Προς το περιεχόμενο

Κακόβουλη ενέργεια και προστασία από αυτή.


original911

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς ένιωσα κ γω όπως πολλοί πως είναι να σου χαράζουν το αμάξι. Από τον πίσω προφυλακτήρα μέχρι το καπω, μιλάμε για τεράστια ζημιά, σε αμάξι το οποίο μέσα στο 2023 είχε βαφτεί. Πριν από αυτό είχε προηγηθεί κ σκάσιμο λάστιχου, όλα αυτά σε διάστημα 3 ημερών. 

Γνωρίζω ποιος είναι αλλά χωρίς αποδείξεις δεν μπορώ να κάνω τίποτα (για νόμιμο τρόπο μιλάω). 

Ποιος θεωρείται είναι ο καλύτερος αποτρεπτικος παράγοντας για μελλοντικές ζημιές; κάμερα θεωρώ δεν έχει νόημα μιας κ αυτός που θα το κάνει θα φοράει κουκούλα. Συναγερμός; 

Έχω ξενερώσει απίστευτα μιας κ είμαι άνθρωπος που προσέχει τα πράγματα του κ τρέμω στην ιδέα τι άλλο θα βρω να του έχει κάνει ο ξεφτίλας. 

Τώρα το αμάξι είναι παρκαρισμένο στην πολυκατοικία προσωρινά αφού δεν έχω θέση πάρκινγκ κ μου κάνει εξυπηρέτηση η σπιτονοικοκυρα. 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 minutes ago, original911 said:

Ποιος θεωρείται είναι ο καλύτερος αποτρεπτικος παράγοντας για μελλοντικές ζημιές; κάμερα θεωρώ δεν έχει νόημα μιας κ αυτός που θα το κάνει θα φοράει κουκούλα

Μάλλον ΔΕΝ θα φοράει κουκούλα. Δεν είναι τόσο "πονηροί", ή "μαφία", ή οργανωμένοι, απλά κουτοπόνηροι είναι. Οπότε γι' αρχή βάλε μία (κρυφή) κάμερα. Αν τη δει δε θα κάνει κάτι, αλλά θα σου τη φυλάει σ' άλλο σημείο. Το θέμα είναι να τον πιάσεις σε video. Ναι, είναι παράνομο, ναι, δε θα καταφέρεις πολλά με video με νόμιμο τρόπο, αλλά επίσης ναι, είναι τρομακτικά ισχυρό μέσο πίεσης.

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Haldol είπε

Μάλλον ΔΕΝ θα φοράει κουκούλα. Δεν είναι τόσο "πονηροί", ή "μαφία", ή οργανωμένοι, απλά κουτοπόνηροι είναι. Οπότε γι' αρχή βάλε μία (κρυφή) κάμερα. Αν τη δει δε θα κάνει κάτι, αλλά θα σου τη φυλάει σ' άλλο σημείο. Το θέμα είναι να τον πιάσεις σε video. Ναι, είναι παράνομο, ναι, δε θα καταφέρεις πολλά με video με νόμιμο τρόπο, αλλά επίσης ναι, είναι τρομακτικά ισχυρό μέσο πίεσης.

Υπάρχει κάμερα που να μπορεί να πιάσει περιμετρικά όλο το αυτοκίνητο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, original911 said:

Υπάρχει κάμερα που να μπορεί να πιάσει περιμετρικά όλο το αυτοκίνητο; 

Για κάμερα στο χώρο μιλάω, όχι για μέσα στο αυτοκίνητο. Να βλέπει δηλαδή το σημείο που βρίσκεται το αυτοκίνητο, ποιος πλησιάζει, τι κάνει απ΄έξω, κ.λπ.

Χοντρικά γίνεται και αυτό που λες, αλλά είναι πολύ πιο δύσκολο και ακριβό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Haldol είπε

Για κάμερα στο χώρο μιλάω, όχι για μέσα στο αυτοκίνητο. Να βλέπει δηλαδή το σημείο που βρίσκεται το αυτοκίνητο, ποιος πλησιάζει, τι κάνει απ΄έξω, κ.λπ.

Χοντρικά γίνεται και αυτό που λες, αλλά είναι πολύ πιο δύσκολο και ακριβό.

Δεν έχω δικιά μου θέση πάρκινγκ παρκαρισμένο στο δρόμο μου την έκανε ο bastardo. 

Αυτό που αναφέρεις θα ήταν το ιδανικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις στάνταρ χώρο δυσκολεύει η κατάσταση... γίνεται και μέσα από το αυτοκίνητο, αλλά εκεί που ξεμπέρδευες με μία κάμερα των 30€, τώρα θέλεις διπλή dashcam μπρος - πίσω (100+ ευρώ), συν καλωδίωση, συν αποθήκευση ενέργειας για να μη σου ξελιγώνει τη μπαταρία, συν, συν, ... και πάλι δε καλύπτει και τα πλαϊνά.

