Προς το περιεχόμενο

Diesel κινητηρες κ χιλιομετρα απορια


pigos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

Ειμαι σε διαδικασια αγορας αυτοκινητου μεταχειρισμενο

Θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να κοιταζω στις επιλογες μου diesel οχηματα με 150000 μεχρι 170000 χλμ

Ξερω οτι υπαρχει ενα περιθωριο στους κινητηρες diesel για πιο πολλα χλμ

Αξιζει??

( πχ εχω βρει ενα peugeot 3008 1.6 120 hp αυτοματο με 168000 χλμ στα 19000 ευρω )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, pigos23 είπε

Καλησπερα

Ειμαι σε διαδικασια αγορας αυτοκινητου μεταχειρισμενο

Θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να κοιταζω στις επιλογες μου diesel οχηματα με 150000 μεχρι 170000 χλμ

Ξερω οτι υπαρχει ενα περιθωριο στους κινητηρες diesel για πιο πολλα χλμ

Αξιζει??

( πχ εχω βρει ενα peugeot 3008 1.6 120 hp αυτοματο με 168000 χλμ στα 19000 ευρω )

Εφόσον γίνει έλεγχος και σε διαγνωστικό δε έχεις θέμα .

Πλέον στα περισσότερα διαβάζεις δεδομένα από το dpf και βλέπεις εάν έχει γυριστεί .

Εάν κανείς χιλιόμετρα εκτός πόλης ναι κοίταξε ντίζελ . Στο συγκεκριμένο ψάξε γιατί έχουν αναφερθεί θέματα με αντλία adblue . Δε είμαι σίγουρος για το 3008 ή το 208 . 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pigos23 είπε

( πχ εχω βρει ενα peugeot 3008 1.6 120 hp αυτοματο με 168000 χλμ στα 19000 ευρω )

μακρυά απο PSA με πετρέλαιο , θα σου κοστίσει αρκετά η αντλία adblue και δεν είναι κάτι που διορθώνεται , δλδ θα ξαναχαλάσει

  • Like 2
  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pigos23 είπε

Καλησπερα

Ειμαι σε διαδικασια αγορας αυτοκινητου μεταχειρισμενο

Θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να κοιταζω στις επιλογες μου diesel οχηματα με 150000 μεχρι 170000 χλμ

Ξερω οτι υπαρχει ενα περιθωριο στους κινητηρες diesel για πιο πολλα χλμ

Αξιζει??

( πχ εχω βρει ενα peugeot 3008 1.6 120 hp αυτοματο με 168000 χλμ στα 19000 ευρω )

αν δεν εχει 350000 μια χαρα ειναι μην φοβασαι 500 πανε ανετα ολα τα diesel

καποτε υπηρχε αυτη η βλακεια των αγοραστων να παρουν αμαξι μεχρι 70-80.000χλμ και μετα που ανακαλύπταν οτι εχει 200.000 τους πειραζε

τωρα επειδη σφιξαν τα πραγματα στα χιλιομετρα και η αγορα υστερει των μεταχειρισμενων  και οι εμποροι τα μοσχοπουλανε με 150-180 και ολα ειναι μια χαρα :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pigos23 είπε

Καλησπερα

Ειμαι σε διαδικασια αγορας αυτοκινητου μεταχειρισμενο

Θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να κοιταζω στις επιλογες μου diesel οχηματα με 150000 μεχρι 170000 χλμ

Ξερω οτι υπαρχει ενα περιθωριο στους κινητηρες diesel για πιο πολλα χλμ

Αξιζει??

( πχ εχω βρει ενα peugeot 3008 1.6 120 hp αυτοματο με 168000 χλμ στα 19000 ευρω )

Τι χρονολογίας είναι που έχει 19Κ€ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pigos23 είπε

Αρα να αποφυγω να κοιταζω κ grandland που ειναι ιδιο αμαξι??

πρέπει να ψάξεις αν είναι ίδια η αντλία (απο κωδικούς ανταλλακτικών) , αν ναι,  άστο καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, pigos23 είπε

2017

Αρα να αποφυγω να κοιταζω κ grandland που ειναι ιδιο αμαξι??

( με λιγοτερα χλμ )

Πολλά που ακούγονται τα 19Κ για 7 χρονών αμάξι.

Και σε οπελ να πας το ίδιο πρόβλημα έχουν με τις αντλίες.

Δεν ξέρω αν το έχουν φτιάξει με σωστό ανταλλακτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, pigos23 είπε

Καλησπερα

Ειμαι σε διαδικασια αγορας αυτοκινητου μεταχειρισμενο

Θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να κοιταζω στις επιλογες μου diesel οχηματα με 150000 μεχρι 170000 χλμ

Ξερω οτι υπαρχει ενα περιθωριο στους κινητηρες diesel για πιο πολλα χλμ

Αξιζει??

( πχ εχω βρει ενα peugeot 3008 1.6 120 hp αυτοματο με 168000 χλμ στα 19000 ευρω )

Δεν ξέρω τι έκδοση είναι αλλά μου φαίνονται πολλά τα χρήματα για τα χιλιόμετρα που έχει. Πήρα το ίδιο ακριβώς αυτοκίνητο πριν ένα χρόνο με 120.000χλμ στα 20κ βασική έκδοση με grip Control από ιδιότη. Προχώρησα στην αγορά γνωρίζοντας από πριν το πρόβλημα με το Adblue (το οποίο είχε αλλαχτεί μια φορά στο συγκεκριμένο όχημα) αλλά ξέρω ότι υπάρχουν λύσεις όταν θα μου ξανά εμφανιστεί. Μπες στην ομάδα του peugeot 3008/5008 club στο facebook να διαβάσεις και να ρωτήσεις περισσότερα. Τα παιδιά ξέρουν πολύ καλύτερα να σου πουν. 

