Προς το περιεχόμενο

Ιατρική ειδικότητα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και βλέπω αρκετούς γιατρους στο insomnia,αναζητώ συμβουλές για την έναρξη μιας όχι πολύ στρεσογονου ειδικοτητας.

Εξηγουμαι για να μην παρεξηγηθω-δεν είναι θέμα τεμπελιάς,είναι θέματα υγείας που με ταλαιπωρούν χρονια.Ξεκινησα την ιατρική ορμώμενος ακριβώς από την δική μου ιστορία,μέσα από μια δαιδαλώδη διαδρομή και διακοπή κάποιων ετων έφτασα σήμερα να πάρω το πτυχίο στα 36.Βλεπω τις αναμονες σε ειδικοτητες που με ενδιαφερουν και απελπιζομαι με την πιθανότητα λήψης ειδικοτητας πχ στα 47 μου.Σκεφτομαι να μπω σε μια οποιαδήποτε που δεν έχει αναμονη ή ζήτηση αλλά μετά τι(απορρόφηση κλπ),σκέφτομαι να μην το ασκήσω καν αλλά να κάνω τι με το πτυχίο...

Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πρώτη που μου έρχεται στο μυαλό χωρίς αναμονή και μη στρεσογόνα ( όσο μπορεί να είναι δηλαδή μια ειδικότητα )  είναι βιοπαθολογια

Ίσως και ακτινολογία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, shrimpycat είπε

H πρώτη που μου έρχεται στο μυαλό χωρίς αναμονή και μη στρεσογόνα ( όσο μπορεί να είναι δηλαδή μια ειδικότητα )  είναι βιοπαθολογια

Ίσως και ακτινολογία

Καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση.Οντως και οι 2 ειδικοτητες είναι χωρίς αναμονη αλλά χρειάζονται κεφάλαιο για ιατρείο.Σκεφτομουν βιοπαθολογια που με ελκύει κατατι περισσότερο αρα ακούω πως θεωρείται τελειωμένη πια...Αν έχεις οποιαδήποτε πληροφορία παραπάνω..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, keskeris said:

Καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση.Οντως και οι 2 ειδικοτητες είναι χωρίς αναμονη αλλά χρειάζονται κεφάλαιο για ιατρείο.Σκεφτομουν βιοπαθολογια που με ελκύει κατατι περισσότερο αρα ακούω πως θεωρείται τελειωμένη πια...Αν έχεις οποιαδήποτε πληροφορία παραπάνω..  

Δεν έχω ακούσει να θεωρείται τελειωμένη και ούτε έχουν ακόμα δικαίωμα οι βιολόγοι να βάζουν υπογραφή. Ουσιαστικά τις υπογραφές πουλάνε οι βιοπαθολογοι αχαχ

Tώρα εάν θες και ιατρείο μου βάζεις δύσκολα

Γιατί μη στρεσογόνα + ιδιωτικο ιατρείο = αναμονή 

Η δερματολογία έχει αναμονή στο θεό. Η ενδοκρινολογία τι λέει από αναμονή; Λογικά και αυτή θα έχει μεγάλη. 

Θα σκεφτόσουν κάτι σε στιλ ρευματολογία ή πνευμονολογία; 

Γενική ιατρική; Ακούγεται ότι θα μπει μπονους 30κ καθαρά τον χρόνο + μισθός ειδικευόμενου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πάντως κι άλλες επιλογές πέραν την ειδικότητας/κλινικής ιατρικής. Θα χρειαστεί πιθανώς να κάνεις ένα σχετικό μεταπτυχιακό, αλλά μπορείς να ψαχτείς και στα εξής:

- Φαρμακευτικές εταιρείες που απασχολούν γιατρούς σε διάφορα πόστα.

- Έρευνα, ακαδημαϊκή καριέρα. Δύσκολος δρόμος αν ξεκινάς από το μηδέν, αλλά είναι μια επιλογή.