Δεν υπάρχει κανένας τρόπος το αυτοκίνητο να μπαίνει σε σταθερό σημείο; Να νοικιάσεις π.χ. χώρο στάθμευσης έστω για 1-2 μήνες; Σε αρκετές πολυκατοικίες παίζει τέτοιο σενάριο. Ίσως και με τη σπιτονοικοκυρά που προσωρινά σ' εξυπηρετεί, αν της το προτείνεις να μισθώσεις τη θέση για κάποιο διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θαυμάσια ιδέα να πιάσεις έναν άνθρωπο που απλά ψυχανεμίζεσαι πως σου έκανε ζημιά, χωρίς να έχεις καμία απόδειξη, και να τον απειλήσεις.

Πάρτι θα στήσει ο δικηγόρος του.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Haldol είπε

Αν δεν έχεις στάνταρ χώρο δυσκολεύει η κατάσταση... γίνεται και μέσα από το αυτοκίνητο, αλλά εκεί που ξεμπέρδευες με μία κάμερα των 30€, τώρα θέλεις διπλή dashcam μπρος - πίσω (100+ ευρώ), συν καλωδίωση, συν αποθήκευση ενέργειας για να μη σου ξελιγώνει τη μπαταρία, συν, συν, ... και πάλι δε καλύπτει και τα πλαϊνά.

Δεν υπάρχει κανένας τρόπος το αυτοκίνητο να μπαίνει σε σταθερό σημείο; Να νοικιάσεις π.χ. χώρο στάθμευσης έστω για 1-2 μήνες; Σε αρκετές πολυκατοικίες παίζει τέτοιο σενάριο. Ίσως και με τη σπιτονοικοκυρά που προσωρινά σ' εξυπηρετεί, αν της το προτείνεις να μισθώσεις τη θέση για κάποιο διάστημα.

Θα το κάνω αυτό σίγουρα θα μιλήσω με την γυναίκα τα πάμε πάρα πολύ καλά γενικά, μένει στην πολυκατοικία είναι πολύ καλός άνθρωπος, αν για τον χ ψ λόγο δεν δεχτεί θα ήθελα να έχω στα σκαριά την επόμενη λύση.

Ένας aftermarket συναγερμός με ειδοποίηση δεν θα ήταν χρήσιμος; 

20 λεπτά πριν, Snoob είπε

Θαυμάσια ιδέα να πιάσεις έναν άνθρωπο που απλά ψυχανεμίζεσαι πως σου έκανε ζημιά, χωρίς να έχεις καμία απόδειξη, και να τον απειλήσεις.

Πάρτι θα στήσει ο δικηγόρος του.

Πίστεψε με δεν ψυχανεμιζομαι καθόλου ότι είναι αυτός, είμαι 99,9 % σίγουρος ότι είναι αυτός.. Όσο για τον δικηγόρο έχεις απόλυτα δίκαιο μιας κ μίλησα με την δικηγόρο μου κ μου ανέφερε ότι αυτά που έχω είναι ενδείξεις κ όχι αποδείξεις άρα δεν μπορώ να κάνω τίποτα κ αν καταφύγω στην μήνυση χωρίς αποδείξεις ανοίγει ο ασκός του Αιόλου για μένα κ θα βρεθώ να τον πληρώνω κιόλας ενώ έχει κάνει ζημιά 1000 ευρώ στο αμάξι μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, original911 είπε

Δυστυχώς ένιωσα κ γω όπως πολλοί πως είναι να σου χαράζουν το αμάξι. Από τον πίσω προφυλακτήρα μέχρι το καπω, μιλάμε για τεράστια ζημιά, σε αμάξι το οποίο μέσα στο 2023 είχε βαφτεί. Πριν από αυτό είχε προηγηθεί κ σκάσιμο λάστιχου, όλα αυτά σε διάστημα 3 ημερών. 

Γνωρίζω ποιος είναι αλλά χωρίς αποδείξεις δεν μπορώ να κάνω τίποτα (για νόμιμο τρόπο μιλάω). 

Ποιος θεωρείται είναι ο καλύτερος αποτρεπτικος παράγοντας για μελλοντικές ζημιές; κάμερα θεωρώ δεν έχει νόημα μιας κ αυτός που θα το κάνει θα φοράει κουκούλα. Συναγερμός; 

Έχω ξενερώσει απίστευτα μιας κ είμαι άνθρωπος που προσέχει τα πράγματα του κ τρέμω στην ιδέα τι άλλο θα βρω να του έχει κάνει ο ξεφτίλας. 

Τώρα το αμάξι είναι παρκαρισμένο στην πολυκατοικία προσωρινά αφού δεν έχω θέση πάρκινγκ κ μου κάνει εξυπηρέτηση η σπιτονοικοκυρα. 

