμερών. Στο κάτω τμήμα της βρίσκεται το λογότυπο της OnePlus. Σχεδιαστικά, το Open μοιάζει με πιστή αντιγραφή του Oppo Find N3, κάτι απόλυτα λογικό αν αναλογιστούμε πως η OnePlus αποτελεί θυγατρική της Oppo (και με τη διαφορά ότι το Open είναι εδώ ενώ το Find N3 δεν πρόκειται να το δούμε στην Ελλάδα).

Διαβάστε ολόκληρο το review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι τιμες εχουν ξεφυγει για ενα niche market, λυπαμαι αλλα δεν προκειται να παρω κατι που κοστιζει οσο ενα gaming laptop με αρκετα καλα χαρακτηριστικα και ενα κινητο μαζι... ο καταναλωτισμος εν τελει στο μεγαλειο του

  • Like 24
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@forgotten ....κ να φανταστείς ότι είναι το φθηνότερο στην κατηγορία, απο τον ανταγωνισμό του, όπως αναφέρεται στην παρουσίαση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TechnoState είπε

@forgotten ....κ να φανταστείς ότι είναι το φθηνότερο στην κατηγορία, απο τον ανταγωνισμό του, όπως αναφέρεται στην παρουσίαση.

οταν βγουν σε λογικη τιμη γυρω στα 600 τοτε ισως με ενδιαφερουν....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TechnoState είπε

@forgotten ....κ να φανταστείς ότι είναι το φθηνότερο στην κατηγορία, απο τον ανταγωνισμό του, όπως αναφέρεται στην παρουσίαση.

πλεον 1 μηνιατικο δεν φτανει για μια high end συσκευη.καλα εδω για βασικα τροφιμα πλεον δεν φτανει θα εφτανε για κινητα κτλ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να υπάρχει ανταγωνισμός και σε αυτή την κατηγορία. Δυστυχώς όμως με τέτοιες τιμές δεν θα έχει μεγάλη ανταπόκριση στο ευρύ κοινό. Οι τιμές των smartphones δύσκολα πέφτουν ποια και εγώ αν είχα κοντά στα 2000€ θα τα έδινα για ένα δυνατό desktop που θα κρατήσει και περισσότερο. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, forgotten said:

οι τιμες εχουν ξεφυγει για ενα niche market, λυπαμαι αλλα δεν προκειται να παρω κατι που κοστιζει οσο ενα gaming laptop με αρκετα καλα χαρακτηριστικα και ενα κινητο μαζι... ο καταναλωτισμος εν τελει στο μεγαλειο του

Χτες παρέλαβα απο bestPrice ενα samsung fold 5 ,512 στα 1200€. Έπεσε αλλα 50€ τώρα πηγε 1150€. Εκεί που έχουν πάει κατι iphone, 1500€ αλλα και ναυαρχίδες σαμσουνγκ πχ s23 ultra που πάλιωσε κιόλας, σε λιγο βγαίνει το επόμενο αλλα κανει κανα 1000ρικο bestPrice ακομα. Το fold της σαμσουνγκ εχει τα μισα λεφτά απ τα κινέζικα καιν, σε σχέση με αυτα που ανέφερε που είναι απλά κινητά στην ουσία, μοιάζει σούπερ ευκαιρία.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πανάκριβα τα iphone...ε;

Το συγκεκριμένο μοντέλο, παρόλο που η Oneplus είναι πολύ καλή εταιρεία δε θα το έπαιρνα. 

H Samsung έχει παρόμοια πολιτική αναβαθμίσεων, καλύτερο support στην Ελλάδα, παρόμοια χαρακτηριστικά, καλύτερη τιμή σε skroutz και μεγαλύτερη εμπειρία στο συγκεκριμένο τύπο κινητού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν δίνεις πολλά λεφτά δεν παίζεις , εκτός κ αν το θες . 

