Προς το περιεχόμενο

αριθμός ενσήμων / μηνιαίες αποδοχές / σύνταξη


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτά τα % είναι από τον νόμο κατρούγκαλου και έχουν αλλάξει με τον νόμο Βρουτση (4670/2020). Για παράδειγμα με 40 έτη το % αναπλήρωσης είναι 50.01% και όχι 42.80%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 minutes ago, costas_ said:

Αυτά τα % είναι από τον νόμο κατρούγκαλου και έχουν αλλάξει με τον νόμο Βρουτση (4670/2020). Για παράδειγμα με 40 έτη το % αναπλήρωσης είναι 50.01% και όχι 42.80%

Εχεις δικιο. Οι νεοι συντελεστες ειναι αυτοι:

image.png.55f6960543077017e4276c67da159470.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, archer100 είπε

Η συνταξη αποτελειται απο 2 κομματια:

1. Την Εθνικη που ειναι 414 για 20 χρονια δουλειας και 374 για 15 χρονια δουλειας (2% περισσοτερο για καθε χρονο ενδιαμεσα)


2. Την Ανταποδοτικη που υπολογιζεται επι του μεσου μισθου ολου του εργασιακου βιου με συντελεστη ανταποδοσης που ειναι:

11.55% για 15 χρονια
15.87% για 20 χρονια
20.68% για 25 χρονια
26.37% για 30 χρονια
33.81% για 35 χρονια
42.80% για 40 χρονια

Παραδειγμα, καποιος με μεσο μισθο 1000 και 25 χρονια δουλειας, θα παρει:

20.68% * 1000 = 206.8 απο την ανταποδοτικη 

και 414 απο την εθνικη

Συνολο 414 + 206 = 620 ευρω ΜΕΙΚΤΑ

Στο παράδειγμα που αναφέρεις, το 20.68% θα υπολογιστεί στο 1000€ η στο 1000 μειων 414 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον υπολογισμό μετράνε οι συντάξιμες αποδοχές που είναι ο μέσος όρος τελευταίας 20ετίας αλλά των μεικτών αποδοχών και μάλιστα μετά από τιμαριθμική αναπροσαρμογή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με απλα και λιγα λογια εαν εισαι στο δημοσιο που παιρνεισ μεσο ορο 1300 στην καλυτερη τοτε θα βγαλεισ κατω απο 1000 ευρω συνταξη ...

για μια μεγαλη συνταξη πρεπει να παιρνεισ σε μοικτα πανω απο 4000 το μηνα ...

βεβαιος το κρατοσ εχει κακο προυγουμενο σε αυτο αφου ολοι εππαγελματιεσ που πληρωναν τον μεγαλυτερο συντελεστη για 40 χρονι πηραν τελικα τα ιδια με οσους πληρωναν τον μικρο αφου τοσα ειχε το κρατοσ να δωσει 

 

ετσι και οι νεοτεροι θα παρουν οτι εχει το κρατοσ την εποχη που θα βγουν ...χ12 και οχι χ14 οπωσ παλαια βεβαια αφου το ταμει συνεχιζει να ειναι μειων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vaslag7 είπε

Βγαινω στη συνταξη σε 4 μήνες, ..

Με το καλό σου εύχομαι. Ζήτα από την εργατολόγο να μετρήσει και την σύνταξή σου με τις γενικές διατάξεις, μήπως σε συμφέρει καλύτερα 

1 ώρα πριν, kostakis81 είπε

..

για μια μεγαλη συνταξη πρεπει να παιρνεισ σε μοικτα πανω απο 4000 το μηνα ...

..

Πολύ μεγάλο το ποσό και μάλιστα όταν πρέπει να το λαμβάνεις για 20 χρόνια. 

Γενικά νομίζω ότι όσο μειώνεται η ανεργία, εαν δώσει κίνητρα να εργάζονται οι συνταξιούχοι και εαν καταπολεμηθεί η αδήλωτη και υποδηλωμένη τόσο θα μπορεί να δουλεύει και το διανεμητικό σύστημα πληρωμής των συντάξεων. 

Το μόνο που φοβάμαι εγώ είναι μην αυξήσουν μετά από μερικά χρόνια τα όρια ηλικείας και από τα 62 με 40 έτη εργασίας το κάνουν 64 ή 65, αυτό δηλαδή που έγινε στην Γαλλία και έχουν ξεσηκωθεί όλοι οι εργαζόμενοι. 

