Προς το περιεχόμενο

Πόσο μακρυά πας με 125cc ???


dpolal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδη μαλλον δε ξερεις να οδηγας μηχανη γενικοτερα και επειδη εικαζω οτι εχεις χρονια πισω απο τιμονι ιχ δες τα 3τροχα.

Αν μπορεσεις να παρεις καινουργιο θα εισαι κομπλε αλλιως μτχ αλλα μετα απο καλο ελεγχο. Αν και εχουν θεμα στις στροφες (αν εισαι καγκουρας) ειναι συνηθως 300αρια και το εχουν με 2 ατομα ενω εχουν και πολυ καλους χωρους. Λογω ηλικιας δε θα κανεις τρελες σφυνες ενω εχει τη δυναμη για παραλιακη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/12/2023 στις 2:52 ΜΜ, dpolal είπε

Δεδομένου ότι το αυτοκίνητο το έχει καβατζώσει ο μεγάλος γιός και πλέον το έχω ξεγράψει εκτός από ασφάλειες/τέλη που εκεί με κάποιο μαγικό τρόπο επανέρχεται σε μένα :D ,  σκέφτομαι την αγορά μικρής μηχανής ή σκούτερ.

Δεν έχω οδηγήσει ποτέ μου μηχανή και το ποιό κοντινό αυτόνομο μέσο μετακίνησης, εκτός από το ποδήλατο που κάνω πολλά χρόνια, είναι ένα ηλεκτρικό πατίνι που έχω εδώ και σχεδόν ένα χρόνο.
Το σκεπτικό είναι να πάω μέχρι το ανώτερο της κατηγορίας διπλώματος Α1 που είναι τα 125cc, δεν θέλω να μπλέξω με παραπάνω πιστοποιήσεις και η προοπτική είναι για μετακινήσεις/δoυλειές εντός του αστικού ιστού και κατά το καλοκαίρι να φορτώνω γυναίκα και συμπράγκαλα και να πηγαίνουμε αποστάσεις μέχρι π.χ. Σούνιο ή Κινέτα για εκδρομή/μπάνιο κλπ.

Αρχικά σκεφτόμουν για κάνα σκούτερ αλλά μάλλον κλίνω περισσότερο σε κάποια μικρή μηχανή.
Δεν κοιτάω για αγορά 2ου μεταχειρισμένου αυτοκινήτου κυρίως λόγο του οικονομικού καθώς όπως είπα ήδη πληρώνω ακόμα τα πάγια του παλιού.

Το ερώτημα είναι αν τα 125cc με τους 15ίππους τους καλύπτουν μετακινήσεις όπως αυτές που περιέγραψα με χαμηλές σχετικά ταχύτητες, 2 άτομα και χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις από μέρους μου για αποστάσεις λίγο ποιό έξω από την Αθήνα.

Απαντήσεις τύπου «Πού πας ρε καραμήτρο που θες να καβαλήσεις και μηχανή στα 50 σου» είναι μεν ευπρόσδεκτες αλλά θα αγνοηθούν. :)
Ευχαριστώ.

Οπου αντεχει ο πισινος σου πας με 125, το μηχανακι παει το θεμα εσυ ειναι ποσο αντεχεις. Εδω πριν μερικους μηνες ένας youtuber ξεκινησε με ενα cbf125 απο Λαρισα, περασε Ισπανια και εφτασε μεχρι Γιβραλταρ και ξανα πίσω  Λαρισα και εσυ λες για 50-60 χιλιομετρα😝

Επειδη εχεις μηδενικη εμπειρια απο μοτοσυκλετες δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλη ιδέα και θα σε βολεψει ενα πολυ μικρο μοτοσυκλετακι με συμπλεκτη τυπου cbf125, ισως ηταν καλυτερα λογο ευκολιας (γκαζι-φρενο) να παρεις ενα 125 scooter. Απο πλευρα καταναλωσης καυσιμου και εξοδα σερβις σιγουρα ενα σκουτερ κοστιζει περισσοτερο αλλα μαλλον ειναι καλυτερη επιλογη για την περιπτωση σου συν οτι εχει και περισσοτερους χωρους αν θες να κουβαλησεις κατι και προστατευει και καλυτερα απο τις καιρικες συνθηκες τον αναβατη.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pwpwpw είπε

