Προς το περιεχόμενο

Αγορά ΝΕΟΥ iMac


azografos
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από petran1790,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ το Forum.

Χρήστης αποκλειστικά Mac εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Αυτή τη στιγμή έχω έναν iMac 27 5K Retina Late 2015 με i5-3,3GHz 4πύρηνο 6600, 32Gb RAM, AMD Radeon M395 2Gb και Fusion 2Tb και επειδή έχει αρχίσει να δείχνει σημάδια κόπωσης και δεν παίρνει πλέον το τελευταίο MacOS κσέφτομαι να τον αλλάξω.

Η ερώτηση είναι, να πάω στους ΝΕΟΥΣ iMac με M1 και M3 ή να παραμείνω στην ίδια "παλιά" σειρά ? Οι νέοι είναι 24" και θα μου κακοφανεί. Οι παλιοί είναι μοντέλα 2020, αλλά πλέον με i5-10500 ή 10600, 6πύρηνα.

Η χρήση που κάνω είναι Internet, Word, Excell και λίγο (όχι πολύ απαιτητικό) Video/Photo Editing.

Σε συγκριτικά που διάβασα, οι τελευταίοι i5 μοιάζουν αρκετά ταχύτεροι από τους M3 ... επίσης, οι 10500-10600 είναι πολύ ταχύτεροι από τους 6600. Το θέμα είναι θα δω ουσιαστική διαφορά από αυτόν που έχω τώρα ?

 

 

Επεξ/σία από azografos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το καλύτερο είναι να πας σε Mac Mini με ότι χαρακτηριστικά θες και να διαλέξεις και μια νέα οθόνη ίδια, μεγαλύτερη ή wide.

Αυτό για το δικό μου σκεπτικό θα ήταν καλύτερο, σε σχέση με το πόσο αδιάφορο είναι το νέο iMac, μην πω τίποτα χειρότερο.

 Έτσι κι αλλιώς το είχες τόσα χρόνια, το ''χόρτασες'' , νομίζω πως μπορείς να φτιάξεις ένα ωραίο ''σύστημα'' με τα ίδια περίπου χρήματα γύρω από ένα μίνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, azografos είπε

Χαιρετώ το Forum.

Χρήστης αποκλειστικά Mac εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Αυτή τη στιγμή έχω έναν iMac 27 5K Retina Late 2015 με i5-3,3GHz 4πύρηνο 6600, 32Gb RAM, AMD Radeon M395 2Gb και Fusion 2Tb και επειδή έχει αρχίσει να δείχνει σημάδια κόπωσης και δεν παίρνει πλέον το τελευταίο MacOS κσέφτομαι να τον αλλάξω.

Η ερώτηση είναι, να πάω στους ΝΕΟΥΣ iMac με M1 και M3 ή να παραμείνω στην ίδια "παλιά" σειρά ? Οι νέοι είναι 24" και θα μου κακοφανεί. Οι παλιοί είναι μοντέλα 2020, αλλά πλέον με i5-10500 ή 10600, 6πύρηνα.

Η χρήση που κάνω είναι Internet, Word, Excell και λίγο (όχι πολύ απαιτητικό) Video/Photo Editing.

Σε συγκριτικά που διάβασα, οι τελευταίοι i5 μοιάζουν αρκετά ταχύτεροι από τους M3 ... επίσης, οι 10500-10600 είναι πολύ ταχύτεροι από τους 6600. Το θέμα είναι θα δω ουσιαστική διαφορά από αυτόν που έχω τώρα ?

 

 

Mac Mini με M2, στα 650€ που είναι η έκδοση 8/256 αξίζει 100%. 
Εγώ προσωπικά εχω Windows PC, και αν θα άλλαζα σε Mac περιβάλλον θα πήγαινα πρώτα σε Mac Mini από άποψη κόστους. Ειδάλλως MacBook Air.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω MacMini στην TV σαν HomeCinema εδώ και χρόνια. Δεν τρελαίνομαι με τις επιδόσεις του. Θα προτιμούσα μια ποιο all-in-one λύση. Επίσης, το Mini θέλει και οθόνη, οπότε μαζί με μια καλή οθόνη το κόστος φτάνει πάλι στον iMac ... και είναι και δύσκολα αναβαθμίσιμος ...

 

Γι΄αυτό κλείνω προς τον iMac. Το θέμα είναι πάω σε παλιό ή σε νέο ? Με τα όποια πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα του καθενός ...

 

Επεξ/σία από azografos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημείωση: Αν έχεις τόσα χρόνια imac 27 5K και πας σε mac mini (σωστό το σκεπτικό) σκέψου πολύ σοβαρά σε τί monitor θα το συνδέσεις. Γιατί αντίστοιχο με του imac 5K πας σε 1500Ε+ (LG ultrafine 5Κ / Apple Studio Display). 

