Προς το περιεχόμενο

14700KF & Z790 PRO TUF & Θερμοκρασίες .


Mr^Robot
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από nickol-us,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρεα .

Ο Αγιος βασιλης ηρθε λιγο ποιο νωρις φετος ( Σημερα :) ) και μπόρεσα να αναβαθμίσω το κυρίως Pc που χρησιμοποιώ .

CPU : 14700KF

MOBO : Z790 PRO TUF

RAM : BEAST FURY 64GB 5200MhZ

Επειδή ειχα στην ακρη μια Noctua NH-U12S chromax με το 1700 bracket ( εύκαιρη ) αποφάσισα να χρησιμοποιήσω αυτή ως λυση ψύξης μιας και την ακούσαμε γερα απο τα νεα πραγματάκια ! Υπολόγισα ομως χωρις τον ξενοδόχο , και ενω το swap απο το παλιο σύστημα εγινε ανεμακτα και ολα παιζουν οπως πρεπει εχω θερμοκρασίες της τάξης 95+ ενω ανοίγω ενα παιχνιδι ...  επιφάνεια εργασίας και λοιπές εργασίες κάθομαι ανετά στους 40 βαθμούς , πως το μαζεύω τωρα ειναι η ερωτηση.. Καταλαβαίνω οτι χρειάζομαι κατι ανώτερο σε ψυξη αλλα τι;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mr^Robot είπε

Καλησπέρα στην παρεα .

Ο Αγιος βασιλης ηρθε λιγο ποιο νωρις φετος ( Σημερα :) ) και μπόρεσα να αναβαθμίσω το κυρίως Pc που χρησιμοποιώ .

CPU : 14700KF

MOBO : Z790 PRO TUF

RAM : BEAST FURY 64GB 5200MhZ

Επειδή ειχα στην ακρη μια Noctua NH-U12S chromax με το 1700 bracket ( εύκαιρη ) αποφάσισα να χρησιμοποιήσω αυτή ως λυση ψύξης μιας και την ακούσαμε γερα απο τα νεα πραγματάκια ! Υπολόγισα ομως χωρις τον ξενοδόχο , και ενω το swap απο το παλιο σύστημα εγινε ανεμακτα και ολα παιζουν οπως πρεπει εχω θερμοκρασίες της τάξης 95+ ενω ανοίγω ενα παιχνιδι ...  επιφάνεια εργασίας και λοιπές εργασίες κάθομαι ανετά στους 40 βαθμούς , πως το μαζεύω τωρα ειναι η ερωτηση.. Καταλαβαίνω οτι χρειάζομαι κατι ανώτερο σε ψυξη αλλα τι;  

Έχεις δει αν είναι κλειστό στο bios το asus multicore enchancement ή είναι στο auto/enabled?Πιέζει τον επεξεργαστή παραπάνω αν είναι ενεργό,σαν αυτόματο oc από τη μητρική ένα πράγμα,συνήθως με υπερβολικά νolt.Μπας και ρίξεις temps μέχρι να αναβαθμίσεις cooler.

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίμια και μάχιμη ψύκτρα αλλά εντελώς ακατάλληλη για τον επεξεργαστή.

Άλλαξε ψύξη άμεσα ή βάλε PL1/PL2 γύρω στα 180W στο BIOS. Αλλά έτσι απλά χαραμίζεις τον επεξεργαστή. Βασικά άλλαξε ψύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, niko13 είπε

Έχεις δει αν είναι κλειστό στο bios το asus multicore enchancement ή είναι στο auto/enabled?Πιέζει τον επεξεργαστή παραπάνω αν είναι ενεργό,σαν αυτόματο oc από τη μητρική ένα πράγμα,συνήθως με υπερβολικά νolt.Μπας και ρίξεις temps μέχρι να αναβαθμίσεις cooler.

Όχι δεν το έχω δει , θα ρίξω μια μάτια μήπως «μπαλώσω» την κατάσταση προσωρινά . 

