Προς το περιεχόμενο

Αίτημα στη Microsoft να σώσει εκατομμύρια υπολογιστές από τα σκουπίδια παρατείνοντας την υποστήριξη των Windows 10


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, dimitriosm είπε

 τα Win10 Iot Enterprise LTSC 2021 εχουν updates μεχρι το 2032. απλως οι individual users δεν δινουν τα αντιστοιχα λεφτα, οποτε γιατι να δωσουν και τοσα χρονια updates...

Είναι σίγουρο αυτό; Ξέρω ότι η LTSC 2019 έχει υποστήριξη για 10 χρόνια, για τις υπόλοιπες έχω ακούσει ότι θα δώσουν μόνο 5 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάθε τι, έχει τον κύκλο ζωής του, ανεξάρτητα εάν είναι λειτουργικό ή όχι. Άρα δεν μπορεί να περιμένει κανείς την αέναη υποστήριξή του από τον κατασκευαστή του. Όλοι μας χρησιμοποιούμε συσκευές που μετά από λίγα χρόνια (σε πολλές 3 με 4) παύουν οι ενημερώσεις, π.χ. τηλεοράσεις, κινητά, μητρικές και πάει λέγοντας.

Ο ρυθμός επίσης δημιουργίας νέων προϊόντων (προσαρμοσμένων στα νέα τεχνολογικά καλούδια), είναι τέτοιος, που καθιστά πρακτικά αδύνατη την υποστήριξή τους σε μακροχρόνια βάση.

Όσον αφορά στη Microsoft, ο λόγος αποκλεισμού των κατόχων συσκευών με εξοπλισμό μη αποδεκτό, έχει ως γνώμονα κυρίως την ασφάλεια των ίδιων των συσκευών των χρηστών. Έχει γίνει τόση περίπλοκη σήμερα η ασφάλεια πληροφοριών (information security), που απαιτείται σήμερα ο συνδυασμός χρήσης λογισμικού και εξοπλισμού (βλέπε επεξεργαστές νέας γενιάς) με ειδικά χαρακτηριστικά, για την επίτευξη ικανοποιητικού επιπέδου ασφάλειας (σε σχέση με συστήματα που βασίζονται σε Linux που προφανώς εκ φύσεως έχουν σαφώς καλύτερη ασφάλεια ανεξάρτητα του εξοπλισμού).

Από την άλλη δεν μπορείς να αναγκάζεις εκατομμύρια χρήστες να αναβαθμίσουν ή στις περισσότερες περιπτώσεις να αντικαταστήσουν τους υπολογιστές τους με νέους, για να εγκαταστήσεις τα Windows 11. Παράλληλα, υπάρχουν ήδη διάφοροι τρόποι – όπως όλοι γνωρίζουμε - να παρακάμψει κάποιος τις απαιτήσεις και να εγκαταστήσει τα Windows σε ένα σύστημα που δεν πληροί τις προϋποθέσεις εξοπλισμού, όπως τις θέτει η Microsoft και τα συστήματα αυτά δεν θα είναι 100% ασφαλή. Άρα δε πετυχαίνει τον παραπάνω στόχο της.    

Προσωπικά πιστεύω ότι θα έπρεπε να δώσει μια μεγαλύτερη παράταση (π.χ. έως να βγουν τα 12 ή και λίγο αργότερα), ώστε η μετάβαση από ένα παλαιότερο σύστημα σε ένα καινούργιο να προέρχεται κυρίως ως ανάγκη προσαρμογής περισσότερο στις τεχνολογικές εξελίξεις (αναπόφευκτες) παρά στην ικανοποίηση των απαιτήσεων της Microsoft. Από την άλλη όμως αυτά σημαίνουν κόστος. Άλλο να συντηρείς λογισμικά μιας γενιάς και άλλο δυο ή και τριών ταυτόχρονα, με ότι αυτό συνεπάγεται. Και το παιχνίδι της γάτας (λογισμικό) με το ποντίκι (εξοπλισμός) καλώς ή κακώς συνεχίζεται.

Σε κάθε περίπτωση, όποιος δε συμφωνεί πάντα υπάρχουν εναλλακτικές, και το Linux τουλάχιστον για προσωπική χρήση είναι, και εξακολουθεί να είναι, μια από τις καλύτερες λύσεις.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει και να καταργηθούνε δεν πάνε στα σκουπίδια. Βάζεις Linux και τελείωσε η υπόθεση. Θα το πετάξεις όταν χαλάσει το PC και όχι επειδή τα windows 10 θα μας πούνε αντίο!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω αφού δεν σου αρέσει γιατί δεν πας σε Linux… 

και

2 λεπτά πριν, Michelenex είπε

Βάζεις Linux και τελείωσε η υπόθεση.

αν δεν υποστηρίζεται το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί κάποιος , γιατί να βάλει Linux ????

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω επίσημη απάντηση από την MS. Να σας διαβάσω τι λέει:

Αι σιχτιρ με τα 10αρια σας. ΤΑ 11 είναι το καλύτερο OS(για εμένα ούτε καν) γιατί μπορείτε να κατεβάσετε Tiktok και να κάψετε τον εγκέφαλο σας.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

και

αν δεν υποστηρίζεται το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί κάποιος , γιατί να βάλει Linux ????

