Προς το περιεχόμενο

Η Apple επιμένει ότι τα 8GB unified μνήμης στα Mac ισοδυναμούν με 16GB κανονικής RAM


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 10/11/2023 στις 1:36 ΜΜ, Vaguras είπε

Ναι αλλά αν αυτό κάνει ένας μέσος χρήστης πραγματικά, τότε  ποιος ο λογος να δώσεις ένα χιλιάρικο για λαπτοπ;

όλα τα παραπάνω που λες τα κάνω με τον παλαιολιθικό μου asus απο το 2012 με 4GB/256 ssd με windows 10.

Και καλά εγώ μπορώ με το αρχαίο να  βολεύομαι, αλλά ακόμη και με 400-500€ παίρνεις τώρα  windows/linux laptop που τα κάνει όλα τα παραπάνω στο σήμερα και πολύ πιο άνετα με σύγχρονη cpu/gpu.

Λογικά στον Mac πηγαίνει κάποιος που έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις σε επαγγελματικό επίπεδο, όχι ο καθημερινός average χρήστης (όχι ότι είναι απαγορευτικό εννοείται, αν έχεις λεφτά για ξοδεμα τα κάνεις ότι θέλεις).

Συμφωνώ με ta όσα λες μόνο που δεν έχω δει ούτε ένα laptop με windows που να είναι το ίδιο αποδοτικό λίγα χρόνια μετά. Αναφέρομαι στην καθημερινή κάνοντας τα εντελώς απλά όπως ένα browsing.

Ξεκαθαρίζω, laptop όχι desktop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Dimitris_1981 είπε

Καλά αυτό στα Windows είναι το μόνο σίγουρο αν και το έχει βελτιώσει αρκετά η MS.

Αν βάλεις όμως chrome ρουφάει την μνήμη σαν σαύρα. Ο Edge χρησιμοποιεί δραματικά λιγότερη μνήμη και έχουν το ίδιο engine. 
Το ίδιο ισχύει και στα κινητά βάζουν 12GB και με 6GB τους κάνει πλάκα το iOS. Όποτε σχετικά είναι όλα. Αν δεν χρησιμοποιήσεις κάτι δεν μπορείς να ξέρεις σίγουρα.

:P

διδακτορικό στην διαχείριση μνήμης έχετε κύριε?

πως το ορίζετε αλήθεια αυτό? επειδή πχ χρησιμοποιεί περισσότερη μνήμη? άρα κάνει κακή διαχείριση ε;

κοίτα να δεις που κάποιος άλλος θα έλεγε, την χρησιμοποιεί για buffering/caching :) επισης πως γινεται τα Windows 10 να τρεχουν smooth με 4GB RAM και χρήση browsing? (λίγες καρτέλες). Μήπως όση περισσότερη μνήμη έχεις τόσο καλύτερη/έξυπνη διαχείριση κάνει το λειτουργικό?

και μην ξεχνάμε ε. όσο περισσότερη ελεύθερη μνήμη (τάχα οφείλεται στην καλή διαχείριση) τόσο πιο άχρηστη είναι. smileyface.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

:P

διδακτορικό στην διαχείριση μνήμης έχετε κύριε?

πως το ορίζετε αλήθεια αυτό? επειδή πχ χρησιμοποιεί περισσότερη μνήμη? άρα κάνει κακή διαχείριση ε;

κοίτα να δεις που κάποιος άλλος θα έλεγε, την χρησιμοποιεί για buffering/caching :) επισης πως γινεται τα Windows 10 να τρεχουν smooth με 4GB RAM και χρήση browsing? (λίγες καρτέλες). Μήπως όση περισσότερη μνήμη έχεις τόσο καλύτερη/έξυπνη διαχείριση κάνει το λειτουργικό?

και μην ξεχνάμε ε. όσο περισσότερη ελεύθερη μνήμη (τάχα οφείλεται στην καλή διαχείριση) τόσο πιο άχρηστη είναι. smileyface.

Φτιάξε τον τόνο που μιλάς και θα σου απαντήσω. Με ξέρεις κι από χτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσφατα συνηδειτοποιησα πως το save του factorio δεν αντεχει στα 16gb και μετα απο 1-2 βδομαδες χρησης χτυπαει τα ορια οποτε μαλλον 32gb ειναι καλυτερα

δεδομενου πως to factorio χρειαζεται γρηγορες μνημες με cl13 πρεπει να δωσει κανα 200 ευρω μονο για μνημες

και φυσικα μονο gskill καμια αλλη εταιρια δεν βγαζει τοσο γρηγορες

ολα αυτα ακουγονται πολυ προχω για αππλ που ειναι κολλημενη με τεχνολογιες 10 χρονια πισω και επιπεδα μνημων 10 χρονια πισω

 

α[πο την αλλη πλευρα εντυπωση προκαλει πως οι νεοι m3 ultra κοντραρουν τους i9 και οι m3 pro ειναι αντιστοιχοι των μεγαλων i7

δηλαδη η αππλ εχει σχεδον φτασει την ιντελ και ετοιμαζεται να την εκθρονισει μετα απο 50 χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/11/2023 at 13:21, xenofonlive said:

Τι άλλη μλκ θα ακούσουμε απο την Apple?

