Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου ΙΧ απο LeasePlan (?!)


MontzOlee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 10/11/2023 at 21:58, MontzOlee said:

Επανέρχομαι στο θέμα μετά από επίσκεψη στη Leaseplan να πω τις απόψεις μου αλλα δυστυχώς το αμάξι άργησα και το έχασα.

Φαινεται σοβαρή εταιρία με τα service να γίνονται στην αντιπροσωπεία και γενικά τα αμάξια να είναι προσεγμένα, καθαρά πραγμα το οποίο σίγουρα δεν το συναντάς σε όλες τις μάντρες.

Ρωτησα κ φίλους - γνωστούς που ήξερα ότι η εταιρία τους έχει leasing κ γενικά τους διέπουν ποινικές ρήτρες ειδικά ως προς το αμάξωμα γι αυτό 9/10 είναι σε καλή κατάσταση διαφορετικά έχει οικονομικές ποινές.

Οι δε υπάλληλοι  διαβασμένοι , δεν περιμένουν να κοιτάξουν τι έκδοση είναι το αμάξι ή να σου πουν κάτι που δεν ισχύει στο εξοπλιστικό κομμάτι , στους κινητήρες κτλ.
Σίγουρα δεν είναι τεχνικοί όποτε μιλάμε καθαρά για το τι βλέπει το μάτι. Σε γνωστούς μαντράδες που έχω παει είτε δεν είχαν την εμπειρία είτε δεν ασχολήθηκαν με μένα..

Ωστόσο η όλη εμπειρία με έκανε να καταλάβω ότι υπάρχουν 2 κατηγορίες αμαξιών ,τουλάχιστον.

Τι εννοώ αν θες μικρό ή κάποιο μοντέλο ευρείας παραγωγής που η Χ leaseplan έχει παραγγείλει 10.000 αμάξια ίσως να μην είναι καλή επιλογή και να είναι πιο ορθή ή επιλογή του ιδιώτη.

Πχ κοιτούσα ένα Yaris για την γυναίκα και στα μικρά μοντέλα γενικά έχουν κάτι εκδόσεις business κτλ , κοινώς τεχνολογικά παρωχημένα ΙΧ.

ε αυτά τα οχήματα θεωρώ πως είναι πωλητών από τις εταιρίες κ θα τους έχουν πιει το αίμα τα 10-15-20 διαφορετικά χέρια που θα τα έχουν οδηγήσει.

αυτη την κατηγορία θα κοιτάξω να την αποφύγω λοιπόν κ αν πάρω κάτι μικρό θα είναι από ιδιώτη με Πιο πλούσια έκδοση.

Αν όμως πας για το κάτι παραπάνω σε όχημα πιστεύω ότι αξίζει.

Το όχημα πχ που έχασα ήταν ένα diesel VW Tiguan Diesel R line. Θεωρώ πως τέτοιου τύπου αμάξια (BMW SUV , Mercedes κτλ) που η εταιρία δεν έχει παραγγείλει κατά εκατοντάδες αν όχι χιλιάδες είναι πιο σωστά αμάξια και από το εργοστάσιο αλλα και από τον 1 ιδιοκτήτη που θα το είχε και πλήρωνε 400-500-600€ μίσθωμα/μηνα κ θεωρητικά θα το πρόσεχε..

Προσωπικη άποψη όλα τα παραπάνω..

Δεν είναι σωστό το σκεπτικό σου ..

Κακώς τα έχεις διαχωρίσει έτσι στο μυαλό σου.... Ένας οδηγός είναι και στα εταιρικά που συνήθως το κρατάνε 2/3 ή μαξ 5 χρόνια... Πολλές φορές μπορεί να μην είναι και πωλητής με πολλά χιλιόμετρα...

Ένας οδηγός είναι και στα πιο λουξ που αναφέρεις. Και για τα δύο πληρώνεται μίσθωμα... Δεν κατάλαβα γιατί να το πρόσεχε περισσότερο αυτός που το νοίκιαζε μόνος του από τον πωλητή που βάζει μέσα και την οικογένεια του  ...

