Προς το περιεχόμενο

Αναφορές από μερίδα χρηστών του Google Drive για Desktop για χαμένα αρχεία


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, Hellenicsun said:

Για την ιστορία, το κάθε αρχείο φωτογραφίας παίζει μεταξύ 35-45MB και μην αναφερθώ σε αρχεία βίντεο 4K/60 σε C-LOG 3.. 

Που σημαίνει ότι αν έπρεπε να πληρώνω cloud, στα ποσά TB; 

Ναι ανάλογα την μηχανή και την ανάλυση, αν είναι σε raw και έχει και αρκετή ανάλυση κλάφτα.

Απλώς οι τιμές είναι πάντα Αμερικής, φαντάσου ότι οι επαγγελματίες φωτογράφοι στην Αμερική βγάζουν δεκαπλάσια από εδώ. Εδώ σου κάνουν και παζάρια, εκεί ο κόσμος πληρώνει. Είναι όπως οι συνδρομές στα κανάλια, 15€ για εμάς είναι μισό μεροκάματο, 15$ για αρκετούς Αμερικάνους είναι μισή ώρα από την δουλειά τους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Αυτό γίνεται όταν δεν κλείνεις το δισκάκι και μπορείς να προσθέσεις αργότερα επιπλεον αρχεία, αν όμως το κάνεις πολλές φορές ίσως αργεί να διαβάσει τον δίσκο, τουλάχιστον έτσι γινόταν παλαιότερα, δεν ξέρω αν έχουν νεότερη μέθοδο για την λίστα αρχείων. Επίσης δεν ξέρω αν γίνεται στα blu ray αλλά λογικά γίνεται.

Εγώ έχω ένα σκασμό DvD που είχα πάρει "dvd cake box" με 100 DvD, προς το παρόν τα έχω σε DvD τουλάχιστον από 2 φορές (ορισμένα και 3 φορές).

Περιμένω να φτάσω αρκετό μέγεθος ώστε να τα γράψω μονομιάς σε blu ray και να τα έχω ταξινομημένα σωστά για να μην βάζω συνεχώς αρχεία και φτάσει να μην μπορεί να το διαβάσει.

Η αλήθεια είναι ότι όλο το αναβάλλω και πρέπει σε κάποια φάση να το επισπεύσω.

Το πρόβλημα με το backup σε οπτικούς δίσκους δεν είναι το multisession. Ας κάνει να διαβάσει το δίσκο όσο θέλει, άλλωστε πόσες φορές θα κάνεις restore το backup;

Το πρόβλημα με το backup σε οπτικούς δίσκους είναι ότι δεν έχω βρει κάποιο software για αυξητικό backup, δηλαδή να διαβάσει τι υπάρχει ήδη backed up στα δισκάκια, να συγκρίνει με το τι υπάρχει στο σκληρό, και να γράψει σε ένα καινούριο δισκάκι ή session μόνο τα καινούρια ή αλλαγμένα αρχεία που υπάρχουν στο σκληρό. Και κατά το restore να τα κάνει restore όπως ήταν αρχικά στο σκληρό.

Αν είναι να ψάχνω μόνος μου τις διαφορές και να φτιάχνω από την αρχή το directory structure στο καινούριο δισκάκι για να βάλω καμιά 20 αλλαγμένα/νέα αρχεία μέσα, άστο καλύτερα.

Και ούτε θα γράφω κάθε φορά από την αρχή όλα τα δισκάκια και να πετάω τα παλιά κάνοντας το πορτοφόλι μου να κλαίει και δημιουργώντας άσκοπα e-waste.

Τώρα αν ο άλλος θέλει backup για photo/video από κάμερα όπου νέοι φάκελοι προστίθενται δίπλα στους παλαιούς με προβλέψιμο τρόπο, το χειροκίνητο αυξητικό backup μπορεί να τον βολεύει. Αλλά δεν είναι γενική λύση.

Προς το παρόν έχω έναν εξωτερικό SSD 2TB για backup.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kurkosdr είπε

Αν είναι να ψάχνω μόνος μου τις διαφορές και να φτιάχνω από την αρχή το directory structure στο καινούριο δισκάκι για να βάλω καμιά 20 αλλαγμένα/νέα αρχεία μέσα, άστο καλύτερα.

