Προς το περιεχόμενο

Η Apple επιμένει ότι τα 8GB unified μνήμης στα Mac ισοδυναμούν με 16GB κανονικής RAM


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Vaguras είπε

Ναι αλλά αν αυτό κάνει ένας μέσος χρήστης πραγματικά, τότε  ποιος ο λογος να δώσεις ένα χιλιάρικο για λαπτοπ;

όλα τα παραπάνω που λες τα κάνω με τον παλαιολιθικό μου asus απο το 2012 με 4GB/256 ssd με windows 10.

Και καλά εγώ μπορώ με το αρχαίο να  βολεύομαι, αλλά ακόμη και με 400-500€ παίρνεις τώρα  windows/linux laptop που τα κάνει όλα τα παραπάνω στο σήμερα και πολύ πιο άνετα με σύγχρονη cpu/gpu.

Λογικά στον Mac πηγαίνει κάποιος που έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις σε επαγγελματικό επίπεδο, όχι ο καθημερινός average χρήστης (όχι ότι είναι απαγορευτικό εννοείται, αν έχεις λεφτά για ξοδεμα τα κάνεις ότι θέλεις).

Δεν γνωρίζω πιά ποιός είναι αυτός που έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις. Η Apple έχει εξαιρετικές πωλήσεις σε μηχανήματα γραφείου σε χώρες που υπάρχει καλό εισόδημα. Όσον αφορά τις παραγωγές ελάχιστες εταιρείες θα την πληρώσουν. Αναλόγως το προϋπολογισμό, θα εργαστούν με εφαρμογές που ήδη έχουν ή θα πληρώσουν τίποτα λινουξάδες να δουλέψουν με τα υπάρχοντα εργαλεία και να βελτιώσουν κάποια. Όταν τα βελτιώσουν μετά την παραγωγή και πώληση του προϊόντος, πουλάνε και τα features. Η Apple απευθύνεται κυρίως στη αγορά των prosumers. Δεν πρόκειται για επαγγελματίες δηλαδή.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο optimization που μπορει να κανει ειναι να ειναι efficient στην καταναλωση RAM απ'το ιδιο το OS, πουθενα αλλου. Και αυτο οντως πρεπει να το κανει πολυ καλα. Οταν ομως μια εφαρμογη ζηταει να δεσμευσει RAM, ολα τα λειτουργικα ανεξαιρετως της δινουν virtual memory και οχι μερος της "πραγματικης" RAM. Δλδ μια εφαρμογη μπορει να ζητησει περισσοτερη μνημη απ'οση ειναι διαθεσιμη, θα την παρει, και θα την κανει release οποτε θελει. Το OS με τη σειρα του θα κανει swap στο δισκο οταν η πραγματικη RAM δεν φτανει, με τις γνωστες επιπτωσεις (αργη μεταβαση απο το δισκο στη CPU).
Οι memory-intensive εφαρμογες το μεγαλυτερο ποσοστο μνημης που χρειαζονται ειναι για να φορτωσουν textures, 3D objects, κτλ. Αυτο το ποσοστο ειναι raw-data και κανενα OS δεν μπορει να κανει μαγικα.
Το οτι τα 8GB μπορει να "φτανουν" για καποιες εργασιες, δεκτο. Το οτι τα 8GB = 16GB ειναι το λιγοτερο αστειο.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Noreak said:

Θα σου απαντησω με εκφραση απο το χωρο των αυτοκινητων, "There is no replacement for displacement". Ναι μπορεις να στριμωξεις καποια πραγματα παραπανω αλλα δε μπορεις να κανεις θαυματα.

Αυτό ήταν κάποτε και η γραμμή της BMW (λέγανε ότι «τα άλογα δε συμπιέζονται»), επειδή δεν "πίστεψε" στο downsizing που έκαναν εκείνη την εποχή όλοι οι άλλοι. Μετά όμως έτρεχε να τουρμπίσει μέχρι και τα μοτέρ από τα παράθυρα. Το ότι υπάρχει μία έκφραση, δε σημαίνει και ότι είναι σωστή, ή ότι έχει αντίκρυσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπική μου άποψη: Τα 8GB πλέον είναι απαγορευτικά!

