Προς το περιεχόμενο

Smartphone Xiaomi 13T 5G 256GB Dual Sim - Alpine Blue @449 Euro Public [ΤΕΛΟΣ]


Amaretos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 217
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 hours ago, keysmith said:

το miui είναι πλεονέκτημα όχι μειονέκτημα. Τι μπορεί να σε δυσκολεύει στο miui?

Σε παλαιότερο xiaomi που είχα, δεν τρελάθηκα από το "πλεονέκτημα"... Αυτές τις διαφημίσεις & προτεινόμενες εφαρμογές, από πού τις σταματάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, keysmith said:

το miui είναι πλεονέκτημα όχι μειονέκτημα. Τι μπορεί να σε δυσκολεύει στο miui? Φτιάχτηκε για να σου κάνει την ζωή ευκολότερη. Φέρει δυνατότητες που αυτοί που δεν έχουν miui (ας πούμε οι στοκ) ψάχνουν να βάλουν εξτρα apps για να αποκτήσουν αυτές τις μικρές λεπτομέριες που όμως είναι πολύ χρήσιμες.  

Τις διαφημίζεις που σου πετάει δλδ "προτεινόμενες εφαρμογές" του κόβεις (3 λεπτά κάτι ρυθμίσεις μια φορά, ομορφα χωρις χακς) και είσαι οκ.

Μπορείς να αναφέρεις κάποια από αυτά τα πλεονεκτήματα; Δέχομαι π.χ. optimizations για την κάμερα, αλλά πέρα από αυτό είναι τίγκα στο bloatware και πολλές φορές δεν κλείνει από τα settings, αντίθετα με τα λεγόμενα σου. Μαζί με αυτά όταν παλιώσει λίγο το κινητό σταματάει να σου βγάζει updates στο MIUI για να πάρεις καινούριο. Για τους gamers επίσης, έχω διαβάσει πως κάνει χοντρό bottleneck στο κινητό και με custom ROM οι επιδόσεις ανεβαίνουν δραστικά.

Δεν είμαι ειδικός στον τομέα αλλά όσο χρησιμοποιούσα MIUI μπορώ να πω με σιγουριά πως είχε intrusive ads και προγράμματα όπως το δικό τους youtube video player που δεν το έκανες disable ούτε με αίτηση. Συγκεκριμένα για το τελευταίο έψαχνα απεγνωσμένα λύση γιατί μου πέταγε στο άκυρο κάτι βιντεάκια από τα e-celebrities της νεολαίας και διαολιζόμουν μέχρι αηδίας με τις παπαριές που βλέπουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος κάτοχος αν έχει και το 13Τ virtual proximity sensor ?

Διότι στο Μi 10T, που έχει virtual, δεν λειτουργούσε πάντα σωστά και άναβε η οθόνη ενώ μιλούσες κάποιες φορές, το οποίο είναι αρκετά ενοχλητικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, tasanton είπε

Σε παλαιότερο xiaomi που είχα, δεν τρελάθηκα από το "πλεονέκτημα"... Αυτές τις διαφημίσεις & προτεινόμενες εφαρμογές, από πού τις σταματάς;

Δε θυμάμαι αν πείραξα κάτι σχετικό (πιθανότατα ναι γιατί τα σκαλίζω όλα τα settings), αλλά δε βλέπω πουθενά διαφημίσεις κτλ. Συμφωνώ με τον keysmith. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, tasanton είπε

Σε παλαιότερο xiaomi που είχα, δεν τρελάθηκα από το "πλεονέκτημα"... Αυτές τις διαφημίσεις & προτεινόμενες εφαρμογές, από πού τις σταματάς;

MIUI : Πως να αφαιρέσετε τις διαφημίσεις από τις Xiaomi συσκευές σας (Οδηγίες)

MIUI : How to remove recommendations

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, pure29 said:

Γνωρίζει κάποιος κάτοχος αν έχει και το 13Τ virtual proximity sensor ?

