Προς το περιεχόμενο

Κακόβουλη ενέργεια και προστασία από αυτή.


original911

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Snoob είπε

Το σχόλιό μου δεν είχε να κάνει με το πόσο βέβαιος αισθάνεσαι, αλλά με την πρόταση που σου έγινε να πιάσεις και να απειλήσεις κάποιον, και μάλιστα χωρίς να έχεις καν κάποια απόδειξη.

Γενικά, δεν απειλούμε. Πολύ απλά (όπως σου εξήγησε και η δικηγόρος σου) όταν δεν έχουμε αποδείξεις οι απειλές μας εκθέτουν, κι όταν έχουμε είναι απολύτως περιττές, κινείσαι νομικά και σου πληρώνει ο άλλος τις ζημιές στο αμάξι, έξοδα δικαστηρίου και καμιά ψυχική οδύνη για κερασάκι στην τούρτα. Ούτε θα σου μπιπ, ούτε θα σου μπουπ.

Η κατάσταση που περιγράφεις είναι στενάχωρη, δεν την υποτιμώ, και το ότι το αυτοκίνητο είναι εκτεθειμένο στο δρόμο προφανώς δυσχαιρένει και την προστασία του, και την προσπάθεια εντοπισμού του κακοήθη.

Αλλά το τελευταίο που θα σου δώσει λύση είναι οι απειλές. 

Μα δεν χρειάζεται να απειλήσει .

Μπορεί να στείλει για μια  επισκεψούλα στο σπίτι τον Vasily από την Οδησσό να τα πούνε. 

 

 

tt11.jpg

Επεξ/σία από HALF EVIL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Μα δεν χρειάζεται να απειλήσει .

Μπορεί να στείλει για μια  επισκεψούλα στο σπίτι τον Vasily από την Οδησσό να τα πούνε. 

Απειλή είναι κι αυτό. Και πολύ χειρότερη από το να πάει ο ίδιος και να του πει "θα σου μπιπ τη Μπίμπι Μπο και το Μπομπ Σφουγκαράκη".

Και δεν ξέρεις ποτέ με ποιον πας να μπλέξεις. Για κάθε δικό σου Βασίλη από την Οδησσό, ο άλλος μπορεί να έχει πρόσβαση σε τρεις Γκεόρκι από την Τιφλίδα. Ας μην ξεχνάμε πως η αφετηρία είναι ότι, εάν και εφόσον οι υποψίες είναι βάσιμες (που δεν το ξέρουμε με απόλυτη βεβαιότητα, εικάζουμε) ο ts έχει να κάνει με κάποιον που έχει επιδείξει ήδη συμπεριφορά τραμπούκου. Θρασύδειλου, αλλά πάντως τραμπούκου.

Τα διαβάζω συχνά σε αυτά τα νήματα, αυτού του είδους τα "ευφυολογήματα", του στυλ "στείλε τρεις άσβερκους". Και φοβάμαι πως ορισμένοι τα γράφουν σοβαρά.

Δυστυχώς αυτού του είδους οι καταστάσεις δεν έχουν εύκολες λύσεις. Ειδικά όταν το αυτοκίνητο είναι εκτεθειμένο στο δρόμο, σε διαφορετική θέση κάθε φορά. Σε καμία περίπτωση, όμως, δεν μπορεί η λύση να είναι η προτροπή στον άνθρωπο που αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα να πάει να μπλέξει με τον υπόκοσμο.

  • Like 4
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι, έχει απόλυτο δίκιο ο snoob έχω ανθρώπους που θα μπορούσαν να του κάνουν ζημιά κ δεν κρύβω ότι υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού μου ΑΛΛΆ έχω μια γυναίκα κ ένα μικρό παιδί από πίσω δεν είμαι μόνος κ επίσης όπως αναφέρθηκε το αμάξι μου όπως κ το αμάξι της γυναίκας μου θα συνεχίσουν να βρίσκονται στο δρόμο. Η δράση φέρνει αντίδραση, είναι πολύ λεπτό το ζήτημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, original911 είπε

Φίλοι, έχει απόλυτο δίκιο ο snoob έχω ανθρώπους που θα μπορούσαν να του κάνουν ζημιά κ δεν κρύβω ότι υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού μου ΑΛΛΆ έχω μια γυναίκα κ ένα μικρό παιδί από πίσω δεν είμαι μόνος κ επίσης όπως αναφέρθηκε το αμάξι μου όπως κ το αμάξι της γυναίκας μου θα συνεχίσουν να βρίσκονται στο δρόμο. Η δράση φέρνει αντίδραση, είναι πολύ λεπτό το ζήτημα. 

Κατ αρχάς όπως ειπώθηκε και παραπάνω ήταν απλώς ένα ευφυολόγημα. 

