Προς το περιεχόμενο

Τα plugins του Chrome browser που βασίζονται στο Manifest V2 όπως το uBlock Origin, θα απενεργοποιηθούν το 2024


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν πρωτοβγήκε ο chrome ήταν κάτι ιδιαίτερο η απευθείας αναζήτηση, οι σελίδες που εμφάνιζε στην αρχική σελίδα, στην συνέχεια βέβαια προσαρμόστηκαν όλοι οι browsers αλλά από ένα σημείο και μετά ήταν και θέμα συνήθειας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κριμα εγω σχεδον 10 χρονια σε ότι εγκαθιστω windows,  το πρωτο που κανω βάζω chrome, και του βαζω  το ublock origin.  όλοι ειναι ευχαριστημενοι  το ublock origin ολοι το αγαπάνε,   σε κανα δυο τελευταιες εγκαταστασεις βαζω brave,   θα δουμε πως θα διαχειριστούμε την κατάσταση.  ισως έρχεται και η ώρα του opera με το δωρεαν vpn......

Επεξ/σία από odys03
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Chachanoulis είπε

παλιοτερα ειχε θεματα. παντα ηθελα να χρησιμοποιω ff και ολο κατι προβλημα εβρισκα και τελικα χρησιμοποιουσα και τον chrome μαζι. τα τελευταια χρονια δε μ χει κανει κατι περα απο κανα δυο κουλα (που και δε μπορω να καταλαβω πως ειναι δυνατον να συμβαινουν, αλλα.. 😂) οποτε πλεον μονο αλεπου.

Εγω δεν αλλαξα ποτε σε Chrome, και μια ζωη που εχω Firefox δεν ειχα ποτε θεμα, με εξαιρεση 1-2 sites μεσα σε δεκαετιες που εκανε λαθος rendering και χρειαστηκε να τ'ανοιξω με αλλο browser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, immortalx είπε

Εγω δεν αλλαξα ποτε σε Chrome, και μια ζωη που εχω Firefox δεν ειχα ποτε θεμα, με εξαιρεση 1-2 sites μεσα σε δεκαετιες που εκανε λαθος rendering και χρειαστηκε να τ'ανοιξω με αλλο browser.

χρησιμοποιουσες ff και σε pc και κινητο? διοτι το πρωτο προβλημα που μ ερχεται στο μυαλο ειναι που πριν αρκετα χρονια το sync μεταξυ συσκευων ηταν για το πεο.

αλλο παλι παλιο προβλημα ηταν μερικα δημοσια site (πχ καποιας δημοσιας υπηρεσιας ή σχολης) ηταν πραγματικα θαυμα αμα θα μου λειτουργουσε στο κινητο.

αλλα συγκεκριμενα θεματα δε μπορω να θυμηθω τωρα, αλλα γενικα ειχε προβληματα να φορτωσει σελιδες (και η ταχυτητα και το περιεχομενο μπορει να ηταν λειψο).

παντα ublock και αργοτερα ublock origin χρησιμοποιουσα οποτε δεν ειναι να πεις οτι το πεθαινα στα addons..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ως τεχνικός υπολογιστών μπορώ να πω οτι πρακτικά κανενας tech savvy δεν είχε ποτέ G.Chrome. με μια δοκιμή καταλαβαίνεις οτι είναι googleκεντρικος φύλλομετρητής. και ο λιγότερο παραμετροποιησημος.

μόνο στους λιγότερο γνώστες βλέπω πάντα G.chrome και σε κάθε τους πρόβλημα τους πάω Firefox με τη μια και ξενοιάζουν κι αυτοί κι εγώ ;)

 

Firefox, Opera,✌️

και "μετα" 1-2 άλλοι είναι η λύση εξ αρχής👍

Επεξ/σία από charis_k
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ας δούμε πρώτα πόσες διαφημίσεις θα μπλοκάρει και αν θα μπορεί να αντιμετωπίσει τα anti-adblock measures των διαφημίσεων. Ήδη τις διαφημίσεις του YouTube δεν τις μπλοκάρει.