Και στα δύο ακόμη και μακελειό να γίνει με τρακάρισμα.. μεικτή ασφάλεια έχουν όλα .. το πάνε στην αντιπροσωπεία, παίρνεις αντικατάσταση και έφυγες....

Βασικά ΜΟΝΟ ΕΝΑ είναι το θέμα.... Ο οδηγός ... Μπορεί να πετυχεις εταιρικό που το είχε κάνας συνετός και να πήγαινε νορμάλ μπορεί να πετυχεις και Μερσεντές που της έχει πιει το αίμα.... 

Αυτό είναι λαχείο αλλά δεν είναι έτσι όπως το σκέφτεσαι ...

Πάντως ναι αξίζει απο leaseplan να πάρεις γιατί γίνονται τα σέρβις όλα σωστά στις αντιπροσωπείες 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Στο τηλέφωνο κ από κοντά μου είπε σε ΟΛΑ τα μηχανικά και ηλεκτρικά μέρη. Βέβαια άμα δεν το πάρεις γραπτώς και αναλυτικά όπως λες δεν παίρνω κ όρκο , αν ισχύει για μένα αποτελεί έξτρα λόγος να πάρω κάτι τέτοιο παρά από ιδιώτη κ ας φάω καπέλο 1-1.5Κ

Σου ξαναλεω... επειδη εχουμε οικογενειακως leasing πανω απο 12 χρονια, δε τον νοιαζει τον χρηστη το οχημα, και οι 8/10 δε το προσεχουν καθως δε το πληρωνουν (και δε πληρώνουν ουτε κ ενδεχομενες ζημιες στη πραξη).

Εαν για παραδειγμα παρεις το προσωπικο μου αμαξι σε διαβεβαιω οτι δεν θα εχει καμια σχεση με το εταιρικο μου, ο ιδιος ανθρωπος συμπεριφέρομαι εντελως διαφορετικα σε 2 αμαξια... γιατι το ενα το πληρωσα κ το ποναω κ το αλλο σε 4 χρονια το εχω σουταρει και οτι κ αν παθει στο μεταξυ δεν ειναι δικο μου προβλημα. Οι 8/10 τουλαχιστον τα λιωνουν

Εγω δε θα αγοραζα αμαξι leasing, για αυτο και ουδεποτε εκανα εξαγορά καποιο απο τα leasing μας-ουτε καν για να το πουλησω σε ξενο...

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, tounion είπε

Δεν είναι σωστό το σκεπτικό σου ..

Κακώς τα έχεις διαχωρίσει έτσι στο μυαλό σου.... Ένας οδηγός είναι και στα εταιρικά που συνήθως το κρατάνε 2/3 ή μαξ 5 χρόνια... Πολλές φορές μπορεί να μην είναι και πωλητής με πολλά χιλιόμετρα...

Ένας οδηγός είναι και στα πιο λουξ που αναφέρεις. Και για τα δύο πληρώνεται μίσθωμα... Δεν κατάλαβα γιατί να το πρόσεχε περισσότερο αυτός που το νοίκιαζε μόνος του από τον πωλητή που βάζει μέσα και την οικογένεια του  ...

Και στα δύο ακόμη και μακελειό να γίνει με τρακάρισμα.. μεικτή ασφάλεια έχουν όλα .. το πάνε στην αντιπροσωπεία, παίρνεις αντικατάσταση και έφυγες....

Βασικά ΜΟΝΟ ΕΝΑ είναι το θέμα.... Ο οδηγός ... Μπορεί να πετυχεις εταιρικό που το είχε κάνας συνετός και να πήγαινε νορμάλ μπορεί να πετυχεις και Μερσεντές που της έχει πιει το αίμα.... 

Αυτό είναι λαχείο αλλά δεν είναι έτσι όπως το σκέφτεσαι ...

Πάντως ναι αξίζει απο leaseplan να πάρεις γιατί γίνονται τα σέρβις όλα σωστά στις αντιπροσωπείες 

Θα συμφωνήσω στο ότι είναι λαχείο. Όλα τα μεταχειρισμένα είναι άλλωστε.. το θέμα είναι τουλάχιστον να πάρεις λαχείο με καλύτερες πιθανότητες!

