Προς το περιεχόμενο

Αγορά ΝΕΟΥ iMac


azografos
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από petran1790,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά το '24 μάλλον θα είναι η χρονιά της μετάβασης απο intel 5k iMac 2017 σε m3 iMac.
Το (ξανα)είδα απο κοντά και τελικά είτε δεν με πειράζει πλέον τόσο πολύ η διαφορά 24" - 27" οθόνης είτε με τον καιρό που το επεξεργαζόμουν το συνήθισα σαν ιδέα.

Για 16GB ram πάντως δεν υπάρχει διαθεσιμότητα και δεν το βλέπω σύντομα, εκτός κι αν υπάρχει online μαγαζί που δεν το έχω ανακαλύψει ακόμα.

Πάντως παρατηρώ στον παρόν (intel) imac να εμφανίζονται πολλές παραξενιές που να επηρεάζουν το παραγωγικό κομμάτι, τύπου ο κώδικας να μην τρέχει σωστά και να ξανα εγκαθιστώ την γλώσσα προγραμματισμού , όταν στον m2 macbook pro ο ίδιος κώδικας να τρέχει άψογα. Πέραν του οτι κάνει αρκετή ώρα να εκκινήσει τα προγράμματα. Και πολλά άλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ εκεί καταλήγω ... νομίζω ότι συνήθισα στην ιδέα της "υποβάθμισης" του μεγέθους της οθόνης, για να αναβαθμίσω όλα τα υπόλοιπα. Φλέρταρα αρκετό καιρό στην ιδέα του "παλιού" 27άρι (έχω το 2015 και έλεγα να πάρω το τελευταίο που βγήκε, το 2020 το οποίο μάλιστα το έβρισκα και σε εξαιρετικές τιμές !) αλλά σε κάθε περίπτωση αργά ή γρήγορα στους M θα πάμε ...

Τώρα  είμαι ανάμεσα σε μεταχειρισμένο M1 (που επίσης βρίσκω σε καλές τιμές) ή καινούριο M3 που έχει δύσκολη διαθεσιμότητα ... στο επόμενο διάστημα θα κλείσω σε ένα από τα δυο.

Το κακό είναι ότι στην Apple δεν παίζουν ούτε εκπτώσεις, ούτε προσφορές ούτε τίποτα ! Ακόμα και οι διαφορές μεταξύ "επίσημων" και "skroutz" είναι αστείες ...

Επεξ/σία από azografos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιο ειναι ακριβως το πλεονεκτημα ενος iMac 24" εν ετει 2024 οταν το mac mini με εξωτερικη οθονη usb-c (αρα μονο ενα εξτρα καλωδιο) ειναι :

  • δυνατοτερο/ταχυτερο
  • δυνατοτερη καρτα γραφικων
  • μεγαλυτερη οθονη που εχει και χρηση μελλοντικη για αλλα μηχανηματα(πχ ο τωρινος iMac σας ουσιαστικα θα παραγκωνιστει ενω  ειχατε αγορασει τοτε mac mini με οθονη, θα χρησιμοποιουσατε την οθονη με καινουριο μηχανημα )
  • μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο
  • φθηνοτερο

 

Φανταζομαι τα 8GB Ram μη αναβαθμισημα ειναι εκτος συζητησης εν ετει 2024.
Εδω το iMac 8ετιας που εχετε πρεπει να εχει 8 ή 16GB Ram.

Για ετοιμοπαραδοτα iMac M3 16GB Ram, 512 GB SSD δειτε απο εξωτερικο, πχ Γερμανια:
https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/203637646_-imac-24-m3-2023-z19d-0110000-silber-apple.html#datasheet

