Προς το περιεχόμενο

Πόσο μακρυά πας με 125cc ???


dpolal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεδομένου ότι το αυτοκίνητο το έχει καβατζώσει ο μεγάλος γιός και πλέον το έχω ξεγράψει εκτός από ασφάλειες/τέλη που εκεί με κάποιο μαγικό τρόπο επανέρχεται σε μένα :D ,  σκέφτομαι την αγορά μικρής μηχανής ή σκούτερ.

Δεν έχω οδηγήσει ποτέ μου μηχανή και το ποιό κοντινό αυτόνομο μέσο μετακίνησης, εκτός από το ποδήλατο που κάνω πολλά χρόνια, είναι ένα ηλεκτρικό πατίνι που έχω εδώ και σχεδόν ένα χρόνο.
Το σκεπτικό είναι να πάω μέχρι το ανώτερο της κατηγορίας διπλώματος Α1 που είναι τα 125cc, δεν θέλω να μπλέξω με παραπάνω πιστοποιήσεις και η προοπτική είναι για μετακινήσεις/δoυλειές εντός του αστικού ιστού και κατά το καλοκαίρι να φορτώνω γυναίκα και συμπράγκαλα και να πηγαίνουμε αποστάσεις μέχρι π.χ. Σούνιο ή Κινέτα για εκδρομή/μπάνιο κλπ.

Αρχικά σκεφτόμουν για κάνα σκούτερ αλλά μάλλον κλίνω περισσότερο σε κάποια μικρή μηχανή.
Δεν κοιτάω για αγορά 2ου μεταχειρισμένου αυτοκινήτου κυρίως λόγο του οικονομικού καθώς όπως είπα ήδη πληρώνω ακόμα τα πάγια του παλιού.

Το ερώτημα είναι αν τα 125cc με τους 15ίππους τους καλύπτουν μετακινήσεις όπως αυτές που περιέγραψα με χαμηλές σχετικά ταχύτητες, 2 άτομα και χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις από μέρους μου για αποστάσεις λίγο ποιό έξω από την Αθήνα.

Απαντήσεις τύπου «Πού πας ρε καραμήτρο που θες να καβαλήσεις και μηχανή στα 50 σου» είναι μεν ευπρόσδεκτες αλλά θα αγνοηθούν. :)
Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, dpolal είπε

Δεδομένου ότι το αυτοκίνητο το έχει καβατζώσει ο μεγάλος γιός και πλέον το έχω ξεγράψει εκτός από ασφάλειες/τέλη που εκεί με κάποιο μαγικό τρόπο επανέρχεται σε μένα :D ,  σκέφτομαι την αγορά μικρής μηχανής ή σκούτερ.

Δεν έχω οδηγήσει ποτέ μου μηχανή και το ποιό κοντινό αυτόνομο μέσο μετακίνησης, εκτός από το ποδήλατο που κάνω πολλά χρόνια, είναι ένα ηλεκτρικό πατίνι που έχω εδώ και σχεδόν ένα χρόνο.
Το σκεπτικό είναι να πάω μέχρι το ανώτερο της κατηγορίας διπλώματος Α1 που είναι τα 125cc, δεν θέλω να μπλέξω με παραπάνω πιστοποιήσεις και η προοπτική είναι για μετακινήσεις/δoυλειές εντός του αστικού ιστού και κατά το καλοκαίρι να φορτώνω γυναίκα και συμπράγκαλα και να πηγαίνουμε αποστάσεις μέχρι π.χ. Σούνιο ή Κινέτα για εκδρομή/μπάνιο κλπ.

Αρχικά σκεφτόμουν για κάνα σκούτερ αλλά μάλλον κλίνω περισσότερο σε κάποια μικρή μηχανή.
Δεν κοιτάω για αγορά 2ου μεταχειρισμένου αυτοκινήτου κυρίως λόγο του οικονομικού καθώς όπως είπα ήδη πληρώνω ακόμα τα πάγια του παλιού.

Το ερώτημα είναι αν τα 125cc με τους 15ίππους τους καλύπτουν μετακινήσεις όπως αυτές που περιέγραψα με χαμηλές σχετικά ταχύτητες, 2 άτομα και χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις από μέρους μου για αποστάσεις λίγο ποιό έξω από την Αθήνα.

Απαντήσεις τύπου «Πού πας ρε καραμήτρο που θες να καβαλήσεις και μηχανή στα 50 σου» είναι μεν ευπρόσδεκτες αλλά θα αγνοηθούν. :)
Ευχαριστώ.

Ένα παπάκι 125cc είναι το καλύτερο και πιο οικονομικό μέσο που μπορείς να έχεις εντός πόλης.

Ελάχιστα έξοδα, φθηνά ανταλλακτικά και service.

