Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου ΙΧ απο LeasePlan (?!)


MontzOlee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην κοινότητα , όπως γράφω και στον τίτλο είδα ότι η leaseplan πουλάει μεταχειρισμένα οχήματα και μάλιστα με εγγύηση ενός έτους.

Απ όσο ξέρω , έμαθα και έψαξα είναι από τις λίγες αν οχι η μόνη που service κτλ κάνει στις αντιπροσωπείες κανονικά και οχι σε δικά τους συνεργεία  κτλ και μάλλον η μόνη που δεν «νοικιάζει με την μέρα».

Εχει κανένας εμπειρία ? Αξίζει η αγορά ΙΧ απο εταιρία leasing ?

Τι μπορεί να μην είναι όπως πρέπει από την στιγμή που υπάρχει πλήρες ιστορικό αυτοκινήτου κ είναι προσεγμένο ? 
Ειμαι σε πολύ δύσκολη κατάσταση , θέλω άμεσα αυτοκίνητο και οι χρόνοι παράδοσης που θέλουν για νέο αυτοκίνητο ειναι τραγικοί και οι τιμές επίσης ..

Τους μαντράδες της γειτονιάς δεν τους εμπιστεύομαι γιατί πραγματικά για όλα τα μεγάλα ονόματα έχω ακούσει ιστορίες ….

 

Αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία , είτε αν οδηγάει όχημα της εταιρίας ας μου πει και γενικά η κάθε άποψη είναι καλοδεχούμενη ..

Επεξ/σία από MontzOlee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

44 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Καλησπέρα στην κοινότητα , όπως γράφω και στον τίτλο είδα ότι η leaseplan πουλάει μεταχειρισμένα οχήματα και μάλιστα με εγγύηση ενός έτους.

Απ όσο ξέρω , έμαθα και έψαξα είναι από τις λίγες αν οχι η μόνη που service κτλ κάνει στις αντιπροσωπείες κανονικά και οχι σε δικά τους συνεργεία  κτλ και μάλλον η μόνη που δεν «νοικιάζει με την μέρα».

Εχει κανένας εμπειρία ? Αξίζει η αγορά ΙΧ απο εταιρία leasing ?

Τι μπορεί να μην είναι όπως πρέπει από την στιγμή που υπάρχει πλήρες ιστορικό αυτοκινήτου κ είναι προσεγμένο ? 
Ειμαι σε πολύ δύσκολη κατάσταση , θέλω άμεσα αυτοκίνητο και οι χρόνοι παράδοσης που θέλουν για νέο αυτοκίνητο ειναι τραγικοί και οι τιμές επίσης ..

Τους μαντράδες της γειτονιάς δεν τους εμπιστεύομαι γιατί πραγματικά για όλα τα μεγάλα ονόματα έχω ακούσει ιστορίες ….

 

Αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία , είτε αν οδηγάει όχημα της εταιρίας ας μου πει και γενικά η κάθε άποψη είναι καλοδεχούμενη ..

Απο ιδιωτη θα το παρεις εως και 20% φθηνοτερα. Και η ALD τα κανει τα σερβις σε αντιπροσωπεια, μονο AVIS/HERTZ τα κανουν μονοι τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, KX7 είπε

Απο ιδιωτη θα το παρεις εως και 20% φθηνοτερα. Και η ALD τα κανει τα σερβις σε αντιπροσωπεια, μονο AVIS/HERTZ τα κανουν μονοι τους. 

Ναι το μόνο που μπορώ να βρω ως αρνητικό είναι η τιμή τους.

Όντως τσιμπημένη όπως σε όλες τις μάντρες πλέον αλλα και οι ιδιώτες δεν πάνε πίσω.. 

Πέραν της τιμής όμως & λογικά αν δεν πάρεις ΙΧ που ήταν σε πωλήσεις κ του έχουν πιει το αίμα δηλαδη κάτι εκδόσεις business που είναι γυμνες και σίγουρα ήταν όλη μέρα στο δρόμο ,  είναι καλή επιλογή & με τον 1 χρόνο εγγύηση θα δείξει τα βασικά .. έτσι δεν είναι ; 

Γενικα τα ΙΧ είτε καινούργια είτε μεταχειρισμένα έχουν ανεβεί πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KX7 είπε

Απο ιδιωτη θα το παρεις εως και 20% φθηνοτερα. Και η ALD τα κανει τα σερβις σε αντιπροσωπεια, μονο AVIS/HERTZ τα κανουν μονοι τους. 