Αρκετα απο αυτα παραδιδουν Ελλαδα.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι ότι τα έχεις όλα σε ένα , αν τα πάρεις όπως είπες ξεχωριστά για να πετύχεις την ίδια ποιότητα και απόδοση θέλεις αν όχι τα ίδια αρκετά παραπάνω χρήματα. Βάλε και την κάμερα , βάλε τα ηχεία και μια οθόνη 4Κ από καλή εταιρεία τα πέρασες τα χρήματα που θα δώσεις για το ΙΜΑΚ. Εγώ αυτήν την στιγμή έχω ξεμείνει με ένα Mancini 2012 i7 με 16 gb μνήμη & ssd και πραγματικά μου σπάει τα νεύρα πλέον. Άρα η αγορά που σκέφτομαι να κάνω στον 24’ το σκέφτομαι για 10 χρόνια διάρκεια 

Αυτό που αναρωτιέμαι είναι να πάω στα 16 ή 24 μνήμη ; Στον σκληρό λέω 256 μιας και έχω αγοράσει ήδη της Satechi την προέκταση , που παίρνει nvme at 2TB

 

Επεξ/σία από jt1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, jt1973 είπε

Το θέμα είναι ότι τα έχεις όλα σε ένα , αν τα πάρεις όπως είπες ξεχωριστά για να πετύχεις την ίδια ποιότητα και απόδοση θέλεις αν όχι τα ίδια αρκετά παραπάνω χρήματα. Βάλε και την κάμερα , βάλε τα ηχεία και μια οθόνη 4Κ από καλή εταιρεία τα πέρασες τα χρήματα που θα δώσεις για το ΙΜΑΚ. Εγώ αυτήν την στιγμή έχω ξεμείνει με ένα Mancini 2012 i7 με 16 gb μνήμη & ssd και πραγματικά μου σπάει τα νεύρα πλέον. Άρα η αγορά που σκέφτομαι να κάνω στον 24’ το σκέφτομαι για 10 χρόνια διάρκεια.

Δεν ισχυει αυτο που λες και για αυτο φεραμε συγκεκριμενο παραδειγμα:

Στις 28/12/2023 στις 6:50 ΜΜ, haHa είπε

Tελος, ενα mac mini M2 Pro 16gb/512GB των 1590€ + 500€ Dell 4k 32"(αρα συνολο 2100€) σε σχεση με εναν iMac 24" M3 16gb/512GB των 2350€ ειναι:

  • δυνατοτερο/ταχυτερο
  • δυνατοτερη καρτα γραφικων
  • μεγαλυτερη οθονη που εχει και χρηση μελλοντικη για αλλα μηχανηματα
  • μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο
  • φθηνοτερο

 

-------------------------------

31 λεπτά πριν, jt1973 είπε

Εγώ αυτήν την στιγμή έχω ξεμείνει με ένα Mancini 2012 i7 με 16 gb μνήμη & ssd και πραγματικά μου σπάει τα νεύρα πλέον. Άρα η αγορά που σκέφτομαι να κάνω στον 24’ το σκέφτομαι για 10 χρόνια διάρκεια 

Αρα εξ'ορισμου αποκλειεται 24" οθονη. Ακομα και η ιδια η apple απο το 2009(15 χρονια πριν!), εβγαζε 27αρι iMac 2009 και προτεινε αυτο το μοντελο για οποιον ηθελε να ειναι πιο παραγωγικος.

39 λεπτά πριν, jt1973 είπε

Αυτό που αναρωτιέμαι είναι να πάω στα 16 ή 24 μνήμη ; Στον σκληρό λέω 256 μιας και έχω αγοράσει ήδη της Satechi την προέκταση , που παίρνει nvme at 2TB

Δεν εχουν μεγαλη διαφορα στην τιμη απο οτι βλεπω, θα πηγαινα για 24GB Ram.
Σκεψου οτι το 12ετιας mac mini σου εχει 16GB Ram.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα ξέρω και τα έχω δει , το θέμα είναι ότι στο σπίτι δεν έχω χώρο για 32’ οθόνη , ενώ η 24’ μια χαρά χωράει. 
 

