Προς το περιεχόμενο

Δεν ξέρω τι να σπουδάσω


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 6/11/2023 στις 8:00 ΜΜ, Getapen είπε

Ικιγκαι.. Αυτό που οι Ιάπωνες ονομάζουν αποστολή ζωής. 

Επιτυχημένος είναι συνήθως αυτός που εργάζεται σε κάτι που τον ευχαριστεί σε βάθος. Τότε μάλιστα, όχι μόνο είναι σχεδόν νομοτελειακα πολύ καλός (και αυτός που είναι καλός συνήθως πληρώνεται πολύ πάνω από το μέσο όρο ) αλλά ταυτόχρονα αυτό που κάνει δεν το βιώνει σαν εργασία. Δεν βιώνει το λεγόμενο μόχθο. 

Οπότε θα σου έλεγα να ασχοληθείς με κάτι που νιώθεις ότι έχεις εγγενή φυσική ροπή. Το ικιγκαι δεν είναι άλλο παρά η φυσική μας ροπή. Συνήθως είναι αυτό που όταν το κάνουμε ο χρόνος ως αίσθηση δεν υφίσταται. 

Από ότι ξέρω υπάρχει ολόκληρη σειρά βιβλίων μεταφρασμένη στα Ελληνικά για το Ικιγκάι. Συμφωνώ σε όλα όσα λες. Βέβαια κατά πόσο ρεαλιστικό είναι αυτό στις κοινωνίες που ζούμε και κατά πόσο καθρεφτίζεται στις κοινωνίες είναι άλλο θέμα. Πχ ποιος θα δουλέψει στην  οικοδομή αν κάνεις δεν πάει. Τα ρομπότ του μέλλοντος θα μου πεις. Μετά όμως τι κοινωνίες θα έχουμε άγνωστο.

Για τα ΙΕΚ δημόσια ή ιδιωτικά έχει κανείς άποψη; Είχα τελειώσει ένα δημόσιο πριν πολλά χρόνια και ήταν της πλάκας. Δεν ασχολήθηκα καν με την πιστοποίηση. Δεν ξέρω τώρα πως είναι τα πράγματα. Αξίζει να ασχοληθεί κανείς ως τεχνικός θερμικών εγκαταστάσεων πχ μηχανικός αυτοκινήτων ή στον τομέα της πληροφορικής; Γενικά το ΙΕΚ σαν σπουδές μου φαίνεται κάπως της πλάκας αλλά μπορεί τώρα να έχει αλλάξει το σκηνικό για αυτό ρωτάω. Επίσης ξεκινώντας από το 0 τι δεξιότητες χρειάζονται για να μάθει κανείς μόνος του πληροφορική αν σκοπεύει μελλοντικά να βγει στην αγορά εργασίας; Ξέρω ότι υπάρχουν σάιτ που προσφέρουν δωρεάν μαθήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kaitwrati είπε

Από ότι ξέρω υπάρχει ολόκληρη σειρά βιβλίων μεταφρασμένη στα Ελληνικά για το Ικιγκάι. Συμφωνώ σε όλα όσα λες. Βέβαια κατά πόσο ρεαλιστικό είναι αυτό στις κοινωνίες που ζούμε και κατά πόσο καθρεφτίζεται στις κοινωνίες είναι άλλο θέμα. Πχ ποιος θα δουλέψει στην  οικοδομή αν κάνεις δεν πάει. Τα ρομπότ του μέλλοντος θα μου πεις. Μετά όμως τι κοινωνίες θα έχουμε άγνωστο.

Ναι. Υπάρχει μια μικρή σειρά βιβλίων στα ελληνικά και πλήθος στα αγγλικά. Για να μην υπάρχει παρανόηση. Προτείνω να βρεις σε ποιο αντικείμενο έχεις τη μεγαλύτερη συμβατότητα και όχι με γνώμονα άλλες παραμέτρους. 

Η κοινωνία είναι ένα συνεχώς μεταβαλλόμενο στοιχείο. Αυτό που είναι σταθερό είναι η συμβατότητα σου με συγκεκριμένα πράγματα κάτι το οποίο οφείλεις να συνυπολογίσεις πριν επιλέξεις τι θελεις να σπουδάσεις. 

Την ανησυχία σου για το μέλλον και το παράδειγμα περί οικοδομής δεν το κατανοώ. 

Επεξ/σία από Getapen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, kaitwrati said:

Για τα ΙΕΚ δημόσια ή ιδιωτικά έχει κανείς άποψη; Είχα τελειώσει ένα δημόσιο πριν πολλά χρόνια και ήταν της πλάκας. Δεν ασχολήθηκα καν με την πιστοποίηση. Δεν ξέρω τώρα πως είναι τα πράγματα. Αξίζει να ασχοληθεί κανείς ως τεχνικός θερμικών εγκαταστάσεων πχ μηχανικός αυτοκινήτων ή στον τομέα της πληροφορικής; Γενικά το ΙΕΚ σαν σπουδές μου φαίνεται κάπως της πλάκας αλλά μπορεί τώρα να έχει αλλάξει το σκηνικό για αυτό ρωτάω. 

