Προς το περιεχόμενο

Α ρε Μέσι...


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, ilias78 είπε

Αν κ φαν του μεσι, θεωρώ πως φέτος ο χααλαντ έπρεπε να πάρει τη χρυσή μπάλα.

Γιατί?

Χάαλαντ, τρεμπλ, 56 γκολ και 9 ασίστ
Μέσι, Μουντιάλ, Πρωτάθλημα Γαλλίας, 42 τέρματα και 26 ασίστ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ilias78 είπε

Αν κ φαν του μεσι, θεωρώ πως φέτος ο χααλαντ έπρεπε να πάρει τη χρυσή μπάλα.

Αν και σέβομαι και καταλαβαίνω όσους το λένε αυτό, στην πραγματικότητα ο Χααλαντ δεν έχει να επιδείξει τίποτα παραπάνω από μερικά απλά γκολ σε διάφορους αγώνες. Όταν πρόκειται για τα μεγάλα ματς ήταν απελπιστικά ανύπαρκτος και αν θυμάμαι καλά και σε ένα μεγάλο ματς ο Γουαρδιόλα αναγκάστηκε να τον κάνει αλλαγή λόγω αυτού. 

Ο Μέσι από την άλλη επέδειξε ψυχή και ηγετικές ικανότητες. Αν και όχι τόσο αθλητικός όσο παλαιότερα, παραμένει (κακά τα ψέματα) μακράν καλύτερος τεχνίτης από τον Χααλαντ, πολύ πιο ολοκληρωμένος σε όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν ειναι συμπαθεια μου ο λιο δικαια το πηρε φετος, απο την αλλη εξαιρετικη χρονια για τον χααλαντ ο οποιος εχει χρονια μπροστα του και ειμαι βεβαιος πως αργα η γρηγορα θα κερδισει και αυτος την χρυση μπαλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Γιατί?

Χάαλαντ, τρεμπλ, 56 γκολ και 9 ασίστ
Μέσι, Μουντιάλ, Πρωτάθλημα Γαλλίας, 42 τέρματα και 26 ασίστ

Πρώτος σκόρερ στην premier league

Πρώτος σκόρερ στο champions league

Πήρε το βραβείο Gerd Muller σαν κορυφαίος σκόρερ της χρονιάς.

Πήρε το τρεμπλ με τη city (η premier league είναι το σπουδαιότερο πρωτάθλημα παγκόσμιος έναντι του γαλλικού που είναι 5ο).

Αντίθετα ο μεσι έχει να επίδειξη σαν πιο σπουδαίο την κατάκτηση του μουντιάλ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Menelaos83 είπε

απο την αλλη εξαιρετικη χρονια για τον χααλαντ ο οποιος εχει χρονια μπροστα του και ειμαι βεβαιος πως αργα η γρηγορα θα κερδισει και αυτος την χρυση μπαλα.

Έτσι νομίζω και εγώ αν και έχω τις αμφιβολίες μου. Βλέπω κάποιους ανερχόμενους ποδοσφαιριστές πιο ολοκληρωμένους από αυτόν. Δεν είμαι σίγουρος ακόμα αν ο Χααλαντ είναι αυτός που θα πρωταγωνιστήσει τα επόμενα χρόνια.

  • Warren Zaïre-Emery (17)
  • Lamine Yamal (16)
  • Jude Bellingham (20)

Αυτούς εδώ έχω ξεχωρίσει. Βέβαια κανείς από αυτούς δεν πλησιάζει την απόδοση και το WOW που έβγαζε ο Μέσι σε νεαρή ηλικία.

Μόλις τώρα, ilias78 είπε

Πρώτος σκόρερ στην premier league

Πρώτος σκόρερ στο champions league

Πήρε το βραβείο Gerd Muller σαν κορυφαίος σκόρερ της χρονιάς.

Πήρε το τρεμπλ με τη city (η premier league είναι το σπουδαιότερο πρωτάθλημα παγκόσμιος έναντι του γαλλικού που είναι 5ο).

Αντίθετα ο μεσι έχει να επίδειξη σαν πιο σπουδαίο την κατάκτηση του μουντιάλ.

