Προς το περιεχόμενο

Δεν ξέρω τι να σπουδάσω


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Είμαι ενήλικος. Δυστυχώς δεν πέρασα πουθενά όταν ήμουν μαθητής. Από την μία σκέφτομαι να σπουδάσω κάτι σχετικό με πληροφορική και να περάσω από το 4ο πεδίο. Και αυτό γιατί γενικά ο κλάδος έχει χρήματα. Δεν μπορώ όμως τα μαθηματικά. Όχι ότι δεν μου κόβει απλά ζορίζομαι με τα μαθηματικά. Από την άλλη σκέφτομαι να δώσω πανελλήνιες από το 1ο πεδίο γιατί γενικά με τα θεωρητικά το έχω καλύτερα αλλά τώρα κατά πόσο οι θεωρητικές επιστήμες μπορούν να εξασφαλίσουν αρκετά χρήματα αυτό είναι άλλο θέμα. Δηλαδή οι τεχνολογικές επιστήμες και με γοητεύουν αλλά και ίσως δίνουν περισσότερες ευκαιρίες για οικονομικές απολαβές. Από την άλλη οι θεωρητικές είναι πιο κοντά στην ιδιοσυγκρασία μου και πιο βατές. 

Επεξ/σία από kaitwrati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, kaitwrati said:

Καλησπέρα. Είμαι ενήλικος. Δυστυχώς δεν πέρασα πουθενά όταν ήμουν μαθητής. Από την μία σκέφτομαι να σπουδάσω κάτι σχετικό με πληροφορική και να περάσω από το 4ο πεδίο. Και αυτό γιατί γενικά ο κλάδος έχει χρήματα. Δεν μπορώ όμως τα μαθηματικά. Όχι ότι δεν μου κόβει απλά ζορίζομαι με τα μαθηματικά. Από την άλλη σκέφτομαι να δώσω πανελλήνιες από το 1ο πεδίο γιατί γενικά με τα θεωρητικά το έχω καλύτερα αλλά τώρα κατά πόσο οι θεωρητικές επιστήμες μπορούν να εξασφαλίσουν αρκετά χρήματα αυτό είναι άλλο θέμα. Δηλαδή οι τεχνολογίες επιστήμες και με γοητεύουν αλλά και ίσως δίνουν περισσότερες ευκαιρίες για οικονομικές απολαβές. Από την άλλη οι θεωρητικές είναι πιο κοντά στην ιδιοσυγκρασία μου και πιο βατές. 

Καλά τα μαθηματικά της πληροφορικής (όχι στη σχολή, εκεί θα διαβάσεις θες δε θες) , αλλά στον έξω κόσμο (δλδ να είσαι μηχανικός, αρχιτέκτονας κλπ κλπ), δεν έχουν καμία σχέση με τα μαθηματικά που κάνουμε γυμνάσιο-λύκειο. Θα κληθείς να βγάλεις complexities κυρίως, και algorithm efficiency. Αν ασχοληθείς με ΑΙ, πρέπει να μάθεις την εξίσωση του εκάστοτε μοντέλου. Αλλά μην νομίζεις ότι θα πιάσεις να λύσεις εξισώσεις με ολοκληρώματα και μιγαδικους.

Το πρόβλημά σου είναι άλλο. Θέλεις να μπεις στον κλάδο για τα χρήματα που προσφέρει και όχι γιατί σου αρέσει το αντικείμενο.

Προσωπικά δεν έχω γνωρίσει ποτέ κανέναν, ο οποίος να έχει επιλέξει την πληροφορική σαν επάγγελμα με γνώμονα τα λεφτά που ΘΑ βγάλει και όχι επειδή του αρέσει, και να είναι καλός μηχανικός.

Γενικώς αν κάθε φορά που λύνεις ένα πρόβλημα, δεν γεμίζει ο εγκέφαλος σου ντοπαμίνη, αυτή η δουλειά δεν είναι για σένα. 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βοηθητικό το σχόλιό σου. Όχι δεν με γεμίζει με ντοπαμίνη, περισσότερο θα έλεγα με ιντριγκάρει. Ούτε είμαι ο κλασικός γκατζετάκιας που ψάχνεται με τεχνολογίες κτλ. 