αυτα που μου λες τα ξέρω για μακμινι προ τα ξέρω αλλά μετά πήζω πάλι στα καλώδια , δεν έχω ηχεία (πρέπει να βάλω την προέκταση της dell αυτήν έχω και τώρα ) ούτε κάμερα. Ενώ το άλλο τα έχει όλα σε ένα , ακόμα και το θέμα ότι μπορεί να χαλάσει σκέφτηκα αλλά εδώ δεν χάλασε το σκυλί μακμινι 12 χρόνια είναι δείγμα της κατασκευής δεν το φοβάμαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/1/2024 στις 4:12 ΜΜ, jt1973 είπε

Ναι τα ξέρω και τα έχω δει , το θέμα είναι ότι στο σπίτι δεν έχω χώρο για 32’ οθόνη , ενώ η 24’ μια χαρά χωράει. 

Μπορεις να παρεις 27" αν δεν θελεις 32".
Οι 27" εχουν περιπου ιδιο μεγεθος με τον iMac 24" γιατι δεν εχουν το πηγουνι που εχει ο iMac.
Επισης εχουν χρηστικη βαση που ανεβοκατεβαινει και γυρναει, κατι που δεν εχει ο iMac και για αυτο αρκετος κοσμος καταληγει να παιρνει εξτρα βαση/σκαλοπατι για τον iMac.

Στις 5/1/2024 στις 4:12 ΜΜ, jt1973 είπε

αυτα που μου λες τα ξέρω για μακμινι προ τα ξέρω αλλά μετά πήζω πάλι στα καλώδια , δεν έχω ηχεία (πρέπει να βάλω την προέκταση της dell αυτήν έχω και τώρα ) ούτε κάμερα. Ενώ το άλλο τα έχει όλα σε ένα , ακόμα και το θέμα ότι μπορεί να χαλάσει σκέφτηκα αλλά εδώ δεν χάλασε το σκυλί μακμινι 12 χρόνια είναι δείγμα της κατασκευής δεν το φοβάμαι 

Ενα ή δυο παραπανω καλωδια ειναι(το οποιο ειναι δεκτο οτι μπορει να ενοχλουν και να ειναι παραγοντας για αγορα iMac) και υπαρχουν οθονες με 27" IPS 4k usb-c με ενσωματωμενη καμερα και ηχεια.

-----------------------------------------------------

 

Στις 5/1/2024 στις 4:12 ΜΜ, jt1973 είπε

Ναι τα ξέρω και τα έχω δει , το θέμα είναι ότι στο σπίτι δεν έχω χώρο για 32’ οθόνη , ενώ η 24’ μια χαρά χωράει. 
 

αυτα που μου λες τα ξέρω για μακμινι προ τα ξέρω 

Κομπλε, αρα αφου τα ξερεις, καταλαβαινεις οτι δεν ισχυει αυτο:

Στις 5/1/2024 στις 2:51 ΜΜ, jt1973 είπε

Το θέμα είναι ότι τα έχεις όλα σε ένα , αν τα πάρεις όπως είπες ξεχωριστά για να πετύχεις την ίδια ποιότητα και απόδοση θέλεις αν όχι τα ίδια αρκετά παραπάνω χρήματα. Βάλε και την κάμερα , βάλε τα ηχεία και μια οθόνη 4Κ από καλή εταιρεία τα πέρασες τα χρήματα που θα δώσεις για το ΙΜΑΚ.

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, jt1973 είπε

Το θέμα είναι ότι τα έχεις όλα σε ένα , αν τα πάρεις όπως είπες ξεχωριστά για να πετύχεις την ίδια ποιότητα και απόδοση θέλεις αν όχι τα ίδια αρκετά παραπάνω χρήματα. Βάλε και την κάμερα , βάλε τα ηχεία και μια οθόνη 4Κ από καλή εταιρεία τα πέρασες τα χρήματα που θα δώσεις για το ΙΜΑΚ. Εγώ αυτήν την στιγμή έχω ξεμείνει με ένα Mancini 2012 i7 με 16 gb μνήμη & ssd και πραγματικά μου σπάει τα νεύρα πλέον. Άρα η αγορά που σκέφτομαι να κάνω στον 24’ το σκέφτομαι για 10 χρόνια διάρκεια 

Αυτό που αναρωτιέμαι είναι να πάω στα 16 ή 24 μνήμη ; Στον σκληρό λέω 256 μιας και έχω αγοράσει ήδη της Satechi την προέκταση , που παίρνει nvme at 2TB

 

Ποια προεκταση ακριβως εννοεις? Την παρακατω?

https://satechi.net/products/usb-c-slim-dock-for-24-imac?variant=39942903529560

Την ζαχαρωνω καιρο τωρα αλλα δεν το εχω παρει αποφαση και αν οντως ειναι αυτο που θελω σε αριθμο θυρων... Το πιο θετικο ειναι ο εσωτερικος M2 που παιρνει και ανεβαζεις χωρητικοτητα.

