Προς το περιεχόμενο

Ο CEO της Microsoft παραδέχεται ότι η εγκατάλειψη των Windows Phone και των κινητών τηλεφώνων ήταν λάθος


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, nepomuk είπε

Γιατι οχι ενα ανδροειδες με skin αλα windows ?

Γιατί δεν μπορείς να εγκαταστήσεις ό,τι γουστάρεις εσύ χωρίς χρεώσεις ή υποχρεωτικές διαφημίσεις. Στα windows δεν υπάρχουν root και ξε-root. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει φόρουμ στο οποίο να μην το έχω γράψει τα τελευταία χρόνια ότι ήταν λάθος!!! 

Έχω ρίξει το κράξιμο του αιώνα καθώς Arm + Windows θα είχαν ήδη κυριαρχήσει. Τώρα π**λο. 

Αν έχει μείνει σεβασμός στην MS περιμένω προσφορά για θέση CEO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Windowsphone όσο κι αν μια μερίδα του κόσμου τα μίσησε για την απώλεια των Symbian και MeeGo, θα μπορούσαν άνετα να είναι η 3η πλατφόρμα. Με μια ενοποίηση με τα τάμπλετ και τα desktop θα μπορούσαν να είναι ίσως και το κυρίαρχο λειτουργικό σε μεγάλα κινητά και foldables σαν το duos, για ένα μεγάλο τμήμα του κοινού, όχι το πιο νεανικό/εφηβικό ίσως, ούτε αυτό με τα παιχνίδια αλλά από φοιτητές και άνω ηλικίας που θέλουν έναν υπολογιστή μαζί τους όχι μόνο για παιχνίδια αλλά και για δουλειά και για όλα.

Πέρα από το leak του Andromeda OS στο Duos, ο Gus το παλεύει με τα 11άρια στο duos που είναι ό,τι πιο κοντινό θα είχαμε σε mobile/smartphone σήμερα σε Windows. Όσοι ασχολούνται, θάφτηκαν τεράστιες καινοτομίες και άπειρες συσκευές. Ήδη η μισή 4η και 5η γενιά Lumia ακυρώθηκε, ενώ η 6η και η 7η δεν κυκλοφόρησαν καθόλου, με θαυμάσια ακυκλοφόρητα πρωτότυπα σαν τα Goldfinger, McLaren, Astro, Northstar και Vir, με pre-touch UI, ForceTouch κλπ, να μην βλέπουν καν το φως της μέρας... Και πόσο προσωπικό έφυγε και πολλά άλλα...

Μέχρι Balmer θα μπορούσαν να μείνουν ακόμη έστω και στο παρασκήνιο, μόλις ανέλαβε ο Nadella πάνε όλα... Ειδικά εκείνη η εποχή, 2η, 3η και οριακά και 4η σειρά Lumia με τα πολύχρωμα σχέδια και το ζωντανό και έντονο UI των Windowsphone 8.1 ήταν κάτι το διαφορετικό, καμία σχέση με το βαρετό Android...

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Microsoft απέτυχε να κάνει ό,τι έχει κάνει η Apple. Ένα δικό της οικοσύστημα όπου κινητό, tablet (surface), PC θα δούλευαν αρμονικά μεταξύ τους όπως οι αντίστοιχες συσκευές της Apple.

Κι εγώ είχα λατρέψει το Lumia 735 μου (κι ακόμα κάπου το έχω), αλλά πλέον είναι αργά.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρωτα αγορά 920 για την μανα μου και μετα 925 για μενα! Μολις είδα το 925 έπαθα πλακα! Μετα 950xl μεχρι το τελος και ακομα παραπάνω . Το πηγα στο τέρμα! τοτε δεν τα έφτανε τιποτα σε ουσία ( φωτογραφίες, ποιότητα ακουστικό μικρόφωνο ηχείο κτλ)
η μανα εχει αλλάξει κιολας 2 android και ακομα "ψάχνει" το 920!