Προσωπικά όταν έψαχνα για i30 πετρέλαιο, το να έκανε ένα αμάξι τα service στον αντιπρόσωπο ήταν κακό καθώς η αντιπροσωπεία σ' ελεγε σε 2 χρονια η 25.000χλμ. Εν τέλη πήρα απο avis που τα αλλαζαν καθε 15.000χλμ, άντε δυο service ειχαν γινει στι; 16.000+ και πηρα i30 με διπλασιες αλλαγες λαδιων. Δεν ξέρω αν τα λάδια ηταν καλά κλπ παντως μεχρι στις 240.000χλμ που εχει φτασει πλεον δεν με εχει απασχολησει με τιποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, KX7 said:

Απο ιδιωτη θα το παρεις εως και 20% φθηνοτερα.

Εγώ νομίζω πως από ιδιώτη θα το πάρεις ακριβότερο.

Πάντως είναι πολύ απίθανο να βρεις από ιδιώτη τέτοια αυτοκίνητα (κάτω των 5 ετών εννοώ), οι εταιρείες leasing τα πουλάνε μετά τα 2-3-4 χρόνια, ενώ οι ιδιώτες τα κρατάνε πολύ παραπάνω από 5.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, KX7 είπε

Απο ιδιωτη θα το παρεις εως και 20% φθηνοτερα. Και η ALD τα κανει τα σερβις σε αντιπροσωπεια, μονο AVIS/HERTZ τα κανουν μονοι τους. 

Οι ιδιώτες πάντα ειναι ακριβότεροι. Αλλιώς κανενας δε θα αγόραζε απο εταιρίες/ μάντρες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ideal09 είπε

Προσωπικά όταν έψαχνα για i30 πετρέλαιο, το να έκανε ένα αμάξι τα service στον αντιπρόσωπο ήταν κακό καθώς η αντιπροσωπεία σ' ελεγε σε 2 χρονια η 25.000χλμ. Εν τέλη πήρα απο avis που τα αλλαζαν καθε 15.000χλμ, άντε δυο service ειχαν γινει στι; 16.000+ και πηρα i30 με διπλασιες αλλαγες λαδιων. Δεν ξέρω αν τα λάδια ηταν καλά κλπ παντως μεχρι στις 240.000χλμ που εχει φτασει πλεον δεν με εχει απασχολησει με τιποτα.

Ευχαριστώ που μοιράστηκες της εμπειρία σου φιλε και ειναι πολυ ευχάριστο το οτι πήρες ΙΧ και σου βγήκε άψογο!

26 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εγώ νομίζω πως από ιδιώτη θα το πάρεις ακριβότερο.

Πάντως είναι πολύ απίθανο να βρεις από ιδιώτη τέτοια αυτοκίνητα (κάτω των 5 ετών εννοώ), οι εταιρείες leasing τα πουλάνε μετά τα 2-3-4 χρόνια, ενώ οι ιδιώτες τα κρατάνε πολύ παραπάνω από 5.

Ισχύει οτι οι ιδιωτες ειναι λίγοι οι οποίοι να πουλάνε το ΙΧ τους , ακριβότεροι οχι απαραιτητα αλλα τι να το κανεις αν ο ιδιώτης ειναι Αλεξανδρούπολη και εγω μενω επαρχία  :S

3 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Οι ιδιώτες πάντα ειναι ακριβότεροι. Αλλιώς κανενας δε θα αγόραζε απο εταιρίες/ μάντρες

Σχεδόν παντα , εγω εχω βρει καλες τιμές και σε ιδιωτη αλλα δεν ειναι του γουστου μου .. οι μαντρες παντως ξαφνικα φερνουν ολοι Ελληνικα απο εισαγωγης κ εκει μου βρομαει η κατασταση... 

Γι αυτο δεν θελω να παω σε δαυτους και κοιταζω απο Eταιρια leasing 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέραν της επιθυμίας του μισθωτή, όπου σε κάποιες εταιρείες του δίνει τη δυνατότητα να κάνει τις συντηρήσεις στο επίσημο δίκτυο, αλλά με υψηλότερο μισθωμα, μια αλλη βασική παράμετρος για το που θα κάνουν τη συντήρησή τους τα αυτοκίνητα είναι και ο τόπος κατοικίας (του μισθωτή).