Ψαξε λιγο το θεμα με τον 256 ή τον 512 αν ισχυει αυτο..   Επειδη ψαχνομαι να παρω Macbook Air βρηκα το παρακατω για τα Μ2.. Τουλαχιστον διπλασιες ταχυτητες στον εσωτερικο δισκο για το 512 μοντελο..  (Εγω βεβαια περιμενω τα νεα Μ3 αλλα οκ...) ..

image.png.cd39d450c84fdfb1a1cef36cbc920280.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα , ναι αυτη λεω πηρα και τον SSD , τωρα μενει να παρω το IMAC :)

 

μαλλον θα παω στα 16 μνημη και 512 storage . με το Μ2 macbook air με 16 μνημη και 256 που εχω,  η χρηση μνημης εχει φτασει μεχρι 13 δεν εχει παει παραπανω και δεν κλεινω τιποτα. αρα μαλλον τα 16 μνημη ειναι αρκετα για το μηχανημα

 

δεν θελω να περασω 2.5Κ στην αξια ηδη τα θεωρω παρα πολλα. 

Επεξ/σία από jt1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2024 στις 11:16 ΜΜ, jt1973 είπε

δεν θελω να περασω 2.5Κ στην αξια ηδη τα θεωρω παρα πολλα. 

Παιζει στα 2300€ απο Γερμανια:
https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/203510690_-imac-24-m3-2023-z195-0210000-silber-apple.html

Στις 6/1/2024 στις 11:16 ΜΜ, jt1973 είπε

καλησπερα , ναι αυτη λεω πηρα και τον SSD , τωρα μενει να παρω το IMAC :)

μαλλον θα παω στα 16 μνημη και 512 storage . με το Μ2 macbook air με 16 μνημη και 256 που εχω,  η χρηση μνημης εχει φτασει μεχρι 13 δεν εχει παει παραπανω και δεν κλεινω τιποτα. αρα μαλλον τα 16 μνημη ειναι αρκετα για το μηχανημα

Δυο πραγματα να εχεις υποψη σου:

  1. Λες οτι θελεις να κρατησεις τον iMac 10 χρονια. Αν οι τωρινες απαιτησεις σου φθανουν ηδη μεχρι 13GB(σε μηχανημα μαλιστα με χαμηλοτερη αναλυση - παιζει κι αυτο ρολο), τοτε σιγουρα δεν σου φθανουν 16GB Ram για μηχανημα που θελεις να κρατησεις 10ετια.
  2. Το λειτουργικο φροντιζει να εκμεταλλευεται την διαθεσιμη μνημη και να αφηνει ελευθερη ενα ποσοστο. Με λιγα λογια, και 8GB Ram να ειχες , παλι θα εβλεπες σε αρκετες περιπτωσεις ενα κομματι ελευθερο. Το μηχανημα βεβαια θα ηταν πιο αργο.
    Αρα η χρηση μνημης που βλεπεις δεν πρεπει να ειναι ο μπουσουλας για αγορα μηχανηματος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/1/2024 στις 3:51 ΜΜ, jt1973 είπε

Το θέμα είναι ότι τα έχεις όλα σε ένα , αν τα πάρεις όπως είπες ξεχωριστά για να πετύχεις την ίδια ποιότητα και απόδοση θέλεις αν όχι τα ίδια αρκετά παραπάνω χρήματα. Βάλε και την κάμερα , βάλε τα ηχεία και μια οθόνη 4Κ από καλή εταιρεία τα πέρασες τα χρήματα που θα δώσεις για το ΙΜΑΚ.