Εκδρομές σε εθνική κτλ θα έλεγα κατηγορηματικά όχι, αν και υπάρχουν κάποιοι (παλαβοί για εμένα) που το επιχειρούν.

Ένα σκούτερ - μηχανή 250cc και πάνω αν θες να έχεις μια "σωστή" ταχύτητα στην εθνική μαζί με κάποια ασφάλεια σε φρένα κλπ.

Ότι λιγότερο θεωρώ θα έχει μεγαλύτερο κίνδυνο.

Btw, μάθαμε και την ηλικία σου....που πας ρε Καραμήτρο....; :P

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειχα  honda cbr 125 και εχω παει μονος αιγιο και δυο ατομα ξυλοκαστρο. στις ανηφοεες το δικαβαλο ηταν θεμα αλλα οκ.παρα πολλες φορες ειχα παει αναβυσσο.δεν ηταν η ανεση που εχω με το 600 αλλα δεν θα πω οτι δεν γινεται.εκανα 120000 km πριν το δωσω. σιγουρα κατι σε 150 ή200 cc θα ειναι αρκετσ πιο ανετο μια που ειχε τυχει νσ οδηγησω  tiger 200   και ηταν πιο ανετο. και επισης να αναφερω οτι σε κρατηματα φρενα κτλ.καμια σχεση το cbr 125 με παπακι. 10 λιτρα εκανα κοντα στα 330 km αν θυμαμαι καλα

On 17/12/2023 at 14:52, dpolal said:

Δεδομένου ότι το αυτοκίνητο το έχει καβατζώσει ο μεγάλος γιός και πλέον το έχω ξεγράψει εκτός από ασφάλειες/τέλη που εκεί με κάποιο μαγικό τρόπο επανέρχεται σε μένα :D ,  σκέφτομαι την αγορά μικρής μηχανής ή σκούτερ.

Δεν έχω οδηγήσει ποτέ μου μηχανή και το ποιό κοντινό αυτόνομο μέσο μετακίνησης, εκτός από το ποδήλατο που κάνω πολλά χρόνια, είναι ένα ηλεκτρικό πατίνι που έχω εδώ και σχεδόν ένα χρόνο.
Το σκεπτικό είναι να πάω μέχρι το ανώτερο της κατηγορίας διπλώματος Α1 που είναι τα 125cc, δεν θέλω να μπλέξω με παραπάνω πιστοποιήσεις και η προοπτική είναι για μετακινήσεις/δoυλειές εντός του αστικού ιστού και κατά το καλοκαίρι να φορτώνω γυναίκα και συμπράγκαλα και να πηγαίνουμε αποστάσεις μέχρι π.χ. Σούνιο ή Κινέτα για εκδρομή/μπάνιο κλπ.

Αρχικά σκεφτόμουν για κάνα σκούτερ αλλά μάλλον κλίνω περισσότερο σε κάποια μικρή μηχανή.
Δεν κοιτάω για αγορά 2ου μεταχειρισμένου αυτοκινήτου κυρίως λόγο του οικονομικού καθώς όπως είπα ήδη πληρώνω ακόμα τα πάγια του παλιού.

Το ερώτημα είναι αν τα 125cc με τους 15ίππους τους καλύπτουν μετακινήσεις όπως αυτές που περιέγραψα με χαμηλές σχετικά ταχύτητες, 2 άτομα και χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις από μέρους μου για αποστάσεις λίγο ποιό έξω από την Αθήνα.

Απαντήσεις τύπου «Πού πας ρε καραμήτρο που θες να καβαλήσεις και μηχανή στα 50 σου» είναι μεν ευπρόσδεκτες αλλά θα αγνοηθούν. :)
Ευχαριστώ.

 

Επεξ/σία από poulinos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα πάει δικάβαλο   για θάλασσα με 50αρι,  κάποια στιγμή φτάσαμε  ήμουνα βέβαια τότε και 17 χρόνων

Είναι λίγα τα 125 για δυο άτομα για να πας με άνεση για μπάνιο,  το ότι κάποια στιγμή θα φτάσεις, ναι αυτό θα γίνει.  αλλά ρε συ τώρα στα γεράματα θέλουμε την άνεση μας.  

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι και τα 125cc για μία στις τόσες, αφού θες να γλιτώσεις τις διαδικασίες για έκδοση μεγαλύτερου διπλώματος.

Αν το ξανασκεφτείς για μεγαλύτερο δίπλωμα, ΟΚ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dpolal είπε

κατά το καλοκαίρι να φορτώνω γυναίκα και συμπράγκαλα και να πηγαίνουμε αποστάσεις μέχρι π.χ. Σούνιο ή Κινέτα για εκδρομή/μπάνιο κλπ.