Σωστά, μεγάλος σκόρερ. Για αυτά τα πολλά του γκολ βραβεύτηκε με το αντίστοιχο βραβείο στα Ballon d'Or 2023 awards. Για τη χρυσή μπάλα τα γκολ δεν φτάνουν και δεν θα έπρεπε να υπολογίζονται κιόλας, αλλιώς πως θα βραβευόταν πχ ένας κορυφαίος τερματοφύλακας; Δεν θα είχε ποτέ καμία τύχη. Η χρυσή μπάλα είναι για τον καλύτερο ποδοσφαιριστή, όχι για τον μεγαλύτερο γκολτζή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, john_ είπε

Έτσι νομίζω και εγώ αν και έχω τις αμφιβολίες μου. Βλέπω κάποιους ανερχόμενους ποδοσφαιριστές πιο ολοκληρωμένους από αυτόν. Δεν είμαι σίγουρος ακόμα αν ο Χααλαντ είναι αυτός που θα πρωταγωνιστήσει τα επόμενα χρόνια.

  • Warren Zaïre-Emery (17)
  • Lamine Yamal (16)
  • Jude Bellingham (20)

Αυτούς εδώ έχω ξεχωρίσει. Βέβαια κανείς από αυτούς δεν πλησιάζει την απόδοση και το WOW που έβγαζε ο Μέσι σε νεαρή ηλικία.

Ο χααλαντ ηδη πρωταγωνιστει και αν δεν αλλαξει κατι ( πχ σοβαρος τραυματισμος) θα συνεχισει να πρωταγωνιστει, οι υπολοιποι ειδικα οι 2 πρωτοι ειναι αρκετα μικροι , εξαλλου εχουμε δει πολλα αντιστοιχα ταλεντα να μην εχουν την αναμενομενη εξελιξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ilias78 είπε

Πρώτος σκόρερ στην premier league

Πρώτος σκόρερ στο champions league

Πήρε το βραβείο Gerd Muller σαν κορυφαίος σκόρερ της χρονιάς.

Πήρε το τρεμπλ με τη city (η premier league είναι το σπουδαιότερο πρωτάθλημα παγκόσμιος έναντι του γαλλικού που είναι 5ο).

Αντίθετα ο μεσι έχει να επίδειξη σαν πιο σπουδαίο την κατάκτηση του μουντιάλ.

Επιθετικός περιοχής που αφού κάνουν οι άλλοι το 90% της δουλειάς του σερβίρουν έτοιμα γκολ. Α, κτυπάει και τα πέναλτι. 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, john_ είπε

Έτσι νομίζω και εγώ αν και έχω τις αμφιβολίες μου. Βλέπω κάποιους ανερχόμενους ποδοσφαιριστές πιο ολοκληρωμένους από αυτόν. Δεν είμαι σίγουρος ακόμα αν ο Χααλαντ είναι αυτός που θα πρωταγωνιστήσει τα επόμενα χρόνια.

  • Warren Zaïre-Emery (17)
  • Lamine Yamal (16)
  • Jude Bellingham (20)

Αυτούς εδώ έχω ξεχωρίσει. Βέβαια κανείς από αυτούς δεν πλησιάζει την απόδοση και το WOW που έβγαζε ο Μέσι σε νεαρή ηλικία.

Σωστά, μεγάλος σκόρερ. Για αυτά τα πολλά του γκολ βραβεύτηκε με το αντίστοιχο βραβείο στα Ballon d'Or 2023 awards. Για τη χρυσή μπάλα τα γκολ δεν φτάνουν και δεν θα έπρεπε να υπολογίζονται κιόλας, αλλιώς πως θα βραβευόταν πχ ένας κορυφαίος τερματοφύλακας; Δεν θα είχε ποτέ καμία τύχη. Η χρυσή μπάλα είναι για τον καλύτερο ποδοσφαιριστή, όχι για τον μεγαλύτερο γκολτζή.

 

Με τα "θα" δεν γίνεται δουλειά. Κ όπως έχει δείξει η ιστορία της χρυσής μπάλας, παίζουν ρόλο τα γκολ κ οι τιτλοι. Σε όλα αυτά τα χρόνια (από το 50+ που ξεκίνησε η χρυσή μπαλα) ένας τερματοφυλακας κ 2 αμυντικοί την έχουν πάρει. Όλοι οι άλλοι είναι επιθετικοί. 

Ο ροναλντο το πήρε σε μια χρονιά που έβαλε 61 τέρματα κ πήρε cl μόνο.

Ο Όουεν το πήρε σε μια χρονιά που έβαλε ναι μεν 28 τέρματα αλλά πήρε 4 τίτλους (ΟΥΕΦΑ, κύπελλο,  league cup, ευρωπαϊκό super cup).

 

 

1 λεπτό πριν, HALF EVIL είπε

Επιθετικός περιοχής που αφού κάνουν οι άλλοι το 90% της δουλειάς του σερβίρουν έτοιμα γκολ. Α, κτυπάει και τα πέναλτι. 