Όσες έχουν συνεργεία ιδιόκτητα, αυτά βρίσκονται μόνο στην Αττική και τη Θεσσαλονίκη. Οπότε στην επαρχία παίζουν δύο εναλλακτικές. Είτε αντιπροσωπεία είτε συμβεβλημένο γενικό συνεργείο.

Για παράδειγμα, κατά το παρελθόν ξέρω πως η Leaseplan είχε συμβεβλημένο συνεργείο στην επαρχιακή πόλη που μένω. Δεν τα πήγαινε στην αντιπροσωπεία. Αυτό πριν καμία οκταετια. Τώρα δεν ξέρω.

Για τον φίλο που έλεγε για την εταιρεία χρονομίσθωσης που έκανε περισσότερες αλλαγές λαδιών, να του πω μόνο πώς στα ιδιόκτητα συνεργεία τους οι εταιρείες αυτές χρησιμοποιούν τα φθηνοτερα δυνατά αναλώσιμα. Συν του ότι πολλές φορές δεν ακολουθούν τις μεταβολές των οδηγιών του επίσημου δικτύου κι έτσι πχ βάζουν λάδια διαφορετικού ιξώδους. Όπως επίσης δεν ακολουθούν και τις διάφορες τεχνικές οδηγίες των εταιρειων, με αποτέλεσμα να μην εκτελούνται διάφορες βελτιωτικές εργασίες.

Εν κατακλείδι, η κάθε περίπτωση θα πρέπει να εξετάζεται ξεχωριστά. Προσωπικά, θα τα κοίταγα τα αυτοκίνητα της leaseplan, κάνοντας βέβαια όλους τους απαραίτητους ελέγχους.

Επεξ/σία από nk9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, nk9 είπε

Πέραν της επιθυμίας του μισθωτή, όπου σε κάποιες εταιρείες του δίνει τη δυνατότητα να κάνει τις συντηρήσεις στο επίσημο δίκτυο, αλλά με υψηλότερο μισθωμα, μια αλλη βασική παράμετρος για το που θα κάνουν τη συντήρησή τους τα αυτοκίνητα είναι και ο τόπος κατοικίας (του μισθωτή).

Όσες έχουν συνεργεία ιδιόκτητα, αυτά βρίσκονται μόνο στην Αττική και τη Θεσσαλονίκη. Οπότε στην επαρχία παίζουν δύο εναλλακτικές. Είτε αντιπροσωπεία είτε συμβεβλημένο γενικό συνεργείο.

Για παράδειγμα, κατά το παρελθόν ξέρω πως η Leaseplan είχε συμβεβλημένο συνεργείο στην επαρχιακή πόλη που μένω. Δεν τα πήγαινε στην αντιπροσωπεία. Αυτό πριν καμία οκταετια. Τώρα δεν ξέρω.

Για τον φίλο που έλεγε για την εταιρεία χρονομίσθωσης που έκανε περισσότερες αλλαγές λαδιών, να του πω μόνο πώς στα ιδιόκτητα συνεργεία τους οι εταιρείες αυτές χρησιμοποιούν τα φθηνοτερα δυνατά αναλώσιμα. Συν του ότι πολλές φορές δεν ακολουθούν τις μεταβολές των οδηγιών του επίσημου δικτύου κι έτσι πχ βάζουν λάδια διαφορετικού ιξώδους. Όπως επίσης δεν ακολουθούν και τις διάφορες τεχνικές οδηγίες των εταιρειων, με αποτέλεσμα να μην εκτελούνται διάφορες βελτιωτικές εργασίες.

Εν κατακλείδι, η κάθε περίπτωση θα πρέπει να εξετάζεται ξεχωριστά. Προσωπικά, θα τα κοίταγα τα αυτοκίνητα της leaseplan, κάνοντας βέβαια όλους τους απαραίτητους ελέγχους.

Αν είναι έτσι δυσκολεύει το πράγμα.

πρεπει να κοιτάξω αρχικά που έχει κάνει τα service του από το ηλεκτρονικό βιβλίο κ αν δεν ειναι σε αντιπροσωπεία να το σκέφτομαι πολύ περισσότερο ειδικά αν παίζουν αυτά που λες είναι σχεδόν deal breaker η κατάσταση.. βέβαια δεν γίνεται ρε γαμωτο , δεν ακούς καλό για κανέναν δηλαδή η μόνη λύση είναι το καινούργιο ;;

Άρα εσυ τι προτείνεις ;

Κοίταξε εγώ θα πάω να το δω αν έχει τα πάντα από κοντά .