Γνώμη μου ότι και αν αγοράσεις κοίτα να είναι από ιδιώτη και μεγάλη προσοχή σε οχήματα με γυρισμένα χιλιόμετρα (κυρίως από μαντραδες) 

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Πολλά που ακούγονται τα 19Κ για 7 χρονών αμάξι.

Και σε οπελ να πας το ίδιο πρόβλημα έχουν με τις αντλίες.

Δεν ξέρω αν το έχουν φτιάξει με σωστό ανταλλακτικό.

Και όμως δεν είναι πολλά αν σκεφτείς που έχουν πάει οι τιμές στα καινούργια οχήματα αυτήν την στιγμή. Το συγκεκριμένο όχημα κάνει 37κ στην βασική έκδοση αυτόματου+πετρέλαιο. 

Στην ίδια κατηγορίας τιμής και λίγο ποιο κάτω (16κ~19κ) βρίσκεις πολλά nissan qashqai πετρέλαιο χειροκίνητο (πολύ σπάνιο να το βρεις σε αυτόματο). 

Στα ίδια χρήματα (19κ~20κ) παίρνεις σήμερα καινούργιο toyota yaris!  

Επεξ/σία από likos_de
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και γιατί δε παίρνεις ένα καινούργιο βενζίνης στα λεφτά αυτά; Θα είναι καινούργιο, χωρίς ρίσκο ενώ θα έχει και μικρή σχετικά κατανάλωση. Εξάλλου έχω την εντύπωση ότι τα καινούργια diesel δεν έχουν και πολύ σχέση με τα παλιά από άποψη αξιοπιστίας. Παραδείγματα πολλά (Suzuki vitara, Corolla απλή, skoda scala, kamiq).

Επεξ/σία από kostaras76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς που έχουμε Troc 1.6 και Troc 1.0 δεν βλέπω την τεράστια διαφορά στην κατανάλωση. 5.5-6 έχει το πετρέλαιο και 6.5 η βενζίνη. Αν δεν κάνεις πάνω 15 χιλιόμετρα δεν υπάρχει νόημα να πας σε πετρέλαιο. Πάρε το βενζινάκι σου θα βγάλεις και γούστα και δεν θα τρέμεις που θα βρεις καλό πετρέλαιο. Θα υψώσεις και το μεσαίο δάχτυλο στην ΕΕ που κάθε 3 και λίγο αλλάζουν απόφαση σχετικά με τα πετρέλαια και θα είσαι ωραίος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kostaras76 είπε

Και γιατί δε παίρνεις ένα καινούργιο βενζίνης στα λεφτά αυτά; Θα είναι καινούργιο, χωρίς ρίσκο ενώ θα έχει και μικρή σχετικά κατανάλωση. Εξάλλου έχω την εντύπωση ότι τα καινούργια diesel δεν έχουν και πολύ σχέση με τα παλιά από άποψη αξιοπιστίας. Παραδείγματα πολλά (Suzuki vitara, Corolla απλή, skoda scala, kamiq).

Δεν υπαρχει καινουριο αυτοματο σε αυτα τα λεφτα

Το προβλημα που λετε με την αντλια αφορα την εκδοση diesel ε

Βρηκα μια αγγελια κ στα χρηματα που διαθετω 3008 βενζινη 90.000χλμ του 2017 1.2 130 hp

Το θεμα ειναι εμπιστευεσαι εμπορους ή μονο απο ιδιωτη καλυτερα

Επεξ/σία από pigos23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, pigos23 είπε

Το προβλημα που λετε με την αντλια αφορα την εκδοση diesel ε

ναι

20 ώρες πριν, pigos23 είπε

Το θεμα ειναι εμπιστευεσαι εμπορους ή μονο απο ιδιωτη καλυτερα

και στις 2 περιπτώσεις κάνεις έλεγχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2023 στις 1:17 ΠΜ, pigos23 είπε

Δεν υπαρχει καινουριο αυτοματο σε αυτα τα λεφτα

Το προβλημα που λετε με την αντλια αφορα την εκδοση diesel ε

Βρηκα μια αγγελια κ στα χρηματα που διαθετω 3008 βενζινη 90.000χλμ του 2017 1.2 130 hp

Το θεμα ειναι εμπιστευεσαι εμπορους ή μονο απο ιδιωτη καλυτερα

απο όποιον και να πάρεις πάντα χρειάζεται έλεγχος σε συνεργείο της επιλογής σου! οποίος δεν δέχεται έλεγχο τον προσπερνάς…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ασχοληθείς με diesel μόνο αν κάνεις πολλά χιλιόμετρα τον χρόνο. Πάνω από 25.000. Επίσης να είσαι προετοιμασμένος για αλλαγή DPF με τόσα χιλιόμετρα (κανένα χιλιάρικο) και μπεκ ανάλογα με το πως το δούλευε ο προηγούμενος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...