 

3 ώρες πριν, tsoukalasKaminia είπε

mozilla firefox GIF by Sarah Schmidt

Πραγματικά ο καλύτερος browser,  και το ίδιο γρήγορος με τον Chrome από τότε που πήγανε στο καινούριο codebase (εδώ και μερικά χρόνια).

Ενδεικτικά αναφέρω για τον Firefox:
1. Μπορείς να δώσεις ο,τι email θες για να κάνεις syncing. Το Chrome σε υποχρεώνει να κάνεις login με Google account και μετά το χρησιμοποιεί αυτό το Google account ως default σε όλα τα sites της Google που μπαίνεις (έτσι σε "σπρώχνουν" να ανεβάζεις τα bookmark και το history σου κυρίως google account σου δηλαδή εκεί που έχουν και όλες τις άλλες πληροφορίες για σένα)

2. Μπορείς να έχεις extensions που κατεβάζουν βίντεο από το YouTube (πχ Video DownloadHelper), το Chrome τα έχει απαγορέψει

3. Ctrl+I για να κατεβάζεις εικόνες από site που έχουν απενεργοποιήσει το δεξί κλικ.

Και σύντομα η δυνατότητα να χρησιμοποιείς ublock origin που δεν θα την έχει το Chrome. Και όχι δεν θέλω τα άλλα ημι-αποτελεσματικά adblockers, θέλω το ublock origin που τα κόβει όλα.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Chachanoulis είπε

χρησιμοποιουσες ff και σε pc και κινητο? διοτι το πρωτο προβλημα που μ ερχεται στο μυαλο ειναι που πριν αρκετα χρονια το sync μεταξυ συσκευων ηταν για το πεο.

αλλο παλι παλιο προβλημα ηταν μερικα δημοσια site (πχ καποιας δημοσιας υπηρεσιας ή σχολης) ηταν πραγματικα θαυμα αμα θα μου λειτουργουσε στο κινητο.

αλλα συγκεκριμενα θεματα δε μπορω να θυμηθω τωρα, αλλα γενικα ειχε προβληματα να φορτωσει σελιδες (και η ταχυτητα και το περιεχομενο μπορει να ηταν λειψο).

παντα ublock και αργοτερα ublock origin χρησιμοποιουσα οποτε δεν ειναι να πεις οτι το πεθαινα στα addons..

Σε κινητο ποτε για να ειμαι ειλικρινης γιατι κανω ελαχιστο browsing εκει. Σε desktop χωρις να το φορτωνω βεβαια με ενα καρο extensions, μονο τα απαραιτητα, δεν ειχα θεμα εκτος ελαχιστων περιπτωσεων οπως ανεφερα πιο πανω. Βεβαια lightweight δεν τον λες αλλα και ποιος browser ειναι αυτες τις μερες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, immortalx είπε

Σε κινητο ποτε για να ειμαι ειλικρινης γιατι κανω ελαχιστο browsing εκει. Σε desktop χωρις να το φορτωνω βεβαια με ενα καρο extensions, μονο τα απαραιτητα, δεν ειχα θεμα εκτος ελαχιστων περιπτωσεων οπως ανεφερα πιο πανω. Βεβαια lightweight δεν τον λες αλλα και ποιος browser ειναι αυτες τις μερες!

σε android:

βαλε Opera και θα με θυμηθείς ;)

ευχρηστος, σου δείχνει ταχύτητα κατεβασματος, ενσωματομενο adblock, full παραμετροποιησημος με τον ευκολότερο τροπο..ΑΙ και οτι δε θες το κλείνεις κατα το δοκούν.

Ο FF για android παντα μου τσακιζε τη μπαταρία, και περιέργως υστερεί του Opera!!

 

Επεξ/σία από charis_k
  • Like 1
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, charis_k είπε

σε android βαλε Opera και θα με θυμηθείς ;)

εφοσον ειναι chromium παλι το ιδιο προβλημα δε θα χει αμα τελικα η google αλλαξει τα φωτα στις δυνατοτητες των adblocker?