Να πάρω μηχανικό μαζί μου (είμαι επαρχία)

ή απλά να πάω σε μια αντιπροσωπεία πχ της VW πλησίον της έκθεσης;

Χρήζει λες να αλλάξω περιοχή μήπως πέσουμε πάνω σε τίποτα "γνωστούς" τους ;

δεν είναι εποχή να ρισκάρουμε 15-20κ , θέλω κάπως μια σιγουριά ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Αν είναι έτσι δυσκολεύει το πράγμα.

πρεπει να κοιτάξω αρχικά που έχει κάνει τα service του από το ηλεκτρονικό βιβλίο κ αν δεν ειναι σε αντιπροσωπεία να το σκέφτομαι πολύ περισσότερο ειδικά αν παίζουν αυτά που λες είναι σχεδόν deal breaker η κατάσταση.. βέβαια δεν γίνεται ρε γαμωτο , δεν ακούς καλό για κανέναν δηλαδή η μόνη λύση είναι το καινούργιο ;;

Άρα εσυ τι προτείνεις ;

Κοίταξε εγώ θα πάω να το δω αν έχει τα πάντα από κοντά .

Να πάρω μηχανικό μαζί μου (είμαι επαρχία)

ή απλά να πάω σε μια αντιπροσωπεία πχ της VW πλησίον της έκθεσης;

Χρήζει λες να αλλάξω περιοχή μήπως πέσουμε πάνω σε τίποτα "γνωστούς" τους ;

δεν είναι εποχή να ρισκάρουμε 15-20κ , θέλω κάπως μια σιγουριά ..

Καταρχήν, το δίλημμα καινούριο ή μεταχειρισμένο είναι υποκειμενικό και εξαρτάται από διάφορες παραμέτρους (budget, χρόνος παράδοσης κλπ).

Τι θα έκανα εγώ (δίχως να σημαίνει πως έχω το αλάθητο)...

Καταρχήν, θα ζηταγα μέσω mail (για να μην χρειαστεί να μεταβώ στο Λεκανοπέδιο) τα στοιχεία του αυτοκινήτου και το αρχείο συντήρησης, εξακριβωνοντας παράλληλα που έκανε τις συντηρήσεις του. Επίσης, θα ρωταγα να μου πουν αναλυτικά τις εργασίες φανοποιιας που έχει υποστεί.

Ακολούθως, θα έκανα έλεγχο μέσω ασφαλιστικών για τυχόν εμπλοκή σε ατύχημα. Προφανώς και αυτό δεν είναι πανάκεια, καθώς άνετα θα μπορούσε να έχει ζημιές που τις έφτιαξαν σε δικό τους συνεργείο και να μην φαίνεται κάτι στις ασφαλιστικές.

Εάν πήγαινε στην αντιπροσωπεία, τηλέφωνο εκεί για ενημέρωση ως προς το ιστορικό του.

Εάν όχι, ο έλεγχος των συντηρήσεων δεν μπορεί να προχωρήσει.

Εφόσον μέχρι αυτό το σημείο δεν υπήρχαν αντενδείξεις για την αγορά του, θα κατέβαινα κατόπιν συνεννόησης στο Λεκανοπέδιο για τον τελικό έλεγχο. Εάν δεν μπορούσα να βρω πραγματικό δικό μου συνεργείο (με την έννοια των γνώσεων και της εμπιστοσύνης) είτε θα χρησιμοποιούσα κάποια από τις εταιρείες που κάνουν επιτόπιους ελέγχους είτε θα πήγαινα σε μία αξιολογη αντιπροσωπεία. Πάντως μην θεωρείς δεδομένο ότι στην αντιπροσωπεία θα γίνει καλύτερος έλεγχος. Μην σου πω ότι συνήθως κοιτάνε τα χοντρά. Σίγουρα, όμως, θα σου πούνε για τυχόν βαψίματα και επισκευές του αμαξώματος.

Αυτά τα λίγα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, MontzOlee είπε

Εχει κανένας εμπειρία ? Αξίζει η αγορά ΙΧ απο εταιρία leasing ?

