Προς το περιεχόμενο

[Public/Plaisio] Edifier R1700BT - 89,99€ [TEΛΟΣ]


jpsih

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Τωρα και αν φουλαρε το μπλεξιμο!!! Χαχαχα!

Δε νομιζω οτι εχει νοημα να δωσει καποιος 80 ή 100 για Α στοκ, για να παρει την G6 για να οδηγησει ενεργα ηχεια οπως ολα αυτα και του θεματος και τα ασχετα ελαφρως με το θεμα, soundbars. Η χρηση αυτου ειναι βασικα να οδηγησει πιο δυσκολα φορτια ακουστικων και να δωσει αξιοπρεπες ρευμα οδηγησης με την καλυτερη και πιο δυνατη μοναδα εξοδου που εχει απο μια απλη συσκευη pc laptop κινητο κλπ (περα απο τον DAC που θα ελεγα ειναι αστειο να εμπλεκουμε με φτηνα ενεργα ηχεια των 60-80-100 ευρω περιμενοντας καποια "πραγματικα ανεβασμενη ποιοτητα ηχου" και βελτιωση), ετσι δεν κολλαει και δεν προσφερει κατι σε ενεργα ηχεια.

Είναι φανταστικό κομμάτι hardware η G6, την αδικείς. Ακόμη και G5 b stock που βάλαμε σε φιλο έκανε αμέσως πολύ μεγάλη διαφορά σε σχέση με το ενσωματωμένο chip ήχου.

Καθαρίζει ο ήχος εντελώς και ανεβαίνει σε άλλο επίπεδο.

Τώρα το πόσο και τι θα ακούσεις εξαρτάται από τα ηχεία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, ProponitisTouKanape said:

Οπότε για τηλεόραση καλύτερα μπάρα απο αυτά; 

Ανάλογα τη μπάρα. Βλέπεις οι μπάρες των 100 ευρώ υστερούν πολύ στα μεσαία και στο imaging σε σχέση με ένα ζευγάρι ηχείων της προκοπής, χωρίς να σου προσφέρουν και κανένα ιδιαίτερα βαθύ μπάσο. Ιδικά σε ήχους όπως είναι οι ανθρώπινες φωνές, που το φάσμα τους είναι κυρίως στα μεσαία, τα ηχεία θα είναι καλύτερα. Φυσικά ηχόμπαρες με καλό subwoofer και κεντρικό ηχείο δεν έχουν αυτά τα προβλήματα αλλά στοιχίζουν και αρκετά.

 

10 minutes ago, Armoral said:

Είναι φανταστικό κομμάτι hardware η G6, την αδικείς. Ακόμη και G5 b stock που βάλαμε σε φιλο έκανε αμέσως πολύ μεγάλη διαφορά σε σχέση με το ενσωματωμένο chip ήχου.

Καθαρίζει ο ήχος εντελώς και ανεβαίνει σε άλλο επίπεδο.

Τώρα το πόσο και τι θα ακούσεις εξαρτάται από τα ηχεία σου.

Ο λόγος που σου ακούγεται πιο καθαρός ο ήχος δεν είναι η ποιότητα της G6, αλλά το ότι η κάρτα είναι εξωτερική. Δυστυχώς πολλές μητρικές, ιδικά οι πιο φτηνές, δεν κάνουν τίποτα για να προστατεύσουν το ενσωματωμένο τους DAC από το χαμό που γίνεται μέσα σε ένα κουτί υπολογιστή (μαγνητική θωράκιση). Για αυτό και είναι προτιμότερες οι εξωτερικές κάρτες ήχου ή τα εξωτερικά DACs. Απλά γλιτώνεις τον ηλεκτρομαγνητικό θόρυβο.

Απλά όταν κοιτάς να οδηγήσεις αυτοενισχυόμενα ηχεία, δε θέλεις να τα ταΐζεις από πηγή που κάνει ήδη ενίσχυση όπως είναι η G6, γιατί η διπλή ενίσχυση αυξάνει την παραμόρφωση του ήχου (distortion). Θέλεις σκέτο DAC.

Επεξ/σία από Solowing
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιον λόγο δεν φέρνουν εδώ Ελλάδα την έκδοση με την έξοδο για sub δεν καταλαβαίνω! Και εγώ τα έχω από πέρυσι, εξαιρετικά μεν αλλά αργότερα αφού τα πήρα ανακάλυψα ότι υπάρχει κ έξοδο με sub out. Αν συνδέσεις σε αυτά ένα sub τότε αποκτά άλλο νόημα το σύστημα και είναι πλέον ιδανικά και ταινίες! 