Οπότε για Ελλάδα apple samsung , πολλά κέντρα σέρβις ανα την Ελλάδα κ προσβάσιμα με τα πόδια , ο ιδιος , μπαινεις .... καλησπέρα - τι θα θέλατε!!!

Οταν δεν δίνεις μπορείς, παλι αν θες , κ να ρισκάρεις , κ να φέρεις κ από Κίνα κ Γουαδελούπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, oldnew said:

Χτες παρέλαβα απο bestPrice ενα samsung fold 5 ,512 στα 1200€. Έπεσε αλλα 50€ τώρα πηγε 1150€. Εκεί που έχουν πάει κατι iphone, 1500€ αλλα και ναυαρχίδες σαμσουνγκ πχ s23 ultra που πάλιωσε κιόλας, σε λιγο βγαίνει το επόμενο αλλα κανει κανα 1000ρικο bestPrice ακομα. Το fold της σαμσουνγκ εχει τα μισα λεφτά απ τα κινέζικα καιν, σε σχέση με αυτα που ανέφερε που είναι απλά κινητά στην ουσία, μοιάζει σούπερ ευκαιρία.. 

Το S23 Ultra πότε πρόλαβε να παλιώσει;! Δεν εξακολουθεί να έχει κορυφαία τεχνικά χαρακτηριστικά (τουλάχιστον από πλευρά Android); 

 

Τώρα το Oneplus Open όπως και το OPPO Find N3 για μένα είναι απογοητευτικά σχεδιαστικά γιατί κατέντησαν και αυτά να μοιάζουν τηλεκοντρόλ, παρότι υπήρχε προηγουμένως το "πιο φυσιολογικό" OPPO Find N2.

Επεξ/σία από Feregorn
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Feregorn said:

Το S23 Ultra πότε πρόλαβε να παλιώσει;! Δεν εξακολουθεί να έχει κορυφαία τεχνικά χαρακτηριστικά (τουλάχιστον από πλευρά Android); 

 

Τώρα το Oneplus Open όπως και το OPPO Find N3 για μένα είναι απογοητευτικά σχεδιαστικά γιατί κατέντησαν και αυτά να μοιάζουν τηλεκοντρόλ, παρότι υπήρχε προηγουμένως το "πιο φυσιολογικό" OPPO Find N2.

Τον Ιανουάριο βγαίνει το επόμενο. Κινηταρα είναι, δεν το γράφω αρνητικά. Ισα ισα, τα fold είναι ειδική κατηγορία, αφορά το 10%, το 90% πρέπει να παίρνει κινητα σαν το s23 ultra, που θεωρώ ότι είναι το καλύτερο κινητό αυτή τη στιγμή. Και το γράφω έχοντας προτίμησει το fold 5, αλλά είμαι ειδική κατηγορία που χρειάζομαι την μεγάλη οθόνη. Για το μέσο άνθρωπο το 23 Ultra είναι προτιμότερο. Όμως σε 3 μηνες βγαίνει το επόμενο s23 ενω το fold 6 θελει κανα χρόνο. Σε θέμα τιμής επόμενως όταν έχουν διαφορά 200€, φαίνεται καλύτερη ευκαιρία το fold. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, georgerapp είπε

Όταν δίνεις πολλά λεφτά δεν παίζεις , εκτός κ αν το θες . 

Οπότε για Ελλάδα apple samsung , πολλά κέντρα σέρβις ανα την Ελλάδα κ προσβάσιμα με τα πόδια , ο ιδιος , μπαινεις .... καλησπέρα - τι θα θέλατε!!!

Οταν δεν δίνεις μπορείς, παλι αν θες , κ να ρισκάρεις , κ να φέρεις κ από Κίνα κ Γουαδελούπη.

Θα το σκεφτόμουν για κανένα OnePlus 12 αλλά με βάζεις σε σκέψεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ostvarivanje είπε

Θα το σκεφτόμουν για κανένα OnePlus 12 αλλά με βάζεις σε σκέψεις...

Νομίζω ειναι λογική η σκέψη μου , πολλα τα χρήματα , οπότε θέλω παντου κάποιον να μιλήσω.....τετατε !!!!!