6 λεπτά πριν, immortalx είπε

Σε κινητο ποτε για να ειμαι ειλικρινης γιατι κανω ελαχιστο browsing εκει. Σε desktop χωρις να το φορτωνω βεβαια με ενα καρο extensions, μονο τα απαραιτητα, δεν ειχα θεμα εκτος ελαχιστων περιπτωσεων οπως ανεφερα πιο πανω. Βεβαια lightweight δεν τον λες αλλα και ποιος browser ειναι αυτες τις μερες!

να σου πω, δε τον χρησιμοποιω σχεδον ποτε αλλα νομιζω ο πιο σφαιρατος παιζει να ειναι ο edge... 😂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Chachanoulis είπε

εφοσον ειναι chromium παλι το ιδιο προβλημα δε θα χει αμα τελικα η google αλλαξει τα φωτα στις δυνατοτητες των adblocker?

οχι,

η μηχανη ειναι "customized"  chromium,

ολο το περιβλημα ειναι ΑΛΛΟ, ΑΛΛΙΩΣ,

opera software να το πω.

Επεξ/σία από charis_k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, svartevarg είπε

Αυτό που δεν θα καταλάβει ποτέ η Google είναι ότι οι ad blockers προστατεύουν και από ιστοσελίδες με επικίνδυνα scripts, αυτόματο κατέβασμα επικίνδυνων αρχείων και trackers που δεν είναι endorsed από την ίδια την Google. Είναι κάτι σαν antivirus για browsing.

Το πρόβλημα δεν είναι οι διαφημίσεις στο youtube, αλλά οι διαφημίσεις που είναι intrusive. Και η ίδια η Google δεν έχει κάνει τίποτα για να προστατεύσει τους χρήστες σε αυτόν τον τομέα.

Πες τα ρε συ. Τις προάλλες μπήκα σε σελίδα τίγκα στα ads. και ήμουνα σε φάση "DONT MOVE. SLOWLY GET OUT OF THIS SITE". Και δεν υπάρχει καμία υπερβολή σε αυτό καθώς ads είναι κλασική μέθοδος για να κολλήσεις κάναν ιο, ειδικά όταν είναι αμφιβόλου παρόχου ads.

Και μετά ακούω "εγώ δεν θα βάλω ποτέ adblocker, θέλω να στηρίζω τους content creators". ...

Επεξ/σία από atypicalcoder
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, kurkosdr είπε

Ας δούμε πρώτα πόσες διαφημίσεις θα μπλοκάρει και αν θα μπορεί να αντιμετωπίσει τα anti-adblock measures των διαφημίσεων. Ήδη τις διαφημίσεις του YouTube δεν τις μπλοκάρει.

 

Πραγματικά ο καλύτερος browser,  και το ίδιο γρήγορος με τον Chrome από τότε που πήγανε στο καινούριο codebase (εδώ και μερικά χρόνια).

Ενδεικτικά αναφέρω για τον Firefox:
1. Μπορείς να δώσεις ο,τι email θες για να κάνεις syncing. Το Chrome σε υποχρεώνει να κάνεις login με Google account και μετά το χρησιμοποιεί αυτό το Google account ως default σε όλα τα sites της Google που μπαίνεις (έτσι σε "σπρώχνουν" να ανεβάζεις τα bookmark και το history σου κυρίως google account σου δηλαδή εκεί που έχουν και όλες τις άλλες πληροφορίες για σένα)

2. Μπορείς να έχεις extensions που κατεβάζουν βίντεο από το YouTube (πχ Video DownloadHelper), το Chrome τα έχει απαγορέψει

3. Ctrl+I για να κατεβάζεις εικόνες από site που έχουν απενεργοποιήσει το δεξί κλικ.

Και σύντομα η δυνατότητα να χρησιμοποιείς ublock origin που δεν θα την έχει το Chrome. Και όχι δεν θέλω τα άλλα ημι-αποτελεσματικά adblockers, θέλω το ublock origin που τα κόβει όλα.

στο android με opera ακομη και σημερα δεν εχω δει ποτε διαφήμιση ytube (out of the box, απο μονος του)

Επεξ/σία από charis_k
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...