Προχωρα χωρις αναστολες. Εχω παρει αμαξι εγω απο leaseplan, και δυο φιλοι. Τα αυτοκινητα ειναι λουλουδια. Με Book service σε αντιπροσωπειες, και πληρη αναλυση στο οτιδηποτε εχει γινει στο αμαξι. Εγω πηρα excel που ελεγε ακομα και ποτε αλλαξε λάστιχα.
η lease plan ειναι μαλλον η σοβαροτερη του ειδους εταιρια. Δεν παιζει ουτε με την φημη της, ουτε με δικαστηρια για να ξεφορτωθει ενα κακο αμαξι, σε αντιθεση με ολους τους ιδιωτες που οι επιπτωσεις ουσιαστικα ειναι μηδενικες αν κανουν λαμογιά, αλλά και τους μαντράδες απατεώνες.

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικοί φιλοι λένε... αγορά μόνο απο ιδιώτη ...μάλιστα ,υπάρχει ιδιώτης που να δίνει γραπτή η προφορική εγγύηση 3 η 6 η 12 μήνες ??? φίλος αγόρασε απο avis πριν 3-4 χρόνια ,απολυτα ευχαριστημένος κ κάποιο πρόβλημα που παρουσιάστηκε (και μάλιστα αρκετά ακριβό ...) βρέθηκε αμεσα λύση ,αντε να το ειχε αγοράσει απο ιδιώτη ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από σοβαρές εταιρείες Leasing (μια από αυτές είναι η Leaseplan) ξέρεις τι αγοράζεις και δεν θα σου πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Δηλαδή δεν θα αγόραζα σχεδόν από κανέναν μαντρά (ακόμα και από γνωστούς). Ο καλύτερος θα έκλεβε τη μάνα του, πόσο μάλλον εσένα. Από ιδιώτη , θα σου πει όλη την αλήθεια για το ιστορικό ή ότι "πιάσει" ο μηχανικός που θα βάλεις να κάνει έλεγχο στα σβέλτα ; (γιατί πόσα μπορεί να του ξεφύγουν ανθρώπινα σε έναν έλεγχο μισής/μιας ώρας)

Τουλάχιστον όταν δεις ότι άλλαζε λάδια στο αυτοκίνητο της Leasing , τότε τα άλλαζε, τις εργασίες/ζημιές θα τις βρεις όλες στο βιβλίο σέρβις και γινόταν πάντα ότι γράφει. Αν το αυτοκίνητο σου αρέσει και η τιμή είναι καλή (γιατί οι leasing δεν πουλάνε τζάμπα ή κάτω της αξίας) τότε για εμένα καλύτερα από leasing παρά από άγνωστη μάντρα ή ιδιώτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nk9 είπε

Για τον φίλο που έλεγε για την εταιρεία χρονομίσθωσης που έκανε περισσότερες αλλαγές λαδιών, να του πω μόνο πώς στα ιδιόκτητα συνεργεία τους οι εταιρείες αυτές χρησιμοποιούν τα φθηνοτερα δυνατά αναλώσιμα.

Συμφωνω ότι τα αναλωσιμα δεν θα ειναι τα ιδια. Βεβαια στη περιπτωση μου ηταν diesel που πανω κατω ολα επαιρναν και παιρνουν το ιδιο 5-30 Acea c2,c3 οποτε δυσκολα να κανεις λαθος. Σε ποιο συγκεκριμενουν κινητηρες που θελουν κατι ακριβα 0-20 σιγουρα ειναι διαφορετικα.

Παρ' ολα αυτα. Φίλη μου με εταιρικό ford fiesta leaseplan που το πηγαινε παντου εχωντας περασει καυσωνες σημειωτον στο κεντρο τις Θεσσαλονικης, την ρωταω ενα χρονο δεν το χεις αυτο, service οχι; Μου λεει νωρις ειναι, του χρονου. Οχι πως υπο συνθηκες δεν αντεχουν και τοσο τα λαδια, αλλα αυτοι εφαρμοζουν το ανωτερο οριο χωρις να λαμβανουν υποψιν τη χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βρηκες οχημα σε καλη τιμη ορμα. Προσωπικα απο leaseplan εχω αγορασει αλλα και leasing και η συνεργασια ηταν αψογη και καλη επικοινωνια. Θελει προσοχη η εγγυηση γιατι -τουλαχιστον οταν εγω αγορασα- ηταν για κιβωτικο και κινητηρα. Δεν ασχολουνται π.χ με τα ηλεκτρικα ή εξατμιση ή εσωτερικο ή ψαλιδια κτλ. Εκανα και ελεγχο σε αντιπροσωπεια για αυτα (δεν αρνηθηκε η εταιρια κοστος 80 ευρ) και κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...