Προς το περιεχόμενο

Η Apple επιμένει ότι τα 8GB unified μνήμης στα Mac ισοδυναμούν με 16GB κανονικής RAM


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, enlightened είπε

ειναι μια χαρά τα specs και κρατιούνται σε μια φυσιολογική τιμή (πχ το Maxbook Air M1 κανει 999€

Φυσιολογική τιμή;;;; 🤣🤣🤣🤣🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, andreas1gr είπε

Φυσιολογική τιμή;;;; 🤣🤣🤣🤣🤣

Φυσιολογική Αρχική τιμή για Macbook :D:rolleyes: κ λίγα ειναι για Macbook τα περιπου 999€ αφού πλέον τα m3 pro εχουνε απο 2k πλέον με 8 ram & Ιταλια/Γερμανία παραπλησιες τιμες από amazon.

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, bebiboy είπε

Είναι ξεκάθαρο πως δεν έχεις πιάσει ποτέ στα χέρια σου mac. 

Αδερφέ έπεσες έξω ! Είχα Macbook + Mac mini  + 5 μοντέλα iphone + 2 ipad  αλλά κολλημένος δεν είμαι όταν ακούω μλκ δε μπορώ..!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, xenofonlive είπε

Αδερφέ έπεσες έξω ! Είχα Macbook + Mac mini  + 5 μοντέλα iphone + 2 ipad  αλλά κολλημένος δεν είμαι όταν ακούω μλκ δε μπορώ..!

Γιατί το λες αυτό έχει πλακιτσα το thread με άσχετους να παπαγαλιζουν ότι μαλακία σερβίρει το τμήμα μάρκετινγκ της εταιρείας αυτης

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, BertaJourdan είπε

Φαντασου τωρα τον υπαλληλο της NASA που εστειλε ανθρωπους στο φεγγαρι με ποσα? 4 ΚΒ μνημη...

Φαντασου να διαβαζε για 8,16,32, 64 GB ....

 

Και στην αρχαια Ελλάδα φτιάξανε την Ακρόπολη κάνοντας μαθηματικούς υπολογισμούς σε ασβεστόλιθο αλλά προχωράμε 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μη βάζουνε όση μνήμη γουστάρουνε, αλλά να αναβαθμίζεται. Ωραία, πες ότι έχαψες τις βλακείες του υπεύθυνου maketing και πήρες το macbook pro 13 με 8 giga ram. Και μόλις το χρησιμοποίησες είδες ότι παλιότερο σου μηχάνημα, με intel επεξεργαστή και 32 gb ram (όπως είναι το imac που έχω) είναι ταχύτερο στα προγράμματα που χρησιμοποιείς. Τι κάνεις; Πρέπει να το πουλήσεις και να πάρεις το μοντέλο με τα 16 gb.

'Η έστω, τα 8 gb σε καλύπτουν τώρα. Αραγε, σε 2 χρόνια θα σε καλύπτουν;

Επίσης, 8 gb τα μοιράζεται η cpu με την gpu. Αν βγεί ποτέ κανένα σοβαρό παιχνίδι για mac και θες να το παίξεις, θα μπορείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, kinq1 said:

Ας μη βάζουνε όση μνήμη γουστάρουνε, αλλά να αναβαθμίζεται

Δεν θα ήταν unified όμως κι έτσι δεν θα έπιανε το τρελό memory bandwidth που έχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Volga είπε

Και στην αρχαια Ελλάδα φτιάξανε την Ακρόπολη κάνοντας μαθηματικούς υπολογισμούς σε ασβεστόλιθο αλλά προχωράμε 😂

παιζει και να μην μπορουνε σημερα να φτιαξουνε μια Ακροπολη.

οποτε αυτον με τον ασβεστολιθο το ακουω λιγο βερεσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JcD είπε

Δεν κάνετε σωστή χρήση της μνήμης κύριοι, είναι απλά τα πράγματα!

Καλά αυτό στα Windows είναι το μόνο σίγουρο αν και το έχει βελτιώσει αρκετά η MS.

Αν βάλεις όμως chrome ρουφάει την μνήμη σαν σαύρα. Ο Edge χρησιμοποιεί δραματικά λιγότερη μνήμη και έχουν το ίδιο engine. 
Το ίδιο ισχύει και στα κινητά βάζουν 12GB και με 6GB τους κάνει πλάκα το iOS. Όποτε σχετικά είναι όλα. Αν δεν χρησιμοποιήσεις κάτι δεν μπορείς να ξέρεις σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πως λειτουργεί η unified memory μεσα στο chip αλλα σε ιντελ μηχανημα που εχω Air 2019 μετα απο fresh εγκατασταση του Ventura χωρις να εχω εγκαταστησει τιποτα ανοιγοντας το activity monitor βλεπω οτι χρησιμοποιει swap space της ταξεως των 30mb...

Δεν μας τα λες καλά apple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...