Προς το περιεχόμενο

Μία εβδομάδα μετά, η Apple διακόπτει την πρόσβαση του Beeper Mini το οποίο έφερε το iMessage στο Android


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Anaptiras2211 είπε

Μπαινω στην κουβεντα γιατι θελω ειλικρινα να μου εξηγηθει απο καποιον τι ειδους μονοπωλιο ειναι μια απο τις εκατονταδες εφαρμογες ανταλλαγης μηνυματων να μην εχει αψογη συνεργασια out of the box με μια αλλη εταιρεια. Δεν μπλοκαρει την επικοινωνια μεταξυ διαφορετικων λειτουργικων. Παρακολουθωντας αυτες τις μερες τον χαμο,δεν μπορω να μπω στην ψυχολογια αυτων που θελουν ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ να στειλουν μηνυματα μεσω iMessage. Αφου ειναι λυμενο το θεμα μεσω whatsapp,viber,telegram,signal κλπ. Ρωταω ειλικρινα και χωρις να θελω να ειμαι εριστικος. Θα ηθελα να μου το εξηγησει ακποιος αν θελει.

Θέλουν τους χρηστες της Apple να μιλάνε τσάμπα με τους δικούς τους ώστε να πουλάνε μεγαλύτερη διαφημιστική πίτα στους πελάτες τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FYI έγινε recovered η φάση και δουλεύει κανονικά (όχι πως το χρησιμοποιώ γιατί δεν με ενδιαφέρουν τα bubbles όπως και όλους τους Ευρωπαίους.  Απλά ενημερώνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, AtiX είπε

Συγνώμη φίλε μου το τσουβάλιασμα εσύ το ξεκίνησες…

ωραία στάση “Google: "Don't be evil" 😂” καθόλου υποκειμενική…

Ρε Atix πραγματικα ουτε αυτο δεν το επιασες; Σου λεει κατι οτι ηταν το motto της Google, και ειναι εντελως αστειο για μια εταιρεια ορισμο του μονοπωλιου και των αθεμιτων πρακτικων;
Σταματα να βλεπεις φατασματα!

Επεξ/σία από immortalx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Έλα μου ντε.

Στην ουσία βγήκε και κουνούσε το δάχτυλο στην Apple κοροιδευοντας το σύστημα τους.

Ε, του τονδαγκωσαν κι αυτοί.

Δεν καταλαβαίνω τι πίνουν μερικοί.

Αν το έπαιζε αλλιώς απλά θα του είχαν εξαγοράσει την εφαρμογή του.

Ποιος ο λόγος να εξαγοράσει κάτι η Apple σε διαφορετική πλατφόρμα σε που κατέχει η ίδια στην πλατφόρμα της. Ίσα ίσα θα κυκλοφορούσε στη πιάτσα ότι πιάστηκε κότσος ο γίγαντας, θα μύριζαν "αίμα" και θα έκαναν όλοι το ίδιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, AtiX είπε

Πως γίνεται να μας ενοχλεί η Apple ενώ το Google messages είναι επιβεβλημένο σε πάνω από ένα δισεκατομμύριο χρήστες???

Η διαφορά είναι ότι αν έχεις το ένα μπορείς να επικοινωνείς με τους πάντες και από όποιο OS και εφαρμογή θες, ενώ με το άλλο σε κλείνει στο κλειστό οικοσύστημα της εταιρείας σου. Και όχι μόνο σε κλείνει αλλά προσπαθεί και με σθένος να σε κρατήσει κλεισμένο όπως βλέπουμε και από αυτό το άρθρο όπου κάνουν πολλές προσπάθειες για να μην σπάσει αυτή η κλειστότητα.

3 ώρες πριν, Anaptiras2211 είπε

 

1 ώρα πριν, AtiX είπε

κανένας δεν σας ανάγκασε να την αγοράσετε...