Από την άλλη δεν μας ξεκαθάρισες γιατί σου το έκανε αυτό. Δεν μπορεί να έγινε στα καλά καθούμενα. Και έστω ότι τον πιάνεις με κάμερα ή και επ αυτοφώρω, δεν θα φοβάσαι εσαεί ότι μπορεί στο μέλλον να σου κάνει και κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HALF EVIL είπε

Κατ αρχάς όπως ειπώθηκε και παραπάνω ήταν απλώς ένα ευφυολόγημα. 

Από την άλλη δεν μας ξεκαθάρισες γιατί σου το έκανε αυτό. Δεν μπορεί να έγινε στα καλά καθούμενα. Και έστω ότι τον πιάνεις με κάμερα ή και επ αυτοφώρω, δεν θα φοβάσαι εσαεί ότι μπορεί στο μέλλον να σου κάνει και κάτι άλλο;

Το απάντησα σε άλλο φίλο πιο πριν, λογομαχησαμε λόγω οτι βρήκα το αμάξι του παρκαρισμένο/καρφωμένο πίσω από το δικό μου, η λογομαχία μας όμως δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο μιας κ είχα τον μικρό μαζί μου κ δεν ήθελα να με δει φορτωμένο. Αν αυτός είναι λόγος να σου κάνει κάποιος ζημιά 1000 ευρώ στο αμάξι τι να πω. 

Ναι θα φοβόμουν τα συζήτησα αυτά κ με την δικηγόρο θα είχα όμως αποδείξεις κ τουλάχιστον στα χαρτιά την υποστήριξη της αστυνομίας κ γενικά το πάνω χέρι στην υπόθεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι αποκτήνωση είναι αυτή, ο άλλος έχει το γιο του αγκαλιά και κάθεται να τσεκάρει αν του κολλάνε στο παρκάρισμα, ο παράλλος κάνει σα θυμωμένο 7χρονο με χαράγματα και ιστορίες. Όλη η Αθήνα ένας πανικόβλητος μεταμνημονιακός πουρές...

  • Like 4
  • Confused 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, original911 είπε

Δυστυχώς ένιωσα κ γω όπως πολλοί πως είναι να σου χαράζουν το αμάξι. Από τον πίσω προφυλακτήρα μέχρι το καπω, μιλάμε για τεράστια ζημιά, σε αμάξι το οποίο μέσα στο 2023 είχε βαφτεί. Πριν από αυτό είχε προηγηθεί κ σκάσιμο λάστιχου, όλα αυτά σε διάστημα 3 ημερών. 

Γνωρίζω ποιος είναι αλλά χωρίς αποδείξεις δεν μπορώ να κάνω τίποτα (για νόμιμο τρόπο μιλάω). 

Ποιος θεωρείται είναι ο καλύτερος αποτρεπτικος παράγοντας για μελλοντικές ζημιές; κάμερα θεωρώ δεν έχει νόημα μιας κ αυτός που θα το κάνει θα φοράει κουκούλα. Συναγερμός; 

Έχω ξενερώσει απίστευτα μιας κ είμαι άνθρωπος που προσέχει τα πράγματα του κ τρέμω στην ιδέα τι άλλο θα βρω να του έχει κάνει ο ξεφτίλας. 

Τώρα το αμάξι είναι παρκαρισμένο στην πολυκατοικία προσωρινά αφού δεν έχω θέση πάρκινγκ κ μου κάνει εξυπηρέτηση η σπιτονοικοκυρα.

μόνο με κάμερες στο αμάξι και σε μέρος με καλό φωτισμό

μετά (αν τον γνωρίσεις) ισχυρίζεσαι οτι τον είδες (μαζί με κανα κολλητό σου) , θα σε οδηγήσει δικηγόρος για το βίντεο και αν θα μπορέσεις να πατήσεις σε αυτό ή όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Snoob είπε

Απειλή είναι κι αυτό. Και πολύ χειρότερη από το να πάει ο ίδιος και να του πει "θα σου μπιπ τη Μπίμπι Μπο και το Μπομπ Σφουγκαράκη".

Και δεν ξέρεις ποτέ με ποιον πας να μπλέξεις. Για κάθε δικό σου Βασίλη από την Οδησσό, ο άλλος μπορεί να έχει πρόσβαση σε τρεις Γκεόρκι από την Τιφλίδα. Ας μην ξεχνάμε πως η αφετηρία είναι ότι, εάν και εφόσον οι υποψίες είναι βάσιμες (που δεν το ξέρουμε με απόλυτη βεβαιότητα, εικάζουμε) ο ts έχει να κάνει με κάποιον που έχει επιδείξει ήδη συμπεριφορά τραμπούκου. Θρασύδειλου, αλλά πάντως τραμπούκου.

Τα διαβάζω συχνά σε αυτά τα νήματα, αυτού του είδους τα "ευφυολογήματα", του στυλ "στείλε τρεις άσβερκους". Και φοβάμαι πως ορισμένοι τα γράφουν σοβαρά.