Επεξ/σία από costas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, archer100 είπε

 

2 ώρες πριν, archer100 είπε

Μετρανε οι μισθοι και οι εισφορες απο 1/1/2002 και επειτα

Εδω ενα καλο αρθρο

https://sintaxi.isotita.gr/?page_id=255

Δηλαδή εγώ που έχω ένσημα από το 1987 δεν θα μετρήσουν αυτά; Μόνο ο χρόνος ασφάλισης;

Επεξ/σία από esertas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, esertas said:

Δηλαδή εγώ που έχω ένσημα από το 1987 δεν θα μετρήσουν αυτά; Μόνο ο χρόνος ασφάλισης;

Λογικα θα βγαλουν το μεσο ορο μονο απο τα ετη 2002 και επειτα

Χοντρικα δε νομιζω να αδικηθεις, ασε που συνηθως τα πρωτα χρονια οι μισθοι ειναι χαμηλοτεροι, οποτε μαλλον σε συμφερει να μετρησουν μονο τα 2002 και επειτα, γιατι τα προηγουμενα χρονια ισως σου ερχιναν τον μεσο ορο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τους 'παλαιούς ασφαλισμένους' προσοχή στις καρτέλλες των ενσήμων. Πρόσφατα αναβαθμίστηκε η σχετική εφαρμογή και παρέχεται από τον ΕΦΚΑ το Συνοπτικό και Αναλυτικό Ιστορικό Ασφάλισης το οποίο δίνει εικόνα όλου του ασφαλιστικού βίου. Προσοχή όμως να μην έχει κενά. Εμένα μου έφαγαν το έτος 1995 και αύριο πάω για καταμέτρηση από την σχετική καρτέλλα των ενσήμων.

Επεξ/σία από costas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα φαίνεται ότι έχω ένσημα από το 87, αλλά δεν έχουν νούμερα καθόλου στους πίνακες. Μόνο από το 92 φαίνονται όλα. Έχω πάει σε εργατολογο και έχω δώσει τις καρτέλες για να τις πάει να τις περάσουν στο σύστημα. Είπε θα κάνουν να περαστούν 1μιση χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα στον ΕΦΚΑ και έδωσα τις καρτέλλες για τα ένσημα που δεν έχουν καταχωρήσει. Πραγματικά οι άνθρωποι εκεί ζουν εκτός ψηφιακής εποχής. Αιτήσεις χειρόγραφες, διαδικασίες της κακιάς ώρας, φάκελοι βουνά και οργάνωση σε μια υπηρεσία που φαίνεται και είναι ..ένα αχούρι. Εύχομαι να μην μου χάσουν τα ένσημα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, costas_ είπε

Για τους 'παλαιούς ασφαλισμένους' προσοχή στις καρτέλλες των ενσήμων. Πρόσφατα αναβαθμίστηκε η σχετική εφαρμογή και παρέχεται από τον ΕΦΚΑ το Συνοπτικό και Αναλυτικό Ιστορικό Ασφάλισης το οποίο δίνει εικόνα όλου του ασφαλιστικού βίου. Προσοχή όμως να μην έχει κενά. Εμένα μου έφαγαν το έτος 1995 και αύριο πάω για καταμέτρηση από την σχετική καρτέλλα των ενσήμων.

 

38 λεπτά πριν, costas_ είπε

Πήγα σήμερα στον ΕΦΚΑ και έδωσα τις καρτέλλες για τα ένσημα που δεν έχουν καταχωρήσει. Πραγματικά οι άνθρωποι εκεί ζουν εκτός ψηφιακής εποχής. Αιτήσεις χειρόγραφες, διαδικασίες της κακιάς ώρας, φάκελοι βουνά και οργάνωση σε μια υπηρεσία που φαίνεται και είναι ..ένα αχούρι. Εύχομαι να μην μου χάσουν τα ένσημα !

και εγω εχω κενα καποιες χρονολογιες,νομιζα οτι απλα εχουν καθυστερησει

ειναι σιγουρο οτι πρεπει να παω εγω να καταθεσω τα ενσημα;δεν τα εχουν καπου καταχωρημενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο οργανισμός είναι ένα ^%*%*&*_)(**. Οι ίδιοι μου είπαν ότι τα ένσημα που δεν είναι καταχωρημένα σχετίζονται με τον εργοδότη. Επίσης ρώτησα και εργατολόγο ο οποίος μου πρότεινε να προχωρήσω σε καταμέτρηση τώρα που είναι νωρίς και να μην το αφήσω για μετά. Σε κάθε περίπτωση, έστω και εαν χρειαστούν δυο χρόνια για να καταχωρήσουν τα ένσημά μου, καλύτερα να το κάνουν τώρα που έχω κάποια χρόνια εμπρός μου μέχρι την ώρα που θα χρειαστώ την προ-συνταξιοδοτική βεβαίωση.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...