τι ωραια τηλέφωνα!
Μέγα σφάλμα που τα σταματήσανε 

Επεξ/σία από ChaniaMania
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερο έγκλημα ήταν το σκότωμα του meego πάνω στην ώρα που βγήκε ένα από τα πιο ωραία κινητά ever, το N9.

Αν έδιναν τους πόρους στο meego, κράταγαν το όνομα της Nokia (όπως έκαναν με το Skype) αντί για τα λεφτά που έριξαν στα χαζό-Windows phones θα μιλούσαμε για 2ο κατασκευαστή software/hardware  μετά την Apple.

Αλλά όχι!! εγωισμοί και βλακείες...

Εκνευρίστηκα πάλι όπως τότε 😜

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, korakios είπε

ναι , αλλά η λούπα σπάει όταν σκάσει λεφτά σε μεγάλες εταιρίες ωστε να έχει πανέτοιμες εφαρμογές (σε συνδυασμό φυσικά με ανταγωστικό hardware)

αυτό ακριβώς, οι χαζές εφαρμογές ποτέ δεν με κέρδισαν, αλλά αυτές για υπηρεσίες και τράπεζες ήταν sos, έπρεπε να είχαν επενδύσει σε αυτό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λειτουργικό μπορεί να γίνει και τώρα πιο ελκυστικό αυτό χρειαζόταν μόνο γιατί από σχεδιασμό και καινοτομία τα ΠΗΓΕ αρκετά καλά…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πάλι εξωραΐζετε το παρελθόν και "τι κρίμα χάσαμε το καλύτερο κινητό που βγήκε ποτέ";

Αν υπήρχε μέχρι σήμερα θα έτρωγε hate όπως τρώει κάθε συσκευή από τους "απέναντι" και οι χρήστες του όλο και κάτι θα βρίσκαν στην εξέλιξη του εως τώρα να μην τους αρέσει και να βρίζουν την ms κλπ

Καλό ήταν δε λέω, είχα κι εγώ το 950xl, τα tiles δεν τα συμπαθούσα πολύ αλλά πήγε άπατο γιατί οι εταιρείες/devs δεν το βρήκαν καλή ιδέα να πρέπει να συντηρούν τις εφαρμογές τους για 3 πλατφόρμες οπότε το μποϋκόταραν και κέρδισαν: Συντηρούν 2.

Η δική μου άποψη (όλοι έχουμε μία) ήταν ότι η MS έπρεπε να βρει τρόπο αρχικά να τα χαρίζει (χωρίς να φανεί ότι τα χαρίζει γιατί αν δίνεις κάτι τσάμπα δίνεις και το μήνυμα ότι δεν αξίζει), πχ με κάθε xbox δώρο ένα κινητό ώστε να χτιστεί ένα ικανό userbase και να ασχοληθούν με το ζόρι οι devs. 

Επεξ/σία από somt
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Leon3Isavros said:

Θα ξαναδειτε αραγε Iphone ΜΕ 700 ΕΥΡΩ? νεξους ή Android One με 250? 

Ούτε Yaris θα ξαναδούμε με 12,000€ πάντως, και εκεί δε φταίει το ότι είναι 2 παίκτες μόνο όπως στα λογισμικά των κινητών. 

Τα πάντα βλέπω εγώ να ακριβαίνουν, και όσο ο κόσμος αγοράζει τόσο θα ακριβαίνουν ακόμα περισσότερο. 

Δεν υπάρχει κανένας λόγος δυστυχώς να βγει iPhone 700€ πλέον.

Οσοι το πάρουν στα 700 θα το πάρουν και στα 1200 άρα δεν έχει κανένα λόγο η apple να το βγάλει πιο οικονομικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Mivas (myphone) said:

Τα Windowsphone όσο κι αν μια μερίδα του κόσμου τα μίσησε για την απώλεια των Symbian και MeeGo, θα μπορούσαν άνετα να είναι η 3η πλατφόρμα.

Τα μίσησε γιατί, όπως και τα άλλα, δεν έφταναν το MeeGo σε δυνατότητες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...