δεν ξερουμε που μενεις οπως καταλαβαινεις. αυτο που γραφεις εδω δεν οριζει αποσταση. μπορει να μενεις στα μεγαρα η στο λαγονησι...

τα 125 ειναι για 10χλμ γυρω απο το σπιτι σου. πανε και πιο περα μια φορα το χρονο. δεν ειναι για κατι παραπανω ομως και σιγουρα δεν υπαρχει καμια ενεργητικη ασφάλεια με 2 ατομα πανω σε δρομους που το πιο αργο αμαξι παει με 60χλμ.

αργα η γρηγορα θα το δωσεις να παρεις 300αρι. γιατι θα σου αρεσει η ευκολια αλλα δεν θα σου αρεσει το ποσο αργο ειναι. επισης στα 50 σου αν δεν εχεις προβλημα στη μεση ετοιμασου να αποκτησεις αν πας σε σκουτερ. αποψη μου, βγαλε διπλωμα, παρε μηχανη με βαλιτσα 300+ κυβικα και θα τη λατρεψεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου πλέον τα διπλώματα πάνε βάσει ίππων οπότε δεν σε περιορίζουν τα κυβικά.

Για μένα ότι σηκώνει η τσέπη σου. Κ με 50αρι την κάνεις την δουλειά σου. Άλλωστε απ'ότι καταλαβαίνω ούτε τις επιδόσεις κοιτάς ούτε τον σούπερ εξοπλισμό.

Αν στην πλειονότητα των χλμ θα είσαι μόνοκαβαλος τότε το παπί θα σου εξοικονομήσει χρήμα που δεν φαντάζεσαι...

Αν θες να το φορτώνεις κ να έχει κ άνεση ο συνεπιβάτης τοτε πας αναγκαστικά σε naked ή σε μεσαίο σκούτερ.

Η χρυση τομή για εμένα θα ήταν ένα Suzuki v Strom 250 ή κάποιο αντίστοιχο 250αρι αλλά ξεφεύγεις σε τιμή. ,Για πιο φθηνά κοίτα Voge, Benelli  και άλλα κινεζικα που είναι σε πιο λογικές τιμές.

Αν θες άνεση πας σε ένα 300αρι scooter Κymco...

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω παει θεσσαλονικη αθηνα και πισυω αυθημερον με το cbr 125 2004 🤣 125 130 τερμα ηταν

θα μου πεις γιατι το εκανα? ε λιγο μαζοχισμος λιγο περιεργεια (ειχα και το 600rr τοτε και πηγα με αυτο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παρε ενα παπι 125 να δοκιμασεις. Τα λεφτα σου δεν τα χανεις. Αν δεν βολευτεις, το πουλας.
Στα 17 μου, πηγαινοερχομουν Αθηνα- Αμαλιαδα με Honda Astrea Grand 100cc. Αλλα ημουν 17 !

Σημερα με παπι ζοριζομαι να παω στον φουρνο.

Επεξ/σία από andreaspA
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dpolal είπε

Δεδομένου ότι το αυτοκίνητο το έχει καβατζώσει ο μεγάλος γιός και πλέον το έχω ξεγράψει εκτός από ασφάλειες/τέλη που εκεί με κάποιο μαγικό τρόπο επανέρχεται σε μένα :D ,  σκέφτομαι την αγορά μικρής μηχανής ή σκούτερ.

Δεν έχω οδηγήσει ποτέ μου μηχανή και το ποιό κοντινό αυτόνομο μέσο μετακίνησης, εκτός από το ποδήλατο που κάνω πολλά χρόνια, είναι ένα ηλεκτρικό πατίνι που έχω εδώ και σχεδόν ένα χρόνο.
Το σκεπτικό είναι να πάω μέχρι το ανώτερο της κατηγορίας διπλώματος Α1 που είναι τα 125cc, δεν θέλω να μπλέξω με παραπάνω πιστοποιήσεις και η προοπτική είναι για μετακινήσεις/δoυλειές εντός του αστικού ιστού και κατά το καλοκαίρι να φορτώνω γυναίκα και συμπράγκαλα και να πηγαίνουμε αποστάσεις μέχρι π.χ. Σούνιο ή Κινέτα για εκδρομή/μπάνιο κλπ.

Αρχικά σκεφτόμουν για κάνα σκούτερ αλλά μάλλον κλίνω περισσότερο σε κάποια μικρή μηχανή.
Δεν κοιτάω για αγορά 2ου μεταχειρισμένου αυτοκινήτου κυρίως λόγο του οικονομικού καθώς όπως είπα ήδη πληρώνω ακόμα τα πάγια του παλιού.

Το ερώτημα είναι αν τα 125cc με τους 15ίππους τους καλύπτουν μετακινήσεις όπως αυτές που περιέγραψα με χαμηλές σχετικά ταχύτητες, 2 άτομα και χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις από μέρους μου για αποστάσεις λίγο ποιό έξω από την Αθήνα.