Δυστυχώς αυτού του είδους οι καταστάσεις δεν έχουν εύκολες λύσεις. Ειδικά όταν το αυτοκίνητο είναι εκτεθειμένο στο δρόμο, σε διαφορετική θέση κάθε φορά. Σε καμία περίπτωση, όμως, δεν μπορεί η λύση να είναι η προτροπή στον άνθρωπο που αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα να πάει να μπλέξει με τον υπόκοσμο.

υπαρχει και χειροτερο σεναριο,αυτοι οι τυποι μπλεκουν σε πολλες παρανομες  υποθεσεις

καποια στιγμη συλλαμβανονται και για να γλυτωσουν δινουν ονοματα,βασικα οποιος τους χρησιμοποιησει μπλεκει ασχημα απο πολλες αποψεις

 

8 ώρες πριν, original911 είπε

 

Τώρα το αμάξι είναι παρκαρισμένο στην πολυκατοικία προσωρινά αφού δεν έχω θέση πάρκινγκ κ μου κάνει εξυπηρέτηση η σπιτονοικοκυρα. 

 

επι του θεματος μια καλη λυση εαν ειναι εφικτο ειναι να παρκαρεις εξω απο τραπεζες,σουπερ μαρκετ γενικως σε οτι μαγαζι υπαρχει εμφανης εξωτερικη καμερα

Επεξ/σία από georgiouu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτός ο τύπος είναι γείτονας;  εσύ είχες παρκάρει κάπου τυχαία ή στο σπίτι σου κοντά; Μετά τον τσακωμό δηλ, ύστερα από μερικές μέρες σου χάραξε το αμάξι; 

Που το βρήκε το αμάξι σου; 

Επεξ/σία από HALF EVIL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georgiouu είπε

υπαρχει και χειροτερο σεναριο,αυτοι οι τυποι μπλεκουν σε πολλες παρανομες  υποθεσεις

καποια στιγμη συλλαμβανονται και για να γλυτωσουν δινουν ονοματα,βασικα οποιος τους χρησιμοποιησει μπλεκει ασχημα απο πολλες αποψεις

 

επι του θεματος μια καλη λυση εαν ειναι εφικτο ειναι να παρκαρεις εξω απο τραπεζες,σουπερ μαρκετ γενικως σε οτι μαγαζι υπαρχει εμφανης εξωτερικη καμερα

Είναι μια λύση κ αυτή αν κ δεν έχω σχετικά κοντά κάτι κ επίσης δεν είναι σίγουρο ότι θα βρισκω πάντα να παρκάρω. Δεν έχει μαγαζιά τριγύρω. 

1 ώρα πριν, HALF EVIL είπε

Αυτός ο τύπος είναι γείτονας;  εσύ είχες παρκάρει κάπου τυχαία ή στο σπίτι σου κοντά; Μετά τον τσακωμό δηλ, ύστερα από μερικές μέρες σου χάραξε το αμάξι; 

Που το βρήκε το αμάξι σου; 

Δεν είναι γείτονας όχι. Είχα παρκάρει 10 μέτρα από το σπίτι μου απ έξω από την εργασία του η οποία δεν έχει να κάνει με εστίαση ούτε με πωλήσεις δεν θέλω να αναφέρω τι είναι μπορώ σε pm αν θέλεις. Την επόμενη του τσακωμού έγινε το λάστιχο, μεσολάβησε σκ όπου κ είναι κλειστά κ την Δευτέρα έγιναν τα χαράγματα. Υπόψιν κ τις 2 φορές είχα παρκάρει έξω από την εργασία του.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσύ πως τον έκοψες; Επικίνδυνος φάνηκε ή κουραδόμαγκας; 

Λογικά αν δεν πρόκειται για κανένα ψυχάκια το θέμα μάλλον έληξε. Έγινε ο τσακωμός , ξέσπασε μια φορά και τέλος. 

Αν μπορείς για κάποιο διάστημα απέφυγε να παρκάρεις κοντά εκεί που δουλεύει. Και παρεπιπτόντως είναι αφεντικό ή δουλεύει εκεί υπάλληλος αν ξέρεις. 

Επεξ/σία από HALF EVIL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι προξένησε δύο φορές ζημιά στο αυτοκίνητο, σε δύο διαφορετικές ημέρες, προσωπικά δεν μου δείχνει νεύρα της στιγμής, αλλά γενική πρόθεση να σου κάνει κακό. Προφανώς και δεν ξαναπαρκάρεις μπροστά από την εργασία του τύπου που υποψιάζεσαι και ιδανικά έχεις πάντα κάποιον να ρίχνει ματιές στο αμάξι, αν τυχόν πετύχεις τον δράστη στα πράσα ή έστω αν "χτυπήσει" και τρίτη φορά χωρίς πάλι να τον δει κανείς, να ξέρεις περίπου την ώρα που το έκανε. Ρώτα και τριγύρω στη γειτονιά αν έχει συμβεί και σε κανέναν άλλον, ώστε να αποκλείσεις το σενάριο να είναι κανένα απροσάρμοστο πιτσιρίκι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...