 

1 ώρα πριν, Dark_Nightfall είπε

Υδρόψξυξη τριπλού ψυγείου , τουλάχιστον 360mm

Vfm πρόταση υπάρχει ; 

 

1 ώρα πριν, this.is.elia είπε

Τίμια και μάχιμη ψύκτρα αλλά εντελώς ακατάλληλη για τον επεξεργαστή.

Άλλαξε ψύξη άμεσα ή βάλε PL1/PL2 γύρω στα 180W στο BIOS. Αλλά έτσι απλά χαραμίζεις τον επεξεργαστή. Βασικά άλλαξε ψύξη.

Σίγουρα μάχιμη την πάλεψε μια χαρά με τον 11700k που ειχα αλλά μάλλον ζητάω πολλά πλέον . 
Σιγουρα θα αλλαχθεί δεν γίνεται να μείνει έτσι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
5 λεπτά πριν, Mr^Robot είπε

Vfm πρόταση υπάρχει ;

Η arctic freezer παραμένει σταθερά τρελό vfm, 360mm παίζει κάτω από το 100ρι, βεβαιώσου οτι έχεις κατάλληλο κουτί για αυτή.

 

Μέχρι να κάνεις το βήμα της αγοράς, βάλε λίγο κάτω το power limit, αμφιβάλλω οτι χρειάζεται να τρέχει αυτό το cpu τόσο ψηλά για gaming επιδόσεις.

Η ψύκτρα σου παραμένει τίμια, αν έχεις bracket δοκίμασε να βάλεις 2ο fan σε push-pull

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Η arctic freezer παραμένει σταθερά τρελό vfm, 360mm παίζει κάτω από το 100ρι, βεβαιώσου οτι έχεις κατάλληλο κουτί για αυτή.

 

Μέχρι να κάνεις το βήμα της αγοράς, βάλε λίγο κάτω το power limit, αμφιβάλλω οτι χρειάζεται να τρέχει αυτό το cpu τόσο ψηλά για gaming επιδόσεις.

Η ψύκτρα σου παραμένει τίμια, αν έχεις bracket δοκίμασε να βάλεις 2ο fan σε push-pull

Εβαλα δεύτερο φανακι για push-pull χωρις διαφορά δυστυχώς .. 

Μιλάμε για αυτήν εδω ? : https://www.skroutz.gr/s/20850548/Arctic-Liquid-Freezer-II-360-Ydropsyxi-Epexergasti-Triplou-Anemistira-120mm-gia-Socket-AM4-AM5-1700-1200-115x.html

Εχω ενα TUF GT501 δεν νομιζω να εχω προβλημα.

Οσον αφορα το Power Limit που το βρισκω ; πρωτη φορα αναγκάστηκα να ψαχτω με το θεμα.. 

3 ώρες πριν, niko13 είπε

Έχεις δει αν είναι κλειστό στο bios το asus multicore enchancement ή είναι στο auto/enabled?Πιέζει τον επεξεργαστή παραπάνω αν είναι ενεργό,σαν αυτόματο oc από τη μητρική ένα πράγμα,συνήθως με υπερβολικά νolt.Μπας και ρίξεις temps μέχρι να αναβαθμίσεις cooler.

Το έκανα disabled , ήταν στο auto .

52 λεπτά πριν, Mr^Robot είπε

Εβαλα δεύτερο φανακι για push-pull χωρις διαφορά δυστυχώς .. 

Μιλάμε για αυτήν εδω ? : https://www.skroutz.gr/s/20850548/Arctic-Liquid-Freezer-II-360-Ydropsyxi-Epexergasti-Triplou-Anemistira-120mm-gia-Socket-AM4-AM5-1700-1200-115x.html

Εχω ενα TUF GT501 δεν νομιζω να εχω προβλημα.

Οσον αφορα το Power Limit που το βρισκω ; πρωτη φορα αναγκάστηκα να ψαχτω με το θεμα.. 

Δεν βρισκω το Power Limit δυστηχως.. ειδα και κατι 37αρια στο τελειως "ρελαντι" πρωτη φορα σημερα.. 

 

Να χτυπήσω την Arctic ? 