Και τότε της πλάκας ηταν, και τώρα είναι. Δεν εχει αλλάξει απολύτως τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/11/2023 στις 8:00 ΜΜ, Getapen είπε

Επιτυχημένος είναι συνήθως αυτός που εργάζεται σε κάτι που τον ευχαριστεί σε βάθος

Ως προς αυτό ταιριάζει το παράδειγμα με την οικοδομή, το μέλλον και τα ρομπότ. Θέλω να πω ότι πάντα οι άνθρωποι θα κάνουν δουλειές που δεν τους αρέσουν γιατί έτσι είναι δομημένες οι κοινωνίες. 

3 ώρες πριν, Dark_panel είπε

Και τότε της πλάκας ηταν, και τώρα είναι. Δεν εχει αλλάξει απολύτως τίποτα.

Κρίμα. Πάντως βλέπω στο ίντερνετ ότι υπάρχει απορρόφηση σε κάποιες ειδικότητες. Τώρα από κει και πέρα έχω άγνοια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, kaitwrati είπε

Ως προς αυτό ταιριάζει το παράδειγμα με την οικοδομή, το μέλλον και τα ρομπότ. Θέλω να πω ότι πάντα οι άνθρωποι θα κάνουν δουλειές που δεν τους αρέσουν γιατί έτσι είναι δομημένες οι κοινωνίες. 

 

Δεν πιστεύω στο πάντα και στις γενικεύσεις. Δεν υπάρχει κανένας κανόνας που να το ορίζει Είμαι στην αγορά αρκετά χρόνια. Κάποιοι κάνουν αυτό που θέλουν και απλά κάποιοι όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SAP

SAP

SAP

SAP

Δεν ασχολούμαι με SAP, αλλά μακάρι να είχα καταπιαστεί κάποια στιγμή με αυτό....

Αν έχεις όρεξη να φας ξύλο στην αρχή, αλλά να κάνεις μια καλή επένδυση έστω και στα 40 σου, ξεκίνα απο εδώ

https://training.sap.com/certification/validity

Όποιος ασχολείται με αυτό, ξαναλέω αφού έχει φάει ξύλο, θα έλεγα ότι θα είναι καλυμένος για τα επόμενα αρκετά χρόνια του....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Getapen είπε

Δεν πιστεύω στο πάντα και στις γενικεύσεις. Δεν υπάρχει κανένας κανόνας που να το ορίζει Είμαι στην αγορά αρκετά χρόνια. Κάποιοι κάνουν αυτό που θέλουν και απλά κάποιοι όχι. 

Γιατί το βλέπεις ως γενίκευση; Πρακτικό είναι το θέμα. Σε ένα εστιατόριο κάποιος δεν πρέπει να κάνει την λάντζα; Κάποιος δεν πρέπει να καθαρίσει τις τουαλέτες; Δεν λέω υπάρχει ίσως κάποια μικρή μερίδα που το γουστάρουν αλλά νομίζω οι περισσότεροι θα συμφωνήσουν ότι αυτές οι δουλειές είναι απλά για την επιβίωση. Αλλά για να το πάμε και με τα νερά σου το γιατί κάποιοι δεν κάνουν αυτό που θέλουν χωράει πάρα πολύ συζήτηση. 

1 ώρα πριν, alexb_10 είπε

SAP

SAP

SAP

SAP

Δεν ασχολούμαι με SAP, αλλά μακάρι να είχα καταπιαστεί κάποια στιγμή με αυτό....

Αν έχεις όρεξη να φας ξύλο στην αρχή, αλλά να κάνεις μια καλή επένδυση έστω και στα 40 σου, ξεκίνα απο εδώ

https://training.sap.com/certification/validity

Όποιος ασχολείται με αυτό, ξαναλέω αφού έχει φάει ξύλο, θα έλεγα ότι θα είναι καλυμένος για τα επόμενα αρκετά χρόνια του....

 

Ενδιαφέρον αλλά έχει πολλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, kaitwrati είπε

Γιατί το βλέπεις ως γενίκευση; Πρακτικό είναι το θέμα. Σε ένα εστιατόριο κάποιος δεν πρέπει να κάνει την λάντζα; Κάποιος δεν πρέπει να καθαρίσει τις τουαλέτες; Δεν λέω υπάρχει ίσως κάποια μικρή μερίδα που το γουστάρουν αλλά νομίζω οι περισσότεροι θα συμφωνήσουν ότι αυτές οι δουλειές είναι απλά για την επιβίωση. Αλλά για να το πάμε και με τα νερά σου το γιατί κάποιοι δεν κάνουν αυτό που θέλουν χωράει πάρα πολύ συζήτηση. 