Οπου αντεχει ο πισινος σου πας με 125, το μηχανακι παει το θεμα εσυ ειναι ποσο αντεχεις. Εδω πριβ μερικους μηνες ενα youtuber ξεκινησε με ενα cbf125 απο Λαρισα, περασε Ισπανια και εφτασε μεχρι Γιβραλταρ και ξανα πιω Λαρισα και εσυ λες για 50-60 χιλιομετρα😝

Επειδη εχεις μηδενικη εμπειρια απο μοτοσυκλετες δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλη ιδες και θα σε βολεψει ενα πολυ μικρο μοτοσυκλετακι με συμπλεκτη τυπυ cbf125, ισως ηταν καλυτερα λογο ευκολιας (γκαζι-φρενο) να παρεις ενα 125 scooter. Απο πλευρα καταναλωσης καυσιμου και εξοδα σερβις σιγουρα ενα σκουτερ κοστιζει περισσοτερο αλλα μαλλον ειναι καλυτερη επιλογη για την περιπτωση σου συν οτι εχει και περισσοτερους χωρους αν θες να κουβαλησεις κατι και προστατευει και κλυτερα απο τις καιρικες συνθηκες τον αναβατη.

Εγώ για την απόσταση ρώτησα αλλά αν δείς μερικές από τις απαντήσεις που έλαβα... :D 

Όσον αφορά τις ταχύτητες, ούτως ή άλλως για να πάρω την επέκταση Α1 στο δίπλωμα πρέπει να κάνω κάποια ελάχιστα μαθήματα, ευκαιρία είναι να γίνουν με κανονική μηχανή.
Εννοείτε ότι ακόμα και για αυτόματο αν ήταν πάλι θα έκανα μαθήματα με εκπαιδευτή, δεν είμαι ηλίθιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποιό φτηνό και οικονομικό είναι να πάρεις ενα παπάκι στα 125, και πας παντού στα χιλιόμετρα που θές.

Μηδενικό κόστος σέρβις, γιατί τα scooter κοστίζουν σε σχέση με ένα παπάκι.

Εαν όμως αποφασίσεις να ανέβεις κυβικά, και πας σε scooter  να επίλεξεις κάτι με abs, μια φορά θα γίνει η στραβή και θα σε σώσει.

Ιδανικό για αυτα που θέλεις είναι ενα honda sh 150. Ακριβό μεν, αλλά είναι honda με οτι συνεπάγεται (δε σπάει δε χαλάει, πωλείται αέρας).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 125 θα σε πάει κυριολεκτικά όπου θες απλά εσύ δεν θα μπορείς να πας στα 50 σου πάρε κάτι να είσαι πιο άνετος πιο καρεκλαδικο δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 18 μου πηγαίναμε Άγιο Νικόλαο - Χανιά με 50ρι τετράχρονο δικάβαλο. Κοντά 200 χιλιόμετρα.
Αλλά πλέον είμαι στην ίδια ηλικία με εσένα. 
Και θα σου έλεγα, όχι. Γιατί:
- Δεν είναι ασφαλές, μιας και δύο άτομα (ίσως και με κάποια παραπάνω κιλά σε αυτή την ηλικία) στην πρώτη ανηφόρα, θα είστε κινητό εμπόδιο.
- Δεν έχει χώρους. Θα πρέπει κάποιος να κρατάει τα συμπράγκαλα του μπάνιου στα χέρια. Και μετά να κουβαλάς κράνη, παπούτσια, μπουφάν κτλ στην παραλία...
(Θεωρώ πως είσαι αρκετά ώριμος για να καταλαβαίνεις πως ο συνδυασμός σαγιονάρα-βερμούδα-φανέλα σε μηχανή είναι απαράδεκτος)
- Είναι πολύ άβολο. Εσύ μπορεί να το συνηθίσεις λίγο από τις καθημερινές μετακινήσεις, αλλά η συνεπιβάτης θα υποφέρει.
- Ζέστη από τον κινητήρα και την εξάτμιση, θα κάνει τον ήλιο ακόμα πιο ανυπόφορο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο πιο βαρυς εισαι τοσο πιο αργα παει. αμα ειστε μαζι κανα 180αρι κιλα θα ελεγα να μην το κοιτας καν το 125. αμα ειστε 130-140 παει μια χαρα. αργα αλλα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, bill999r said:

Για αυτό τον λόγο θα σου πρότεινα να κοιτάξεις αυτό που θα πάρεις να έχει abs.

Είναι ότι πιο χρήσιμο πάνω σε ένα μηχανάκι. Πρώτα δες να έχει ABS κ μετά κοίτα κυβικά κ λοιπό εξοπλισμό.

+1

Να σημειώσω επίσης πως χρειάζεται πολλή εξάσκηση και εμπειρία για να πει κάποιος «εγώ δε χρειάζομαι ABS». Άλλο να φρενάρει σε μια αλάνα, άλλο όταν του πετάγεται ένα αμάξι από στοπ ενώ αυτός πηγαίνει με 60 χαω.

Κι εγώ που ξέρω να φρενάρω χωρίς ABS και θα στο σταματήσω τέλεια αν μου πεις να κάνω απότομο φρενάρισμα, δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω εξίσου καλά στις πραγματικές συνθήκες. Το πρώτο ένστικτο που έχουμε όλοι είναι να πλακωθούμε στα φρένα, κάτι που οδηγεί 100% σε πτώση.

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικό σχόλιο: Για τις κοντινές εκδρομές δε νομίζω να είστε περισσότερο ασφαλείς εκτός Ε.Ο.

π.χ. παλιά ΕΟ στην Κακιά Σκάλα με δικάβαλο παπί, άπειρος οδηγός στα 50+ 😰

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12/2023 στις 2:52 ΜΜ, dpolal είπε

Δεδομένου ότι το αυτοκίνητο το έχει καβατζώσει ο μεγάλος γιός και πλέον το έχω ξεγράψει εκτός από ασφάλειες/τέλη που εκεί με κάποιο μαγικό τρόπο επανέρχεται σε μένα :D ,  σκέφτομαι την αγορά μικρής μηχανής ή σκούτερ.

Δεν έχω οδηγήσει ποτέ μου μηχανή και το ποιό κοντινό αυτόνομο μέσο μετακίνησης, εκτός από το ποδήλατο που κάνω πολλά χρόνια, είναι ένα ηλεκτρικό πατίνι που έχω εδώ και σχεδόν ένα χρόνο.
Το σκεπτικό είναι να πάω μέχρι το ανώτερο της κατηγορίας διπλώματος Α1 που είναι τα 125cc, δεν θέλω να μπλέξω με παραπάνω πιστοποιήσεις και η προοπτική είναι για μετακινήσεις/δoυλειές εντός του αστικού ιστού και κατά το καλοκαίρι να φορτώνω γυναίκα και συμπράγκαλα και να πηγαίνουμε αποστάσεις μέχρι π.χ. Σούνιο ή Κινέτα για εκδρομή/μπάνιο κλπ.

Αρχικά σκεφτόμουν για κάνα σκούτερ αλλά μάλλον κλίνω περισσότερο σε κάποια μικρή μηχανή.
Δεν κοιτάω για αγορά 2ου μεταχειρισμένου αυτοκινήτου κυρίως λόγο του οικονομικού καθώς όπως είπα ήδη πληρώνω ακόμα τα πάγια του παλιού.