Απαντήσεις τύπου «Πού πας ρε καραμήτρο που θες να καβαλήσεις και μηχανή στα 50 σου» είναι μεν ευπρόσδεκτες αλλά θα αγνοηθούν. :)
Ευχαριστώ.

Αρχικά θα σου έλεγα να προτιμήσεις να μην πάρεις μηχανή στην Αττική γιατί αργά ή γρήγορα κάποιος θα σε φάει. 

Από κει κ πέρα αν δεν σε απασχολεί αυτό και τόσο, θα έλεγα ότι τα 125 είναι λίγα για να πηγαίνεις εκτός κίνησης. Χώρια που χάνεις σε ενεργητική ασφάλεια. Βέβαια αν είσαι 18, και με 72αρι πας και Καλαμάτα. Αν μεγαλώνεις λίγο όμως, ε δεν πας. 

Τέλος όταν παίρνεις μηχανή κοιτάς πρώτα απ όλα την ασφάλεια σου. Οπότε πας σε κάτι τύπου Beverly και ίδιας κατηγορίας. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dpolal είπε

Δεν έχω οδηγήσει ποτέ μου μηχανή

Για αυτό τον λόγο θα σου πρότεινα να κοιτάξεις αυτό που θα πάρεις να έχει abs.

Είναι ότι πιο χρήσιμο πάνω σε ένα μηχανάκι. Πρώτα δες να έχει ABS κ μετά κοίτα κυβικά κ λοιπό εξοπλισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποια μηχανή σκέφτεσαι; γιατί αν θες δικαβαλο ταξίδι και δεν είσαι 20αρης,πάρε ένα σκούτερ καλύτερα.Η honda έχει κάτι ωραία,άνετα για ταξίδι 125,Forza και ένα άλλο παρόμοιο.115 πραγματική βγάζει,πας εθνική.

Άσε το pcx πάει 105 με το ζόρι.forza.

Αλλά είναι σχεδόν 6 Χιλ κούτα έτσι...

Επεξ/σία από countass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τα σχόλια.

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω κάτι.
ΔΕΝ αναφέρθηκα σε ταξίδια και εθνικές οδούς.

Εκτός από τις καθημερινές μετακινήσεις εντός του αστικού ιστού, εκείνο που έχω στο μυαλό μου είναι η δυνατότητα να μπορώ να μετακινηθώ σε μία απόσταση 50-60χλμ μακρυά από την Αθήνα.
Για αυτό το λόγο ανέφερα περιοχές όπως το Σούνιο, την Κινέτα ή το Πόρτο Ράφτη, αφενώς επειδή τυχαίνει και πηγαίνουμε σε αυτά τα μέρη, αφετέρου διότι δεν χρειάζεται να βγείς στην εθνική για να φτάσεις μέχρι εκεί.
Επειδή δεν έχω καθόλου εμπειρία από την δύναμη που έχει ένα 125ρι και την ικανότητα να μετακινήσει 2 άτομα σε αυτή την απόσταση, η οποία πιστεύω ότι δεν είναι και κάτι το παράλογο σαν απαίτηση, έθεσα αρχικά την ερώτηση σε αυτό το νήμα.

Δεδομένου επίσης το ότι δεν έχω καθόλου εμπειρία αλλά και λόγο της ηλικίας μου δεν θεωρώ ότι θα μου φανεί «λίγη» η ιπποδύναμη, ή θα με «κουράζει» σε σχέση με 250ρια ή 300ρια μοτέρ καθώς κοιτάω για κάτι να κάνω απλά την δουλειά μου τόσο όσο που λένε.
Μπορεί και να είναι μ@λακί@ λόγο άγνοιας βέβαια αυτό, δεν ξέρω.

.

Όσον αφορά τα μοντέλα που ρωτήσατε δεν έχω δεί τίποτα ακόμα.
Ξεκίνησα για σκούτερ όπου είναι πολύ ποιό εύκολα τα πράματα οδηγικά για έναν αρχάριο με το αυτόματο κιβώτιο αλλά στην πορεία είδα ότι υπάρχουν και επιλογές σε κανονική μηχανή με την προϋπόθεση να μάθεις την χρήση του κιβωτίου ταχυτήτων.

Επειδή τώρα το χρηματικό όριο μου είναι τα 4.500ευρώ οι επιλογές σε επώνυμες ιαπωνικές δεν είναι πολλές, εκτός ίσως από το XSR125 το οποίο δε λέω είναι πανέμορφο, οπότε θα κοιτάξω και τις κινέζικες ή μπορεί και μεταχειρισμένο, θα κριθεί στην πορεία.

Και πάλι ευχαριστώ.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...