 

Αν σε 3 μέρες τα είχες ολα αυτά,πήγαινε στην αστυνομία να τον καλέσουν για συστάσεις.
Και αυτός ενας τρόπος αποτροπής είναι.
Αλλά οταν λές οτι γνωρίζεις ποιος είναι τι εννοείς?
Σε εχει απειλήσει οτι θα σου κάνει ζημιά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απίστευτα ενοχλητικό κ αγχωτικό τι μπορεί να κάνει κάποιος στην περιουσία σου χωρίς να μπορείς να κάνεις τίποτα. 

1 λεπτό πριν, alet είπε

Αν σε 3 μέρες τα είχες ολα αυτά,πήγαινε στην αστυνομία να τον καλέσουν για συστάσεις.
Και αυτός ενας τρόπος αποτροπής είναι.
Αλλά οταν λές οτι γνωρίζεις ποιος είναι τι εννοείς?
Σε εχει απειλήσει οτι θα σου κάνει ζημιά?

Είχαμε μια λογομαχία, όχι κάτι τραγικό όμως, μία μέρα πριν το σκασμένο λάστιχο μιας κ βρήκα το αμάξι του καρφωμένο /παρκαρισμένο πίσω από το δικό μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, original911 είπε

Είναι απίστευτα ενοχλητικό κ αγχωτικό τι μπορεί να κάνει κάποιος στην περιουσία σου χωρίς να μπορείς να κάνεις τίποτα. 

Είχαμε μια λογομαχία, όχι κάτι τραγικό όμως, μία μέρα πριν το σκασμένο λάστιχο μιας κ βρήκα το αμάξι του καρφωμένο /παρκαρισμένο πίσω από το δικό μου. 

Κατάλαβα.
Πηγαινε στην αστυνομία να τον καλέσουν για συστάσεις μηπως αυτό λειτουργήσει αποτρεπτικά.
Δυστυχώς αλλος νομιμος τρόπος δεν υπάρχει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 λεπτά πριν, original911 είπε

[...]

Πίστεψε με δεν ψυχανεμιζομαι καθόλου ότι είναι αυτός, είμαι 99,9 % σίγουρος ότι είναι αυτός.. Όσο για τον δικηγόρο έχεις απόλυτα δίκαιο μιας κ μίλησα με την δικηγόρο μου κ μου ανέφερε ότι αυτά που έχω είναι ενδείξεις κ όχι αποδείξεις άρα δεν μπορώ να κάνω τίποτα κ αν καταφύγω στην μήνυση χωρίς αποδείξεις ανοίγει ο ασκός του Αιόλου για μένα κ θα βρεθώ να τον πληρώνω κιόλας ενώ έχει κάνει ζημιά 1000 ευρώ στο αμάξι μου. 

Το σχόλιό μου δεν είχε να κάνει με το πόσο βέβαιος αισθάνεσαι, αλλά με την πρόταση που σου έγινε να πιάσεις και να απειλήσεις κάποιον, και μάλιστα χωρίς να έχεις καν κάποια απόδειξη.

Γενικά, δεν απειλούμε. Πολύ απλά (όπως σου εξήγησε και η δικηγόρος σου) όταν δεν έχουμε αποδείξεις οι απειλές μας εκθέτουν, κι όταν έχουμε είναι απολύτως περιττές, κινείσαι νομικά και σου πληρώνει ο άλλος τις ζημιές στο αμάξι, έξοδα δικαστηρίου και καμιά ψυχική οδύνη για κερασάκι στην τούρτα. Ούτε θα σου μπιπ, ούτε θα σου μπουπ.

Η κατάσταση που περιγράφεις είναι στενάχωρη, δεν την υποτιμώ, και το ότι το αυτοκίνητο είναι εκτεθειμένο στο δρόμο προφανώς δυσχαιρένει και την προστασία του, και την προσπάθεια εντοπισμού του κακοήθη.

Αλλά το τελευταίο που θα σου δώσει λύση είναι οι απειλές. 

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, original911 είπε

Δεν έχω δικιά μου θέση πάρκινγκ παρκαρισμένο στο δρόμο μου την έκανε ο bastardo. 

Αυτό που αναφέρεις θα ήταν το ιδανικό. 

Σε άλλους που ειναι στον δρομο τους τα καίνε.

Η μονη λυση ειναι το πάρκινγκ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, original911 said:

Ένας aftermarket συναγερμός με ειδοποίηση δεν θα ήταν χρήσιμος; 

Μάλλον όχι. Ζημιές τύπου χαρακιά δε πιστεύω να τις πιάνουν. Πιάνουν κραδασμούς, δυνατούς ήχους, ή τράβηγμα - μετακίνηση, αλλά το ανεπαίσθητο χρρκ στο αμάξωμα δύσκολο. Και πες ότι το κατάλαβε ο συναγερμός, χτύπησε και σε ειδοποίησε. Δε θα κάνεις 10+ δευτερόλεπτα να βγεις, ακόμα και στο πιο καλό σενάριο; Δε θα σε περιμένει εκεί ο τύπος να χαιρετηθείτε. Ήδη στο σπίτι του θα'ναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...