Γιατί;

Επειδή οι δίσκοι στα Mac είναι ενσωματωμένοι (τα τσιπ είναι κολημμένα στην μητρική) και δεν μπορούν να αντικατασταθούν. Αν ο Mac έχει μόνο 8GB είναι πιο πιθανό να γράφει στον δίσκο στο swap file καταναλώνοντας από τα διαθέσιμα TBW του δίσκου.

Ένα από τα πιο κοινά προβλήματα πλέον στα Mac είναι ο δίσκος SSD (NVME). Όταν χαλάσει απλά δεν ανοίγει καν το μηχάνημα. Το UEFI bios αποθηκεύεται στον SSD. Αν χαλάσει ο δίσκος, το Τ2 δεν μπορεί να φορτώσει το BIOS οπότε δεν μπορείς να φορτώσεις λειτουργικό ούτε από εξωτερικό σκληρό δίσκο.

Αν έχεις 16GB RAM είναι λιγότερο πιθανό να γεμίσει, άρα λιγότερες εγγραφές στον δίσκο και συνεπώς μεγαλύτερη διάρκεια ζωής του υπολογιστή.

11 ώρες πριν, kostis_jp είπε

Γιατί θες 3+χιλιάρικα!
Το 2011 έδωσα 1200 για MacBook pro και με αναβαθμίσεις σε ssd και ram το κράτησα μέχρι το 2019!
Το 2019 έδωσα 3 χιλιάρικα για intel i9 με 16GB και 512.....μετά απο 4 χρόνια να ξαναδώσω άλλα τόσα;; Δεν κάνεις απόσβεση έτσι δυστυχώς...

Η χρήση εκτός των άλλων είναι κυρίως για iOS development + Parallels για windows + .net development, οπότε τα 8 και 256ssd ναι, δεν φτάνουν.

 

Και εγώ πήρα το MacBook Pro 2019 16" i9 16GB 1TB, στα 3.5 χρόνια χάλασε η οθόνη και το έκανα desktop. Στον τελευταίο μήνα του 4ου έτους τα έφτυσε τελείως.

Πλέον είναι αναλώσιμα, είτε μας αρέσει είτε όχι.

Σκέφτομαι ποιο μοντέλο θα αγοράσω αλλά θα το αγοράσω με το σκεπτικό ότι είναι αναλώσιμο και όχι πάγιο.

Επεξ/σία από StavrosD
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ μέχρι το 2019 έβγαζε entry level models με 128GB SSD, η ram σας πείραξε;...

Κι επειδή πολλοί την πατάνε (όπως την πάτησα κι εγω...) ακούγοντας για καλύτερη διαχείριση της ram, ότι 8gb είναι αρκετα και άλλες τέτοιες μπαρουφες, λυπάμαι που δεν κράτησα screenshot από το mini mac M1 όταν εκλανε στο multitasking από ram με chrome και 2 προγράμματα ανοιχτά ακόμα...

Το πρόβλημα λύθηκε με ένα hackindosh βέβαια (γιατί κακά τα ψέματα, το macos πλεονεκτεί σε κάποιες περιπτώσεις...) όπου με πολύ λίγες υποχωρήσεις έστησα ένα μηχάνημα με 32gb (και παίρνει και άλλα τόσα αν χρειαστεί) και 2TB SSD M.2, που για να αγοράσω κάτι αντίστοιχο σε Apple τα διπλάσια χρήματα δεν θα έφταναν...

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, billdanos είπε

Η φύση της δουλειάς σου απαιτεί δυνατό hardware που κοστίζει, το οποίο όμως μπορείς να το αποσβέσεις εύκολα. Το προφίλ ενός μέσου χρήστη στον οποίο απευθύνονται τα μοντέλα με τα 8GB, είναι εντελώς διαφορετικό. 

