Προς το περιεχόμενο

[Public/Plaisio] Edifier R1700BT - 89,99€ [TEΛΟΣ]


jpsih

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 minutes ago, jpsih said:

Απο το site της Edifier: Bluetooth V5.1 features strong resolution, stable transmission, low power consumption, and wide purpose of use, delivering high-quality audio experience.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Υπάρχει link? Στη US ιστοσελίδα των ηχείων δεν βρήκα την έκδοση του bluetooth.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, kavadias είπε

επειδή με μπλέξατε τι σχέση έχουν τα 2.0 monitor ηχεία με 2.1 soundbar?

ή τα edifier δεν ειναι monitor ή η soundbar είναι monitor?

Δικό μου είναι το φταίξιμο και το μπλέξιμο.:D

Απλά θεωρώ ότι ηχητικά η Stage είναι καλύτερη. Βοηθάει και το sub.

Για όποιον θέλει να ανεβάσει πραγματικά την ποιότητα ήχου σε όποιο σετ ηχείων και να παίζει υπάρχει σε b-stock η Soundblaster G6 στα 79,99 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά από Creative.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τα συγκεκριμενα ηχεια και τα χρησιμοποιώ Bluetooth με τηλεόραση. σε ορισμένες περιπτωσεις εχει αισθητη καθυστέρηση, σε αλλες ωστοσο ειναι εντάξει.

θα προτιμησω μελλοντικα να τα μετατρεψω να συνδεονται με jack

 

Απο ηχο δεν το συζηταω ειναι παρα πολυ καλα για την τιμη τους. Καλα ακουσματα σε οσους τα αγορασαν 😊

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, reddie.k said:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Υπάρχει link? Στη US ιστοσελίδα των ηχείων δεν βρήκα την έκδοση του bluetooth.

 

https://www.edifier.com/global/p/bookshelf-speakers/r1700bt

 

Bluetooth Connectivity for Seamless Audio Streaming

Bluetooth V5.1 features strong resolution, stable transmission, low power consumption, and wide purpose of use, delivering high-quality audio experience.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε τα εχω συνδεσει ποτε με bt και μλκιες αλλα οχι ειναι ανωτερα απο creative stage σε ηχο και ας μην εχουν sub 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταπληκτικά ηχεία. Τα έχω δύο χρόνια. Και η προσφορά είναι πάρα πολύ καλή (σε black friday τα είχα πάρει 100€, σε λευκό όμως, που βλέπω ότι δεν υπάρχει)

ΥΓ Ενσύρματα τα έχω από τότε που τα πήρα. Μια φορά τα συνέδεσα μέσω bluetooth, για να δω απλά πώς παίζουν.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά έχουν διαφορά απο άλλο ηχεία τύπου JBL Charge 5 ή home cinema πχ που μπορείς να βάλεις και μουσική; Θέλω να πω ποιά είναι η χρήση τους ακριβώς; Είναι άκυρα τα παραδείγματα απλά προσπαθώ να καταλάβω αν αξίζουν την αγορά μιας και έχω τα παραπάνω και είναι παραπάνω απο κομπλέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω εδώ και 2 χρόνια το ελαφρώς πιο αδύναμο μοντέλο Edifier R1600TIII (60W vs 66W και χωρίς bluetooth). Τα ηχεία είναι συνδεδεμένα στην Asus Xonar D2X κάρτα ήχου στο PC μου και δεν έχω κανένα θέμα. Πολύ καλός ήχος, κανένα πρόβλημα / μπουμάρισμα, ακόμα και σε υψηλή ένταση. Μην περιμένετε τον 100% πεντακάθαρο / διαφορετικό ήχο ενός monitor (πιο πριν είχα τα ταπεινά αλλά αξιοπρεπέστατα M-Audio Studiophile AV 40), αλλά ειλικρινά κανένα παράπονο έως τώρα. 

Επίσης στο σαλόνι ακόμα καλύτερη εμπειρία με τα Edifier R2000DB (Bluetooth / 120W) συνδεδεμένα με οπτική με την TV και εκεί απόλυτα ευχαριστημένος με τον ήχο. Τα προτίμησα τότε από soundbar και δεν το μετάνιωσα.

Μοναδικό κάπως μελανό σημείο των Edifier το telecontrol τους που φαίνεται αρκετά φθηνό και σε κάποιες περιπτώσεις χαλάει σχετικά εύκολα. Στα R1600TIII μου το + της έντασης χρειάζεται (μετά από 2 χρόνια) αρκετά πιο έντονο πάτημα για να πιάσει. Θα βρείτε μερικά παράπονα για αυτό στο Reddit.