19 λεπτά πριν, paylidis είπε

Σου ξαναλεω... επειδη εχουμε οικογενειακως leasing πανω απο 12 χρονια, δε τον νοιαζει τον χρηστη το οχημα, και οι 8/10 δε το προσεχουν καθως δε το πληρωνουν (και δε πληρώνουν ουτε κ ενδεχομενες ζημιες στη πραξη).

Εαν για παραδειγμα παρεις το προσωπικο μου αμαξι σε διαβεβαιω οτι δεν θα εχει καμια σχεση με το εταιρικο μου, ο ιδιος ανθρωπος συμπεριφέρομαι εντελως διαφορετικα σε 2 αμαξια... γιατι το ενα το πληρωσα κ το ποναω κ το αλλο σε 4 χρονια το εχω σουταρει και οτι κ αν παθει στο μεταξυ δεν ειναι δικο μου προβλημα. Οι 8/10 τουλαχιστον τα λιωνουν

Εγω δε θα αγοραζα αμαξι leasing, για αυτο και ουδεποτε εκανα εξαγορά καποιο απο τα leasing μας-ουτε καν για να το πουλησω σε ξενο...

Μάλιστα , καταλαβαίνω πως το εννοείς και δεν αντιλέγω καθώς η άποψη σου μετά από 12 χρόνια με ΙΧ leasing έχει βαρύτητα..

Το θέμα μου οπότε παραμένει άλυτο αν είναι έτσι 

Μαντρα δεν πάω , από leasing δεν είναι και η πιο σοφή επιλογή και τα καινούργια εκτός από πανάκριβα πλέον έχουν κ τρομερούς χρόνους αναμονής… μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα που λένε και στο χωριό μου 😕 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Μάλιστα , καταλαβαίνω πως το εννοείς και δεν αντιλέγω καθώς η άποψη σου μετά από 12 χρόνια με ΙΧ leasing έχει βαρύτητα..

Το θέμα μου οπότε παραμένει άλυτο αν είναι έτσι 

Μαντρα δεν πάω , από leasing δεν είναι και η πιο σοφή επιλογή και τα καινούργια εκτός από πανάκριβα πλέον έχουν κ τρομερούς χρόνους αναμονής… μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα που λένε και στο χωριό μου 😕 

Σε ξαναρωτησα στην αρχη, τι ακριβως ψαχνεις...;

Γιατι εαν ψαχνεις tiguan που αναφερθηκε νωριτερα, εχει ετοιμοπαραδοτα σε πολυ καλες τιμές...

Εναλλακτικα δες απο ιδιωτη... ιδανικα κατι με υπολοιπο εγγυησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

Σε ξαναρωτησα στην αρχη, τι ακριβως ψαχνεις...;

Γιατι εαν ψαχνεις tiguan που αναφερθηκε νωριτερα, εχει ετοιμοπαραδοτα σε πολυ καλες τιμές...

Εναλλακτικα δες απο ιδιωτη... ιδανικα κατι με υπολοιπο εγγυησης...

SUV B/C για την οικογένεια.

Δεν μπορώ να πάω σε 2.0l όμως θέλω κάτι έως 1.800

Κατά προτίμηση πετρέλαιο καθώς κάνω 25Κ χιλιόμετρα το χρόνο όποτε πλέον όλες σχεδόν οι μάρκες με πετάνε εκτός γιατί βγάζουν 2λιτρα

οποτε κοιτάζω είτε 2-3 χρόνων μεταχειρισμένα πετρέλαια με 1600-1800cc ή σε καινούργιο τύπου υβριδικό πχ Toyota Corolla Cross 1.8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

SUV B/C για την οικογένεια.