Το λέτε και το ξαναλέτε αυτό, όμως η αλήθεια είναι ότι πολλά άτομα αναγκάζονται, έστω και έμμεσα να αγοράσουν iphone, από τον κοινωνικό τους περίγυρο.
Μπορεί να έχει καταντήσει meme το θέμα με τις πράσινες και μπλέ φούσκες όμως δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει και ιδιαίτερα σε χώρες όπως η Αμερική όπου το imessage είναι από τα πιο δημοφιλή messaging apps και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να καταλήξεις σε παρέα ή γκρουπ στη δουλειά που όλοι μιλάνε σε ενα imessage group chat. Κάτι που αυτόματα σε αποκλείει αν έχεις android. Οπότε ούτε connections δεν μπορείς να κάνεις στη δουλειά ούτε να γνωρίσεις άτομα, κτλ.
Εδώ όπως έχουμε αναφέρει ξανά και ξανά, οι επιτροπές ανταγωνισμού ανάγκασαν τη microsoft και την alphabet να αλλάξουν τους default browser και search engine τους (κάτι που κανονικά αλλάζει και με δυο κλικ) επειδή θεωρούσαν αντιανταγωνιστικό να έχει ο μέσος χρήστης το συγκεκριμένο λογισμικό από προεπιλογή επειδή συνήθως δεν το άλλαζε και άρα κατέληγε να μην βλέπει καν τις λύσεις των ανταγωνιστών.
Και στη συγκεκριμένη περίπτωση με την Apple μιλάμε για ένα τόσο αντιανταγωνιστικό πρόβλημα που όχι μόνο δεν έχει λύση με δυο κλικ αλλά δεν έχει λύση καθόλου και η Apple παλεύει με νύχια και με δόντια για να κρατήσει το σύστημά της όσο πιο αντιανταγωνιστικό και κλειστό γίνεται όταν πρόκειται να βρεί κάποιος μια λύση.

Ειλικρινά δεν νομίζω να νοιάζει κανέναν με Android να μιλάει με IMessage ή με το "σταθερό" και "ανώτερο" σύστημα της με "ανωτερη εμπειρια χρήσης" και άλλες ανοησίες που έχουν ειπωθεί.
Απλά θέλουμε να μπορούμε να επικοινωνούμε με άτομα που έχουν iphone χωρίς να χρειαστεί να πάρουμε και εμείς iphone.
Τόσο απλά.

Επεξ/σία από Goulam
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί τους. Να δώσει πρόσβαση η Apple στο iMessenger αφου θεωρείται οτι είναι απο θέση ισχύος και μονοπωλείου, αλλα με την ίδια λογική σε μία χώρα σαν την Ελλάδα, να δώσει το viber, και για την υπόλοιπη Ευρώπη και το whatsapp. To zoom επίσης να αφήνει τρίτους και το MS Teams.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Goulam είπε

Η διαφορά είναι ότι αν έχεις το ένα μπορείς να επικοινωνείς με τους πάντες και από όποιο OS και εφαρμογή θες, ενώ με το άλλο σε κλείνει στο κλειστό οικοσύστημα της εταιρείας σου. Και όχι μόνο σε κλείνει αλλά προσπαθεί και με σθένος να σε κρατήσει κλεισμένο όπως βλέπουμε και από αυτό το άρθρο όπου κάνουν πολλές προσπάθειες για να μην σπάσει αυτή η κλειστότητα.

Το λέτε και το ξαναλέτε αυτό, όμως η αλήθεια είναι ότι πολλά άτομα αναγκάζονται, έστω και έμμεσα να αγοράσουν iphone, από τον κοινωνικό τους περίγυρο.
Μπορεί να έχει καταντήσει meme το θέμα με τις πράσινες και μπλέ φούσκες όμως δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει και ιδιαίτερα σε χώρες όπως η Αμερική όπου το imessage είναι από τα πιο δημοφιλή messaging apps και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να καταλήξεις σε παρέα ή γκρουπ στη δουλειά που όλοι μιλάνε σε ενα imessage group chat. Κάτι που αυτόματα σε αποκλείει αν έχεις android. Οπότε ούτε connections δεν μπορείς να κάνεις στη δουλειά ούτε να γνωρίσεις άτομα, κτλ.
Εδώ όπως έχουμε αναφέρει ξανά και ξανά, οι επιτροπές ανταγωνισμού ανάγκασαν τη microsoft και την alphabet να αλλάξουν τους default browser και search engine τους (κάτι που κανονικά αλλάζει και με δυο κλικ) επειδή θεωρούσαν αντιανταγωνιστικό να έχει ο μέσος χρήστης το συγκεκριμένο λογισμικό από προεπιλογή επειδή συνήθως δεν το άλλαζε και άρα κατέληγε να μην βλέπει καν τις λύσεις των ανταγωνιστών.
Και στη συγκεκριμένη περίπτωση με την Apple μιλάμε για ένα τόσο αντιανταγωνιστικό πρόβλημα που όχι μόνο δεν έχει λύση με δυο κλικ αλλά δεν έχει λύση καθόλου και η Apple παλεύει με νύχια και με δόντια για να κρατήσει το σύστημά της όσο πιο αντιανταγωνιστικό και κλειστό γίνεται όταν πρόκειται να βρεί κάποιος μια λύση.