Επεξ/σία από kaitwrati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια από την άλλη σκέφτομαι πως διαβάζοντας ανοίγει ή όρεξη. Και όσα περισσότερα μαθαίνει κανείς τόσο μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση αποκτάει και άρα έχει περισσότερη όρεξη για μάθηση. Οπότε το ερώτημα παραμένει. Κανείς άλλος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τα ρομαντικά αλλά τι νόημα έχει να βγάλεις μια σχολή που θα καταλήξεις έξω από τον ΟΑΕΔ; 

Εάν είσαι εισοδηματιας πήγαινε και βγάλε σχολή θεωρητικής εάν όχι βγάλε κάτι που σου έχει μια ταδε αποκατάσταση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, George_pzg21 είπε

Πόσο χρονών είσαι;

Ε είμαι σχεδόν 40

Δεν μπορώ με τίποτα να δουλεύω ως ανειδίκευτος σε χαμαλικες δουλειές. Τα μαθηματικά στο Πανεπιστήμιο έχουν σχέση με τα μαθηματικά στο σχολείο ή ξεκινάς από το μηδέν. Δηλαδή με ένα ιδιαίτερο τα βγάζεις;

Επεξ/σία από kaitwrati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε για το ελληνικό ανοικτό Πανεπιστήμιο 

Δεν ξεκινάς από το μηδέν αλλά βγαίνει. Ο αδελφός μου έχει μπει από ΕΠΑΛ πληροφορική ΕΚΠΑ, δηλαδή δεν έχει διδαχθεί μαθηματικά κατεύθυνσης και τα βγάζει χωρίς ιδιαίτερα αλλά έχει στρώσει κωλο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ακούγεται και τόσο καλή ιδέα να καταπιαστείς και να αφιερώσεις τόσο χρόνο και κόπο για κάτι που δεν σου αρέσει ιδιαίτερα. Γιατί δεν εστιάζεις στο να βρεις κάτι που θα σε ευχαριστεί να κάνεις, ψάχνοντας ταυτόχρονα τους πιθανούς τρόπους επαγγελματικής αποκατάστασης;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ικιγκαι.. Αυτό που οι Ιάπωνες ονομάζουν αποστολή ζωής. 

Επιτυχημένος είναι συνήθως αυτός που εργάζεται σε κάτι που τον ευχαριστεί σε βάθος. Τότε μάλιστα, όχι μόνο είναι σχεδόν νομοτελειακα πολύ καλός (και αυτός που είναι καλός συνήθως πληρώνεται πολύ πάνω από το μέσο όρο ) αλλά ταυτόχρονα αυτό που κάνει δεν το βιώνει σαν εργασία. Δεν βιώνει το λεγόμενο μόχθο. 

Οπότε θα σου έλεγα να ασχοληθείς με κάτι που νιώθεις ότι έχεις εγγενή φυσική ροπή. Το ικιγκαι δεν είναι άλλο παρά η φυσική μας ροπή. Συνήθως είναι αυτό που όταν το κάνουμε ο χρόνος ως αίσθηση δεν υφίσταται. 

Επεξ/σία από Getapen
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2023 στις 6:54 ΜΜ, kaitwrati είπε

Ε είμαι σχεδόν 40

Δεν μπορώ με τίποτα να δουλεύω ως ανειδίκευτος σε χαμαλικες δουλειές. Τα μαθηματικά στο Πανεπιστήμιο έχουν σχέση με τα μαθηματικά στο σχολείο ή ξεκινάς από το μηδέν. Δηλαδή με ένα ιδιαίτερο τα βγάζεις;

εξαρτάται σε ποια σχολή σπουδάζεις. Π.χ στο Πολυτεχνείο τα μαθηματικά στο σχολείο είναι πολύ πιο βατά από κάποια μαθήματα μαθηματικών (μιλάω συγκεκριμένα για το τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών που γνωρίζω απο εμένα). Και επίσης η επιπλέον δυσκολία είναι οτι καλείσαι σε μικρό χρονικό διάστημα να τα καταλάβεις-αφομοιώσεις και μάλιστα χωρίς την βοήθεια φροντιστηρίων. Απο την άλλη όμως δεν απαιτείται να γράψεις άριστα για να περάσεις, με ένα 5 είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/11/2023 στις 7:37 ΜΜ, kaitwrati είπε

Καλησπέρα. Είμαι ενήλικος. Δυστυχώς δεν πέρασα πουθενά όταν ήμουν μαθητής. Από την μία σκέφτομαι να σπουδάσω κάτι σχετικό με πληροφορική και να περάσω από το 4ο πεδίο. Και αυτό γιατί γενικά ο κλάδος έχει χρήματα. 

Σε καμία περιπτωση δεν θα σου εξασφαλίσει χρήματα κατι που δεν σου αρέσει. Αν προσπαθήσεις μαλιστα να το πετυχεις, το τιμημα που θα πληρώσεις ειναι υψηλο και ασυμφορο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή ασχολούμαι με πληροφορική ως απόφοιτος της, επιβεβαιώνω ότι έχει μαθηματικά τα οποία διαφέρουν από αυτά του σχολείου.

Μετά που αποφοίτησα δεν μου έτυχε σε δουλειά πληροφορικής σε εταιρεια να μου ζητήσουν κάτι μαθηματικό, το πιο πιθανό να ασχοληθείς με τεχνολογίες πληροφορικής και να δουλεύεις αρμονικά με πτυχιούχους ΑΕΙ και ΤΕΙ ή και ΙΕΚ.

