Προς το περιεχόμενο

ISTORM: MacBook Pro 16’’ M1 Max 32GB/1TB 1899€ [ΤΕΛΟΣ]


enlightened

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, scorpion7 είπε

Εντάξει το από 3999ευρώ είναι αστείο. Εδώ έχει βγει το M3 Max. Πολύ καλή τιμή αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι της τάξης των 3000ευρώ.

Τιμη skroutz ειναι 3790 σημερα, εαν αναφερεται στο Pro M1 Max 32gb/1T η προσφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλα μη τρελαινεστε , μοντελο συντομα 3ετιας ..... εχουν βγει αλλα 2 μετα απο αυτο . 

Για την τιμη , κανετε λες και ειστε χθεσινοι και δεν ξερετε πως η apple - παρα την παλαιοτητα- ποτε δεν μειωνει . 

 

Αρχικη τιμη , σε κανενα λογο δεν αξιζει τα 4κ ..... την στιγμη που με κατι παραπανω μας σε Μ3 pro . 

Στα 2παρα , μεγεια σας , αμα προλαβετε και αν αντεξουν τα ποδια σας 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, WaxOnWaxOff είπε

Καλα μη τρελαινεστε , μοντελο συντομα 3ετιας ..... εχουν βγει αλλα 2 μετα απο αυτο . 

Για την τιμη , κανετε λες και ειστε χθεσινοι και δεν ξερετε πως η apple - παρα την παλαιοτητα- ποτε δεν μειωνει . 

 

Αρχικη τιμη , σε κανενα λογο δεν αξιζει τα 4κ ..... την στιγμη που με κατι παραπανω μας σε Μ3 pro . 

Στα 2παρα , μεγεια σας , αμα προλαβετε και αν αντεξουν τα ποδια σας 

Τα είπες εξαιρετικά.
Εγώ βέβαια το σκέφτομαι επειδή το συγκεκριμένο λάπτοπ παραμένει ακόμα τερατάκι. Θα προτιμούσα 64gb για future proofing αλλά τα 32 είναι σχετικά οκ, ειδικά αν σκεφτείς ότι μοιράζονται την μνήμη με την gpu, που για να πάρεις εκεί κάτι με τόση μνήμη οι τιμές είναι πολύ κοντά στα 2παρα που ζητάει το λαπτοπ για την κάρτα γραφικών μόνο. Από machine learning δηλαδή σηκώνει πολύ μεγάλα μοντέλα ακόμα και αν στην εκτέλεση μπορεί να μην είναι τόσο γρήγορο όσο μια dedicated gpu. Επίσης προτιμούσα το 14ρι για φορητότητα και χρήση με εξωτερικές οθόνες.

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν το θέλω ή όχι αλλά λέω να πάω αύριο να ρίξω μια μάτια από κοντά. Εσείς για τι χρήση το θέλετε; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανώς θα είμαι από αυτούς που θα επισκεφθούν το κατάστημα στα εγκαίνια με σκοπό την αγορά του M1 Max. Η τιμή με αποφορολόγηση είναι περίπου 1500€ που σε κάθε περίπτωση δίνουν value στο εν λόγω μηχάνημα που προορίζεται κυρίως για basic productivity και remote work με minimum lifespan την 5ετία.

Μια εναλλακτική - για τέτοια χρήση -  είναι το 14' M3 (απλό) Macbook pro με ΒΤΟ 24GB Ram.
O Μ3 VS M1 Max ειναι 3000 vs 2500 σε single threaded στο Geekbench. Δεν έχω εικόνα σε GPU αλλά και εκεί πιστεύω θα είναι καλά.

Απλά δε θέλω να φύγω με άδεια χέρια μου φαίνεται. Αν και το BTO θα καθυστερήσει αρκετά μου φαίνεται.

Επιλογικά, δεν έχει κανένα νόημα να το αγοράσει κάποιος για μεταπώληση εκτός αν έχει έτοιμο αγοραστή.
Δύσκολο για ένα μηχάνημα 2 γενιές πίσω και στα ποσά που θα μπορούσε κάποιος να το πουλήσει με υπεραξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρείτε ότι αν πάω χαλαρά κατά τις τρεις θα υπάρχει αυτό το μηχάνημα διαθέσιμο; Ή θα είναι 1-2 κομμάτια που θα έχουν στηθεί απέξω για να τα πάρουν; Αν ήταν το 64 μπορεί να στηνόμουν και εγώ απέξω αλλά στα 32 δε σηκώνει  ούτε με πατέντα  μεγάλα LLM  για inference δυστυχώς. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσοι ειναι μέλη του ινσομνια να φορατε μαύρο καπελο να συνενοηθείτε στην ουρά.

θα πήγαινα επειδή ειμαι δίπλα μονο και μονο για το χαβαλέ αλλα υπάρχουν υποχρεώσεις. καλά ψώνια σε όλους! 

Οσοι δε καταφέρατε να πάτε δε χάνετε και τίποτα δεν υπάρχει και καμιά τρελή προσφορά ούτε καλύτερη σε τιμή από αμαζον και σκρουτζ. δεν ειναι apple store αλλά υποκατάστημα για την μπλε εταιρία με τη χειρότερη για μενα εξυπηρέτηση πελατών στην Ελλαδα σε πελάτες που έχουν δώσει χιλιάδες ευρώ σε προϊοντα apple.  

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, polaki είπε

IMG_4651.jpeg

Δεν περπατάει η ουρά, εδώ και 10 λεπτά στο ίδιο σημείο είναι. 

Αν κάποιος πήγε πριν από μένα ας πει τί υπάρχει αν υπάρχει ακόμα.

Απο όλους αυτούς πόσοι να αγοράσουν κάτι ; 2 άτομα ; Τσάμπα ταλαιπωρούν τον κόσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανταπόκριση που εγώ έχω είναι ότι το μαγαζί είναι 3x2 με 2 σεκιουριτάδες από έξω και σταντ με dj  ενώ η ουρά είναι 200 άτομα. Στην ουρά είχαν και κάμερες όποτε θα δούμε λογικά vlog. Καλη τύχη και αγωνιστικούς χαιρετισμούς στους insomniacs στην ουρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...