 

Sort by / Date modified το λύνει αυτό αλλά η αποθήκευση σε οπτικά μέσα είναι μια διαδικασία άκομψη σε όλα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Lucifer είπε

 

Sort by / Date modified το λύνει αυτό αλλά η αποθήκευση σε οπτικά μέσα είναι μια διαδικασία άκομψη σε όλα της.

Το sort by / date modified δεν σε σώζει αν έχεις πολλά επίπεδα φακέλων με πολλούς φακέλους. Πρέπει να το κάνεις σε κάθε επίπεδο και κάθε φάκελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Eloy είπε

Mόνο local backup κι αν χαθεί κάτι θα ξέρω τουλάχιστον οτι ήταν δικό μου λάθος...

Στο cloud συνήθως ανεβάζουμε encrypted ένα συμπαγές αρχείο με όλα τα σημαντικά αρχεία μας μέσα. Οπότε αν χαθεί κάτι θα είναι π.χ. μια συγκεκριμένη version αυτού του αρχείου ή το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Στο cloud συνήθως ανεβάζουμε encrypted ένα συμπαγές αρχείο με όλα τα σημαντικά αρχεία μας μέσα. Οπότε αν χαθεί κάτι θα είναι π.χ. μια συγκεκριμένη version αυτού του αρχείου ή το ίδιο.

Χρησιμοποιούσα VeraCrypt αλλά κάθε φορά που ήθελα να προσθέσω επιπλέον αρχεία έπρεπε να κρυπτογραφώ το σύνολο ξανά. 
Τωρα δουλεύω Cryptomator και απλά ξεκλειδώνω το συμπαγές αρχείο που λες βάζω ότι έξτρα θέλω μέσα και ξανά κλειδώνω. Αυτό γίνεται τοπικά και γίνεται αυτόματο sync σε cloud υπηρεσία. 
Για μη ευαίσθητα/σημαντικα αρχεία έχω μόνιμα αυτόματο sync μεταξύ λαπτοπ, cloud και nas στον οποίο τρέχω Nextcloud. 
Τώρα που το σκέφτομαι ένας εξωτερικός nvme σε κάποιον άλλο φυσικό χώρο δεν θα έβλαπτε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 29/11/2023 at 03:45, kurkosdr said:

Το πρόβλημα με το backup σε οπτικούς δίσκους δεν είναι το multisession. Ας κάνει να διαβάσει το δίσκο όσο θέλει, άλλωστε πόσες φορές θα κάνεις restore το backup;

Το πρόβλημα με το backup σε οπτικούς δίσκους είναι ότι δεν έχω βρει κάποιο software για αυξητικό backup, δηλαδή να διαβάσει τι υπάρχει ήδη backed up στα δισκάκια, να συγκρίνει με το τι υπάρχει στο σκληρό, και να γράψει σε ένα καινούριο δισκάκι ή session μόνο τα καινούρια ή αλλαγμένα αρχεία που υπάρχουν στο σκληρό. Και κατά το restore να τα κάνει restore όπως ήταν αρχικά στο σκληρό.

Αν είναι να ψάχνω μόνος μου τις διαφορές και να φτιάχνω από την αρχή το directory structure στο καινούριο δισκάκι για να βάλω καμιά 20 αλλαγμένα/νέα αρχεία μέσα, άστο καλύτερα.

Ναι σε αυτό έχεις δίκιο, και αυτό γιατί όπως είπα το να προσθέσεις αρχεία σε δίσκο δεν είναι το ίδιο με το να προσθέτεις σε έναν σκληρό που δέχεται και ανασυγκρότηση δίσκου κτλ.

Γι' αυτό και τα έχω αποθηκευμένα σε διάφορους σημεία και μόλις μαζευτούν αρκετά τα γράφω σαν κατηγορία.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχασα και εγώ αρχεία και το διαπίστωσα τυχαία. Επιβεβαιώνω ότι υπάρχει πρόβλημα. Ένας θεός ξέρει τί αρχεία χάσαμε πάλι…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...