Δεν μπορώ να πάω σε 2.0l όμως θέλω κάτι έως 1.800

Κατά προτίμηση πετρέλαιο καθώς κάνω 25Κ χιλιόμετρα το χρόνο όποτε πλέον όλες σχεδόν οι μάρκες με πετάνε εκτός γιατί βγάζουν 2λιτρα

οποτε κοιτάζω είτε 2-3 χρόνων μεταχειρισμένα πετρέλαια με 1600-1800cc ή σε καινούργιο τύπου υβριδικό πχ Toyota Corolla Cross 1.8

δυσκολη εξισωση τοτε... πετρελαιο κ <2000 κυβικα και SUV ισως μονο σε πεζο/σιτροεν. ειδαλλως οπως ειπε υβριδικη κορολα με παραδοση γυρω στο χρονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, paylidis είπε

δυσκολη εξισωση τοτε... πετρελαιο κ <2000 κυβικα και SUV ισως μονο σε πεζο/σιτροεν. ειδαλλως οπως ειπε υβριδικη κορολα με παραδοση γυρω στο χρονο

Εκεί στα Peugeot τι εντυπώσεις έχεις ; 2008-3008 πάντα μιλάμε όχι 5008 μην ξεφύγουμε 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MontzOlee είπε

Εκεί στα Peugeot τι εντυπώσεις έχεις ; 2008-3008 πάντα μιλάμε όχι 5008 μην ξεφύγουμε 😂

Εάν δε σε ενοχλει η τραγική σχεδίαση του εσωτερικού τους γιατί όχι…; Για 3008 βέβαια ιδανικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@paylidis

δηλαδή αν πας για το ετήσιο service και δουν σκισμένες αναρτήσεις, ζαμφορ κλπ ή κιβώτιο σε άθλια κατάσταση τότε η leaseplan θα πληρώσει όλη την συντήρηση χωρίς να έχεις εσυ κάποια ποινή; 

(δεν είναι ειρωνική ερώτηση ρωτάω για να μάθω) 

και εξηγούμαι πως επειδή συγγενικό μου πρόσωπο είναι ιατρικός επισκέπτης με όχημα από leaseplan το προσέχει καλύτερα από το προσωπικό του όχημα για αυτόν τον λόγο…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, pananton said:

@paylidis

δηλαδή αν πας για το ετήσιο service και δουν σκισμένες αναρτήσεις, ζαμφορ κλπ ή κιβώτιο σε άθλια κατάσταση τότε η leaseplan θα πληρώσει όλη την συντήρηση χωρίς να έχεις εσυ κάποια ποινή; 

(δεν είναι ειρωνική ερώτηση ρωτάω για να μάθω) 

και εξηγούμαι πως επειδή συγγενικό μου πρόσωπο είναι ιατρικός επισκέπτης με όχημα από leaseplan το προσέχει καλύτερα από το προσωπικό του όχημα για αυτόν τον λόγο…

Οι ζημιές από κάτω από το αυτοκίνητο είναι 100% ευθύνη του χρήστη...

Ήξερα πωλητή με Yaris που δεν είχε πατήσει ποτέ συμπλέκτη και τις πέταγε καρφωτες... Τώρα εντάξει αυτή η περίπτωση ειναι 1/1000... 

Γενικά όπως ισχύει κανονικά όσο μικρότερος σε ηλικία ο οδηγός τόσο πιο απρόσεκτα οδηγεί... Τώρα ο άλλος που βάζει μέσα τα παιδιά του να του πιει το αίμα ???

Επίσης έχει να κάνει και το ντιλ που έχει κάνει η κάθε εταιρεία για τις ζημιές, όπως και η πολιτική κάθε εταιρείας αναφορικά με ατυχήματα... Κάποιοι μπορούν να χρεώνουν ένα μικρό ποσό 50/100€... Άλλες εταιρείες δεν χρεώνουν τίποτα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, paylidis είπε

Εάν δε σε ενοχλει η τραγική σχεδίαση του εσωτερικού τους γιατί όχι…; Για 3008 βέβαια ιδανικά 

Άθλιο ; Είδες ποσό υποκειμενικά είναι τα πράγματα ;

εγω μετά το εσωτερικό της Audi που το βάζω κορυφή και δεύτερο αυτό της BMW & Mercedes (στα καινούργια μοντέλα) η Peugeot με το 3D cockpit , τα κουμπιά τύπου αεροπλάνο κ το αυτόματο σασμάν τα βάζω σίγουρα 3-4ο στην λίστα μου ..

43 λεπτά πριν, tounion είπε

3008 άπειρα leasing .. αυτά επειδή δεν είναι και για πωλητές μπορεί να βρεις και με λίγα χιλιόμετρα..