- Διοίκηση υπηρεσιών υγείας, management και τέτοια.

- Βιοτεχνολογία, απασχόληση σε εταιρείες με βιοϊατρικό εξοπλισμό κτλ.

Γενικά το πτυχίο ιατρικής μετράει ως προσόν ακόμα κι αν κάνεις κάτι που δεν περιλαμβάνει να βλέπεις ασθενείς. Αλλά θέλει ψάξιμο και, όπως είπα, πιθανώς ένα μάστερ στον αντίστοιχο τομέα. Αν έχεις και δυνατότητα να πας εξωτερικό, είναι και περισσότερες οι επιλογές. Όλες οι δουλειές στρεσογόνες είναι, αλλά σε καμία από τις παραπάνω δε θα χρειάζεται να χειρουργείς πολυτραυματία στις 3 τη νύχτα, οπότε θα τις θεωρήσω "όχι πολύ στρεσογόνες".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, shrimpycat είπε

Δεν έχω ακούσει να θεωρείται τελειωμένη και ούτε έχουν ακόμα δικαίωμα οι βιολόγοι να βάζουν υπογραφή. Ουσιαστικά τις υπογραφές πουλάνε οι βιοπαθολογοι αχαχ

Tώρα εάν θες και ιατρείο μου βάζεις δύσκολα

Γιατί μη στρεσογόνα + ιδιωτικο ιατρείο = αναμονή 

Η δερματολογία έχει αναμονή στο θεό. Η ενδοκρινολογία τι λέει από αναμονή; Λογικά και αυτή θα έχει μεγάλη. 

Θα σκεφτόσουν κάτι σε στιλ ρευματολογία ή πνευμονολογία; 

Γενική ιατρική; Ακούγεται ότι θα μπει μπονους 30κ καθαρά τον χρόνο + μισθός ειδικευόμενου 

Μεγάλες αναμονες,οπως η ενδοκρινολογια που όντως με ενδιαφερει.Σκεφτομαι για γενική ιατρική γιατι το μπόνους χρειαζεται,θα πάει στην οικογένεια που με βοήθησε στα ιατρικα εξοδα.Το θέμα είναι σε ποιους θα δοθεί,για παράδειγμα εάν εκκινήσει από το 2024 και μετά εγώ που θα δηλώσω αυτήν την εβδομάδα γενικη ιατρικη θα μπω αυτόματα υπό διορισμο(υπάρχουν παντού κενές θεσεις) οπότε μπορεί να μην με πιάσει.Σκεφτομαι να δηλώσω ίσως μια με μεγάλη αναμονη και μόλις (και εαν) ανακοινωθούν λεπτομέρειες να αλλάξω λίστα.Μια από τις σκέψεις...

1 ώρα πριν, FilipposMD είπε

Υπάρχουν πάντως κι άλλες επιλογές πέραν την ειδικότητας/κλινικής ιατρικής. Θα χρειαστεί πιθανώς να κάνεις ένα σχετικό μεταπτυχιακό, αλλά μπορείς να ψαχτείς και στα εξής:

- Φαρμακευτικές εταιρείες που απασχολούν γιατρούς σε διάφορα πόστα.

- Έρευνα, ακαδημαϊκή καριέρα. Δύσκολος δρόμος αν ξεκινάς από το μηδέν, αλλά είναι μια επιλογή.

- Διοίκηση υπηρεσιών υγείας, management και τέτοια.

- Βιοτεχνολογία, απασχόληση σε εταιρείες με βιοϊατρικό εξοπλισμό κτλ.

Γενικά το πτυχίο ιατρικής μετράει ως προσόν ακόμα κι αν κάνεις κάτι που δεν περιλαμβάνει να βλέπεις ασθενείς. Αλλά θέλει ψάξιμο και, όπως είπα, πιθανώς ένα μάστερ στον αντίστοιχο τομέα. Αν έχεις και δυνατότητα να πας εξωτερικό, είναι και περισσότερες οι επιλογές. Όλες οι δουλειές στρεσογόνες είναι, αλλά σε καμία από τις παραπάνω δε θα χρειάζεται να χειρουργείς πολυτραυματία στις 3 τη νύχτα, οπότε θα τις θεωρήσω "όχι πολύ στρεσογόνες".