Διότι στο Μi 10T, που έχει virtual, δεν λειτουργούσε πάντα σωστά και άναβε η οθόνη ενώ μιλούσες κάποιες φορές, το οποίο είναι αρκετά ενοχλητικό.

Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι αυτό το site αλλά αναφέρει "virtual proximity sensor". Βέβαια το παρουσιάζει ανάποδα, ότι και καλά ο virtual proximity sensor είναι καλύτερη λύση από τον κλασικό "προβληματικό". Το οποίο εμένα μου φαίνεται λίγο αστείο, με βάση τα όσα έχουν αναφερθεί για την κακή λειτουργία του virtual σε διάφορα μοντέλα.

https://www.androidpimp.com/mobile-phones/xiaomi-13t-review/11/#Has_Xiaomi_fixed_the_proximity_sensor_issues

Επεξ/σία από stark
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oύτως η άλλως η miui περνάει στην ιστόρια αφού από το νέο έτος όλες οι συσκευές θα περάσουν στο νέο σύστημα της xiaomi το hyper OS που η εταιρεία υποστηρίζει ότι θα είναι πολύ πιο γρήγορο, ευέλικτο και με πολύ μικρότερες ανάγκες σε μνήμη και χώρο για την εγκατάσταση του. 

https://www.techgear.gr/xiaomi-hyperos-official-presentation-36378

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, η κάμερα είναι όντως τόσο καλή όσο διαβάζω; Επιπέδου π.χ. iPhone 14;

Σκοπεύω να αλλάξω το Realme 7 Pro (που με έχει βολέψει μια χαρά) με κάτι νεότερο και η κάμερα έχει τον 1ο λόγο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, ccplz said:

Μπορείς να αναφέρεις κάποια από αυτά τα πλεονεκτήματα; Δέχομαι π.χ. optimizations για την κάμερα, αλλά πέρα από αυτό είναι τίγκα στο bloatware και πολλές φορές δεν κλείνει από τα settings, αντίθετα με τα λεγόμενα σου. Μαζί με αυτά όταν παλιώσει λίγο το κινητό σταματάει να σου βγάζει updates στο MIUI για να πάρεις καινούριο. Για τους gamers επίσης, έχω διαβάσει πως κάνει χοντρό bottleneck στο κινητό και με custom ROM οι επιδόσεις ανεβαίνουν δραστικά.

Δεν είμαι ειδικός στον τομέα αλλά όσο χρησιμοποιούσα MIUI μπορώ να πω με σιγουριά πως είχε intrusive ads και προγράμματα όπως το δικό τους youtube video player που δεν το έκανες disable ούτε με αίτηση. Συγκεκριμένα για το τελευταίο έψαχνα απεγνωσμένα λύση γιατί μου πέταγε στο άκυρο κάτι βιντεάκια από τα e-celebrities της νεολαίας και διαολιζόμουν μέχρι αηδίας με τις παπαριές που βλέπουν

Κοίτα αυτά αλλάζουν συνέχεια. Δεν είμαι σίγουρος τι ισχύει σήμερα ή σε δέκα μέρες με κάθε ui του καθενός αλλά αμα αλλάξεις από Miui βλέπεις ότι ΔΕΝ τα έχεις αυτά τα μικρά καλούδια σε άλλα shells.

πχ να σου λέει πόσο κατεβάζεις πάνω αριστερά. Ετσι ξέρεις αν η σύνδεσή σου είναι "ζωντανή" ή "εικονική". Στα άλλα shells μυρίζεις τα νύχια σου αν κατεβάζει εκείνη την ώρα ή απλά είναι σε ένα συνδεδεμένο μεν πχ wifi που όμως είναι κορεσμένο. 

Σου λεει πόσα ΜB έχεις καταναλώσει μέσα σε μία μέρα ενώ στα στοκ ή στα samsung (one UI) μυρίζεις τα νύχια σου ή βαζεις 3rd party app.