Για τα τηλεκοντρολ των Edifier η λίστα εδώ:  https://support.edifier-online.com/hc/en-us/articles/4412111975059-Speaker-Remote-Control-Compatibility-List
Βρίσκουμε replacements σε Aliexpress / Amazon, αλλιώς μετά πάμε σε 3rd party (ψιλοάσχημα και γκουμούτσες) learning IR remotes.

Επεξ/σία από stark
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 minutes ago, souvlakomanis said:

Γενικά έχουν διαφορά απο άλλο ηχεία τύπου JBL Charge 5 ή home cinema πχ που μπορείς να βάλεις και μουσική; Θέλω να πω ποιά είναι η χρήση τους ακριβώς; Είναι άκυρα τα παραδείγματα απλά προσπαθώ να καταλάβω αν αξίζουν την αγορά μιας και έχω τα παραπάνω και είναι παραπάνω απο κομπλέ. 

H βασική τους χρήση είναι για μουσική. Είναι αυτοενισχυόμενα μεν, αλλά δεν είναι monitor, καθώς το tuning τους είναι προσανατολισμένο στην αναπαραγωγή και όχι στο mastering (δηλαδή το frequency response τους δεν είναι flat). Προφανώς για home cinema δεν είναι και η καλύτερη επιλογή αφού ούτε subwoofer έχουν, και το woofer τους είναι 4ρι, δηλαδή αρκετά μικρό για να  μπορεί να αναπαράγει αξιοπρεπώς τις πολύ χαμηλές συχνότητες. Αυτό δε σημαίνει πως τα ηχεία δεν έχουν καθόλου μπάσο, έχουν ένα elevation στο midbass που κάνει τον ήχο τους να ακούγεται ζεστός.

Για μουσική σε αυτά τα χρήματα δεν έχουν αντίπαλο. Η επόμενη λύση είναι να πας σε ζεύγος JBL 305p τα οποία ναι μεν έχουν αρκετά καλύτερο ήχο, αλλά κοστίζουν και 3 φορές παρα πάνω.

 

1 hour ago, Mhlogiatros said:

Δε τα εχω συνδεσει ποτε με bt και μλκιες αλλα οχι ειναι ανωτερα απο creative stage σε ηχο και ας μην εχουν sub 

Ξεκάθαρα καλύτερα, θα συμφωνήσω.

 

Επεξ/σία από Solowing
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τα παρακατω ηχεια, αξιζει η αλλαγη;

 

https://www.skroutz.gr/s/9741821/Edifier-XM6BT-Asyrmata-Icheia-Ypologisti-2-1-me-Bluetooth-kai-Ischy-48W-se-Mayro-CHroma.html#description

 

Επισης θα ειναι περιεργο εαν βλεπω τηλεοραση και ακουω ηχο απο τα ηχεια που ειναι στον υπολογιστη; Απο την στιγμη που δεν μιλαμε για 5.1 ηχο. Η αποσταση μεταξυ τους ειναι στο ενα μετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, Armoral είπε

Δικό μου είναι το φταίξιμο και το μπλέξιμο.:D

Απλά θεωρώ ότι ηχητικά η Stage είναι καλύτερη. Βοηθάει και το sub.

Για όποιον θέλει να ανεβάσει πραγματικά την ποιότητα ήχου σε όποιο σετ ηχείων και να παίζει υπάρχει σε b-stock η Soundblaster G6 στα 79,99 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά από Creative.

Τωρα και αν φουλαρε το μπλεξιμο!!! Χαχαχα!

Δε νομιζω οτι εχει νοημα να δωσει καποιος 80 ή 100 για Α στοκ, για να παρει την G6 για να οδηγησει ενεργα ηχεια οπως ολα αυτα και του θεματος και τα ασχετα ελαφρως με το θεμα, soundbars. Η χρηση αυτου ειναι βασικα να οδηγησει πιο δυσκολα φορτια ακουστικων και να δωσει αξιοπρεπες ρευμα οδηγησης με την καλυτερη και πιο δυνατη μοναδα εξοδου που εχει απο μια απλη συσκευη pc laptop κινητο κλπ (περα απο τον DAC που θα ελεγα ειναι αστειο να εμπλεκουμε με φτηνα ενεργα ηχεια των 60-80-100 ευρω περιμενοντας καποια "πραγματικα ανεβασμενη ποιοτητα ηχου" και βελτιωση), ετσι δεν κολλαει και δεν προσφερει κατι σε ενεργα ηχεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...