Προς το περιεχόμενο

Αναφορές από μερίδα χρηστών του Google Drive για Desktop για χαμένα αρχεία


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Hellenicsun είπε

Θα σας πρότεινα να κάνετε ότι έκανα εγώ και ησύχασα: φτιάξτε τον δικό σας NAS server και χρησιμοποιείτε ακόμη έναν εξωτερικό σκληρό για παν ενδεχόμενο.

Ο NAS κάνει ούτως ή άλλως backup στον εαυτό του (δύο δίσκοι εντός με τον έναν είδωλο του άλλου) και ο εξωτερικός (στην ίδια ή παρόμοια χωρητικότητα) σαν το επιπλέον μέτρο ασφαλείας. Επιτρέπεται η απομακρυσμένη σύνδεση και χρήση (στο εύρος της γραμμής σας - εγώ έχω 212/22 και είναι μια χαρά).

Αν θέλετε ντε και καλά επιπλέον μια δικλείδα ασφαλείας επί μηνιαία πληρωμή (ως το τέλος της ζωής σας ή των χρημάτων σας), ο σέρβερ μπορεί να κάνει backup στις περισσότερες δημοφιλείς υπηρεσίες για τριπλή ασφάλεια (προσωπικά, απέχω).

Γενικά θα πρότεινα, όσο είναι δυνατόν για τον καθένα να μειωθεί η εξάρτηση από ακόμη ένα ενοίκιο.

RAID is not backup.

Πάντως η καλύτερη λύση είναι όντως το NAS.

Synology με hyperbackup να δίνει incremental backup σε ένα 2ο synology και ξέγνοιασες.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vorlon68 είπε

Εγω κάποια αρχεία τα κρατάω ταυτόχρονα σε Dropbox, Google Drive, Box drive και OneDrive. Τι στο διάολο... δεν νομιζω να παρουσιάσουν κάποια στιγμη πρόβλημα και τα 4 συχρόνως.......

DVD μόνο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, teodoreh είπε

RAID is not backup.

Πάντως η καλύτερη λύση είναι όντως το NAS.

Synology με hyperbackup να δίνει incremental backup σε ένα 2ο synology και ξέγνοιασες.

 

Είμαι ήδη σε αναζήτηση δεύτερου γιατί βλέπω το έργο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση για να ξέρω, αν βάλω στο ρούτερ μου έναν εξωτερικό σκληρό στην θύρα usb που έχει για αυτόν τον σκοπό θα μπορεί να λειτουργήσει ως back up του nas που έχω σε άλλον χώρο; Το λέω σαν οικονομική λύση για να μην μπαίνουμε σε κόπο και έξοδα για 2ο nas, ειδικά αν δεν χρειάζεσαι και τις άλλες του λειτουργίες πέρα της αποθήκευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ γι' αυτό έχω BLu-Ray recorder, βίντεο και φωτογραφίες καταγράφονται και σε DvD αλλά και σε mDisk (archival) δηλαδή αρχειοθετικά δισκάκια που έχουν υποτίθεται 200 χρόνια ζωής (προφανώς χωρίς να τα χρησιμοποιείς και πολύ, μόνο ως back up γι ανα μην χαλάσει η επιφάνεια και το υλικό τους).

Το cloud δεν θα έπρεπε ποτέ να θεωρείται μόνιμο αποθηκευτικό, είναι όταν είσαι διακοπές να φορτώνονται αυτόματα για σιγουριά και όταν πας σπίτι να τα αποθηκεύεις και τοπικά από το κινητό σου, αν κλαπεί ή σου πέσει στην θάλασσα να μην χάσεις τουλάχιστον τα αρχεία σου.

Επίσης το cloud βοηθάει πολύ σε επαγγελματίες φωτογράφους που είναι εν κινήσει και θέλουν να αποθηκεύουν κάποια πράγματα μέχρι να επιστρέψουν και να ταξινομήσουν τα πάντα.

Δίοδος ασφαλείας είναι, όχι μόνιμη αποθήκευση δεδομένων... για το διαδίκτυο μιλάμε.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Εγώ γι' αυτό έχω BLu-Ray recorder, βίντεο και φωτογραφίες καταγράφονται και σε DvD αλλά και σε mDisk (archival) δηλαδή αρχειοθετικά δισκάκια που έχουν υποτίθεται 200 χρόνια ζωής (προφανώς χωρίς να τα χρησιμοποιείς και πολύ, μόνο ως back up γι ανα μην χαλάσει η επιφάνεια και το υλικό τους).

Το cloud δεν θα έπρεπε ποτέ να θεωρείται μόνιμο αποθηκευτικό, είναι όταν είσαι διακοπές να φορτώνονται αυτόματα για σιγουριά και όταν πας σπίτι να τα αποθηκεύεις και τοπικά από το κινητό σου, αν κλαπεί ή σου πέσει στην θάλασσα να μην χάσεις τουλάχιστον τα αρχεία σου.