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!Το εξωτερικό είναι επίσης μια σκέψη αλλά σκέφτομαι και το βιογραφικό και την ηλικία.

Από κει και πέρα υπαρχουν και οι ειδικότητες δημόσιας υγείας ή ιατρού εργασίας αλλά δεν έχω ιδέα τι είδους απορρόφηση και εάν έχουν εδώ στην Ελλάδα.Για την πρώτη είχα συμφοιτητη που έφυγε ΗΠΑ και διαπρέπει,εδώ όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πνευμονολογια............παιδιατρικη.................δεν ειμαι γιατρος ...εχει γιατρους το σοι μου και δω και εξωτερικο σε διαφορες ειδικοτητες

μικρη δαπανη για να στησεις ιατρειο το κυριο πλεονεκτημα  .......βλεπω το πελατολογιο των παιδιατρων  (δε κοιμουνται καθολου) 

καλη επιτυχια σε οτι και να διαλεξεις

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, keskeris είπε

όχι πολύ στρεσογονου ειδικοτητας

Οφθαλμολογία, παθολογική ανατομική, κυτταρολογία, δερματολογία.

 

11 ώρες πριν, keskeris είπε

απελπιζομαι με την πιθανότητα λήψης ειδικοτητας πχ στα 47 μου

Όλοι θα φτάσουμε 47. Ας είμαστε 47άρηδες με κάτι που μας αρέσει (εφόσον υπάρχει η οικονομική δυνατότητα)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

πνευμονολογια............παιδιατρικη.................δεν ειμαι γιατρος ...εχει γιατρους το σοι μου και δω και εξωτερικο σε διαφορες ειδικοτητες

μικρη δαπανη για να στησεις ιατρειο το κυριο πλεονεκτημα  .......βλεπω το πελατολογιο των παιδιατρων  (δε κοιμουνται καθολου) 

καλη επιτυχια σε οτι και να διαλεξεις

 

Ευχαριστώ πολύ!

9 λεπτά πριν, -Dimitris- είπε

Οφθαλμολογία, παθολογική ανατομική, κυτταρολογία, δερματολογία.

 

Όλοι θα φτάσουμε 47. Ας είμαστε 47άρηδες με κάτι που μας αρέσει (εφόσον υπάρχει η οικονομική δυνατότητα)

Έτσι είναι-το θέμα είναι γινόμαστε εγωιστές ή συμβιβάζομαστε για να ζήσουμε και να βοηθήσουμε αυτούς που μας βοήθησαν.

Φαντάζομαι οι περισσότεροι είστε χρόνια γιατροι,δεν ξέρω αν είναι τωρινό φαινομενο αλλα βλέπω πάρα πολλά κενά σε πολλές ειδικοτητες σε όλα τα νοσοκομεία της Ελλάδας,γενικη ιατρική και βιοπαθολογια μπορείς να μπεις σχεδον παντου άμεσα, ακτινολογία,αιματολογια, ακόμα και παθολογια αρκετά.Δεν ξέρω αν οφείλεται σε δικαιολογημενη μαζική φυγή στο εξωτερικό ή μικρή απορρόφηση στην Ελλάδα Έναντιθέσει χειρουργικές, κλασικά δερματολογία ή ενδοκρινολογια ή η ψυχιατρικη που νομίζω ήταν αρκετά υποτιμημενη ξεκινούν από το 2028 και μετά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, xgol είπε

Η Ψ εχει σιγουρα το περισσοτερο μελλον απ ολες αυτες. Αλλα εχει στρες. 