 

Τα βάζει? Πετυχαίνει το στόχο του? Είναι αυτή η θέση του?

Κ ο σποραρ επιθετικός περιοχής είναι κ είδαμε τι κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ilias78 είπε

Με τα "θα" δεν γίνεται δουλειά. Κ όπως έχει δείξει η ιστορία της χρυσής μπάλας, παίζουν ρόλο τα γκολ κ οι τιτλοι. Σε όλα αυτά τα χρόνια (από το 50+ που ξεκίνησε η χρυσή μπαλα) ένας τερματοφυλακας κ 2 αμυντικοί την έχουν πάρει. Όλοι οι άλλοι είναι επιθετικοί. 

Ο ροναλντο το πήρε σε μια χρονιά που έβαλε 61 τέρματα κ πήρε cl μόνο.

Ο Όουεν το πήρε σε μια χρονιά που έβαλε ναι μεν 28 τέρματα αλλά πήρε 4 τίτλους (ΟΥΕΦΑ, κύπελλο,  league cup, ευρωπαϊκό super cup).

 

 

Τα βάζει? Πετυχαίνει το στόχο του? Είναι αυτή η θέση του?

Κ ο σποραρ επιθετικός περιοχής είναι κ είδαμε τι κάνει.

Και ο Ιωαννίδης επιθετικός περιοχής είναι αλλά παίρνει μπάλα , κάνει μπασίματα, ντρίπλες, μπουκαρει. Τέτοιοι παίκτες μου αρέσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ο άνθρωπος ειναι Θεός.

Μαζί με τον Κριστιάνο είναι οι 2 αξεπέραστοι. Ο Χάαλαντ θέλει δουλιτσα ακομα για να καταφέρει αυτά που έχουν πετυχει οι συγκεκριμένοι. Και δεν έχουμε ιδέα πως θα ειναι στην ηλικία τους. 

Λογικη η χρυσή μπάλα στον Μέσσι μονο και μονο διοτι πρωταγωνιστησε στο Μουντιάλ που ειναι το σημαντικότερο όλων των διοργανωσεων. Ο Χάαλαντ απο του χρόνου θα έχει την ευκαιρία να το παιρνει κάθε χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Παιδιά ο άνθρωπος ειναι Θεός.

Μαζί με τον Κριστιάνο είναι οι 2 αξεπέραστοι. Ο Χάαλαντ θέλει δουλιτσα ακομα για να καταφέρει αυτά που έχουν πετυχει οι συγκεκριμένοι. Και δεν έχουμε ιδέα πως θα ειναι στην ηλικία τους. 

Λογικη η χρυσή μπάλα στον Μέσσι μονο και μονο διοτι πρωταγωνιστησε στο Μουντιάλ που ειναι το σημαντικότερο όλων των διοργανωσεων. Ο Χάαλαντ απο του χρόνου θα έχει την ευκαιρία να το παιρνει κάθε χρόνο.

Ο Χααλαντ είναι άλλη κοψιά παίχτης .Ψηλος, βαρύς με εκτόπισμα , δε μπορεί ποτέ να γίνει Μέσι. Ούτε καν Ρονάλντο.  Ο CR7 τουλάχιστον στα νιάτα του έπαιρνε την μπάλα από την άμυνα και έκανε κούρσες μέχρι το αντίπαλο τέρμα. Είχε ταχύτητα. Έχετε δει ποτέ τον Χααλαντ να έχει γυρίσει λίγο πίσω για να πάρει μπάλα; όχι γιατί δεν μπορεί. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 hours ago, john_ said:

Πέρασαν τα χρόνια

Η πλάκα είναι ότι ΕΙΔΙΚΑ εκείνη τη χρονιά 2009-2010 ήταν σκάνδαλο που πήρε τη χρυσή μπάλα, στην επόμενη φάση που αναφέρεται το ποστ του Champions League στα ημιτελικά αποκλείστηκε από την Ίντερ που έπαιζε σκανδαλωδώς με 10 στο 2ο ματς στο Καμπ Νου (εύνοια της Μπαρτσελόνα στο Καμπ Νου, θα μου πείτε τι πιο σύνηθες να συμβεί) και στο Μουντιάλ του καλοκαιριού με τις βουβουζέλες στην Νότια Αφρική δεν έκανε τίποτα και η Αργεντινή αποκλείστηκε με 4αρα στα προημιτελικά από τη Γερμανία

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...