Προς το περιεχόμενο

Αναφορές από μερίδα χρηστών του Google Drive για Desktop για χαμένα αρχεία


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με πρόσφατες αναφορές, τα προσωπικά αρχεία αρκετών χρηστών εξαφανίστηκαν ανεξήγητα από το λογαριασμό τους στο Google Drive.

Η Google αναγνώρισε το πρόβλημα στην επίσημη κοινότητα της υπηρεσίας, δηλώνοντας ότι επηρεάζει ένα περιορισμένο υποσύνολο χρηστών της desktop εφαρμογής του Google Drive. 

Συγκεκριμένα, η Google εντόπισε ένα σφάλμα στο συγχρονισμό που επηρεάζει τις εκδόσεις Drive desktop 84.0.0.0 έως 84.0.4.0. Ένας χρήστης εξήγησε πώς έχασε ολόκληρο το ιστορικό δεδομένων του Google Drive από τον Μάιο, ανακαλύπτοντας τη σοκαριστική απώλεια δεδομένων μόλις την περασμένη εβδομάδα. 

Παρά το γεγονός ότι η υποστήριξη της Google καθοδήγησε τον χρήστη μέσω πιθανών μεθόδων ανάκτησης δεδομένων, όπως η επαναφορά αντιγράφων ασφαλείας, το εξαφανισμένο περιεχόμενο παραμένει μέχρι στιγμής μη ανακτήσιμο. Επί του παρόντος, πάνω από 190 άτομα έχουν κάνει κλικ στο ότι αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα, με τους ανήσυχους σχολιαστές να περιγράφουν σχεδόν πανομοιότυπες καταστάσεις. 

Σε απάντηση, ένα μέλος της ομάδας του Google Drive προειδοποίησε τους χρήστες να μην

- κάνουν κλικ στην "Αποσύνδεση λογαριασμού" στο Google Drive για desktop
- και να μην διαγράψουν ή μεταφέρουν τον κατάλογο αρχείων της εφαρμογής που βρίσκεται στις παρακάτω συντομεύσεις

Windows: %USERPROFILE%\AppData\Local\Google\DriveFS
macOS: ~/Library/Application Support/Google/DriveFS


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και που εισαι ακομη.. αφου μια πληροφορια  ψηφιακη ειναι σαν να χαραζεις την αμμο, με το παραμικρο *😉κυμματακι εξαφανιζεται 😄

Επεξ/σία από ontariyo
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω κάποια αρχεία τα κρατάω ταυτόχρονα σε Dropbox, Google Drive, Box drive και OneDrive. Τι στο διάολο... δεν νομιζω να παρουσιάσουν κάποια στιγμη πρόβλημα και τα 4 συχρόνως.......

Επεξ/σία από vorlon68
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, vorlon68 said:

Εγω κάποια αρχεία τα κρατάω ταυτόχρονα σε Dropbox, Google Drive, Box drive και OneDrive. Τι στο διάολο... δεν νομιζω να παρουσιάσουν κάποια στιγμη πρόβλημα και τα 4 συχρόνως.......

Το μονο φοβο που εχω ειναι ο "συγχρονισμος". Ακομα νιωθω αβολα οταν τα πραγματα "συγχρονιζουν".

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Το μονο φοβο που εχω ειναι ο "συγχρονισμος". Ακομα νιωθω αβολα οταν τα πραγματα "συγχρονιζουν".

Τα αρχεία στο PC και στο κινητό τα ανοίγω απο το Dropbox. Στα άλλα 3 τα κάνω 1 φορά την εβδομάδα αντιγραφη απο το Dropbox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ο κακοπροαίρετος να ρωτήσω το εξής: Από τη στιγμή που η Google παραδέχτηκε το λάθος της δεν έπρεπε να παίξει και αποζημίωση; Ή όπου είναι να τα αρπάξουν το κυνηγάνε και όπου πρέπει να δώσουν το κάνουν γαργάρα; Γιατί αν κάποιος έχει αρχεία της δουλειάς του; Ή έστω φωτογραφίες από σημαντικά γεγονότα της ζωής του; Μας συμπαθάτε και τελείωσε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πείρα back up από το google drive και τα έβαλα στον εξωτερικό μου.

Αν χανόντουσαν δεν υπήρχε τρόπος να τα ανακτήσω αυτά τα σημαντικά αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

I fall from the clouds..! 😛

young hercules falling GIF by HULU

Υ.Γ: δε σώζουμε ΠΟΤΕ μόνο σε σύννεφο. Πάντα κρατάμε backup σε άλλες δύο (αν γίνεται ξεχωριστές μεταξύ τους) τοποθεσίες - π.χ. λάπτοπ, εξωτερικό σκληρό, κάρτα μνήμης κτλ..

Υ.Γ2: αυτό που το 'Google Contacts' μου εξαφανίζει - έτσι, επειδή γουστάρει - σωσμένες επαφές κάθε τρεις και λίγο.. Κι εκεί ο συγχρονισμός στο Google Drive γίνεται..

Επεξ/σία από gadgetseek
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό θα συνέβαινε αν υπήρχε το integration στον file manager που υπάρχει σε πολλές διανομές Linux χωρίς extra προγράμματα, μέσω των online accounts; Νομίζω, πιο δύσκολα. 

H λύση, γενικότερα, για μένα, είναι η πολλαπλή αποθήκευση, μαζί με τοπικό backup.

Επεξ/σία από BritGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας πρότεινα να κάνετε ότι έκανα εγώ και ησύχασα: φτιάξτε τον δικό σας NAS server και χρησιμοποιείτε ακόμη έναν εξωτερικό σκληρό για παν ενδεχόμενο.

Ο NAS κάνει ούτως ή άλλως backup στον εαυτό του (δύο δίσκοι εντός με τον έναν είδωλο του άλλου) και ο εξωτερικός (στην ίδια ή παρόμοια χωρητικότητα) σαν το επιπλέον μέτρο ασφαλείας. Επιτρέπεται η απομακρυσμένη σύνδεση και χρήση (στο εύρος της γραμμής σας - εγώ έχω 212/22 και είναι μια χαρά).

Αν θέλετε ντε και καλά επιπλέον μια δικλείδα ασφαλείας επί μηνιαία πληρωμή (ως το τέλος της ζωής σας ή των χρημάτων σας), ο σέρβερ μπορεί να κάνει backup στις περισσότερες δημοφιλείς υπηρεσίες για τριπλή ασφάλεια (προσωπικά, απέχω).

Γενικά θα πρότεινα, όσο είναι δυνατόν για τον καθένα να μειωθεί η εξάρτηση από ακόμη ένα ενοίκιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, TasMan said:

Εγώ ο κακοπροαίρετος να ρωτήσω το εξής: Από τη στιγμή που η Google παραδέχτηκε το λάθος της δεν έπρεπε να παίξει και αποζημίωση; Ή όπου είναι να τα αρπάξουν το κυνηγάνε και όπου πρέπει να δώσουν το κάνουν γαργάρα; Γιατί αν κάποιος έχει αρχεία της δουλειάς του; Ή έστω φωτογραφίες από σημαντικά γεγονότα της ζωής του; Μας συμπαθάτε και τελείωσε;

Ότι λένε οι όροι χρήσης. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...