Ενδιαφέρον αλλά έχει πολλά. 

Αυτός που κάνει τη λάντζα έχει επιλέξει ότι δεν θέλει να κάνει τίποτα άλλο (τουλάχιστον τη δεδομένη χρονική στιγμή). Αν θελήσει κάποια στιγμή ίσως και να κάνει και κάτι άλλο . Ξέρω άτομα που από την συγκομιδή των σκουπιδιών στα 40 τους σπούδασαν στο Παντειο. Γιατί έτσι ήθελαν. 

Ξέρω επίσης αρκετούς τεχνίτες που αγαπούν αυτό που κάνουν και είναι ιδιαιτέρως καλόπληρωμένοι. 

Εν κατακλείδι και για να μην ανοίγουμε το τραχανά χιλιόμετρα αυτό που αρχικώς σου ανέφερα είναι η επιλογή σου τουλάχιστον στο μεγαλύτερο μέρος να εμπεριέχει την δική σου ευχαρίστηση με το αντικείμενο. Τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο. Προτείνω να μην προσεγγίζεις το θέμα αποκλειστικά από θέμα επαγγελματικής αποκατάστασης. Μην ξεχνάς ότι η δουλειά καταλαμβάνει σχεδόν το μισό της ζωής μας. Αν μην τη άλλο πρέπει να είναι κάτι ευχάριστο αν όχι απολύτως συμβατό με εμάς. 

Σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι ότι καλύτερο σε αυτή τη διεργασία. 

 

 

Επεξ/σία από Getapen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, Getapen είπε

Εν κατακλείδι και για να μην ανοίγουμε το τραχανά χιλιόμετρα

Καλό είναι και αυτό για να μην βαριόμαστε. 

 

1 ώρα πριν, Getapen είπε

Αυτός που κάνει τη λάντζα έχει επιλέξει ότι δεν θέλει να κάνει τίποτα άλλο (τουλάχιστον τη δεδομένη χρονική στιγμή). Αν θελήσει κάποια στιγμή ίσως και να κάνει και κάτι άλλο . Ξέρω άτομα που από την συγκομιδή των σκουπιδιών στα 40 τους σπούδασαν στο Παντειο. Γιατί έτσι ήθελαν. 

Ξέρω επίσης αρκετούς τεχνίτες που αγαπούν αυτό που κάνουν και είναι ιδιαιτέρως καλόπληρωμένοι

Πολλές επιλογές συνειδητές ή μη, πολλές συγκυρίες, πολλοί αστάθμητοι παράγοντες, πολλοί διαφορετικοί άνθρωποι με πολλά διαφορετικά βιώματα. Κάποιες φορές δεν επιλέγουμε αλλά μας επιλέγει η ζωή. Κάποιες φορές νομίζουμε ότι επιλέγουμε. 

 

1 ώρα πριν, Getapen είπε

Αν μην τη άλλο πρέπει να είναι κάτι ευχάριστο αν όχι απολύτως συμβατό με εμάς. 

Συμφωνώ ότι μια εργασία χαμηλού κύρους μπορεί να μας ευχαριστεί ανάλογα βέβαια και τις συνθήκες εργασίας και μια εργασία υψηλού κύρους μπορεί να είναι δυσάρεστη. Όλα είναι σχετικά. 

 

1 ώρα πριν, Getapen είπε

Προτείνω να μην προσεγγίζεις το θέμα αποκλειστικά από θέμα επαγγελματικής αποκατάστασης

Πλέον όχι. Θεωρώ ότι όποιος τα έχει καλά με τον εαυτό του αυτό που θα επιλέξει να κάνει θα του φέρει και καρπούς. Είμαι περισσότερο της θεωρητικής κατεύθυνσης αλλά αφήνω και ένα ανοιχτό παραθυράκι. 

 

1 ώρα πριν, Getapen είπε

Σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι ότι καλύτερο σε αυτή τη διεργασία

Αντεύχομαι. Να σαι καλά. 

Επεξ/σία από kaitwrati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω σπουδάσει Μαθηματικά με μεταπτυχιακό επιστήμη υπολογιστών.

Δεν θα μακρυγορήσω, απλά κάποιες σκόρπιες σκέψεις. Η πληροφορική σίγουρα έχει μαθηματικά, αλλά ανάλογα με τον τομέα που απασχολείσαι. Πχ αν είσαι SAP analyst όπως γράφουν παραπάνω τίποτα το ιδιαίτερο. Το ότι η πληροφορική έχει χρήματα δεν θεωρώ ότι ισχύει απαραίτητα, ίσα-ίσα στην σημερινή εποχή που ο καθένας έχει πρόσβαση σε μαθήματα, βεβαιώσεις, να δουλέυει εξ αποστάσεως κλπ έχει δημιουργηθεί ένας κορεσμός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...