Το προφίλ ενός μέσου χρήστη στον οποίο απευθύνονται τα μοντέλα με τα 8GB
1000-1200 ευρω ΜΟΝΟ για internet ενω με windows εχω 32-64gb πολυ δυνατο cpu-gpu (ΚΑΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΙΜΟΤΙΤΑ) 

Αλλα ας γιρισουμε στο θεμα μας για internet και ελαρια games Lenovo Thinkpad w500 με 8gb ram 512gb ssd ακωμα αντεχει τον μεσο χρηστη
καινουργια laptop των 350 ευρω κανουν για την χρηση που λες Αρα ειναι εντελος αχρηστο σαν laptop

3 ώρες πριν, bebiboy είπε

Είναι ξεκάθαρο πως δεν έχεις πιάσει ποτέ στα χέρια σου mac. 

harley dabinson φτανει 900 km/h Ε εαν δεν ειχες δεν μπορεις να πεις οτι δεν εισχιε και οτι λενε χαζομαρες ?? !!!
Απλα  καποια πραγματα που λενε καποιες εταιριες δεν σιναδουν με την πραγματικοτιτα τη να κανουμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, KAROLSHELLONIOMION23 είπε

Το προφίλ ενός μέσου χρήστη στον οποίο απευθύνονται τα μοντέλα με τα 8GB
1000-1200 ευρω ΜΟΝΟ για internet ενω με windows εχω 32-64gb πολυ δυνατο cpu-gpu (ΚΑΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΙΜΟΤΙΤΑ) 

Και στα Windows ultrabook ισχύει. Έχω το Dell XPS 9310 δεν αναβαθμίζεται.

Τα MacBook πρέπει να τα συγκρίνεις με ultrabook αυτή είναι η κατηγορία τους.

Τα λεφτά είναι σχετικό ποσά είναι πολλά για τον καθένα. Άλλοι παίρνουν το ίδιο πράγμα σε επιδόσεις σε πολλαπλάσια τιμή γιατί είναι Porsche Design. Δεν μπορούμε να τον κατηγορήσουμε. 
 

Θα συμφωνήσουμε και με 500€ κάνει η πλειοψηφία την δουλειά της. Το τι θέλει και τι κάνει καλύτερα για αυτόν είναι υποκειμενικό. Ακόμα και αν απλά του αρέσει η ποιότητα κατασκευής ή η διάρκεια της μπαταρίας.

Και εμένα τα 8GB μου φαίνονται λίγα αλλά αν δεν χρησιμοποιήσω ένα MacBook δεν μπορώ να πω με σιγουριά τι ισχύει. Κάποιος μίλησε για compression στην μνήμη νομίζω . Δεν ξέρω αν ισχύει και κατά ποσό βοηθάει. Το σίγουρο είναι πως ένα Mac στα 16GB ειναι καλύτερο από ένα στα 8GB και θα κρατήσει περισσότερο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, enlightened είπε

Για τον μέσο χρήστη που απευθύνονται τα μηχανήματα με base 8/256 ειναι μια χαρά τα specs και κρατιούνται σε μια φυσιολογική τιμή (πχ το Maxbook Air M1 κανει 999€.). Μέσος χρήστης εννοούμε τον φοιτητή, τη γραμματεία ενός ιατρείου, τον μπαμπά που δουλεύει 9-5 και θελει να διαβάσει τα νέα οταν γυρίσει σπιτι και τόσες άλλες περιπτώσεις που ουτε ανοίγουν καθε τρεις και λιγο το about this mac, ουτε θα φτιάξουν την καινούργια ταινία της Disney στον υπολογιστή τους. Όλοι οι άλλοι ας κάνουν ενα ΒΤΟ, μια ειδική παραγγελία και ας βάλουν όση ram θέλουν, αυτοί αποτελούν το 10% και σιγουρα οχι τον ΜΕΣΟ χρηστη. 