Αν δεν υποστηρίζεται ένα πρόγραμμα βρίσκεις κάποιο άλλο που κάνει την ίδια ή παρόμοια πράγματα…

το βρίσκω δικαιολογία να μένω σε ένα λειτουργικό που δεν το γουστάρω γιατί έτσι έμαθα, ή για ένα πρόγραμμα…

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, AtiX είπε

Είμαστε καταναλωτές και με τις επιλογές μας μπορούμε να αποφασίσουμε την πορεία μιας εταιρία…

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω αφού δεν σου αρέσει γιατί δεν πας σε Linux… 

Αν οι μισοί που παραπονιούνται κάνουν αυτή την απλή μετάβαση, να δεις για πότε συμμορφώνεται η οποιαδήποτε εταιρία σύμφωνα με τα θέλω των πελατών της…

Διότι μετά από 5 χρόνια με κύριο λειτουργικό Linux από τα οποία τα 3 δεν είχα ούτε dual boot, αποφάσισα να αρχίσω να παίζω παιχνίδι που δεν υποστηριζόταν παρά μόνο από windows και γύρισα τελείως. Φταίει και ένα θέμα που είχα με συγκεκριμένο hardware που δεν έπαιζε το ίδιο καλά στο linux και έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Στα windows, πλέον, έχω τα εργαλεία μου, γράφω τις εφαρμογές μου, ξέρω που να ψάξω και να ρυθμίσω τα πάντα και μπορώ να πω ότι μου αρέσουν.

Επίσης έχω άλλα ενδιαφέροντα από το να αλλάζω λειτουργικά, δεν είμαστε πάντα στην ίδια φάση στις ζωές μας. Δεν έχω σκοπό να φάω 2-3 μήνες από τη ζωή μου να ψαχουλεύω πως γίνονται τα πράγματα, τα shortcuts, να ξαναστήνω, να δοκιμάζω, να ξαναταξινομώ τα αρχεία, τα backup, τις φωτογραφίες. Έχω να δοκιμάσω διανομή πάνω από 3 χρόνια, ούτε καν σε VM!

Αυτό που δεν μου αρέσει είναι εκεί που θέλουν να πάνε, όχι τόσο εκεί που βρίσκονται.

Και το android τα ίδια κάνει πλέον, σε λίγο καιρό δεν θα μπορώ να έχω ούτε custom rom στο κινητό μου!

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, korakios είπε

και

αν δεν υποστηρίζεται το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί κάποιος , γιατί να βάλει Linux ????

Ε αν δεν υποστηρίζεται συνέχισε με τα Windows η μπορεί να βρεις κάτι εναλλακτικό στα Linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, gokuthelegend said:

Είναι σίγουρο αυτό; Ξέρω ότι η LTSC 2019 έχει υποστήριξη για 10 χρόνια, για τις υπόλοιπες έχω ακούσει ότι θα δώσουν μόνο 5 χρόνια.

η εκδοση που εγραψα ναι, τοσο εχει. αν θες να την βρεις, απλως γκουγκλαρε την οπως την εγραψα παραπανω. νομιζω δεν υπαρχει καλυτερη εκδοση των windows 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αν δεν υποστηρίζεται ένα πρόγραμμα βρίσκεις κάποιο άλλο που κάνει την ίδια ή παρόμοια πράγματα…

το βρίσκω δικαιολογία να μένω σε ένα λειτουργικό που δεν το γουστάρω γιατί έτσι έμαθα, ή για ένα πρόγραμμα…

Πες το στον επαγγελματία αυτό.... Όταν η αγορά δουλεύει πχ autocad το εναλλακτικό open source σε Linux απλά δεν είναι λύση... Επαγγελματική....

 

 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, johnnieinlab said:

Είναι ένα βήμα ακόμα προς τον (κακό) δρόμο που χάραξε η Apple στα mobile λειτουργικά και στην πορεία ακολούθησαν σχεδόν όλοι. Θα είσαι χρήστης/συνδρομητής. Θα πρέπει να έχεις account και να είσαι συνδεδεμένος στο internet.

Ξεκίνησα με λειτουργικά στα οποία είχα τον απόλυτο έλεγχο.

Το να μου βάζουν τόσους περιορισμούς και να μην με αφήνουν να κάνω οτιδήποτε επιθυμώ (με δική μου ευθύνη έστω) σε κάτι που πλήρωσα, είναι εκμετάλλευση της ισχύος τους και απογοητευτικό για το πού βαδίζουμε. Και όλα αυτά στο όνομα της ασφάλειας, της προστασίας μας, "για το καλό μας" που κάποτε τραγουδούσε ο Μηλιώκας.


1) τα λειτουργικα στα οποια ειχες τον ελεγχο μαλλον ηταν free customιες, σε κανενα επι πληρωμη λειτουργικο δεν ειχες κι ουτε θα εχεις ποτε τον απολυτο ελεγχο, αυτο που πληρωνεις ειναι να σου παρεχει τη δυνατοτητα να εισαι στη κορυφη του ανταγωνισμου, πχ. να εχεις ολα τα settings του account σου στο cloud και να τα μεταφερεις σε οποιο αλλο μηχανημα θελεις ή και στο ιδιο με ενα click μετα απο format!

2) αυτη τη στιγμη βρισκεις intel 8ης γενιας/8gb ram/256gb ssd με κατω απο 200 ευρω μεχρι το 2025 θα εχουν πεσει στο μισο, μεχρι και laptop με intel 12ης γενιας κατω απο 400 ευρω βρισκεις με αυτα τα χαρακτηριστικα, ευκαιρια να τελειωνουμε με τις σαβουρες 10ετιας και ανω, που ειναι και πολυ περισσοτερο ενεργοβορες, κατι που δεν αναφερει κανεις.

3) Kudos στον "ΑΙ"-εικονογραφο που σχεδiAσε το εικαστικο του αρθρου 😆

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...