Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή usb stick από exFat σε FAT32


inoel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,αγόρασα 1 usb stick 1 tb και στις ιδιότητες δείχνει ότι είναι exFΑΤ.Μπορεί να μετατραπεί σε FΑΤ32 γιατι η LG tv μου δεν το αναγνωρίζει?Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι;

Το έβαλες στον υπολογιστή;

Το βλέπεις στο this pc;

Αν ναι απλά κάνεις δεξί κλικ -> format και επιλέγεις τον τύπο fat32.

Αν δε το βλέπεις, πιθανώς χρειάζεται να μπεις από διαχείριση δίσκων (run -> diskmgmt.msc )

 

*Προσοχή μην κάνεις λάθος κανά γράμμα(μονάδας δίσκου) και τρέχεις

**Αν η lg αναγνωρίζει ntfs προτίμησέ το, ειδικά αν έχεις αρχεία ταινιών μεγάλης χωρητικότητας >4gb

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υπολογιστής το αναγνωρίζει κανονικά; Από ότι θυμάμαι οι LG θέλουν να κάνεις φορματ μέσα από το μενού τους για να δουν το στικάκι. Για ψάξε λίγο το μενού της τηλεόρασης. Πάντως δεν δικαιολογείται να μην βλέπει exFAT. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ έχει οδηγίες σύνδεσης usb. Υποψιάζομαι ότι επειδή η τηλεόραση σου είναι 4+ χρόνια μήπως δεν μπορεί να δει το στικ. Με ποιο μικρά δουλεύει κανονικά; Στην σελίδα της LG πάντως λέει FAT32 και NTFS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

OK ευχαριστω.

Απλά είτε exFAT είτε NTFS δεν το βλεπει καν.Ενα αλλο που ειναι FAT32 64gb το βλεπει κανονικα.

Μηπως επειδη ειναι μεγαλο 2tb?

A,σε μια Samsung 2-3 ετων το βλεπει κανονικα.

Επεξ/σία από inoel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fmarkos είπε

Υποψιάζομαι ότι επειδή η τηλεόραση σου είναι 4+ χρόνια μήπως δεν μπορεί να δει το στικ.

Αναφορά σε κείμενο

Μηπως επειδη ειναι μεγαλο 2tb?

Αυτό εννοούσα. Μάλλον γι αυτό δεν το βλέπει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν, είναι όντως 2TB; Μου φαίνεται μεγάλη η χωρητικότητα. Μήπως είναι κανένα κινέζικο 2TB των 5€;

Έστω ότι είναι 2TB, ενδέχεται λόγω μεγέθους να μη το διαβάζει. Μου έχει τύχει με κάποιες συσκευές.

Βασικά τώρα που το σκέφτομαι, το πιθανότερο είναι να μη το διαβάζει καν η συσκευή. Είχα παρομοιο πρόβλημα με φωτοτυπικό που διάβαζε μόνο FAT32. Τα windows αν είναι μεγάλη η χωρητικότητα δε σου βγάζουν την επιλογή FAT32. Οπότε το έκανα NTFS, το έβαλα στο φωτοτυπικό και επειδή δεν αναγνώριζε τη διαμόρφωση μου πέταξε μήνυμα να το κάνει φορματ. Αυτό μου έχει τύχει κι άλλες φορές, Για κάποιο λόγο η συσκευή να μη μπορεί να διαβάσει το στικάκι ή την κάρτα μνήμης και να μου προτείνει φορματ. Το ίδιο έπρεπε να κάνει και σε εσένα. Άρα μάλλον το ξεχνάς διότι δε βλέπει καν το στικάκι. Είτε λόγω μεγέθους είτε λόγω μαϊμού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, inoel είπε

Είναι κινεζιά των 3€.Όμως γιατί η Samsung τριετίας το βλέπει κανονικά,όπως και το laptop μου?

3€ 2ΤΒ; Αν είναι πάνω από 65GB θα είναι θαύμα. Τώρα γιατί δεν το βλέπει μόνο η LG δεν έχω να σου πω κάτι. Προσπάθησε να περάσεις καμιά 100GB μέσα να δούμε τι θα γίνει, βαλτά από απόψε για να έχεις εικόνα το πρωί, λογικά το στικάκι θα είναι πιο αργό από θάνατο με χτυπήματα κουταλιού.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 hour ago, inoel said:

Είναι κινεζιά των 3€.Όμως γιατί η Samsung τριετίας το βλέπει κανονικά,όπως και το laptop μου?

καλά την ψιλιάστηκα τη δουλειά. Στικάκι 2TB δε το λες και συνηθισμένο.

Ρε φίλε μην ασχολείσια καν. Αυτά τα στικάκια εκτός του ότι είναι για τα μπάζα είναι και πειραγμένα ώστε να εμφανίζονται με ψεύτικη χωρητικότητα. Ε κάποιες συσκευές λοιπόν δε μπορούν να τα διαβάσουν. δεν είναι κάτι περίεργο. Αλλά και να το διαβάσουν η ταχύτητα θα είναι χάλια, μπορεί να διακόπτεται η μεταφορά δεδομένων...

Είναι όπως τα γρατσουνισμένα cd που κάποια drives τα διαβάζανε κάποια όχι.

πέταξε το

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Bitbit είπε

 

καλά την ψιλιάστηκα τη δουλειά. Στικάκι 2TB δε το λες και συνηθισμένο.

Ρε φίλε μην ασχολείσια καν. Αυτά τα στικάκια εκτός του ότι είναι για τα μπάζα είναι και πειραγμένα ώστε να εμφανίζονται με ψεύτικη χωρητικότητα. Ε κάποιες συσκευές λοιπόν δε μπορούν να τα διαβάσουν. δεν είναι κάτι περίεργο. Αλλά και να το διαβάσουν η ταχύτητα θα είναι χάλια, μπορεί να διακόπτεται η μεταφορά δεδομένων...

Είναι όπως τα γρατσουνισμένα cd που κάποια drives τα διαβάζανε κάποια όχι.

πέταξε το

Η μεγάλη πλάκα είναι οτι κι ο ts είπε 1tb στην αρχή, δεν είναι μόνο οι κινέζοι που γράφουν ότι θέλουν... 😂

Ότι και να είναι, ένας έμπειρος χρήστης ίσως βρει τα κατάλληλα εργαλεία για να φέρει το στικάκι στην κανονική του μορφή, δείχνοντας την πραγματική χωρητικότητα.

Για ένα μέλος που δε γνωρίζει να κάνει μετατροπή απο ex-fat σε fat32...δύσκολα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...