Στρες λόγω ενδεχόμενου transfer μεταξύ ασθενούς γιατρου;Δεν ξέρω,αν μπορούσα να ανακούφισω το βάρος και να μειώσω τον υποτιμημενο αντίκτυπο της ψυχικής υγείας στην ποιότητα ζωής του ασθενούς νομίζω θα ήμουν ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, keskeris είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!Το εξωτερικό είναι επίσης μια σκέψη αλλά σκέφτομαι και το βιογραφικό και την ηλικία.

Από κει και πέρα υπαρχουν και οι ειδικότητες δημόσιας υγείας ή ιατρού εργασίας αλλά δεν έχω ιδέα τι είδους απορρόφηση και εάν έχουν εδώ στην Ελλάδα.Για την πρώτη είχα συμφοιτητη που έφυγε ΗΠΑ και διαπρέπει,εδώ όμως...

Κοίτα, ό,τι και να κάνεις, θα είσαι μεγαλύτερος σε ηλικία από τους περισσότερους που βρίσκονται στην ίδια φάση. Πάρ'το απόφαση και μην σε ενδιαφέρει. Μπορεί να ακούσεις κάποια σχόλια, αλλά στην πραγματικότητα δεν έχει σημασία αρκεί να σε ενδιαφέρει αυτό που κάνεις. Σύνταξη θα πάρεις στα 70-75 έτσι όπως πάνε τα πράγματα, οπότε έχεις πολύυυυ μέλλον.

Στην Ελλάδα δεν αξίζουν αυτές οι ειδικότητες. Δημόσια υγεία (κοινωνική ιατρική την έλεγαν παλιά, έχει αλλάξει; ) και ιατρική εργασίας δεν έχουν θέσεις εργασίας αντίστοιχες με τον κόπο που θα κάνεις. Άσε που δημόσια υγεία δεν ξέρω καν αν υπάρχει έστω μια θέση για εκπαίδευση. Εγώ που σου γράφω δεν έχω κάνει ειδικότητα, αλλά εξειδικεύθηκα σε έναν αντίστοιχο τομέα με μεταπτυχιακές σπουδές. Οπότε αν σκεφτείς να κινηθείς προς τις κατευθύνσεις που αναφέρθηκα παραπάνω, μην κολλάς στην ειδικότητα. Υπάρχουν κι άλλου τρόποι, πιο σύντομοι και αποδοτικοί. Αλλά πρέπει να σε ενδιαφέρουν και να αναλάβεις το όποιο ρίσκο ότι δεν θα μπορείς να ανοίξεις ιατρείο π.χ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 23/10/2023 στις 8:39 ΜΜ, keskeris είπε

Ευχαριστώ πολύ!

Έτσι είναι-το θέμα είναι γινόμαστε εγωιστές ή συμβιβάζομαστε για να ζήσουμε και να βοηθήσουμε αυτούς που μας βοήθησαν.

Φαντάζομαι οι περισσότεροι είστε χρόνια γιατροι,δεν ξέρω αν είναι τωρινό φαινομενο αλλα βλέπω πάρα πολλά κενά σε πολλές ειδικοτητες σε όλα τα νοσοκομεία της Ελλάδας,γενικη ιατρική και βιοπαθολογια μπορείς να μπεις σχεδον παντου άμεσα, ακτινολογία,αιματολογια, ακόμα και παθολογια αρκετά.Δεν ξέρω αν οφείλεται σε δικαιολογημενη μαζική φυγή στο εξωτερικό ή μικρή απορρόφηση στην Ελλάδα Έναντιθέσει χειρουργικές, κλασικά δερματολογία ή ενδοκρινολογια ή η ψυχιατρικη που νομίζω ήταν αρκετά υποτιμημενη ξεκινούν από το 2028 και μετά!

Σε ποια νοσοκομεια ειδες Ψυχιατρικη απο το 2028 και μετα, γιατι εχω την εντυπωση πως υπαρχουν μερικα με μικρη αναμονη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...