Έχει 3 σελίδες gadgets στην "κουρτίνα" (qr code, κοινοποίηση δίπλα,  φακό, video screen capture, extented screen capture κτλ) που πολλά ή κάποια από αυτά απουσιάζουν από άλλα shells. Συνήθως είναι πιο λιτές οι κουρτίνες τους. Για την οθόνη εχει ένα σωρό δικά του on/switches widgets (πχ on of data χωρίς να πας κουρτίνα, φακό κτλ) ενώ βεβαια κάποτε είχε περισσότερα. 

Σπουδαία παραμετροποίηση των ειδοποιήσεων ανα εφαρμογή που τις κάνεις όπως ακριβώς θέλεις. διπλές εφαρμογές, εφαρμογές σε παράθυρα floatting κτλ κτλ. Αισθητικά σπουδαία παραμετροποίηση σε εικονίδια γραμματοσειρές fonts, Lock screens τι θα λένε που τι μυνημα θα βγάζει κτλ κτλ  

Παρέχει μερικά Gestures εύκολα πχ με τρία δάκτυλα sweep κάνεις screen shot και λειτουργία χωρίς κουμπιά μπρος πισω (που οκ και το στοκ νομίζω έχει τέτοιο τώρα). κ.α. από εδώ και από εκεί. 

Οταν δε είχαμε τα miui dialer και sms ήταν ακόμα καλύτερα (εγγραφή κλήσης με το πάτημα ένός κουμπιού). Δυστυχώς αυτά πια δεν ερχονται στις ευρωπαικές rom (πρέπει να αλλάξει rom αν τα θέλεις πχ να βάλεις global ινδική). Αυτά δεν τα κάνουν τα άλλα shells, όχι out of the box (νομίζω βέβαια ο πυρήνας του android θα τα κόψει αυτά δλδ να μπορείς να ηχογραφείς οπότε δεν θα παίζει για πολύ ακόμα και αν αλλάξεις rom).

Τέλος πάντων αν δεν έχεις βρει αυτά τα "παραπάνω" μέχρι τώρα μάλλον δεν τα χρειάζεσαι και σίγουρα κανείς δεν είπε ότι με τα άλλα δεν κάνει τη δουλειά σου.

Υ.Γ. Αυτά με τις ειδοποιήσεις εύκολα λυνονται τουλάχιστον σε miui. Ακουμπας το δάχτυλό σου πάνω στο εικονίδιο και ρυθμίζεις τις "ειδοποιήσεις" σε.. off για αυτή την εφαρμογή (και για κάθε) ή που ακριβώς και τι θα του επιτρέπεις να ειδοποιεί. Εχει σπουδαία παραμετροποίηση που δεν εχω δει σε ολα τα shells. Ψάξε λίγο με google πως κάνεις πράγματα. Πάντως συμφωνώ ότι στην τελευταία έκδοση εκανε το video player κακό και Intrusive όπως και το Music τους. Δεν συνηθίζω να κάνω updates σε αυτές τις εφαρμογές αλλά όταν τελικά έκανα για την συγκεκριμένη το μετάνιωσα. Με το back σε πάει σε λίστα με άσχετα video. Θα το ψάξω να την ξεφορτωθώ ή φτιάξω. Δεν ασχολήθηκα. 

Υ,Γ, Βασικά με private dns πχ βάζεις τον dns.adguard.com (που γειώνει τα adds domains) δεν εχεις περίπου καμία διαφήμιση ΠΟΥΘΕΝΑ (σε εφαρμογές μη αγορασμένες πχ ή σε σελίδες στο internet εκτός από το youtube που αυτό λύνεται με άλλο τρόπο αν θέλεις και αυτό να μην εχεις διαφημίσεις (youtube revanced). Αυτό το κόλπο με τον dns βεβαια δεν αφορά το miui αλλά όλα τα καινούρια android (10 και μετά που επιτρέπουν private dns). 

Αυτά.. να μην ξεφεύγουμε από το θέμα :) 

 

7 hours ago, tasanton said:

Παιδιά, η κάμερα είναι όντως τόσο καλή όσο διαβάζω; Επιπέδου π.χ. iPhone 14;

Σκοπεύω να αλλάξω το Realme 7 Pro (που με έχει βολέψει μια χαρά) με κάτι νεότερο και η κάμερα έχει τον 1ο λόγο...