Ακριβώς αυτό!
24" vs 27" οθόνης ως προς την παραγωγικότητα είναι υποκειμενικό. Πχ σ' εμένα δεν με πειράζει αυτή η "υποβάθμιση".
Από εκεί και πέρα, ζυγίζεις και αποφασίζεις.
Αν το πάρεις απο εξωτερικό πχ amazon.de και συμβεί κάτι, πχ ελαττωματικό από το εργοστάσιο, τι συμβαίνει στην Ελλάδα; Μπορεί επίσημα να έχει global υποστήριξη η apple, εδώ Ελλάδα όμως τι αντιμετώπιση υπάρχει;

Είχα αναφέρει πριν από χρόνια την περίπτωση του ελαττωματικού iMac 5k 2015 που μετά απο 1 χρόνο μου το αντικατέστησε η apple με το μοντέλο 2017 δωρεάν. Αλλά η υποστήριξη στην Ελλάδα δεν ήταν καλή. Ελπίζω να έχει αλλάξει προς το καλύτερο.

Επεξ/σία από _filippos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, _filippos_ είπε

Ακριβώς αυτό!

Οπως ειπε και ο jt1973:

Στις 5/1/2024 στις 4:12 ΜΜ, jt1973 είπε

αυτα που μου λες τα ξέρω για μακμινι προ τα ξέρω

 δεν ισχυει το παρακατω:

Στις 5/1/2024 στις 2:51 ΜΜ, jt1973 είπε

Το θέμα είναι ότι τα έχεις όλα σε ένα , αν τα πάρεις όπως είπες ξεχωριστά για να πετύχεις την ίδια ποιότητα και απόδοση θέλεις αν όχι τα ίδια αρκετά παραπάνω χρήματα. Βάλε και την κάμερα , βάλε τα ηχεία και μια οθόνη 4Κ από καλή εταιρεία τα πέρασες τα χρήματα που θα δώσεις για το ΙΜΑΚ.

Με λιγοτερα χρηματα, παιρνεις κατι(mac mini m2 pro + 27-32" οθονη) που ειναι πιο γρηγορο, με μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο και μεγαλυτερη, πιο παραγωγικη οθονη.

Αυτο που ισχυει ειναι οτι "δεν ειναι ολα σε ενα", οποτε ο καθενας κρινει αν το να τα εχει ολα σε ενα αξιζει την υποβαθμιση, την μικροτερη αντοχη στο χρονο και το πιο αργο μηχανημα.

Βεβαια απο οτι βλεπω οι περιορισμοι του iMac ηδη εχουν οδηγησει σε εξτρα κοστη και αγορα εξτρα hardware και καλωδιων(USB-C Slim Dock for 24” iMac).

Επεξ/σία από haHa
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2024 στις 12:16 ΠΜ, jt1973 είπε

καλησπερα , ναι αυτη λεω πηρα και τον SSD , τωρα μενει να παρω το IMAC :)

μαλλον θα παω στα 16 μνημη και 512 storage . με το Μ2 macbook air με 16 μνημη και 256 που εχω,  η χρηση μνημης εχει φτασει μεχρι 13 δεν εχει παει παραπανω και δεν κλεινω τιποτα. αρα μαλλον τα 16 μνημη ειναι αρκετα για το μηχανημα

δεν θελω να περασω 2.5Κ στην αξια ηδη τα θεωρω παρα πολλα. 

Καλησπερα, μαλλον θα την χτυπησω και εγω την συγκεκριμενη.

Ποιον SSD πηρες αληθεια?

Για το 16/512 θα εισαι μια χαρα απο ολες τις αποψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, _filippos_ είπε

24" vs 27" οθόνης ως προς την παραγωγικότητα είναι υποκειμενικό. Πχ σ' εμένα δεν με πειράζει αυτή η "υποβάθμιση".
Από εκεί και πέρα, ζυγίζεις και αποφασίζεις.