Όταν δίνεις ένα ποσό των 1500,2000 ευρώ, σημαίνει ότι θα το κρατήσεις για χρόνια... Αυτό προυποθέτει να έχει τουλαχιστον 16 GB μνημη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ADHD είπε

Δεν συμφωνώ ότι πρέπει να υπάρχει pro μοντέλο στα 2k με 8gb μνήμη το 2023 αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν θα αντιμετωπίσεις τα προβλήματα των windows σε αρκετά μεγαλο ποσοστό ακόμη και με 8gb, αν μιλάμε πάντα για σχετικά casual χρήση.

Έκανα αναβάθμιση στον σταθερό με windows από 16 σε 32 γιατί πλέον δεν άντεχε με chrome+discord+diablo 4 ταυτόχρονα, από την άλλη MacBook Pro M1 (με 16gb βέβαια) το έχω 2 χρόνια δεν έχω κάνει φορματ/optimization (κάτι που κάνω στα windows συχνά) εδώ  ποτέ και δεν έχει ζοριστεί ούτε μια φορά, ούτε μου έχει κρασαρει ποτέ τίποτα, είναι όπως την πρώτη μέρα που το άνοιξα, κάτι που δεν βρίσκεις σε windows και android. 
 

Εκει που θέλω να καταλήξω είναι ότι αρκετοί κρίνετε με βάση την εμπειρία σας σε windows και λέτε οκ με 8gb και 10 tabs στον chrome το μηχάνημα θα σέρνεται. Δεν είναι καθόλου έτσι, ναι μπορείς να το ζορίσεις και να αναγκαστεί να κάνει swaps στον SSD συνέχεια αλλά εκτιμώ ότι ο μέσος χρήστης δεν θα το κάνει ούτε θα καταλάβει κάποια διαφορα όταν γίνει. Τώρα αν είσαι επαγγελματίας και γνωρίζεις τις ανάγκες σου σε RAM τι το συζητάμε καν? Παίρνεις το configuration που σου κάνει η κάποια ανταγωνιστική πρόταση από windows.

Μαζι σου σε όλα όμως εδώ η παραπληροφόρηση της εταιρείας πάει σύννεφο γιατί δεν αναφέρει κατι τέτοιο που εγώ και εσύ καταλαβαίνουμε απόλυτα αλλά λέει με γενικότητες οτι τα 8GB είναι σαν 16GB.

Για την καθημερινή casual χρηση ναι ΟΚ για επαγγελματική χρήση δεν μπορεί να το ξεστομίζει μια εταιρεία αυτό. Επίσης... δεν προσφέρει μοντέλο imac με παραπάνω απο 8GB! 

Επεξ/σία από Volga
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sotirisl είπε

παιδιά, αν ανοιξεις καμιά δεκαριά tabs, γράφεις στο word, και ακούς και κανά spotify, τα 8GB σε Μ1 τερματίζουν πανεύκολα...

Να προσπαθείς να κλείνεις παράθυρα κ να μην είσαι άπληστος με τις καρτέλες στο chrome

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ελάχιστο latency , γρήγορη και καλή συμπίεση , ταχύτατο swap και καλή διαχείριση απο το λειτουργικό , έχει λογική . Το έχουν δει έτσι και αλλιώς σε πράξη όσοι φορτώνουν μεγάλες βιβλιοθήκες ήχων

Πάντως δεν είναι και καμιά τεχνολογία αιχμής η συμπίεση , πχ σε linux , τώρα με 39 καρτέλες στον firefox , skype , libreoffice, viber, thunderbird , έχω με 8g ram  με ελεύθερα 2G+

1947282708_.png.24edc96dd6345c0c91cd296286665d84.png

όπου swap είναι συμπιεσμένα

1262000661_.png.c8dbaf9e66ab31a01436d70fce7809cf.png

7,8G συμπιεσμένα σε 1,4G

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...