Ε, ναι ως τώρα την πρωτιά την είχαν μόνο οι Έλληνες πολιτικοί, μάλλον βλέπουν και στα ξένα ότι πιάνει η βλακεία και την υιοθετούν όλοι σιγά σιγά.

Προχθές έπεισα κάποιους φίλους ότι δεν είναι ποδήλατο αυτό που καβαλάω αλλά το Ninja H2R ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 10/11/2023 at 11:26, enlightened said:

Για τον μέσο χρήστη που απευθύνονται τα μηχανήματα με base 8/256 ειναι μια χαρά τα specs και κρατιούνται σε μια φυσιολογική τιμή (πχ το Maxbook Air M1 κανει 999€.). Μέσος χρήστης εννοούμε τον φοιτητή, τη γραμματεία ενός ιατρείου, τον μπαμπά που δουλεύει 9-5 και θελει να διαβάσει τα νέα οταν γυρίσει σπιτι και τόσες άλλες περιπτώσεις που ουτε ανοίγουν καθε τρεις και λιγο το about this mac, ουτε θα φτιάξουν την καινούργια ταινία της Disney στον υπολογιστή τους. Όλοι οι άλλοι ας κάνουν ενα ΒΤΟ, μια ειδική παραγγελία και ας βάλουν όση ram θέλουν, αυτοί αποτελούν το 10% και σιγουρα οχι τον ΜΕΣΟ χρηστη. 

Ακριβώς, δεν είναι ότι τα 8GB είναι λίγα για 2024 αλλά ότι εμείς δεν ξέρουμε να χειριζόμαστε το browser και ανοίγουμε πολλά παράθυρα. Θα πρέπει να μας δείξει η Apple πως να χειριζόμαστε σωστά τα Mac όπως με το "You're Holding It Wrong." Στην τελική με 999 τι περιμένεις να πάρεις... 16gb/1tb και μήλο;

On 10/11/2023 at 14:02, billdanos said:

Χμ όχι ακριβώς! Βλέπεις έναν χώρο 30τμ με χάλια διαρρύθμιση που χωράει μετά βίας ένα κρεβάτι και βλέπεις και τον ίδιο χώρο μετά την επέμβαση ενός ειδικού, που κυριολεκτικά στον μεταμορφώνει, αποκτάς περισσότερους χώρους, μπορεί να σου βάλει και ένα επίπεδο ακόμη για το κρεβάτι αποδεσμεύοντας επιπλέον χώρο, κλπ κλπ. :) 

Εκπαιδεύεσαι όπως οι Γιαπωνέζοι, σηκώνεσαι κλείνεις το κρεβάτι και μετά ανοίγεις το τραπέζι και την κουζίνα, κάνεις στην άκρη την καρέκλα για να περάσεις στο μπάνιο κλπ. Αν υπάρχει ανάγκη, όπως τώρα που πρέπει να βγάλει λίγα χρήματα η κακομοίρα η Apple, προσαρμόζεσαι τι να κάνεις ^_^

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το 90% των σχολιαστών, δεν είχε, δεν έχει  και ούτε πρόκειται να έχει mac. Βάλτε και τον Ευαγγελάτο να μας εξηγήσει αγώνα μπάσκετ.

Επεξ/σία από gregory22
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2023 στις 2:29 ΜΜ, STIVESTO είπε

 

Σωστότατος,είμαι κάτοχος του Μ1 και εργάζομαι ως φωτογράφος χρησιμοποιώντας davinci resolve, photoshop κ.α.Το λαπτοπ  δεν νομίζω ότι απευθύνεται μόνο σε μια κατηγορία. Εάν έχεις λεφτά για να ξοδέψεις παίρνεις και μια απαλλαγή φπα η τιμή του πηγαίνει στα 805 αρκετά καλή. 

Ποιό Mac έχεις ; Ποια είναι η εμπειρία σου ; Το σκέφτομαι να πάρω και εγώ για photoshop και επεξεργασία video. Τα 8 Gb RAM αρκούν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επαγγελματίες λέει θεωρούν ότι τα 8gb είναι λίγα για 3D modelling ενώ διαφορετικά σκεφτόντουσαν σοβαρά να πάρουν το base model MacBook για τη δουλειά τους; Εγώ ερασιτεχνικά ασχολήθηκα και σκέφτομαι πως στο M3 Pro που έρχεται με 18gb, μάλλον θα πρέπει να κάνω BTO με 36gb αν θέλω να μου βγάλει δουλειά για μερικά χρονάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...