Με Bluetooth κινητού από s23 και s10 ναι υπάρχει καθυστέρηση μεταξύ εικόνας κ ήχου που ακούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Solowing είπε

Ο λόγος που σου ακούγεται πιο καθαρός ο ήχος δεν είναι η ποιότητα του DAC, αλλά το ότι η κάρτα είναι εξωτερική. Δυστυχώς πολλές μητρικές, ιδικά οι πιο φτηνές, δεν κάνουν τίποτα για να προστατεύσουν το ενσωματωμένο τους dac απο το χαμό που γίνεται μέσα σε ένα κουτί υπολογιστή (μαγνητική θωράκιση). Για αυτό και είναι προτιμότερες οι εξωτερικές κάρτες ήχου ή DACs. Απλά γλιτώνεις τον ηλεκτρομαγνητικό θόρυβο.

Απλά όταν κοιτάς να οδηγήσεις αυτοενισχυόμενα ηχεία, δε θέλεις να τα ταΐζεις από πηγή που κάνει ήδη ενίσχυση όπως είναι η G6, γιατί η διπλή ενίσχυση αυξάνει την παραμόρφωση του ήχου (distortion). Θέλεις σκέτο DAC.

Συμφωνώ σε όλα. Η βελτίωση όμως παραμένει. Δες reviews της συγκεκριμένης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Innersense είπε

Super ηχειάκι στη σωστή του τιμή

Super ηχειάκι σε αρκετά κάτω τιμή από τον ήχο που προσφέρει. Όχι στη σωστή του τιμή. Και τα 130 τα θεωρώ ελαφρώς χαμηλή. Πόσο μάλλον τα 90.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
58 λεπτά πριν, Armoral είπε

Είναι φανταστικό κομμάτι hardware η G6, την αδικείς. Ακόμη και G5 b stock που βάλαμε σε φιλο έκανε αμέσως πολύ μεγάλη διαφορά σε σχέση με το ενσωματωμένο chip ήχου.

Καθαρίζει ο ήχος εντελώς και ανεβαίνει σε άλλο επίπεδο.

Τώρα το πόσο και τι θα ακούσεις εξαρτάται από τα ηχεία σου.

Tην εχω 2 χρονια καινουρια retail AAA stock, εχει δουλεψει 5 ωρες. Δεν αδικω τιποτα, λεω τι κανει και τι ΔΕΝ κανει. Τα παραλες. Για ποιο ενσωματωμενο μιλας και που κολλαει στο τοπικ; Για μητρικη; Υπαρχουν κατι σαπακια υλοποιησεις audio σε μητρικες και οχι μονο, αυτο δεν σημαινει κατι.

Θα εγραφα και εγω τωρα για τα καλωδια συνεχιζοντας το οφτοπικ series , αλλα δεν το κανω. :lol:

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Tην εχω 2 χρονια καινουρια retail AAA stock, εχει δουλεψει 5 ωρες. Δεν αδικω τιποτα, λεω τι κανει και τι ΔΕΝ κανει. Τα παραλες. Για ποιο ενσωματωμενο μιλας και που κολλαει στο τοπικ; Για μητρικη; Υπαρχουν κατι σαπακια υλοποιησεις audio σε μητρικες και οχι μονο, αυτο δεν σημαινει κατι.

Θα εγραφα και εγω τωρα για τα καλωδια συνεχιζοντας το οφτοπικ series , αλλα δεν το κανω. :lol:

Κι εγώ την έχω, αλλά μία πρόταση έκανα απλά και δεν το συνεχίζω και εγώ γιατί όντως πάει off topic η συζήτηση.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Rebelos2018 είπε

Σε σχέση με αυτά παιδιά; τι γνώμη έχετε; 

https://www.plaisio.gr/fotografia-ixos/sistimata-ixou/forita-ixeia/edifier-bt-speaker-mp230_4079701

 

Τέτοιο ηχείο Άμα θέλεις πας στο edifier 12 που είναι και αυτό σε προσφορά ,είδα στο Γερμανό στα 79 ευρώ που είναι πάρα πολύ καλό ηχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το r1700 μου φαίνεται πολύ μουντό

Ίσως για ηλεκτρονική μουσική είναι ωραίο ή για την τηλεόραση.

Ένα πολύ καλό οικονομικό μοντέλο είναι το R1280DB. Παίζει μουσικαρα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, ktikti είπε

Τέτοιο ηχείο Άμα θέλεις πας στο edifier 12 που είναι και αυτό σε προσφορά ,είδα στο Γερμανό στα 79 ευρώ που είναι πάρα πολύ καλό ηχείο.

Σ ευχαριστώ πολύ. Λειτουργεί με τροφοδοτικό αυτό ή έχει αυτονομία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Rebelos2018 είπε

Σ ευχαριστώ πολύ. Λειτουργεί με τροφοδοτικό αυτό ή έχει αυτονομία; 

Με τροφοδοτικο.το εχω και αυτο και τ,αλλα του θεματος.ειναι εξισου πολυ καλο και δυνατο και πλεον σε πολυ καλη τιμη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...