Δες εδώ και βάλε οποια κάμερα θες στις 3 επιλογές.

Κουνα το τετράγωνο πάνω στο χαρτονόμισμα. Βάλε και το low light να πάρεις μια ιδεά. Στις άκρες δες διαφορές στην οξύτητα σε σχέση με κέντρο. Προσπάθησε να ξεχωρίσεις τι είναι NR και sharpening (ελαιογραφία με artifacts) και τι πραγματική φυσική οξύτητα.

Κατά τη γνώμη μου έχει καλή κάμερα σε αυτήν την κατηγορία τιμής με ατού τα "καλά" χρώματα περισσότερο (laica colors). Ακριβότερα κινητά έχουν καλύτερες κάμερες (πχ το samsung 23 utlra δεν το φτάνει κανένα)

8 hours ago, pan82 said:

oύτως η άλλως η miui περνάει στην ιστόρια αφού από το νέο έτος όλες οι συσκευές θα περάσουν στο νέο σύστημα της xiaomi το hyper OS που η εταιρεία υποστηρίζει ότι θα είναι πολύ πιο γρήγορο, ευέλικτο και με πολύ μικρότερες ανάγκες σε μνήμη και χώρο για την εγκατάσταση του. 

https://www.techgear.gr/xiaomi-hyperos-official-presentation-36378

Κράρα μικρό καλάθι :) Δεν νομίζω να είναι εκ βάθρων οι αλλαγές. Κάτι θα κρατήσουν από miui... Μηπως τελικά είναι απλά relaunch το νέο miui

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ccplz είπε

Μπορείς να αναφέρεις κάποια από αυτά τα πλεονεκτήματα; Δέχομαι π.χ. optimizations για την κάμερα, αλλά πέρα από αυτό είναι τίγκα στο bloatware και πολλές φορές δεν κλείνει από τα settings, αντίθετα με τα λεγόμενα σου. Μαζί με αυτά όταν παλιώσει λίγο το κινητό σταματάει να σου βγάζει updates στο MIUI για να πάρεις καινούριο. Για τους gamers επίσης, έχω διαβάσει πως κάνει χοντρό bottleneck στο κινητό και με custom ROM οι επιδόσεις ανεβαίνουν δραστικά.

Δεν είμαι ειδικός στον τομέα αλλά όσο χρησιμοποιούσα MIUI μπορώ να πω με σιγουριά πως είχε intrusive ads και προγράμματα όπως το δικό τους youtube video player που δεν το έκανες disable ούτε με αίτηση. Συγκεκριμένα για το τελευταίο έψαχνα απεγνωσμένα λύση γιατί μου πέταγε στο άκυρο κάτι βιντεάκια από τα e-celebrities της νεολαίας και διαολιζόμουν μέχρι αηδίας με τις παπαριές που βλέπουν

Έχεις μείνει λίγο πίσω. Καταρχήν σου δίνει 4 αναβαθμίσεις Android (θα πάρει και Android 17!) και 5 αναβαθμίσεις MIUI (η HyperOS πλέον).

Επίσης αυτά με τις διαφημίσεις και τα bloatware που λες τα είχε και εμένα ένα Redmi Note 8 Pro που είχα ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΠΟ SKROUTZ και ΔΕΝ ήταν ευρωπαική έκδοση! Άπό τότε έχω αλλάξει 3 συσκευές και είναι πεντακάθαρο (εκτός από ένα σημείο που δεν θυμάμαι που σου προτείνει μια εφαρμογή. Νομίζω όταν κάνει app install κάτι τέτοιο.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, @pnea1973 said:

Θα αναβαθμιστεί στο νέο  os;

για 5 ετη ναι. (4 εκδώσεις android, 5 κέλυφος που θα πει αφού δεν θα υπάρχει miui θα πάρει αυτό το νεο)

υ.γ. οχι νεο os αλλά νέο shell

Επεξ/σία από keysmith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...