Επεξ/σία από Mr^Robot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mr^Robot είπε

Εβαλα δεύτερο φανακι για push-pull χωρις διαφορά δυστυχώς .. 

Μιλάμε για αυτήν εδω ? : https://www.skroutz.gr/s/20850548/Arctic-Liquid-Freezer-II-360-Ydropsyxi-Epexergasti-Triplou-Anemistira-120mm-gia-Socket-AM4-AM5-1700-1200-115x.html

Εχω ενα TUF GT501 δεν νομιζω να εχω προβλημα.

Οσον αφορα το Power Limit που το βρισκω ; πρωτη φορα αναγκάστηκα να ψαχτω με το θεμα.. 

Το έκανα disabled , ήταν στο auto .

edit : βρήκα το power limit ! Πως το κατεβάζω ;

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/13MANUAL/PRIME_PROART_TUF_GAMING_INTEL_700_Series_BIOS_EM_WEB_EN.pdf?model=TUF GAMING Z790-PRO WIFI

Λογικά κοιτάς :

Long Duration Package Power Limit

Short Duration Package Power Limit

έχω την εντύπωση οτι μπορείς απλά να περιορίσεις το cpu σε συγκεκριμένο temp

Package Temperature Threshold

 

Με κάθε επιφύλαξη, περίμενε επιβεβαίωση και απο κανά μέλος.

Είχαμε και τον herald που το κατείχε μα βλέπω δεν υπάρχει πλέον ο λογαριασμός του...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, nickol-us είπε

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/13MANUAL/PRIME_PROART_TUF_GAMING_INTEL_700_Series_BIOS_EM_WEB_EN.pdf?model=TUF GAMING Z790-PRO WIFI

Λογικά κοιτάς :

Long Duration Package Power Limit

Short Duration Package Power Limit

έχω την εντύπωση οτι μπορείς απλά να περιορίσεις το cpu σε συγκεκριμένο temp

Package Temperature Threshold

 

Με κάθε επιφύλαξη, περίμενε επιβεβαίωση και απο κανά μέλος.

Είχαμε και τον herald που το κατείχε μα βλέπω δεν υπάρχει πλέον ο λογαριασμός του...

Ναι βασικα αυτό βρήκα και εγω με την αναζητηση , αλλά τι value να δώσω στο κουτί; 
 

Να πω πως δεν απογοητεύτηκα θα πω ψέμματα .. αλλά εν μέρη είναι και δικό μου Λάθος .
 

Να παραγγείλω την arctic με σιγουριά ; Διαβάζω πολλά θετικά .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mr^Robot είπε

Ναι βασικα αυτό βρήκα και εγω με την αναζητηση , αλλά τι value να δώσω στο κουτί; 
 

Να πω πως δεν απογοητεύτηκα θα πω ψέμματα .. αλλά εν μέρη είναι και δικό μου Λάθος .
 

Να παραγγείλω την arctic με σιγουριά ; Διαβάζω πολλά θετικά .. 

Αν ισχύει οτι γράφει το manual τότε μιλάμε για τιμές σε watt.

253w δίνει turbo ο 14700 οπότε κατεβάζεις ανάλογα.

Απογοητεύεσαι που ήρθε ο σάντα νωρίτερα...; Σύνελθε. Μιλάμε για κάτι που στρώνει.

Ακόμη και με περιορισμούς το cpu θα σε κάνει να δακρύσεις.

Η arctic είναι κορυφαίο vfm εδώ και πολύ καιρό...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απογοητευτικά κυρίως επειδή δεν το πρόβλεψα , και που έφαγα όλο το μπατζετ μου (1k) σε 3 πράγματα χωρις να υπολογίσω ότι χρειάζομαι ψύξη ..

Anyway που λένε και στο χωριό μου 😛 Σκέφτομαι να μην το πειράξω , δεν τα κατέχω κ εγω  100% αυτά .. έτσι κ αλλιώς  πισογυρίσμα δεν μπορώ να κάνω είμαι σε μονόδρομο ..  όποτε Θα χτυπήσω την arctic non argb και είδωμεν .. θα ενημερώσω για εξέλιξης .