Ναι παίζουν αρκετά , πχ είχα δει και με 19 και 27.000 χιλιόμετρα , δηλαδή τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, pananton είπε

@paylidis

δηλαδή αν πας για το ετήσιο service και δουν σκισμένες αναρτήσεις, ζαμφορ κλπ ή κιβώτιο σε άθλια κατάσταση τότε η leaseplan θα πληρώσει όλη την συντήρηση χωρίς να έχεις εσυ κάποια ποινή; 

(δεν είναι ειρωνική ερώτηση ρωτάω για να μάθω) 

και εξηγούμαι πως επειδή συγγενικό μου πρόσωπο είναι ιατρικός επισκέπτης με όχημα από leaseplan το προσέχει καλύτερα από το προσωπικό του όχημα για αυτόν τον λόγο…

Φυσικά και θα πληρώσουν τη ζημιά πλήρως εφοσον είναι μηχανική. Απλά θα πρέπει να κλείσω άλλο ραντεβού για να το πάω, και συνήθως βαριούνται όλοι κ δε το πηγαίνουν για μήνες όποτε ρημάζει. Σκέψου εμένα θέλει δίσκο πλατό, το καταλαβαίνω, ζήτησα από την αντιπροσωπεία όταν το πήγα για σέρβις να το αλλάξουν έπρεπε να γίνει τελείως άλλη διαδικασία τηλέφωνα κλπ από το μηδέν-δεν έκανα τίποτα, όταν μείνει θα πάει με το γερανό, κ ίσως ως τότε θέλει κ βολάν 
 

29 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Άθλιο ; Είδες ποσό υποκειμενικά είναι τα πράγματα ;

εγω μετά το εσωτερικό της Audi που το βάζω κορυφή και δεύτερο αυτό της BMW & Mercedes (στα καινούργια μοντέλα) η Peugeot με το 3D cockpit , τα κουμπιά τύπου αεροπλάνο κ το αυτόματο σασμάν τα βάζω σίγουρα 3-4ο στην λίστα μου ..

Ναι παίζουν αρκετά , πχ είχα δει και με 19 και 27.000 χιλιόμετρα , δηλαδή τίποτα!

Ναι γούστα είναι αυτά εμένα δε μου αρέσει καθόλου το σετ τιμόνι-καντράν που δε βλέπεις τίποτα 

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, paylidis είπε

Φυσικά και θα πληρώσουν τη ζημιά πλήρως εφοσον είναι μηχανική. Απλά θα πρέπει να κλείσω άλλο ραντεβού για να το πάω, και συνήθως βαριούνται όλοι κ δε το πηγαίνουν για μήνες όποτε ρημάζει. Σκέψου εμένα θέλει δίσκο πλατό, το καταλαβαίνω, ζήτησα από την αντιπροσωπεία όταν το πήγα για σέρβις να το αλλάξουν έπρεπε να γίνει τελείως άλλη διαδικασία τηλέφωνα κλπ από το μηδέν-δεν έκανα τίποτα, όταν μείνει θα πάει με το γερανό, κ ίσως ως τότε θέλει κ βολάν 
 

εντάξει όπως και να το δούμε θα αλλαχτεί και θα αλλαχτούν και στοιχεία που χρήζουν επισκευης. θέλω να πω πως για εμένα καλύτερα το leasing ειδικά από εταιρία σαν την leaseplan αφού το service θα γίνει στην αντιπροσωπεία με πλήρως ενημερωμένο service book.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, pananton είπε

εντάξει όπως και να το δούμε θα αλλαχτεί και θα αλλαχτούν και στοιχεία που χρήζουν επισκευης. θέλω να πω πως για εμένα καλύτερα το leasing ειδικά από εταιρία σαν την leaseplan αφού το service θα γίνει στην αντιπροσωπεία με πλήρως ενημερωμένο service book.

Σε αυτό συμφωνούμε. Αν δεν έχεις άλλη επιλογή (πχ ιδιώτη) είναι προτιμότερο να πάρεις από εταιρεία όπως η συγκεκριμένη που κάνει τα σέρβις στην αντιπροσωπεία… δεν είναι η μόνη βέβαια και άλλες κάνουν σε αντιπροσωπεία μονο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...