Προς το περιεχόμενο

Mac mini m2 με οθονη ποια;


Scolopaxx
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από CheOnWeb,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.

μετα απο 12 χρονια μ ενα λαπτοπ χαμηλων έπιδοσεων που πλεον παρεδωσε πνευμα σκεφτομαι να κανω μια αγορα επισης για αρκετα χρονια αλλα με πιο premium specs.

 

δεν εχω ξανα αγορασει εκτος των iphone υπολογιστη  .γενικη χρησης επεξεργασια φωτο ελαχιστο βιντεο 4k καθολου παιχνιδια.

κοιτουσα για το macbook air m1 αλλα ρε παιδια πολυ μικρη οθονη.

κοιτουσα για το imac καπου ξεφευγει…

και τελος μου ηρθε η  ιδεα για το mac mini + μια μεγαλη οθονη.

Κοιτουσα την dell u2723qe 4k.

δεν ξερω ομως τι παιζει με καλωδια συνδεσιμοτητα κλπα.

Σκεφτομαι να αγορασω εναν υπολογιστη με καλη οθονη πουνα βγαζει 10ετια ανετα.δεν ειμαι της αναβαθμισης συνεχεια.

Macmini 739 

οθονη 650

1389

θε χρειαστω ποντικι και ενα πληκτρολογιο κ ηχεια λογικα.

κοιτουσα απ την αλλη το macbook air m2 15inch ξεφευγει πολυ κ αυτος κ εχεις μια οθονη μικρη.

τη βοηθεια σας.ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
1 hour ago, Scolopaxx said:

Καλησπερα σε ολους.

μετα απο 12 χρονια μ ενα λαπτοπ χαμηλων έπιδοσεων που πλεον παρεδωσε πνευμα σκεφτομαι να κανω μια αγορα επισης για αρκετα χρονια αλλα με πιο premium specs.

 

δεν εχω ξανα αγορασει εκτος των iphone υπολογιστη  .γενικη χρησης επεξεργασια φωτο ελαχιστο βιντεο 4k καθολου παιχνιδια.

κοιτουσα για το macbook air m1 αλλα ρε παιδια πολυ μικρη οθονη.

κοιτουσα για το imac καπου ξεφευγει…

και τελος μου ηρθε η  ιδεα για το mac mini + μια μεγαλη οθονη.

Κοιτουσα την dell u2723qe 4k.

δεν ξερω ομως τι παιζει με καλωδια συνδεσιμοτητα κλπα.

Σκεφτομαι να αγορασω εναν υπολογιστη με καλη οθονη πουνα βγαζει 10ετια ανετα.δεν ειμαι της αναβαθμισης συνεχεια.

Macmini 739 

οθονη 650

1389

θε χρειαστω ποντικι και ενα πληκτρολογιο κ ηχεια λογικα.

κοιτουσα απ την αλλη το macbook air m2 15inch ξεφευγει πολυ κ αυτος κ εχεις μια οθονη μικρη.

τη βοηθεια σας.ευχαριστω

Εφόσον θέλεις να το κρατήσεις για πολλά χρόνια, minimum αυτό https://i-system.gr/el/apple/mac-computers/mac-mini/mac-mini-m28c-cpu10c-gpu16gb256gb-bto.html αν είσαι νοικοκύρης με τον χώρο, αλλιώς το ίδιο με 512.

Για οθόνη θα είσαι μια χαρά και με 1440p. πχ https://www.skroutz.gr/s/44162651/Dell-27-HDR-QHD-2560x1440-IPS-Gaming-Monitor-165Hz-with-1ms-GTG-Response-Time.html?utm_source=ios&utm_campaign=skroutz_share

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Scolopaxx είπε

Καλησπερα σε ολους.

μετα απο 12 χρονια μ ενα λαπτοπ χαμηλων έπιδοσεων που πλεον παρεδωσε πνευμα σκεφτομαι να κανω μια αγορα επισης για αρκετα χρονια αλλα με πιο premium specs.

 

δεν εχω ξανα αγορασει εκτος των iphone υπολογιστη  .γενικη χρησης επεξεργασια φωτο ελαχιστο βιντεο 4k καθολου παιχνιδια.

κοιτουσα για το macbook air m1 αλλα ρε παιδια πολυ μικρη οθονη.

κοιτουσα για το imac καπου ξεφευγει…

και τελος μου ηρθε η  ιδεα για το mac mini + μια μεγαλη οθονη.

Κοιτουσα την dell u2723qe 4k.

δεν ξερω ομως τι παιζει με καλωδια συνδεσιμοτητα κλπα.

Σκεφτομαι να αγορασω εναν υπολογιστη με καλη οθονη πουνα βγαζει 10ετια ανετα.δεν ειμαι της αναβαθμισης συνεχεια.

Macmini 739 

οθονη 650

1389

θε χρειαστω ποντικι και ενα πληκτρολογιο κ ηχεια λογικα.

κοιτουσα απ την αλλη το macbook air m2 15inch ξεφευγει πολυ κ αυτος κ εχεις μια οθονη μικρη.

τη βοηθεια σας.ευχαριστω

 

1 ώρα πριν, Scolopaxx είπε

Καλησπερα σε ολους.