Επίσης το cloud βοηθάει πολύ σε επαγγελματίες φωτογράφους που είναι εν κινήσει και θέλουν να αποθηκεύουν κάποια πράγματα μέχρι να επιστρέψουν και να ταξινομήσουν τα πάντα.

Δίοδος ασφαλείας είναι, όχι μόνιμη αποθήκευση δεδομένων... για το διαδίκτυο μιλάμε.

Πως κάνεις αυξητικό backup σε οπτικό δίσκο; Δηλαδή αν γράψεις ~2TB δεδομένων σε 40 δισκάκια των 50GB, και λίγες εβδομάδες μετά αλλάξεις 2Gb δεδομένων σε διάφορους φακέλους και προσθέσεις και 1GB επιπλέον σε διάφορους φακέλους, μπορείς να γράψεις ένα ακόμα Blu-Ray για αυτά τα 3GB που αλλάχθηκαν και προστέθηκαν ή τα γράφεις και τα 40 από την αρχή;

Εννοείται χωρίς πατέντες που απαιτούν χειροκίνητη δουλειά.

Αν δεν γίνεται, το παραπάνω σύστημα backup ίσως συμφέρει σε φωτογραφίες και βίντεο όπου φάκελοι μόνο προστίθενται δίπλα στους άλλους (και πάλι χωρίς πολλά επίπεδα να σε μπερδεύουν), όχι για γενικού σκοπού σύστημα backup.

3 ώρες πριν, teodoreh είπε

RAID is not backup.

Κάποιος sysadmin την Google εξοικειώνεται με αυτό το concept αυτή τη στιγμή 🙂

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Hellenicsun είπε

Θα σας πρότεινα να κάνετε ότι έκανα εγώ και ησύχασα: φτιάξτε τον δικό σας NAS server.

Μπορεί να γίνει σχετικά εύκολα synchronize με άλλες συσκευές (στο τοπικό δίκτυο) με αυτόν τον τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kurkosdr said:

Πως κάνεις αυξητικό backup σε οπτικό δίσκο; Δηλαδή αν γράψεις ~2TB δεδομένων σε 40 δισκάκια των 50GB, και λίγες εβδομάδες μετά αλλάξεις 2Gb δεδομένων σε διάφορους φακέλους και προσθέσεις και 1GB επιπλέον σε διάφορους φακέλους, μπορείς να γράψεις ένα ακόμα Blu-Ray για αυτά τα 3GB που αλλάχθηκαν και προστέθηκαν ή τα γράφεις και τα 40 από την αρχή;

Εννοείται χωρίς πατέντες που απαιτούν χειροκίνητη δουλειά.

Αν δεν γίνεται, το παραπάνω σύστημα backup ίσως συμφέρει σε φωτογραφίες και βίντεο όπου φάκελοι μόνο προστίθενται δίπλα στους άλλους (και πάλι χωρίς πολλά επίπεδα να σε μπερδεύουν), όχι για γενικού σκοπού σύστημα backup.

Κάποιος sysadmin την Google εξοικειώνεται με αυτό το concept αυτή τη στιγμή 🙂

Αυτό γίνεται όταν δεν κλείνεις το δισκάκι και μπορείς να προσθέσεις αργότερα επιπλεον αρχεία, αν όμως το κάνεις πολλές φορές ίσως αργεί να διαβάσει τον δίσκο, τουλάχιστον έτσι γινόταν παλαιότερα, δεν ξέρω αν έχουν νεότερη μέθοδο για την λίστα αρχείων. Επίσης δεν ξέρω αν γίνεται στα blu ray αλλά λογικά γίνεται.

Εγώ έχω ένα σκασμό DvD που είχα πάρει "dvd cake box" με 100 DvD, προς το παρόν τα έχω σε DvD τουλάχιστον από 2 φορές (ορισμένα και 3 φορές).

Περιμένω να φτάσω αρκετό μέγεθος ώστε να τα γράψω μονομιάς σε blu ray και να τα έχω ταξινομημένα σωστά για να μην βάζω συνεχώς αρχεία και φτάσει να μην μπορεί να το διαβάσει.

Η αλήθεια είναι ότι όλο το αναβάλλω και πρέπει σε κάποια φάση να το επισπεύσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ciccirya είπε

Μπορεί να γίνει σχετικά εύκολα synchronize με άλλες συσκευές (στο τοπικό δίκτυο) με αυτόν τον τρόπο;

Ως προς τι;

Όσο αφορά το backup φωτογραφιών και βίντεο, διαθέτει εφαρμογή που υπάρχει για iOS & Android που λειτουργεί αυτόματα.

Περίπου το ίδιο και για τη μεταφορά δεδομένων όπως αρχεία .pdf.

Υπάρχει ακόμη κι εφαρμογή για μουσική ώστε να κάνεις streaming απομακρυσμένα ενώ ο VLC σε Android βλέπει κανονικά αρχεία βίντεο κι επίσης μπορεί να κάνει streaming απομακρυσμένα.