EDIT

Η μόνη αναβάθμιση που μπορείς να κάνεις σε αυτό που έχεις είναι RAM (έχεις αρκετή) και ο SSD (έχεις fusion, άντε να βάλεις κάτι γρηγορότερο). Το πρόβλημα είναι ο intel επεξεργαστής. Βλέπω και στο δικό μου το intel macbook pro, προφανώς λόγω της νέας φιλοσοφίας στο mac os παίρνουν φωτιά οι ανεμιστήρες και γενικά σε κάποιες εφαρμογές (photoshop, teams) δεν δουλεύει όπως παλαιότερα. Είναι ξεκάθαρα θέμα OS γιατί όλα έγιναν μετά στο monterey. Μήπως να σκεφτείς όντως το mac mini (m2 pro) και το αντίστοιχο monitor ?   

Επεξ/σία από mistr4l
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, και για την οθόνη (δύσκολα γυρίζεις πίσω) αλλά και για τις ταχύτητες. Αυτό ακριβώς συνεύει και σε 'μένα. Άρα, η ουσιαστική μου ερώτηση θα πρέπει να είναι σε τι επεξεργαστή να πάω ... M1/2/3 ή NEO i5 ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 minutes ago, azografos said:

Έχεις δίκιο, και για την οθόνη (δύσκολα γυρίζεις πίσω) αλλά και για τις ταχύτητες. Αυτό ακριβώς συνεύει και σε 'μένα. Άρα, η ουσιαστική μου ερώτηση θα πρέπει να είναι σε τι επεξεργαστή να πάω ... M1/2/3 ή NEO i5 ???

Είναι ξεκάθαρο νομίζω αυτό. Είτε imac είτε mac mini, πας σε M3 / M2 pro. Δεν έχει νόημα να πας σε imac με intel. Δεν είναι μόνο η ταχύτητα, είναι η φιλοσοφία της apple που υποστηρίζει τον M επεξεργαστή. Οπότε ποιος ο λόγος να βρεις imac με intel επεξεργαστή, 3 ετών μηχανήματα ? Για την χρήση που κάνεις, μήπως το imac που ήδη έχεις είναι οκ και χρειάζεσαι απλά αλλαγή ssd / format ? 

Επεξ/σία από mistr4l
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήλπιζα να πάρω το ΟΚ για τους Intel, αλλά προφανώς η λογική λέει να πάω σε M αν αλλάξω μηχάνημα.

Από την άλλη, η αλλαγή δίσκου σε SSD θα δώσει μια ανάσα στο υπάρχουν μηχάνημα και ίσως 1-2 χρόνια ζωής επιπλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προχωρήσεις σε αγορά νέου SSD, σημαίνει πως πρέπει να ανοιχτεί η οθόνη του imac. Οπότε είτε το κάνεις εσύ (αν μπορείς) ή το κάνει κάποιος εκτός. Έχεις fusion drive όμως. Θεωρητικά το λειτουργικό φορτώνει σε SSD και ταχύτατα. Οπότε αν αργεί ο υπολογιστής, είτε κάτι συμβαίνει με τον σκληρό / ssd είτε υπάρχει πρόβλημα στο λειτουργικό. Εναλλακτικά, μπορείς να δοκιμάσεις να φορτώσεις το λειτουργικό σε εξωτερικό SSD και να δεις πώς ανταπροκρίνεται ο υπολογιστής. Γενικότερα μπορείς να πειραματιστείς πριν προβείς σε αγορές γενικότερα. Για εμένα, ο υπολογιστής είναι μια χαρά σε σχέση με την εργασία που κάνεις και τα specs του. Ένα "format" / εκκαθάριση ίσως σε βοηθήσει σε κάθε περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυσκολα θα παρεις το ΟΚ που ηλπιζες για τους Intel.. Η Apple εχει γυρισει σελιδα πλεον με τους Silicon.. Οι Μ πραγματικα ειναι φωτια.. 

Εχω iMac M1 (2023) 8/256 και το μηχανημα πραγματικα πεταει.. δεν του κανω απαιτιτικη χρηση βεβαια.

Δεν ξερω και τι budget εχεις σκεφτει αλλα 2 λυσεις θα σκεφτομουν στη θεση σου αν σωνει και καλα θες να αγορασεις νεο..

Ειτε Mac mini M2 ειτε iMac M3 απλα οχι τα base model .. οτιδηποτε Μ2/Μ3 με 16GB Ram πιστευω θα σε υπαρκαλυψει βασει της χρησης που ειπες θα κανεις...