Το ερώτημα είναι αν τα 125cc με τους 15ίππους τους καλύπτουν μετακινήσεις όπως αυτές που περιέγραψα με χαμηλές σχετικά ταχύτητες, 2 άτομα και χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις από μέρους μου για αποστάσεις λίγο ποιό έξω από την Αθήνα.

Απαντήσεις τύπου «Πού πας ρε καραμήτρο που θες να καβαλήσεις και μηχανή στα 50 σου» είναι μεν ευπρόσδεκτες αλλά θα αγνοηθούν. :)
Ευχαριστώ.

Εγώ έχω ένα ybr 125 και έχω γυρίσει (μονός με φορτωμένη την Άρτα και τα Γιάννενα πανω) την μισή+ Ελλάδα και φέτος πήγα και Κόσοβο. 

Το μηχανάκι μια χαρά με πήγε και με έφερε χωρίς πρόβλημα.

ΟΜΩΣ: να ξέρεις πως η ασφάλεια σου είναι σχεδόν μηδενική. Εγώ μονός και φορτωμένος ανέβαινα τα Τζουμέρκα με 35 χιλιόμετρα και δεν με πείραζε.  Εσύ αντε και να αντέξεις να το κάνεις, την γυναίκα σου την ρωτας; 

Εγώ καβαλάω μηχανές από μικρος(ασε τώρα που στα 40 ξέμεινα με το 125) και έχω κάνει μπόλικα ταξίδια εντός-εκτός Ελλάδος δηλαδή ένα πείραγμα στο μυαλό το έχω ήδη, εσύ και η γυναίκα σου;

Στο 125 το "Διπλός με συμπράγκαλα) θα είναι θέμα 99%.

Νομίζω πως  την διαδρομη θα μπορέσεις να την κάνεις σχεδόν σίγουρα  αλλά η ταλαιπωρία (και η μηδενική ξανατονιζω ασφάλεια) δεν ξέρω καταποσο θα σε αφήσουν (και την γυναίκα μαζί) να θελήσετε να το επαναλάβετε ξανά και ξανά.

Ο συμπλέκτης μέσα στην πόλη είναι αρκετή ταλαιπωρία για άλλους.

Αν θες να ρωτήσεις κάτι άλλο ευχαρίστως να σου απαντήσω.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, dpolal είπε

.....

Επειδή τώρα το χρηματικό όριο μου είναι τα 4.500ευρώ .....

Με +1000 ευρώ δεν θα κοιτούσες σαν εναλλακτική λύση κάτι σαν αυτό; 

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/18812891-ecocar-high-speed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα αυτό που περιγράφεις ακριβώς είναι το Honda Forza 125. 

Πας πολύ άνετα δύο άνετα σε επαρχιακό δρόμο με δύο άτομα, είναι πολύ οικονομικό, ασφαλές, άνετο και θα βρεις ένα πολυ καλό μεταχειρισμένο με περίπου 4000 ευρώ. Αυτό σημαίνει ότι σου μένουν και χρήματα για να αγοράσεις τον απαραίτητο εξοπλισμό αναβάτη, αν δεν έχεις ήδη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, UnusualAthlete92 είπε

Παρακάτω διάβασε έναν όμορφο διάλογο όπου θα βρεις όλες τις απαντήσεις που ψάχνεις:

Δες μετά και αυτό:

 

Αν και ειναι λιγο παλιο το θεμα 😊  ,  εχω παρει ηδη οχημα απο τον 2 / 2023  , το SR  GT 200  Sport σε κοκκινο  χρωμα,   εχω μεινει τρομερα ευχαριστημενος ,  το μηχανακι τα σπαει  σε ολα του  ! !    ( παπι ποτε δε μου αρεσε )

38 λεπτά πριν, UnusualAthlete92 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

:P

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

 

 

20230511_105747.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...