Τώρα αν πας σε ερευνητικό περιβάλλον εκεί λογικά θα σου χρειαστεί το θεωρητικό κομμάτι που διδάσκεται στο προπτυχιακό.

Ή και στο πλαίσιο μιας συνέντευξης να σου ζητήσουν να ανακαλέσεις από μνήμης κάτι θεωρητικό της πληροφορικής.

Υπάρχουν και μαθήματα online coursera, edx τα οποία παρακολουθούν διαδικτυακά φοιτητές για να υποστηρίξουν τις σπουδές τους.

 

Επεξ/σία από areinsomnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2023 στις 6:54 ΜΜ, kaitwrati είπε

Ε είμαι σχεδόν 40

Δεν μπορώ με τίποτα να δουλεύω ως ανειδίκευτος σε χαμαλικες δουλειές. Τα μαθηματικά στο Πανεπιστήμιο έχουν σχέση με τα μαθηματικά στο σχολείο ή ξεκινάς από το μηδέν. Δηλαδή με ένα ιδιαίτερο τα βγάζεις;

Εδωσα κατατακτήριες στα 33 μου πληροφορική, είχα να κάνω μαθηματικά από το πρώτο έτος της πρώτης σχολής που τελειωσα. είναι όντως δυσκολα τα περισσότερα, για μένα πχ ήταν δυσκολα τα ολοκληρωματα, αλλά μου αρεσει πολύ η στατιστική και τα διακριτά μαθηματικά. με θέληση ίσως και κανένα φροντιστήριο για να δώσεις πανελλήνιες ναι θα τα καταφέρεις. στις περισσότερες σχολές τα κανουν αναλυτικά αλλά πρέπει να υπάρχει ένα υπόβαθρο. εμένα τώρα μου έχουν μείνει μονο κάτι σκόρπια μαθήματα που για διαφορους λόγους δε μπόρεσα να δώσω νωρίτερα και παίρνω πτυχίο. 

Τώρα επειδή σκεφτεσαι να δώσεις, κοίτα αναλυτικά όλες τις σχολές που μπορεί να σε ενδιαφέρουν οχι μόνο πληροφορικής καθαρά, υπάρχουν κι αλλες που μπαίνεις στο αντικείμενο και συνδυαζονται με μεσα ενημέρωσης ή διοίκηση επιχειρήσεων και έχουν πιο βατό πρόγραμμα σπουδών. 

Επίσης δες εναλλακτικές πχ ανοιχτό πανεπιστήμιο, σεμινάρια κλπ. Τέλος εκτός από πληροφορική σκέψου μηπως υπάρχει κάποιο επάγγελμα που πραγματικά το γουστάρεις πολύ. Όσοι γνωστοί μου τέλειωσαν πληροφορική χωρίς να έχουν πραγματικά πάθος για το αντικείμενο τώρα κάνουν εντελώς ασχετες δουλειές, στην καλύτερη είναι πωλητές σε καταστήματα τεχνολογίας. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/11/2023 στις 7:37 ΜΜ, kaitwrati είπε

Καλησπέρα. Είμαι ενήλικος. Δυστυχώς δεν πέρασα πουθενά όταν ήμουν μαθητής. Από την μία σκέφτομαι να σπουδάσω κάτι σχετικό με πληροφορική και να περάσω από το 4ο πεδίο. Και αυτό γιατί γενικά ο κλάδος έχει χρήματα. Δεν μπορώ όμως τα μαθηματικά. Όχι ότι δεν μου κόβει απλά ζορίζομαι με τα μαθηματικά. Από την άλλη σκέφτομαι να δώσω πανελλήνιες από το 1ο πεδίο γιατί γενικά με τα θεωρητικά το έχω καλύτερα αλλά τώρα κατά πόσο οι θεωρητικές επιστήμες μπορούν να εξασφαλίσουν αρκετά χρήματα αυτό είναι άλλο θέμα. Δηλαδή οι τεχνολογικές επιστήμες και με γοητεύουν αλλά και ίσως δίνουν περισσότερες ευκαιρίες για οικονομικές απολαβές. Από την άλλη οι θεωρητικές είναι πιο κοντά στην ιδιοσυγκρασία μου και πιο βατές. 

Εγώ θα έλεγα εφ'όσον σε ενδιαφέρει το οικονομικό και λογικά το να βρείς δουλειά στο χώρο, εστίασε πρώτα στο να καλλιεργήσεις κάποιά high demand skills ώστε να μπορείς να είσαι σε θέση να καλύψεις μια ανάγκη της αγοράς και αφού πρώτα πιάσεις κάπου δουλειά, αργότερα να δεις αν θες για το πτυχίο ή οτιδήποτε άλλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...