Οπως ειπα, ακομα και η ιδια η apple απο το 2009(15 χρονια πριν!) εβγαζε 27αρι iMac 2009 και προτεινε αυτο το μοντελο για οποιον ηθελε να ειναι πιο παραγωγικος και οχι τα μικροτερα.
Φυσικα σημερα για τον ιδιο λογο, βγαζει 27" και 32" as standalone οθονες, οχι 24".

Γενικοτερα, δεν ειναι αναγκη να εθελοτυφλουμε και να υποβαθμιζουμε σημαντικα πραγματα (ταχυτητα, αντοχη στο χρονο, οθονη) και να αναγουμε σε σημαντικα λιγοτερο σημαντικα πραγματα(πχ καμερα).

Ειναι απολυτα θεμιτο καποιος να προτιμα τον iMac λογω λιγοτερων καλωδιων(ακομα και αν χρειαζεται να παρει εξτρα dock για ... desktop μηχανημα) , αλλα δεν χρειαζεται να ανακαλυπτουμε μειονεκτηματα αλλου.

-------------------
Τα πραγματα ειναι απλα:

Το mac mini  Μ2 pro με εξωτερικη οθονη usb-c (αρα μονο ενα εξτρα καλωδιο) σε  σχεση με εναν iMac 24" εν ετει 2024  ειναι :

  • δυνατοτερο/ταχυτερο
  • δυνατοτερη καρτα γραφικων
  • μεγαλυτερη οθονη που εχει και χρηση μελλοντικη για αλλα μηχανηματα(πχ ο τωρινος iMac σας ουσιαστικα θα παραγκωνιστει ενω αν ειχατε αγορασει τοτε mac mini με οθονη, θα χρησιμοποιουσατε την οθονη με καινουριο μηχανημα )
  • μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο
  • φθηνοτερο

 

To βασικο πλεονεκτημα του  iMac 24" (που ειναι ακριβοτερος, αργοτερος, με μικροτερη αντοχη στο χρονο και μικροτερη οθονη) ειναι τα λιγοτερα καλωδια και αυτο μπορει καλλιστα να ειναι σημαντικος παραγοντας αγορας για καποιον.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Παρακολουθώ το thread. Σε γενικές γραμμές, συμφωνώ με τον φίλο haHa στα πλεονεκτήματα του mac mini. Υπάρχει όμως μία παράμετρος που δεν έχει αναφερθεί κι αυτή είναι η ποιότητα της οθόνης. Το imac στις 24 ίντσες έχει φοβερά χρώματα και 4.5K ανάλυση η οποία τρέχει σε 2Κ ώστε να υπάρχει retina effect. Αυτή την ποιότητα δεν την βρίσκει κανείς αν δεν καταφύγει σε λύσεις LG Ultrafine ή Studio Display (27", 5K). Προσωπικά έχω 27άρα (4Κ @ Full HD) κι έχω δουλέψει και στην 27" 5Κ (τρέχει σε 2K). Η διαφορά δεν είναι μεγάλη, είναι όμως υπαρκτή. 

Σχετικά με το θέμα της παραγωγικότητας, για την δουλειά που κάνω εγώ, ακόμα και οι 27" ίντσες είναι αρκετές. Προσωπικά είχα σκεφτεί να κάνω "downgrade" σε ultrafine 24" ακόμα και 21.5 (έβγαζε και τέτοια πιο παλιά), αλλά ήταν αρκετά τα χρήματα και δεν άξιζε τον κόπο. Συνεπώς, η οθόνη και το μέγεθος είναι κάτι σχετικό αλλά κι αρκετά υποκειμενικό που φυσικά εξαρτάται από την εργασία που κάνει ο καθένας.  

Σε γενικές γραμμές, το imac απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό. 8Gb RAM και 256Gb Ram καλό είναι να μην το συζητάμε καν πλέον. Προσωπικά, για το τοποθετηθώ και σε αυτό, θα επέλεγα mac mini (m2 / m2 pro) και lg / studio display 5K. Σε κάθε περίπτωση, επιμένω πως η μετάβαση από 27" 5K imac είναι σχετικά παράτολμη και θεωρώ πως η αργοπορία του μηχανήματος οφείλεται σε άλλους παράγοντες κι όχι στην παλαιότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...