Αχρείαστα να ειναι . 

Ωστόσο εγω που τα λεω ειμαι γιβονας, πηγα κ πηρα μεταχ ένα Xperia 1iii . 

Εχει σέρβις εδω ωστόσο. 

Αλλα είμαι κουτός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, georgerapp είπε

Νομίζω ειναι λογική η σκέψη μου , πολλα τα χρήματα , οπότε θέλω παντου κάποιον να μιλήσω.....τετατε !!!!!

Αχρείαστα να ειναι . 

Ωστόσο εγω που τα λεω ειμαι γιβονας, πηγα κ πηρα μεταχ ένα Xperia 1iii . 

Εχει σέρβις εδω ωστόσο. 

Αλλα είμαι κουτός.

Θα ξεκινήσω από το τέλος για το κουτός που γράφεις. Όλα είναι σχετικά και ουσιαστικά το θέμα είναι όταν χρησιμοποιείς ένα κινητό και τκ βάλεις στην τσέπη να υπάρχει ένας αναστεναγμός ευχαρίστησης. Όλα τα άλλα είναι άνευ ουσίας. 

Τον Ιούνιο του 2022 μου έσπασε η οθόνη από το OnePlus 8pro που έχω και το έστειλα Πολωνία και βγήκε γύρω στα 310 η οθόνη. Επειδή υπήρχαν κάποιες καθυστερήσεις στο να λάβουν τα χρήματα, στη συνεννόηση της UPS με τη speedex που συνεργάζεται στην πόλη μου με αποτέλεσμα η όλη διαδικασία να κρατήσει 2 εβδομάδες και με πίεζε ο χρόνος γιατί θα φεύγαμε διακοπές. 

Τότε είχα ορκιστεί ότι δε θα ξαναπάρω OnePlus (μετά το 3τ, 5τ, 6τ, 7προ και 8προ - τα δύο τελευταία χρησιμοποιώ τώρα ταυτόχρονα). Όμως όπως περνούσε ο καιρός έχοντας κανένα πρόβλημα και δύο ταχύτατα κινητά, ειδικά το 8προ αρκετά καλό στη φωτογραφία για την εποχή του, κανένα πρόβλημα στο gpay και να πληρώνει άμεσα κάθε φορά, κανένα πρόβλημα στο δαχτυλικό και κανένα πρόβλημα στο σήμα (αυτά τα τρία τελευταία τα γράφω για ένα συγκεκριμένο λόγο) και επειδή με βολεύει πολυ το κλείδωμα των εφαρμογών που έχει καθώς και πώς διαχειρίζεται τις κλωνοποιημενες εφαρμογές εμένα με κάνει να θέλω πάλι OnePlus ή Oppo (αν ερχόταν επίσημα το find X6Pro θα το είχα πάρει). 

Ναι μου αρέσει το ζουμ του s23 ultra και το σκεφτόμουν και το σκέφτομαι σοβαρά. Όμως διαβάζω για κάποιους που έχουν πρόβλημα με το σήμα, άλλοι με την πληρωμή, άλλοι με το δακτυλικό κλπ. Για αυτό τα έγραψα εκείνα τα τρία προηγουμένως. 

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά το OnePlus 12 που ακούγεται ότι θα έχει και 9κυ καλή κάμερα, μάλλον κάτι ανάλογο με το open. Και πλέον για το oneplus το φέρνει επίσημα και ο Κωτσόβολος.  Ήδη είδα διαφήμιση για προπαραγγελία του open. 

Επεξ/σία από ostvarivanje
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ostvarivanje είπε

 

Εγω γενικολογω , οπως διάβασα είσαι χρήστης της 1+ , άλλο εσύ κ άλλο γενικά κάποιος άλλος. 

Εσυ είσαι πλέον συνηθισμένος στην rom της κ το οικοσύστημα . 

Στην θέση σου ξανα 1+ θα πήγαινα . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...