μετα απο 12 χρονια μ ενα λαπτοπ χαμηλων έπιδοσεων που πλεον παρεδωσε πνευμα σκεφτομαι να κανω μια αγορα επισης για αρκετα χρονια αλλα με πιο premium specs.

 

δεν εχω ξανα αγορασει εκτος των iphone υπολογιστη  .γενικη χρησης επεξεργασια φωτο ελαχιστο βιντεο 4k καθολου παιχνιδια.

κοιτουσα για το macbook air m1 αλλα ρε παιδια πολυ μικρη οθονη.

κοιτουσα για το imac καπου ξεφευγει…

και τελος μου ηρθε η  ιδεα για το mac mini + μια μεγαλη οθονη.

Κοιτουσα την dell u2723qe 4k.

δεν ξερω ομως τι παιζει με καλωδια συνδεσιμοτητα κλπα.

Σκεφτομαι να αγορασω εναν υπολογιστη με καλη οθονη πουνα βγαζει 10ετια ανετα.δεν ειμαι της αναβαθμισης συνεχεια.

Macmini 739 

οθονη 650

1389

θε χρειαστω ποντικι και ενα πληκτρολογιο κ ηχεια λογικα.

κοιτουσα απ την αλλη το macbook air m2 15inch ξεφευγει πολυ κ αυτος κ εχεις μια οθονη μικρη.

τη βοηθεια σας.ευχαριστω

mac mini σκυλιά. απλά περίμενε 30/10 μήπως δούμε m3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Rubble said:

mac mini σκυλιά. απλά περίμενε 30/10 μήπως δούμε m3

Λίγο απίθανο για Mac Mini αλλά ναι, ας περιμένει, λίγες μέρες είναι. Το λογικό πάντως είναι να δούμε iMac, Macbook 13 και ίσως 14αρια και 16αρια. Λέω ίσως γιατί είναι πιθανόν να βγάλει μόνο τον απλό M3 και όχι M3 Pro/Max/Ultra.

Ξημερώματα είναι η παρουσίαση, 31/10 για μας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν βγαλει iMac M3 σημερα το βραδυ εγω θα προτεινα να πας εκει με κλειστα ματια!! Μονο αυτο και καμια αλλη αγορα (οθονες, ποντικια, ηχεια, κτλ). 24 ιντσες οθονη 4,5Κ αναλυση. Δεν υπαρχει.  Πανω κατω στα ιδια λεφτα θα σου βγει! 

Εχω iMac M1 (2023) λιγους μηνες τωρα και το εχω καταευχαριστηθει!

Επεξ/σία από petran1790
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, petran1790 είπε

Αν βγαλει iMac M3 σημερα το βραδυ εγω θα προτεινα να πας εκει με κλειστα ματια!! Μονο αυτο και καμια αλλη αγορα (οθονες, ποντικια, ηχεια, κτλ). 24 ιντσες οθονη 4,5Κ αναλυση. Δεν υπαρχει.  Πανω κατω στα ιδια λεφτα θα σου βγει! 

Εχω iMac M1 (2023) λιγους μηνες τωρα και το εχω καταευχαριστηθει!

24.5 inch είναι εντάξει μόνο αν κάνεις χαλαρό browsing, κι εκεί δεν σκας 1.7k. Για εργασίες θες screen real estate, οπότε είναι καλύτερο (αλλά όχι φθηνότερο) το combo macbook/mac mini + external monitor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι 24 ίντσες είναι λίγες, πόσο μάλλον σε βάθος 10-ετίας

Για μα γράψω και μια κουβέντα παραπάνω, για τις ανάγκες που περιγράφεις αυτό που χρειάζεσαι είναι ram και καλή οθόνη.

Στη θέση σου θα έπαιρνα ένα intel imac 2020 27αρι με το ιδιο budget και θα του φορτωνα ram για lightroom.

εναλλακτικά, mac mini και την καλύτερη καλιμπραρισμένη οθόνη 4κ 60hz που μπορείς να πάρεις ή apple display.

Επεξ/σία από bower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/11/2023 at 21:03, Scolopaxx said:

Με βλεπω για imac m3  να ξεμπερδευω για μια 10ετια και να μπορω να κανω οτιδηποτε με ανεση

Mac Mini με 16GB Ram είναι αυτό που θέλεις.

Θα δώσεις 2000+ για να πάρεις έναν υπολογιστή με ενσωματωμένη οθόνη 24'';  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, Scolopaxx said:

Η βασικη εκδοση που πιστευω θα με καλυπτει κ μ εναν εξωτερικο ssd κοντα στα 1700

κ μιλαω για τον m3

Το Mac mini base model M2 έχει πέσει και στα 570€. Αγοράζεις και όποια οθόνη θέλεις ή/και χρειάζεσαι και είσαι άρχοντας για πολλά χρόνια. 

Τέλος πάντων δικά σου λεφτά είναι, τον iMac θα πάρεις, φαίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε πας σε macbook + οθόνη, είτε σε mac mini + οθόνη. Αν είσαι πολλές φορές on the go, πας σε macbook. Αν δουλεύεις αποκλειστικά απ το σπίτι/γραφείο πας σε αναβαθμισμένο mac mini + οθόνη, όπου σου βγαίνει αρκετά φθηνότερο. Δεν χρειάζεσαι m3, ο Μ2 σου είναι υπέρ-αρκετός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...