Ευχαριστω πολύ .

Επεξ/σία από Mr^Robot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σε ολους.

Κατέληξα στην Arctic Liquid freezer ii 360 , οπου την βρηκα στο site της Arctic στα 98ε! Απολυτά χαμηλές θερμοκρασίες σε idle αλλα και σε φορτιο δεν περνάει τους 52 βαθμούς , ειναι πραγματικά VFM για αυτα που προσφέρει. 

Ευχαριστω πολυ οσους βοήθησαν .

IMG_2926.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

95C+ σε παιχνίδια δεν είναι φυσιολογικά για Noctua NH-U12S. Ούτε και τα 40c σε idle ειδικά τώρα το χειμώνα με το Intel EIST ανοικτό(στοκ ρυθμίσεις με άλλα λόγια). Κάποιο λάθος έγινε στην τοποθέτηση(ποσότητα πάστας, εφαρμογή κλπ).

Τα σύγχρονα CPU αναπτύσσουν μεγάλες θερμοκρασίες σε πολύ μικρή επιφάνεια και είναι δύσκολη η απαγωγή θερμότητας. Ακόμα και 100 κιλά υδρόψυξη δεν κάνουν τίποτα σε βαριά AVX φορτία. Μια δυνατή αερόψυξη(όπως η Noctua D15) είναι κοντά σε AIO υδρόψυξη, αν όλα γίνουν σωστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/12/2023 στις 10:02 ΠΜ, Chris2756 είπε

 Kαλοδουλευτο το μηχανακι.

Εγω για τον 14700kf, πηρα, μετα απο υποδειξη της noctua, αυτην της φωτο, ΝΗ-D15S

Noctua NH-D15S a (Small).jpg

Θηριο πραγματικά , καλοδούλευτο το εργαλειο επίσης :)

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

95C+ σε παιχνίδια δεν είναι φυσιολογικά για Noctua NH-U12S. Ούτε και τα 40c σε idle ειδικά τώρα το χειμώνα με το Intel EIST ανοικτό(στοκ ρυθμίσεις με άλλα λόγια). Κάποιο λάθος έγινε στην τοποθέτηση(ποσότητα πάστας, εφαρμογή κλπ).

Τα σύγχρονα CPU αναπτύσσουν μεγάλες θερμοκρασίες σε πολύ μικρή επιφάνεια και είναι δύσκολη η απαγωγή θερμότητας. Ακόμα και 100 κιλά υδρόψυξη δεν κάνουν τίποτα σε βαριά AVX φορτία. Μια δυνατή αερόψυξη(όπως η Noctua D15) είναι κοντά σε AIO υδρόψυξη, αν όλα γίνουν σωστά.

Σιγουρά η εφαρμογή ηταν αρίστη , ακομα και η ποσότητα της θερμοαγώγιμης ηταν οσο ακριβός χρειαζόταν , και το λεω με σιγουριά αφου οταν εκανα την αλλαγή για την υδροψυξη ολη η επιφάνεια του επεξεργαστή ειχε καλυφθεί .

Το ενδιαφέρον που συνέβαινε και το θυμήθηκα τωρα είναι το εξής 

Ενω έτρεχα aida64 και fan expert ταυτόχρονα για να συγκρίνω θερμοκρασίες το fan expert αργούσε να "δει" την διαφορά θεοκρασίας ! Τι θελω να πω ; Άνοιγα πχ το παιχνιδι .. το Aida64 έδειχνε πχ 70c και το Fan Expert ειχε μείνει στους 50c ας πούμε και δεν εκανε trigger τα fans να ανεβασουν στροφές , οποτε δωρο άδωρο το curve που καθόμουν και έφτιαχνα .. μετα απο λιγο "ξυπνούσε" το fan expert και ανέβαζε στροφές αλλα ηταν αργα ... 

Μονο που με ταλαιπώρησε στο βαλε βγαλε να παλευω με το cable managment και η αναμονή να ερθει η Arctic .. κατα τα αλλα ειμαι πλεον απολυτά ευχαριστημένος .

Επεξ/σία από Mr^Robot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...