Εδω βλεπω διαφορα reviews απο Youtubers που εχουν ΜΒΑ M2 16/512 και κανουν κανονικο/απαιτητικο video editing εδω και 10 μηνες και δεν καταλαβαινει τπτ το μηχανημα λενε... 

ΥΓ. Ειπες στο πρωτο μνμ σου οτι ειδες συγκριτικα οτι οι latest i5-10500 ειναι πιο γρηγοροι απο τον Μ3?? Ισχυει κατι τετοιο? Εχεις link πηγης? Δυσκολευομαι να το πιστεψω μιας και οι Μ ειναι 8πυρινοι.. + οτι η Apple οταν τους ανακοινωνε εδειχνε τρελες διαφορες υπερ των Μ συγκριτικα με τους Intel (δεν θυμαμαι μοντελο)

ΥΓ2. Οσον αφορα το τωρινο σου μηχανημα, κοντευει 10ετια, σιγουρα θα αρχισει να δειχνει σημαδια κοπωσης. Δοκιμασε οτι σου ειπαν ομως τα παιδια, μπορει να παρει λιγο τα πανω του.

Επεξ/σία από petran1790
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έχω ξανά-ανοίξει. Δεν είναι δύσκολο ούτε επικίνδυνο.

Το reviews που διάβασα ήταν πολλά, αλλά μάλλον τα αναλυτικότερα είναι τα παρακάτω, που δεν τους βγάζουν μεν ανώτερους, αλλά σίγουρα δεν τους βγάζουν κατώτερους ... και επίσης κάτι που παρατειρώ είναι ότι είναι πολύ ποιο γρήγοροι σε Single Thread, αλλά σε Multi είναι πολύ πίσω οι M.

https://nanoreview.net/en/cpu-compare/intel-core-i5-1335u-vs-apple-m3

https://www.cpu-monkey.com/en/compare_cpu-apple_m3-vs-intel_core_i7_12850hx

Πάντως, καταλήγω, ότι η αγορά Intel είναι κακή αγορά. Αν πάρω νέο πρέπει να πάω σε M. Και λόγω fusion, η διαφορά που θα δω βάζοντας SSD πιθανόν δε θα είναι μεγάλη. Οπότε ή μένω όπως είμαι, αλλάζοντας απλά δίσκο και ελπίζοντας για μια κάοια διαφορά, ή πάω σε αγορά νέου, αλλά M.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
1 ώρα πριν, azografos είπε

Τον έχω ξανά-ανοίξει. Δεν είναι δύσκολο ούτε επικίνδυνο.

Το reviews που διάβασα ήταν πολλά, αλλά μάλλον τα αναλυτικότερα είναι τα παρακάτω, που δεν τους βγάζουν μεν ανώτερους, αλλά σίγουρα δεν τους βγάζουν κατώτερους ... και επίσης κάτι που παρατειρώ είναι ότι είναι πολύ ποιο γρήγοροι σε Single Thread, αλλά σε Multi είναι πολύ πίσω οι M.

https://nanoreview.net/en/cpu-compare/intel-core-i5-1335u-vs-apple-m3

https://www.cpu-monkey.com/en/compare_cpu-apple_m3-vs-intel_core_i7_12850hx

Πάντως, καταλήγω, ότι η αγορά Intel είναι κακή αγορά. Αν πάρω νέο πρέπει να πάω σε M. Και λόγω fusion, η διαφορά που θα δω βάζοντας SSD πιθανόν δε θα είναι μεγάλη. Οπότε ή μένω όπως είμαι, αλλάζοντας απλά δίσκο και ελπίζοντας για μια κάοια διαφορά, ή πάω σε αγορά νέου, αλλά M.

Θα συμφωνησω 1000% οτι ειναι κακη αγορα πλεον ο Intel.

Στα Links που παρεθεσες συγκρινουν τον Μ3 με νεοτερους i5 & i7 οπου και παλι στην πρωτη περιπτωση ο Μ3 ειναι σε ολα καλυτερος.

Εβαλα στο συγκριτικο τους Intel που διατιθενται ακομα στους iMacs 27" (i5 10600 και i7 10700) και εκει η διαφορα υπερ των Μ3 εγινε ακομα μεγαλυτερη... 

Νομιζω οτι απλα χρειαζεσαι ενα μηχανημα με M Silicon και 16GB RAM και θα μπορεις να κανεις τα παντα για μια 10ετια απροβληματιστα..

image.png.fd43916134881d1d6c0b7b7776df593f.png

 

image.png.088ed03bb9dc01ca28da11e6dfc07bb6.png

Πολυ χρησιμα τα links σου παντως για συγκριτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...