Αν τώρα θες να βλέπουν τον σέρβερ κι άλλες συσκευές όπως δεύτερος υπολογιστής, γίνεται κανονικά και μάλιστα μπορείς να αδειοδοτηθεί συγκεκριμένος φάκελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Εγώ γι' αυτό έχω BLu-Ray recorder, βίντεο και φωτογραφίες καταγράφονται και σε DvD αλλά και σε mDisk (archival) δηλαδή αρχειοθετικά δισκάκια που έχουν υποτίθεται 200 χρόνια ζωής (προφανώς χωρίς να τα χρησιμοποιείς και πολύ, μόνο ως back up γι ανα μην χαλάσει η επιφάνεια και το υλικό τους).

Το cloud δεν θα έπρεπε ποτέ να θεωρείται μόνιμο αποθηκευτικό, είναι όταν είσαι διακοπές να φορτώνονται αυτόματα για σιγουριά και όταν πας σπίτι να τα αποθηκεύεις και τοπικά από το κινητό σου, αν κλαπεί ή σου πέσει στην θάλασσα να μην χάσεις τουλάχιστον τα αρχεία σου.

Επίσης το cloud βοηθάει πολύ σε επαγγελματίες φωτογράφους που είναι εν κινήσει και θέλουν να αποθηκεύουν κάποια πράγματα μέχρι να επιστρέψουν και να ταξινομήσουν τα πάντα.

Δίοδος ασφαλείας είναι, όχι μόνιμη αποθήκευση δεδομένων... για το διαδίκτυο μιλάμε.

Εγώ είμαι επαγγελματίας φωτογράφος & βιντεογραφος.

Εκτός του ότι χρησιμοποιώ σώμα με διπλή SD για διπλή εγγραφή των αρχείων, έχω τρία ζευγάρια πάντα μαζί (ώστε να μην έχω όλη τη μέρα ενός γάμου σε ένα μόνον ζευγάρι) κι όταν είμαι εκτός βάσης (Αθήνα) υπάρχει φορητός υπολογιστής στον οποίο αντιγράφω το περιεχόμενο χωρίς όμως να διαγράψω τις κάρτες (μόνο φυσικό κλείδωμα και στη θήκη τους).

Ελαφρώς overkill η φάση αλλά άντε να πεις σε ζευγάρι και συγγενείς να το πάμε ξανά την επόμενη Κυριακή 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, Hellenicsun said:

Εγώ είμαι επαγγελματίας φωτογράφος & βιντεογραφος.

Εκτός του ότι χρησιμοποιώ σώμα με διπλή SD για διπλή εγγραφή των αρχείων, έχω τρία ζευγάρια πάντα μαζί (ώστε να μην έχω όλη τη μέρα ενός γάμου σε ένα μόνον ζευγάρι) κι όταν είμαι εκτός βάσης (Αθήνα) υπάρχει φορητός υπολογιστής στον οποίο αντιγράφω το περιεχόμενο χωρίς όμως να διαγράψω τις κάρτες (μόνο φυσικό κλείδωμα και στη θήκη τους).

Ελαφρώς overkill η φάση αλλά άντε να πεις σε ζευγάρι και συγγενείς να το πάμε ξανά την επόμενη Κυριακή 😂

Αν την έχεις πατήσει μία φορά καθόλου overkill αυτό που κάνεις. Φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά. Αυτό που τα γράφεις διπλά και τριπλά μόνο να σε σώσει μπορεί γιατί μερικά πράγματα δεν μπορείς να τα επαναλάβεις (όπως ένας γάμος ή βαφτίσια).

Το θέμα με το cloud είναι ότι είναι ακριβό για τους μισθούς μας και το να έχεις γρήγορο ίντερνετ παντού είναι επίσης ακριβό γιατί αν έχεις εκατοντάδες επαγγελματικές φωτογραφίες που έχουν 10ΜΒ η κάθε μία π.χ. που να τις ανεβάσεις γρήγορα.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Αν την έχεις πατήσει καθόλου overkill, το θέμα με το cloud είναι ότι είναι ακριβό για τους μισθούς μας και το να έχεις γρήγορο ίντερνετ παντού είναι επίσης ακριβό γιατί αν έχεις εκατοντάδες επαγγελματικές φωτογραφίες που έχουν 10ΜΒ η κάθε μία π.χ. που να τις ανεβάσεις γρήγορα.

Αυτό που τα γράφεις διπλά και τριπλά μόνο να σε σώσει μπορεί γιατί μερικά πράγματα δεν μπορείς να τα επαναλάβεις (όπως ένας γάμος ή βαφτίσια).

Για την ιστορία, το κάθε αρχείο φωτογραφίας παίζει μεταξύ 35-45MB και μην αναφερθώ σε αρχεία βίντεο 4K/60 σε C-LOG 3.. 

Που σημαίνει ότι αν έπρεπε να πληρώνω cloud, στα ποσά TB; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...