Ειλικρινά δεν νομίζω να νοιάζει κανέναν με Android να μιλάει με IMessage ή με το "σταθερό" και "ανώτερο" σύστημα της με "ανωτερη εμπειρια χρήσης" και άλλες ανοησίες που έχουν ειπωθεί.
Απλά θέλουμε να μπορούμε να επικοινωνούμε με άτομα που έχουν iphone χωρίς να χρειαστεί να πάρουμε και εμείς iphone.
Τόσο απλά.

Ξέρω πως πλέον ξεχνάμε εσκεμμένα ποιος είναι το μονοπώλιο και επιτιθόμαστε στον δεύτερο…

μάλιστα προτιμάμε να υποστηρίξουμε την Google που πήρε, για άλλη μια φορά, ένα ανοικτό πρωτόκολλο του πέταξε μια κρυπτογράφηση και το πλάσαρε μέσω του λειτουργικού της ως κάτι universal που θα πρέπει και οι άλλοι να το ακολουθήσουν…

πάρτε τώρα το 100% μονοπώλιο στις εφαρμογές ανταλλαγής μηνυμάτων από την Google στο Android αφού το μόνο που σας απασχολούσε είναι τι θα κάνει η Apple…

Πραγματικά μόνο εγώ το βλέπω ότι το ανοικτό και ελεύθερο για τον χρήστη Android έχει γίνει χειρότερο με τις μόνες εφαρμογές που επιβιώνουν να είναι τις Google???

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AtiX είπε

Συγνώμη φίλε μου το τσουβάλιασμα εσύ το ξεκίνησες…

ωραία στάση “Google: "Don't be evil" 😂” καθόλου υποκειμενική…

Αυτό το πράγμα που μπλέκετε επιχειρηματολογίες με μισογεμάτα ποτήρια και το καταλήγετε πάντα στο ότι στην ουσία πουλάει ακριβά να το προσέξετε…

κανένας δεν σας ανάγκασε να την αγοράσετε, πραγματικά νομίζετε ότι μας απασχολεί η τσέπη σας???

Εν τω μεταξύ το Don't be evil το γράφει ειρωνικά και θίγει αυτό που λες: την Google και τις πρακτικές της (πχ Google Services με το έτσι θέλω).

Βγάλε τα οπαδικα γυαλιά και δες καθαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Bourdoulas είπε

Εν τω μεταξύ το Don't be evil το γράφει ειρωνικά και θίγει αυτό που λες: την Google και τις πρακτικές της (πχ Google Services με το έτσι θέλω).

Βγάλε τα οπαδικα γυαλιά και δες καθαρά.

Έχεις δίκιο φίλε μου, της έκανε τα μούτρα κρέας με τις σκληρή και ταυτόχρονα αντικειμενική κριτική του, να θυμηθώ να κάνω το ίδιο για να μην μου λετε περί οπαδικά γυαλιά… ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ποιος το χ.. το imessage στην Ελλάδα έχουμε.. viber.

.. ή αλλιώς υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια

.. ή αλλιώς δεν την χάλασε την apple που το RCS θα γίνει το στανταρτ ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, AtiX είπε

Έχεις δίκιο φίλε μου, της έκανε τα μούτρα κρέας με τις σκληρή και ταυτόχρονα αντικειμενική κριτική του, να θυμηθώ να κάνω το ίδιο για να μην μου λετε περί οπαδικά γυαλιά… ;)

Την επομενη φορα θα σε ρωτησω μηπως δεν εκανα "αρκετα" σκληρη κριτικη στη Google και στη Microsoft.
Κατσε να θυμηθω ποτε ηταν η τελευταια φορα που εκανες εσυ σκληρη κριτικη στην Apple. Oh wait... ποτέ 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...