Προς το περιεχόμενο

Αίτημα στη Microsoft να σώσει εκατομμύρια υπολογιστές από τα σκουπίδια παρατείνοντας την υποστήριξη των Windows 10


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, aris.04 είπε

Εσυ μάλλον δεν είσαι εταιρεία που πρέπει να έχεις ενημερώσεις ασφαλείας… 

Ευτυχως...στην  εκδοτικη  που  ημανε  εως  περσι  ειχανε  XP  και  τα  λογιστικα  σε  DOS...😂🤩🤣😍

Εκτος  αυτου  δεν  νομιζω  πως  η  MS  πονταρει  μονο  σε  εταιρειες.

Επεξ/σία από tigergreg
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, koutport είπε

Σορρυ, αλλα εγω ( οπως και εκατομυρια αλλοι) εχω κανει εγκαταστασεις με WIN 11 σε pc με επεξεργαστες 4ης ,5ης, 6ης και 7ης γενιας χωρις απολυτως κανενα προβλημα! ...Ενω η microsoft υποστηριζει, οτι μονο με 8ης γενιας και πανω ειναι εφικτο(!!!!) Αστειες δικαιολογιες...!

Το ότι δεν δημιουργείται πρόβλημα κατά την εγκατάσταση δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να προκύψει κάποιο πρόβλημα εκ των υστέρων.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ήμασταν έξυπνοι και εμείς πάντως, μόλις σταματούσε η υποστήριξη των windows 10, θα βάζαμε Linux.

Αν γινόταν κάτι τέτοιο και από τους 1 δις χρήστες που έχουν windows 10 (σύμφωνα με το άρθρο):

  • Και το μονοπώλιο της Microsoft θα σταματούσε
  • Και περισσότεροι προγραμματιστές - εταιρείες θα έβγαζαν εκδόσεις των λογισμικών τους για Linux
  • Και ύστερα ξύπνησα 🙂
Επεξ/σία από M_i_k_e_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, M_i_k_e_ είπε

Αν ήμασταν έξυπνοι και εμείς πάντως, μόλις σταματούσε η υποστήριξη των windows 10, θα βάζαμε Linux.

Αν γινόταν κάτι τέτοιο και από τους 1 δις χρήστες που έχουν windows 10 (σύμφωνα με το άρθρο):

  • Και το μονοπώλιο της Microsoft θα σταματούσε
  • Και περισσότεροι προγραμματιστές - εταιρείες θα έβγαζαν εκδόσεις των λογισμικών τους για Linux
  • Και ύστερα ξύπνησα 🙂

Εγώ πάντως έχω δει άτομα άσχετα με την τεχνολογία, να δουλεύουν μια χαρά σε λίνουξ, ειδικά αν χρειάζονται τον υπολογιστή για πολύ απλές εργασίες (ίντερνετ, e-mail, youtube, κλπ)

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, koutport είπε

Σορρυ, αλλα εγω ( οπως και εκατομυρια αλλοι) εχω κανει εγκαταστασεις με WIN 11 σε pc με επεξεργαστες 4ης ,5ης, 6ης και 7ης γενιας χωρις απολυτως κανενα προβλημα! ...Ενω η microsoft υποστηριζει, οτι μονο με 8ης γενιας και πανω ειναι εφικτο(!!!!) Αστειες δικαιολογιες...!

Και τις οδηγίες τις δίνει η ίδια η Microsoft. Αλλά αν υπάρχει ένα κενό ασφαλείας, ένα bug ή για κάποιο λόγο ο 5ης γενιάς Intel δεν παίζει, δεν σημαίνει ότι είναι υποχρεωμένη να σε υποστηρίξει με νέο update.

10 λεπτά πριν, M_i_k_e_ είπε

Αν ήμασταν έξυπνοι και εμείς πάντως, μόλις σταματούσε η υποστήριξη των windows 10, θα βάζαμε Linux.

Αν γινόταν κάτι τέτοιο και από τους 1 δις χρήστες που έχουν windows 10 (σύμφωνα με το άρθρο):

  • Και το μονοπώλιο της Microsoft θα σταματούσε
  • Και περισσότεροι προγραμματιστές - εταιρείες θα έβγαζαν εκδόσεις των λογισμικών τους για Linux
  • Και ύστερα ξύπνησα 🙂

Εγώ από Linux γράφω αυτή την στιγμή. Αύριο όμως που θα πάω στο γραφείο, το πρόγραμμα της λογιστικής μου δεν θα τρέχει σε linux( ούτε wine ). Το πρόγραμμα για τα PDF μου επίσης (Foxit PDF) και αν επιμέναμε ναι, ίσως και οι εταιρείες έβγαζαν επιτέλους εκδώσεις και για άλλα λειτουργικά, αλλά πόσο αντέχει ένας επαγγελματίας;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, xakerofxanthi said:

Μακάρι να κάνουν τα 12 να τουλάχιστον λιγότερα απαιτητικά για να πάνε από 10 σε 12

Λιγότερο αποκλείεται, δεν θα έχουν νόημα οι απαιτήσεις των 11 αν ήταν να τις ακυρώσουν στα 12. Με αυτή την λογική θα το έκαναν και στα 11...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 τα Win10 Iot Enterprise LTSC 2021 εχουν updates μεχρι το 2032. απλως οι individual users δεν δινουν τα αντιστοιχα λεφτα, οποτε γιατι να δωσουν και τοσα χρονια updates...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, xakerofxanthi είπε

Μακάρι να κάνουν τα 12 να τουλάχιστον λιγότερα απαιτητικά για να πάνε από 10 σε 12

Το 'να χέρι (Microsoft) νίβει τ' άλλο (εταιρίες Hardware)  και τα δυο το πρόσωπο (καπιταλισμός)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnnieinlab είπε

Είναι ένα βήμα ακόμα προς τον (κακό) δρόμο που χάραξε η Apple στα mobile λειτουργικά και στην πορεία ακολούθησαν σχεδόν όλοι. Θα είσαι χρήστης/συνδρομητής. Θα πρέπει να έχεις account και να είσαι συνδεδεμένος στο internet.

Ξεκίνησα με λειτουργικά στα οποία είχα τον απόλυτο έλεγχο.

Το να μου βάζουν τόσους περιορισμούς και να μην με αφήνουν να κάνω οτιδήποτε επιθυμώ (με δική μου ευθύνη έστω) σε κάτι που πλήρωσα, είναι εκμετάλλευση της ισχύος τους και απογοητευτικό για το πού βαδίζουμε. Και όλα αυτά στο όνομα της ασφάλειας, της προστασίας μας, "για το καλό μας" που κάποτε τραγουδούσε ο Μηλιώκας.

Είμαστε καταναλωτές και με τις επιλογές μας μπορούμε να αποφασίσουμε την πορεία μιας εταιρία…

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω αφού δεν σου αρέσει γιατί δεν πας σε Linux… 

Αν οι μισοί που παραπονιούνται κάνουν αυτή την απλή μετάβαση, να δεις για πότε συμμορφώνεται η οποιαδήποτε εταιρία σύμφωνα με τα θέλω των πελατών της…

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...